2768 találat a(z) számlázás cimkére

Ingatlan bérbeadása és áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfakörbe tartozó őstermelő a tulajdonában lévő ingatlanban orvosi rendelőt bérbe ad. Az orvosi rendelőt áfamentesen szeretné bérbe adni. Van-e erre lehetősége? A számlázás hogyan történhet? Várom válaszát.

Számla megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. karbantartatja a gépeit külsős vállalkozóval. A számla tartalmaz alkatrészt és munkadíjat is – ami vagy a számlán vagy számlarészletezőn látható. Meg szoktam bontani karbantartási anyagköltségre (T51.) és karbantartási költségre (T52.). A könyvvizsgáló jelezte, hogy ez így nem jó, mert szerinte ez komplett szolgáltatás és a számviteli törvénynek ez lehet, hogy így nem felel meg. Szerinte számlát nem bontunk meg. Mi a helyes könyvelés? Válaszát előre is köszönöm!

Ha a nyelvtanár magánszemélynek számláz Cikk

Különangol, matek-korrepetálás vagy zongoralecke – ki ne vett volna már igénybe magántanárt saját vagy gyermeke tudásszintjének javítására? De hogyan számláz egy magánszemély egy másik magánszemélynek? Erről érdeklődött egyik olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Közvetített szállodai szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég utalványokat értékesít, melyek hazai szállodákban használhatók fel. A szálloda 18 százalékos áfával kiállítja a számlát a cégnek, a vendég részére – mint közvetített szolgáltatást – nevezett cég szintén 18 százalékos áfával számláz ki pénzügyi teljesítést nem igényel megjegyzéssel, hiszen már az utalványt kifizette. Helyesen járunk-e el az áfa tekintetében? Ezzel összefüggésben a szálloda felé jutalékot számláz a cég. Kérdésem, hogy mint a "kuponos" értékesítők, számlázható-e 18 százalékos áfával a szerződés szerinti jutalék ezekre az ügyletekre? Köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel: Gál Ágnes

Háromszögügylet vagy láncügylet adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar cég, amely Lettországba értékesít terméket egy cégnek, azonban az árut egy lengyel mgrendelőhöz szállítja. A fuvarozást a magyar cég szervezi, az áru Magyarországról indul, és Lengyelországba kerül. Ebben az esetben a magyar termékértékesítés áfamentes EU-s értékesítésnek minősül? A 17A60 bevalláson csak a lett partnert kell feltüntetni? Köszönettel: Karkus Gábor

Végrehajtói iroda belső bizonylatolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbiakban kérem segítségüket. Végrehajtói iroda közhatalmi tevékenységet végez, és az áfatörvény 5. §-a szerinti gazdasági tevékenységet nem folytat. A beérkezett végrehajtási munkadíjakról "Végrehajtási bevételi bizonylatot" állít ki. Ha bankon érkezik a bevétel, akkor a bankkivonat alapján utalásost, ha készpénzben fizetnek, akkor arról készpénzes végrehajtási bevételi bizonylatot állít ki. Az alábbi IM-rendeletek alapján a letiltásokból érkező bevételekről, összevontan akkor állítanak ki bizonylatot, ha göngyölítve eléri az 50 000 forintot [35/2015. IM-rendelet 28. § (4) bekezdés, és 1/2002. IM-rendelet 52/A § (2) bekezdés c) pont]. 1. Helyes-e az az eljárás, ha a letiltásokból érkező bevételekről csak akkor állít ki belső bizonylatot, ha göngyölítve eléri az 50 000 forintot, függetlenül attól, hogy mérlegfordulónap van időközben? (Jelen esetben 2016.12.31., így 2017-ben állítana ki 2016-ban megérkezett bevétel után.) 2. Kell-e egyáltalán az áfatörvény és a számviteli törvény előírásait figyelembe véve plusz belső bizonylatot kiállítania a bankszámán érkezett bevételekről, elfogadható-e ilyen esetben számviteli bizonylatnak a bankszámlakivonat? Segítségüket előre is köszönöm.

