690 találat a(z) többes jogviszony cimkére

Katás egyéni vállalkozó plusz alkalmazott Kérdés

Tisztelt Adózóna! Mellékállású katás egyéni vállalkozó vagyok. Továbbá alkalmazott vagyok két cégnél. Az egyik cégnél heti 40 óra (ez a főállásom, de ez nem érdekes, a kérdés szempontjából), a másik cégnél heti 5 órában vagyok alkalmazott, mint FEOR 2513. Ez a második cég, melyről folyamatosan szó lesz, egy könyvelő, könyvvizsgaló cég. S azért vagyok bejelentve, hogy NAV 15-ös kód szerint, mint alkalmazott képviselhessem a NAV előtt a könyvelt cégeket (de ez valószínűleg mellékes), mert ez a fő feladatom. Viszont ennek a cégnek én elvégzek otthon különböző feladatokat, mely nem FEOR 2513, hanem inkább FEOR 4121. Főként iratok rendezéséből áll, kartonozás, dossziézás, rendezgetés stb. Ezért havonta számlázok, melyet átutalással kifizetnek nekem. Továbbá ennek a könyvelő cégnek van további három, 100 százalékos tulajdonú saját könyvelő cége, melyekben nem vagyok alkalmazott, viszont ezeknek is végzek – főként FEOR 4121 munkakörű – tevékenységet, s ezeknek is számlázok, melyet átutalással fizetnek meg. A kérdésem az lenne, hogy nincs-e valamilyen összeférhetetlenség az első cég és köztem, vagy akár mind a négy cég és köztem? (Nem vagyok tulajdonos és vezető a cégekben, csak – mint írtam – az egyikben heti 5 órás alkalmazott.) Továbbá, hogy a katatörvény szerint és a NAV szokások szerint is megfelel-e, ha csak ettől a négy cégtől származik bevételem, de ebből a négy cégből egy tulajdonolja a másik hármat is? Előre is köszönöm szíves válaszát. Üdvözlettel!

Ügyvezető munkaviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem az állásfoglalását. Társas vállalkozás 50 százalékos tulajdonosa az ügyvezetői feladatokat munkaviszony keretében akarja ellátni, máshol nincs heti 36 órát elérő munkaviszonya. Saját cégében az ügyvezetői munkaköre mellett részmunkaidős munkaviszonyban dolgozhatna-e? Munkaszerződésében az ügyvezetői munkaköre és a személyes közreműködés keretében ellátandó munkaköre is szerepelne. A T1041 nyomtatványon az ügyvezetői munkakörét és az egyéb munkakörét hogyan kell bejelenteni, mennyi adó- és járulékfizetési kötelezettség terhelné? Segítségüket előre is köszönöm.

Táppénz és csed: így kapható egyidejűleg több helyről Cikk

Jár-e egyidejűleg több jogviszony után táppénz, illetve csecsemőgondozási díj – érdeklődött olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszát ismertetjük.

Kata mellett kft.-tulajdonos Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság tagjai bejelentkeztek 2016-tól a kata adózási mód alá. Főállású katásként adózhatnak-e, ha egy másik kft.-ben tulajdonosok? Sem személyes közreműködést, sem ügyvezetést nem látnak el ebben a kft.-ben, tehát nem minősülnek társas vállalkozónak. Válaszát köszönöm.

Kata választhatósága bt.-kültag esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás főállású egyéni vállalkozó lehet-e bt. katás kültagja, azaz ily módon szerezhet-e egy évben 12 millió forint katás bevételt? Köszönettel: jancsika

Többes jogviszonyos egyéni vállalkozó nyilatkozata Kérdés

Tagi jogviszonyos ügyvezető havonta bruttó 300 ezer forint összeg után fizeti adóit, járulékait, az ennek megfelelő jövedelmet felveszi. Októberben egyéni vállalkozói igazolványt váltott ki, főfoglalkozású egyéni vállalkozóként. A Tbj. 31. § (6) alapján az egyéni vállalkozó a társas vállalkozás részére a tárgyév január 31-éig tett nyilatkozat alapján évenként az adóév egészére választhatja, hogy a járulékfizetési alsó határ után történő járulékfizetési kötelezettségét társas vállalkozóként teljesíti. Az egyéni vállalkozásában egyelőre nincs bevétele. Én úgy értelmeztem, hogy mivel 01. 31-én az egyéni vállalkozása még nem állt fenn, így a vállalkozói igazolvány kiváltását követően kell nyilatkoznia a járulékfizetésről. A NAV tájékoztatása szerint a 01. 31. az 01. 31., azaz, ha 01. 31. után váltja ki az igazolványát, akkor az egyéni vállalkozói jogviszonyában meg kell fizetni a járulékfizetési alsó határ után a járulékot egész évben, mert a nyilatkozatra nyitva álló határidő már eltelt, függetlenül attól, hogy a társas vállalkozásában is megfizeti a járulékot. Ez itt már nem választható, majd csak a következő adóévtől. Melyik a helyes? Válaszát előre is köszönöm.

