690 találat a(z) többes jogviszony cimkére
Őstermelő gyed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kismama, aki főállású munkaviszony mellett katás egyéni vállalkozó és kiváltotta az őstermelői igazolványát (az őstermelői igazolványa alapján kistermelő is lett). A szülést megelőzően táppénzre megy a főállású munkaviszonya alapján. A szülést követően az egyéni vállalkozásában segítő családtag (szerződéssel) végez munkát, így számlát kell kiállítania. Az őstermelői minőségében a termelt növényeket be kell takarítania és azt értékesíteni fogja. A kérdésem, hogy az őstermelői mivoltából származó bevétel miatt nem esik-e el a tgyás, illetve a gyed juttatástól, amíg a gyermek az 1 éves kort be nem tölti? Az egyéni vállalkozásában, mint már írtam a katát választotta, az őstermelői adómegállapítása pedig tételes költségelszámolással történik. Végezheti-e ugyanazt a tevékenységet egyéni vállalkozóként és őstermelőként is, természetesen a költségek megfelelő megosztása mellett? A kismamánál a legfontosabb kérdés most az, hogy ha megszül, akkor a szülést követő járandóságoktól nem esik-e el, ha egyéni vállalkozóként számlát állít ki (ahol a munkát a segítő családtag végzi), illetve őstermelőként jövedelme van. Köszönöm a válaszukat!
Tb-kötelezettség a végelszámolás alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2013-ban katás főállású vállalkozónak jelentkezett be. Ugyanakkor a férjével együtt volt egy kft. vállalkozásuk is, ahol a férj volt az ügyvezető. A férj meghalt. Az ügyvédtől kapott társasági szerződés-módositások alapján 2013. 04. 09-étől a feleség lett az ügyvezető, az egyszemélyes kft.-ben és (mivel a cég a haláleset óta nem működött) 2013. 09. 03-ától a végelszámoló is. A kérdés arra vonatkozik, hogy ügyvezetőként ebben az esetben is társas vállalkozónak minősül-e? Legalább a tavalyi minimálbér, 98 000 forint után, meg kell-e fizetnie a tb-t, mivel a társaságnak egyáltalán nincs bevétele, a haláleset óta nem működik a cég? A 2013. 09 .03-ától terjedő időszakra, mint végelszámoló, minek minősül, mi a státusza tb-szempontjából? A végelszámolásért nem kap díjazást. Milyen jogviszonya van a végelszámolás alatt, és milyen kötelezettséggel jár a státusza? Köszönöm válaszát.
Ekho Kérdés
Tisztelt Cím! Az lenne a kérdésem, hogy társas vállalkozó a kft.-jében a minimálbér felét keresi havonta, de a minimum járulékalap után megfizeti a járulékokat, választhatja-e az ekhós adózást egy másik kifizetőnél? Köszönettel.
Katás többes jogviszonyban Kérdés
Főállású katás egyéni vállakozó vagyok, ez után havonta fizetek 50 ezer forintot, de tulajdonos-ügyvezető és személyesen közreműködő is vagyok egy kft.-ben. Utóbbi jogviszony alapján ,mint társas vállakozó megfizetem a garantált bérminimum után a járulékokat, de bért nem veszek fel a kft.-ben. Helyesen járok el?
Megjelent a márciusi Válaszadó Cikk
Gyakori, hogy egy vállalkozó több lábon áll: van munkaviszonya, mellette egyéni vagy társas vállalkozó, egyetemi tanulmányok vagy nyugdíj mellett működtet valamilyen vállalkozást. Az adózás és a társadalombiztosítás jogrendszere bonyolult szabályokban foglalja össze, hogy az ilyen kombinációkban melyik jogviszonyban mennyi a járulékköteles jövedelem, és mennyi közterhet kell fizetni. A mostani Válaszadóban azzal leszünk Előfizetőink segítségére, hogy jól áttekinthető, hasznos táblázatban összegeztük a különböző életszituációkban adódó kötelezettségeket.
Katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szépen a segítségét. Adott egy katás egyéni vállalkozó (főállású: 50 000 Ft/hó), aki egy kft.-ben személyesen közreműködő tag (nem ügyvezető, de tényleg dolgozik a kft.-ben is). Mentesíti-e őt az 50 ezer forint kata minden egyéb minimumjárulék alól a kft.-ben? Köszönöm a segítséget! Emília
Többes jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak van egy egyszemélyes kft.-je is. A járulékokat egyéni vállalkozóként fizeti. A kft.-ben nincs jövedelme, így ott nem fizet járulékot. Egyéni vállalkozóként az 58-as bevallást, 38-as kóddal adja be (egyéni vállalkozás társas vállalkozói tagság mellett), az szochót és az egészségbiztosítási járulékot az emelt alappal (1,125 és 1,5) számoljuk, a bevallás mégis sárga hibát jelez, miszerint a 38-as kóddal az alapoknak meg kell egyezni. Valamit nem jól értelmezünk?
Eva és járulékfizetés Kérdés
A járulékfizetési kötelezettségekről készitettek egy összesitést, melyben az "A" esetre evás egyéni vállalkozó vagy társas vállalkozó, a "B" esetre pedig heti 36 órás munkaviszonyos. Kérdésem lenne, hogy ha az "A" esetben evás társas vállalkozóról beszélünk, akkor miért kell megfizetni az evaalap 4 százaléka utáni járulékokat? Én eddig úgy tudtam, hogy ez csak az egyéni vállalkozóra vonatkozik. Köszönettel: Juhász Gyuláné
Egyéni vállalkozó járuléka (kiva mellett) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg kivás cégben vagyok teljes munkaidőben munkaviszonyban álló alkalmazott. Egyéni vállalkozói igazolványt váltanék ki. Hogyan kell megfizetnem, illetve bevallanom a járulékokat? Vonatkozik rám, hogy amennyiben heti 36 órás munkaviszony mellett végzem a vállalkozói tevékenységet, úgy abban az esetben a tényleges jövedelemkivét után kell megfizetnem a 16 %-os szja-t, 10% nyugdijjárulékot és a 4+3% egészségbiztosítási járulékot (a 1,5 % munkaerőpiaci járulékot nem kell fizetnem), valamint a szochót is csak a tényleges jövedelem kivét után kell fizetnem? Segítő válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Szélné
Katás egyéni vállalkozó, egyben ügyvezetőként társas vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Meg szeretném kérdezni, hogy milyen járulékfizetési kötelezettségek vannak a következő helyzetben: egyéni vállalkozó, főállású katás. Mellette saját kft.-ben ügyvezető, nem munkaviszonyban, személyesen közreműködő tagként. Emiatt a Tbj. szerint biztosított társas vállalkozó. Katás egyéni vállalkozóként, a 36. § (6) bekezdés alapján nyilatkozhat-e a a társas vállalkozás felé, hogy ott csak a ténylegesen elért jövedelem után fizet járulékot? A törvény szövege nem említi a katás egyéni vállalkozót külön. A katával megfizeti a járulékokat. A társas vállalkozói ügyvezetői viszonyában feltehetően semmilyen jövedelmet nem fog elérni. Változtat-e valamit a válaszon, ha megbízással ügyvezető (bár akkor kell valami díj), vagy ha személyesen közreműködő tag? Jól gondolom, hogy ez utóbbi esetben nem muszáj díjazást kikötni? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel Kovács Zsófi
Bejelentési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kaptam egy megbízási szerződést, amely hostess munkáról szól. A szerződésben rögzítve van, hogy a kifizetőt nem terheli bejelentési kötelezettség, ha a megbízási jogviszonyával egyidejűleg a Tbj. 5. § -ában meghatározott jogviszonya alapján már biztosított (Art. 16. § (8) bekezdésére hivatkozva). Úgy tudom, hogy ha a minimálbér 30-ad részét eléri a megbízási díj, akkor biztosítottá válik, tehát be kell jelenteni, függetlenül attól, hogy máshol már biztosított. Segítségét szeretném kérni, hogy a fent leírtak alapján be kell jelenteni vagy nem? Köszönettel: Exp&Saldo 2009 Kft
Katás bt. beltagja és ügyvezető kft.-ben Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás bt. beltagja vagyok, a havi 50 000 forintot fizetem. Határozott időre vállalnám egy kft. ügyvezetői tisztjét, melyben kisebbségi tag vagyok, személyes közreműködésre nem kötelezve. Ezen határozott idejű jogviszonyom után is kötelezett leszek valamilyen formában járulékfizetésre?
Kft. ügyvezető járuléka egyéni vállalkozás mellett Kérdés
Egy kft. ügyvezetője személyesen is közreműködik, de nem vesz föl jövedelmet. Mellette egyéni vállalkozó, ahol megfizeti a járulékait. A társaságnál van-e valamilyen fizetési kötelezettség utána?
Amikor a kata mellett még járulékot is kell fizetni Cikk
A katás vállalkozások számára több kedvező változás is hatályba lépett 2014-től, de a katás nyugdíjasok egy része továbbra is számolhat egy – más adózókéhoz képest – előnytelen szabállyal. Mutatjuk.
Gyed összege többes jogviszonyban Kérdés
Egy kismama 2013évben főállásu munkaviszonyban 130.000,ftjövedelmet kap. 2013szeptember 1től a szülésig (2014.04.121)mellékállásban havi 50.000,-ft-ot keres. Mi lesz a tb. ellátásokalapja. Van folyamatos 2 év munkaviiszonya.köszonöm