Társasház – fejlesztési alap Kérdés

Egy bt. tulajdonosa egy üzletházban lévő kisebb üzlethelyiségnek. Az üzletközpont kiállít a részére ingatlanfelújítás, beruházás címén áfás számlát, aminek értékét aktiválhatja, illetve az áfát visszaigényelheti. Ugyanakkor a számlát nem kell kifizetni, mert azt a tulajdonosok által befizetett fejlesztési alap fedezi. A bt. részéről viszont ilyen befizetés nem történt, ezért a számla kiegyenlítetlen egyenlegként mutatkozik. Mi az eljárás, hogyan könyveljem a számlát, hogy rendben legyen a tétel?

Hangmérnöki szolgáltatás az USA-ba II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban az alábbi kérdést tettem fel Önnek: Hangmérnöki szolgáltatás az USA-ba Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki az Upwork-ön keresztül kap munkát például hangmérnöki feladatokat, vagy egyéb zenei felvételeket készít. Az Upwork, az egy amerikai közvetítő szolgáltatás, ahol megbízók keresnek bizonyos feladatokra embereket, és az ellenértéket az Upwork utalja. A megbízott a megbízóval közvetlen kapcsolatba nem kerül. Az Upwork számlát nem kér. Kérdésem: ebben az esetben kell-e számlát kiállítani, amennyiben kell, mit tegyünk a számla egy pédányával? Mit kell feltüntetni a számlán? Köszönöm a válaszát. Kiegészítés: Azt, hogy az Upwork a saját nevében veszi igénybe a szolgáltatást, majd közvetíti tovább a megrendelőnek, vagy pusztán a pénzügyi teljesítés és az elszámolás bonyolódik rajta keresztül a közvetítésen túlmenően, nem tudjuk megválaszolni. Kérem írja le, hogy hogyan kell eljárnunk az egyik esetben, és hogyan kell eljárnunk a másik esetben. Válaszát köszönöm.

Vitatott teljesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2012 augusztusában megrendelésre elvégzett egy építési-szerelési munkát, melyhez az acélszerkezetet is maga gyártotta (főtevékenység a gyártás). A megrendelő a teljesítést elutasította, nem volt hajlandó teljesítési igazolás kiállítására azzal az indokkal, hogy a munka befejezése a szerződésben szereplő határidőn túl volt. Számla ekkor nem került kiállításra, de vállalkozásunk bírósághoz fordult, mivel a a határidőn túli teljesítés a megrendelő hibájából következett be: nem adta át a munkaterületet megfelelő minőségben és időben. Hosszas pereskedés után, a bíróság végül a javunkra ítélt 2016 decemberében, az ítélet 2017. januárban vált jogerőssé. Kérdésem, hogy számlát kell-e kiállítanunk, ha igen, mikori teljesítéssel? Ha az eredeti teljesítést kell szerepeltetnünk a bizonylaton, akkor az önellenőrzési pótlékot is meg kell fizetnünk?

Gépsor beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk közösségi vállalkozástól gépsort vásárolt. A gépsor elemei folyamatosan érkeztek. Az eladó a termék Magyarországon történő végleges összeállítása, programozása, tesztelése után állította ki a számláját. Az összeszerelést az eladó végezte. A gépsor részeinek beszállítása augusztusban és szeptemberben történt, az összeszereléshez még beérkeztek októberben alkatrészek, és a közösségi partner decemberben, decemberi teljesítési dátummal állította ki a számláját közösségi értékesítésről. A számla mögé csak több, különböző időpontban kiállított fuvarlevelet tudunk csatolni. Ez helyes eljárás-e a szállító részéről? Társaságunknak közösségi termékbeszerzésként a számlán feltüntetett teljesítés hónapjára vonatkozó, vagy a belföldön fel-, illetve összeszerelés tárgyát képező termék beszerzésként, a szállítások időpontjainak hónapjára vonatkozó áfabevallásban kell-e ezt az ügyletet jelenteni? Melyik hónapban kell az áfabevallásban szerepeltetni azt a közösségi beszerzést, amelyet csak több hónappal a szállítást követően számláz le a kapcsolt fél, s addig az érték nem ismert? Válaszát köszönöm.