Katás bt. kültagja lehet kisadózó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egy bt.-ben beltag, ott biztosított, a bt. társaságiadó-alany. Ugyanez a magánszemély egy másik bt.-ben kültag. Ebben a bt.-ben lehet-e kisadózó? Utóbbi bt. a kisadózást választaná. Köszönettel: Ildikó

Kft. ügyvezetője, többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni. Egyszemélyes kft. ügyvezetőjének (egyedüli tagja a kft.-nek, és nem vesz ki jövedelmet) egy másik cégben munkaviszonya van, heti 20 órában. Az egyszemélyes kft.-ben elegendő-e, ha csak a minimálbér fele után fizeti meg a járulékokat? Így a két jogviszonyban (tagi jogviszony plusz munkaviszony a másik cégben) együttesen teljesül az a feltétel, hogy legalább a minimálbér után meg kell fizetni a járulékokat a társas vállalkozónak. Vagy függetlenül a 20 órás munkaviszonytól, ahol ügyvezető tagi jogviszonyban, és nem vesz ki jövedelmet, ott a minimálbér (150 százaléka, 112,5 százaléka után) után meg kell fizetni a járulékokat? Köszönettel és tisztelettel!

Táppénz több munkaviszony (kata) esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: főállásban egy zrt.-nél, könyvelő munkakörben dolgozom, másodállásban katás vállalkozó vagyok, és otthon is könyvelek. Kiderült, hogy babát várok, és szeretnék a zrt.-nél táppénzre menni, amint lehetséges, mert a bejárás eléggé nehézkes. A katás tevékenységemet viszont a táppénz ideje alatt is szeretném folytatni. Lehetséges ez így? Illetve, ha jól értelmezem, a gyermek születésekor, a csecsemőgondozási díj folyosítása során nem dolgozhatok katásként sem 1 évig? Válaszukat előre is megköszönve!

Így dolgozhat táppénz mellett, ha több állása van egyszerre Cikk

Gyakran felmerül a kérdés: lehetővé teszik-e a jogszabályok, hogy ha valaki több jogviszonnyal rendelkezik, megbetegszik, de betegsége miatt csak az egyikben nem tudja ellátni a feladatát, a másik fajta munka levégzésére viszont alkalmas, dolgozhat-e, miközben a másik jogviszonyában táppénzt kap? Cikkünkben összefoglaljuk, hogyan lehetséges ez.

Alkalmi munka végzése saját munkahelyen, főállás esetén Kérdés

Van egy cég, annak alkalmazottai, s nekik X nap kivehető szabadságuk. Tiltja-e azt jogszabály, hogy az alkalmazott a szabadsága ideje alatt, a saját munkahelyén "alkalmi munkát végezzen" alkalmanként – mert például nincs egy "beugró" dolgozó, aki az ő szabadsága idején például vezeti a tehergépkocsit. Ez nem jelenti azt, hogy az évi, mondjuk 30 nap szabadságát mind a saját munkahelyén tölti, csak más jogviszonyban!

Kata és járulék Kérdés

Tisztelt Adózóna! Két betéti társaságban vagyok tag. Az egyikben főállású munkaviszonyosként, kültag státuszban végzek munkát, a másikban pedig nemrég lettem személyesen közreműködő beltag abból a célból, hogy kata alá bejelentkezzek. Az egyik kérdésem az lenne, hogy lehetek-e főállású katás úgy, hogy a másik bt.-ben nem veszek fel jövedelmet? A másik kérdés az, hogy amíg nem jelentkezek be kata alá, addig köteles vagyok-e a személyesen közreműködő beltag státusz után az emelt járulékokat fizetni, vagy maradhatok munkaviszonyos kültagként a régi cégben? Válaszukat előre is köszönöm!

Táppénz és munkabér Kérdés

Kovács Irén két helyen dolgozik alkalmazottként, 4-4 órában. Egyik munkahelyén fizikai, másikon adminisztratív jellegű munkát végez. Terhesség miatt az orvos betegállományba küldte, arról a munkahelyről, ahol fizikai munkát végez, de az adminisztratív jellegű munkát jelen állapotában is végezheti. Viszont: kaphat egyidejűleg táppénzt és munkabért? Köszönettel.

Családi gazdálkodó áfavisszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdálkodó, 1998-óta folyamatosan. 2013 ban egyéni vállalkozói tevékenységet kezdett (ugyanaz az adószáma és az áfakódja), amit 2015-ben két részletben is szüneteltetett, majd 2015. 09. 24-étől meg is szüntetett. Tevékenysége egész évben a családi gazdaság bevételéből és kiadásából származik. Az adóhatósági egyeztetés következtében be kellett nyújtani egy bejelentő lapot (15T101E a magánszemély tevékenységéről, ami szerintem évek óta be volt jelentve a családi gazdaság részére.) Azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem igényelhetek vissza áfát arra az időre, amíg nem végzett vállalkozói tevékenységet, mivel a családi gazdaság státusz nem létezik, amiért vállalkozó volt. Az lenne a kérdésem, hogy visszaigényelhetem-e az áfát, mint családi gazdálkodó? A másik kérdésem az lenne, hogy a családi gazdaság tagjának kell-e őstermelői igazolványt váltani? Köszönettel: Jakab Judit

Útvesztő a tb-szabályokban – erre az iránytűre szüksége lehet Cikk

Többes jogviszony esetén mitől függ a járulékfizetési kötelezettség és a tb-ellátás? Kivételek erősítik az általános szabályokat. Ezúttal az utóbbiakról (megbízás, kata, őstermelő, csed) írtunk.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink