690 találat a(z) többes jogviszony cimkére
Munkaviszony és kötelező szakmai gyakorlat egy munkahelyen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy tanuló kötelező szakmai gyakorlaton van egy munkahelyen. A munkahely kötött együttműködési megállapodást az iskolával. A munkahely a tanulót a kötelező gyakorlat mellett, munkaviszony keretében is foglalkoztatni szeretné. A tanuló már nagykorú. Van ennek akadálya?
Párhuzamos jogviszony járulékkötelezettsége Kérdés
Kérdésem magyar belföldi illetőségű magánszemély külföldről kapott munkabérének magyarországi járulékfizetésével kapcsolatos. Magyar kft. Magyarországon lakó ügyvezetője a kft. román és a szlovák leányvállalatában is ügyvezető, munkaszerződés alapján Romániában és Szlovákiában is munkabérben részesül. A biztosítási kötelezettség igazolásához a magyar ügyvezető rendelkezik A1-es igazolással, mely szerint a magyar tb-szabályok vonatkoznak rá, így Szlovákiában és Romániában nem vonnak az ügyvezető béréből járulékot, illetve a leányvállalatok sem fizetnek az ügyvezető bére után járulékot. Kérdésem: a Szlovákiában és a Romániában kapott munkabér után kell-e Magyarországon a munkáltatót és munkavállalót terhelő járulékot fizetni? Ha kell, munkáltatóként és munkavállalóként mennyit és milyen címen, kinek és hogyan kell levonni, illetve kinek és hogyan kell bevallani és befizetni?
Végelszámolással megszűnik a társas vállalkozó jogállása? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Végelszámolást kezdő betéti társaság társas vállalkozójának megszűnik a jogállása a bt.-ben a végelszámolás megkezdése után? Ha más a végelszámoló, kezdhet-e egyéni vállalkozásba? Köszönöm válaszát. Takácsné Anci
Törölt adószámú kft. ügyvezetőjének bérszámfejtése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Ügyfelem cégének adószámát törölték. Meddig kell bérszámfejtést készíteni, és azt vallani? Az ügyvezető-tulajdonosnak van egy másodállású katás egyéni vállalkozása is. Mikortól válik ez főállásúvá? Mikortól kell a törölt adószámú kft.-ből az ügyvezetőt kijelenteni? Nyilván az az előnyösebb, ha a kft.-ben ketyeg a járulék (azt már úgysem fogja befizetni), és addig az egyéni vállalkozásában csak 25 ezer forint a kata, és nem 50 ezer. De ez így szabályos? Hogyan járunk el szabályszerűen a kft-s jogviszonyát illetően? Köszönöm szépen a segítségét, szakértői válaszát!
Társaság tagjának jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egy kft. tagja, aki egyben vezető tisztségviselő is, személyesen részt vesz a társaság tevékenységi körének megvalósításában. Ezt heti 36 órában végzi munkaviszonyban. Ebben az esetben mentesül a tagi jogviszonyában (vezető tisztségviselői jogviszonyára tekintettel) a minimumjárulékok megfizetése alól? Mert ha mentesül, akkor sokkal kedvezőbbek a járulék- és adóalapok, ugyanakkor elbizonytalanít, hogy valóban jogos-e a fenti elgondolás, hisz nagyon sok könyvelő egy tagot automatikusan tagi jogviszonyban jelent be, és a magasabb alapok után számfejt. 2. Őstermelő megfizeti maga után a járulékokat. Emellett egyszemélyes tag és vezető tisztségviselő is a saját társaságában. Mentesül-e a járulékok, adók megfizetése alól a társaságában, mivel őstermelőként már megfizeti azokat? Válaszát előre is köszönöm!
Táppénz alatti munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni, hogy táppénzes állományban lévő munkatársam létesíthet-e másik cégnél egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó munkaviszonyt? Illetve, ha létesített ilyen jellegű munkaviszonyt, és azt a fizetett táppénzes állománya alatt elvégezte, van-e jelentési kötelezettsége a fő munkaviszonyának, amennyiben ez a tény a tudomására jutott?
Munkaviszony melletti megbízásos jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! A magánszemély napi 8 órás munkaviszonya mellett megbízási díjat kap egy másik munkáltatótól, havi bruttó 12 000 forintot. Milyen járulékokat, és kinek kell fizetnie utána?