Tranzakciós díj továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik könyvelt cégünk fesztivál- és koncertjegyek netes értékesítésével foglalkozik. Szeretné a banki tranzakciós díjakat (kártyás fizetés díja), átterhelni a vásárlókra. Ezt hogyan kell feltüntetni a számlákon? Mi például a Barion (ami jelen esetben a cég egyik bankszámlavezetője, hasonlóan a Paypalhoz) felé áfamentesen fizetjük ugye ezeket a díjakat, hiszen az bankköltség. Számlázva normálisan a tranzakciós díj plusz 27 százalék áfa, mint közvetített szolgáltatás? Vagy áfamentesen? És hogyan könyveljük a kimenő számlán lévő tranzakciós díjat? A normál bevétel részeként (91) vagy egyéb bevételként (96)?

Gépjárműjavító cég bizonylat-kiállítási kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre kérném a válaszát. Egy szakmai előadáson említette az előadó, hogy a 45.20 Gépjárműjavítás, karbantartás tevékenységet végző cégekre vonatkozóan létezik egy rendelet, amely kötelezően előírja ezen cégek számlakiállítási kötelezettségét (minden értékesítésről számlát kell kiállítani). Ha valóban van ilyen rendelet, akkor megírnák a rendelet számát, és hogy azon belül melyik szakasz mondja ezt ki? 2017.01.01-től ezen cégekre vonatkozóan a 48/2013. NGM-rendelet előírja a kötelező pénztárgéphasználatot. Jelen esetben fennáll egy kis ellentmondás, vagy melyik rendelet az erősebb? Kérem, foglaljanak állást a témában. Köszönettel.

Háziorvos egyéb tevékenységének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérném válaszát, hogy amennyiben egy háziorvos az alap háziorvosi tevékenysége mellett fegyverviselési engedélyhez és jogosítványhoz egészségügyi alkalmassági vizsgálatot is végez időnként, akkor az alkalmassági vizsgálatot mentesen vagy áfásan kell számláznia? Az alap háziorvosi tevékenysége az OEP által támogatott, és a közérdekű jellege miatt mentesen számlázza. A háziorvos alanyi adómentességet nem választott. Kérem, hogy válaszolja meg a kérdést foglalkozás-egészségügyi szolgáltatóra (üzemorvos) vonatkoztatva is. Köszönöm előre is a válaszát! Üdvözlettel.

Hangmérnöki szolgáltatás az USA-ba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki az Upwork-ön keresztül kap munkát például hangmérnöki feladatokat, vagy egyéb zenei felvételeket készít. Az Upwork, az egy amerikai közvetítő szolgáltatás, ahol megbízók keresnek bizonyos feladatokra embereket, és az ellenértéket az Upwork utalja. A megbízott a megbízóval közvetlen kapcsolatba nem kerül. Az Upwork számlát nem kér. Kérdésem: ebben az esetben kell-e számlát kiállítani, amennyiben kell, mit tegyünk a számla egy pédányával? Mit kell feltüntetni a számlán? Köszönöm a válaszát.

Egyesület számlaadási kötelezettsége Kérdés

Egyesületünk sporteseményeket szervez, melynek ellenértékét – a nevezési díjat – kedvezményesen átutalással vagy a helyszínen készpénzben fizetheti meg a versenyző. Áfaalanyként, alanyi mentesen végezzük a szolgáltatásnyújtást. Helyes-e az a gyakorlat, hogy a szolgáltatást igénybe vevő, nem adóalany, számlát nem kérő magánszemély a készpénzben megfizetett helyszíni nevezésről nyugtát kap az ügylet ellenértékéről, míg a banki átutalással, a versenyt hónapokkal megelőzően kifizetett előlegről nem kap sem számlát, sem nyugtát, az előleg megfizetésének dokumentuma maga a banki bizonylat. A kérdéshez felhasználtam A számla, nyugta kibocsátásának alapvető szabályai (2016) 18-as füzet 1.2 pont alatt olvasottakat a 900 ezer forintot meg nem haladó értékesítésekről.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 May
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink