2768 találat a(z) számlázás cimkére

Képesítéshez kötött tevékenység közvetítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni, hogy közvetíthet-e a vállalkozásom masszázs tevékenységet, ami képesítéshez kötött. Van a cég alkalmazásában végzettséggel rendelkező masszőr, de szeretnénk igénybe venni alvállalkozókat is, és az ő nevükben is mi állítanánk ki a számlát az ügyfeleknek. Adózásilag és számvitelileg lehetséges-e a számlázás ebben a formában és a tevékenység közvetítése? Segítségét előre is köszönöm!

Nyeremény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk országosan meghirdetett vetélkedő első helyezettjének (magánszemély) nyereményként vadonatúj személygépkocsit adott. (A gépkocsi értéke 4 millió forint, üzembe helyezéssel együtt.) Az autókereskedés társaságunk nevére számlázta, és helyezte üzembe az autót. Mi ezt az autót adtuk át nyereményként egy magánszemélynek. Ebben az esetben az átíráshoz adásvételi szerződésre (nyeremény) és számlára van szükség, a számlán a gépkocsi megnevezése és vtsz. száma szerepel. Társaságunk az áfát a személygépkocsi beszerzésekor nem vonta le. Kérdésünk, hogy ebben az esetben a számlát áfásan vagy áfa nélkül kell kiállítani (térítés nélküli szolgáltatásról lévén szó)? A személyi jövedelemadóban a nyeremény értéke után társaságunk 15 százalék szja és 22 százalék eho fizetésére kötelezett-e, mint egyes meghatározott juttatás után? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Nagyon köszönjük gyors és érthető válaszát előző kérdésünkre. Mindezek után szeretnénk, ha a számla is helyesen lenne kiállítva. Csak emlékeztetőül: négygyermekes magánszemély ad ingatlant bérbe cég részére. A magánszemély nyilatkozik arról, hogy a gyermekek után járó adókedvezményt a bérbeadás után érvényesíteni szeretnénk. A példa kedvéért legyen az ingatlan havi bérleti díja 500 ezer forint, és a 10 százalékos költséghányad alkalmazandó. Kérdésünk: hogyan kell a számlát helyesen kiállítani? Bérbeadási díjnál mennyi a gyerekkedvezmény? Milyen tételeknek kell a számlán szerepelniük? Segítségét előre is köszönjük!

Alanyi mentesből áfaalany Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kata hatálya alá tartozó, alanyi mentes egyéni vállalkozó folyamatos szolgáltatást végez. Az egyéni vállalkozó 2017. januárban 1470 eFt összegben számlázott a megrendelő felé. Ebből az 560 eFt összegben a decemberi teljesítést, a maradék 910 eFt összegben a január havi teljesítést január hóban számlázta ki. A február havi teljesítést 2017.03.31-i teljesítési időponttal 280 eFt-ot, a március havi teljesítést 2017.04.30-i teljesítési időponttal 840 eFt-ot, az áprilisi havi teljesítést 2017.05.31-i teljesítési időponttal 720 eFt összegben számlázta ki . Kérdésem az lenne, hogy mikor kell áttérnie áfás számlázásra? Válaszát köszönöm.

Hulladék értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, melyben várom szíves állásfoglalását: A hulladékértékesítés az áfatörvény 142. § (1) d pont alapján fordított adózás alá esik. Kérdésem az lenne, hogy ha valaki hulladékot vesz (mely vásárlásról fordított adózással kiállított számlát kap) abból a célból, hogy továbadja másik áfás partner felé, akkor ő még mindig fordítottan fogja továbbszámlázni ezt az ügyletet? Válaszát előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó számlázhat-e a munkáltatójának? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 36 órás munkaviszonyban álló fogorvos katás egyéni vállalkozói is. Munkaszerződése szerint a munkaköre fogorvosi járóbeteg-ellátás. Vállalkozóként is ez a tevékenységi köre. Katás vállalkozóként fogorvosi ügyeleti ellátásért (amit nem munkaviszonyban végez) számlázhat-e munkáltatójának? Köszönöm válaszát: CSCS

Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, akinek 4 gyermeke van. Ez a személy ingatlant ad bérbe egy kft.-nek, és a bérbeadásról havi számlát állít ki a kft. részére. A magánszemély a havi 10%-os költségelszámolást veszi igénybe (és nem a tételeset). Amennyiben jól tudjuk, főszabály szerint a számla végösszegéből a szja-t (15%) és ehót (14%) a bérleti díj 90%-a után vonni kell, és ezen járulék befizetéséért a kifizető, tehát a kft. felel (ennek kérem megerősítését). Egyes kérdésünk, hogy amennyiben a gyermekek miatt a bérbeadó magánszemélynek nincs szja-fizetési kötelezettsége, azt két sorban fel kell-e tüntetni a számlán (például egy sor az szja összege, a következő sorban a kedvezmény ugyanannyi), vagy egyszerűen a számlán az szja-t nem tüntetjük fel? Második kérdésünk pedig az lenne, hogy általánosságban véve a bérbeadó magánszemély nyilatkozhat-e arról, hogy ne vonjunk semmit (sem szja-t, sem ehót) és majd ő ezen befizetési kötelezettségeinek eleget tesz (függetlenül a gyermekek számától)? Segítségét előre is köszönöm!