Ügyvezető megbízási szerződéssel és egyéni vállakozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. ügyvezetői teendőit megbízási szerződés keretében látom el. A kft.-nek nem vagyok tagja. Vállalhatok-e ebben a kft.-ben katás egyéni vállalkozóként könyvviteli szolgáltatást és adminisztrációs tevékenységet? Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel: V. Ildikó
Katás többes jogviszonyban Kérdés
Egyszemélyes kft. tulajdonosa és ügyvezetője vagyok. Főállású katás egyéni vállalkozóként mennyi adó fizetendő a kft.-ben az ügyvezetés után?
Több állás melletti ügyvezetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője 3 helyen dolgozik máshol: egyik cégben 25 órában, másik cégben 10 órában és a harmadik cégben 5 órában hetente. Ez kiadja 40 órát/hét. Cégében, ahol tag és egyben ügyvezető is, kell-e járulékot fizetnie? 1508-as bevalláson fel kell-e tüntetni? Köszönöm.
Fiatal gazdák támogatása Kérdés
Egyik ügyfelem nyert a fiatal gazda pályázaton, s kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt. Az igazolvány kiváltása után (még mielőtt a tényleges tevékenységét megkezdte volna) családi gazdaságot alapított, melynek ő lett a vezetője. (Az MVH-nál nem kizáró ok a családi gazdaság alapítása.) A pályázati pénzek elszámolásánál a problémám az, hogy hogyan kezeljem a támogatást: – az egész a családi gazdaságra vonatkozik, tehát a tagok a bevételekből és a kiadásokból egyenlő arányban részesednek, vagy – a támogatás felhasználása – bevételek között szerepeltetése és felhasználása – az egyéni vállalkozó tagnál történik? A vállalkozás és a családi gazdaság tevékenysége azonos. Ebben az esetben vállalkozói bevétel lesz, vagy mivel családi gazdálkodó, ezért őstermelőként adózik utána? A vállalkozás egyébként csak szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik, az egy főre jutó árbevétel 8 millió forint alatt van, így a 40 százalék kistermelői költségátalányt figyelembe vehetik. A támogatásból termőföld-vásárlás és gépbeszerzés történt. Ha jól tudom, ebben az esetben a termőföld vételárát berakhatom a költségek közé (APEH 2006.05.30), és ugyanekkora részt szerepeltetek a bevételeknél. A gépbeszerzést pedig egy összegben a költségek közé rakom, szintén ennek megfelelő támogatással szemben. Ebben is kérnék megerősítést. Segítségüket előre is köszönöm. Józsa Károlyné
Szochokedvezmény több jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyed melletti munkavégzésnél, első jogviszonyban főállású, nyolcórás munkaviszonynál kivakedvezményt érvényesítenek a dolgozó után. A második, heti 5 órás munkaviszonyban ugyanezen munkavállaló után érvényesíthető-e a szochokedvezmény? Az első munkaviszonyban már a teljes keretösszeget igénybe veszik, a kérdés, hogy ez a két kedvezmény ugyanannak minősül-e?
Csed, gyed, táppénz: módosult a kormányrendelet Cikk
Több ponton változtak július 22-étől az egészségbiztosítási törvény végrehajtására vonatkozó 217/1997 számú kormányrendelet szabályai. A módosítások egy része az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira, azaz a táppénzre, a csecsemőgondozási díjra és gyermekgondozási díjra vonatkozik, az alábbiakban ezeket részletezzük.
Adószámos magánszemély vagy egyéni vállalkozói bevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg katás egyéni vállalkozó hónapokkal ezelőtt – még adószámos magánszemélyként – megbízási szerződést kötött egy grafikai munka elvégzésére. A munka befejezésére és számlázására már az egyéni vállalkozói jogállása alatt kerülne sor. A megbízásban részteljesítés nem került kikötésre. Egyéni vállalkozóként kell a számlát kiállítania? Van olyan, hogy számlázhatna egyidejűleg mindkét jogállásában? Köszönettel.
Kismama betegállomány Kérdés
Többes jogviszonnyal rendelkező kismama elmehet-e csak az egyik jogviszonyában betegállományba? (Még a csed igénybevétele előtt.) A másik munkakörét még el tudná látni. Többes jogviszony esetében hogyan történik a csed igénylése?