Fordított vagy egyenes áfa Kérdés

A cég, amelynek a könyvelését végzem, alvállalkozóként bejelentésköteles, építkezésekhez vasanyaggyártást és -beszerelést végez. A fentieket külön-külön és együtt is megrendelik. A gyártás okoz gondot, amely magában foglalja a vasanyag rajz szerinti méretre vágását és hajlítását. Amikor önállóan csak a gyártást rendelik meg, áfásán számlázzák. A vasanyagot és a szerelési munkálatokat fordított áfásan számlázzák. A gond akkor merül fel, amikor a vasanyagot gyártással, esetleg még a beszerelést is megrendelik. Ebben az esetben a gyártást nem lehetne mellékszolgáltatásnak tekinteni, mivel a vasanyag árához képest a gyártás ára elenyésző, kg-ként 17 Ft. Muszáj a számlázásnál a vasanyagot fordítottan, a gyártást áfásan,a szerelést fordítottan számlázni. Szeretnék a vasanyag kilónkénti árát gyártással és szereléssel megállapítani. Ebben az esetben a számlázás hogyan történjék? Köszönöm a segítségüket: Vasóczki Ildikó

Termékértékesítés unión kívülre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Unión kívülre értékesített gép esetén a megrendelő azt kéri – lehet, hogy a fizetendő vámja miatt –, hogy a számlán külön értékkel szerepeljen a gép tényleges ára, a külföldi helyszíni üzembe helyezés, a dokumentációkészítés költsége. Ilyet sosem szoktunk tenni, de lehetséges-e? Milyen tevékenységnek számít az általunk gyártott gép megrendelő telephelyén történő üzembe helyezése, és milyen tevékenység a gép dokumentációjának elkészítése. Hogyan néz ez ki az áfában? Válaszát előre is köszönöm.

Kaparós sorsjegy értékesítése Kérdés

Sziasztok! Cégünk (kft.) a Szerencsejáték Zrt.-n keresztül lottót és egyéb kaparós sorsjegyeket forgalmaz. A sorsjegyek postai úton érkeznek, utánvéttel. A zrt. a pénzügyi elszámolásról rendeléskor elszámolási bizonylatot állít ki. Számla csak a jutalékról készül, ami pénzügyi teljesítést nem igényel. Az értékesítésről milyen bizonylatot állítok ki? Mert nem kell pénztárgépet használnom. A cégünknél hogyan kell könyvelni ezeket a gazdasági eseményeket?

Papír átvétele támogatásként iskolától Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használt papír begyűjtésével foglalkozó vállalkozás iskoláktól szeretné begyűjteni a gyerekek által bevitt papírt. A begyűjtött papír értékét az iskolánál hagyná. Ezt hogyan teheti meg? Az iskola a vállalkozás felé nem tud leszámlázni. Ha nulla értékben veszi meg az iskolától a papírt a vállalkozó, és az ellenértékét támogatásként fizeti meg az iskolának, akkor áfafizetési kötelezettség keletkezik a vállalkozásnál. Jól gondolom, hogy ez a megoldás? A gyerekektől, illetve a szülőktől való egyenkénti megvétel kivitelezhetetlen. Várom válaszát. Üdvözlettel.

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. húszmillió forint nettó értékben vett egyéb megnevezésű ingatlant. Az ingatlan használt, több mint két éves, a számlakibocsátó áfás számlát adott ki, amit a vevő ki is fizetett. Visszaigényelhető-e ennek a számlának az áfája? Segítségét köszönöm: Ildi

Tagdíjszámla – teljesítés dátuma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület (szövetség) a tagszervezeteknek számlát állít ki az éves első közgyűlésen a tárgyévi tagdíjról (tárgyi mentes, de a szövetség egyébként alanyi adómentes). Teljesítésként a közgyűlés (és egyben a kiállítás) napját írja rá a számlára az egyesület. A kérdés, hogy ez így jó-e? Ha nem, akkor milyen teljesítési dátumot kell, lehet ráírni a számlára? Köszönöm a segítséget!

Lakásbérbeadás és rezsi Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély lakását bérbe adja 80 ezer forint plusz rezsidíjért. A kérdésem az, hogy a bérlő által fizetett rezsiköltség után is meg kell-e fizetni az szja-t és az ehót (1 millió forint felett) az alábbi esetekben, ha a mérőóra a bérbeadó nevén van: 1. A bérbeadó egy számlát állít ki a bérleti díjról és a rezsiről; 2. külön számlát állít ki; 3. a bérleti díjról számlát állít ki, a rezsiről csak átvételi elismervényt; 4. a rezsi csekkjeit a bérlő fizeti be? Ezek a tételek közvetített szolgáltatások, haszna rajta nincs a bérbeadónak. Ráadásul ezek a tételek az egymillió forintos határ fölé viszik az éves bevételt, így pedig a teljes összegre az ehót is meg kellene fizetni?! Milyen lehetőség(ek) vannak a fenti probléma megoldására? Köszönöm a segítséget!

Kötelező szabályzatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudomásom szerint a kötelező szabályzatok az alábbiak: számviteli politika, számlarend, bizonylati rend, pénzkezelési, leltározási, selejtezési és értékelési szabályzat. A kérdésem, hogy ez valóban így van-e, illetve hogy az egyéni vállalkozókra és a civil szervezetekre is ezek a szabályzatok vonatkoznak-e? Köszönöm a segítséget!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 May
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink