2768 találat a(z) számlázás cimkére

Előleg/foglaló áfája használt ingatlan esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Régi ingatlan értékesítése esetén, ha az eladó adókötelezettséget választott, és fennállnak a fordított adózás feltételei, kell-e az eladónak az előlegről/foglalóról számlát kiállítani, illetve kell-e szerepeltetni a bevallásban a vevőnek a fizetendő és a levonható áfát, vagy csak a végszámla az adózási pont? Köszönettel: Horváth Ildikó

PTGSZLAH – egyéni vállalkozónak kiállított számlák Kérdés

Tisztelt Szakértő! Autószerelő műhely számlát bocsát ki minden esetben a javításokról. Abban az esetben, ha a magánszemély neve mellett az adószáma is szerepel a készpénzes számlán (egyéni vállalkozó), be kell-e, hogy kerüljön az adatszolgáltatásba? Véleményem szerint, ha megadta az adószámát, akkor az azt jelentené, hogy számlát kért, és nem nyugta helyett lett kiállítva a számla a magánszemély részére. Köszönöm.

Közös őstermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyermek és édesanya közös őstermelői igazolvánnyal rendelkeznek. A gyermek nevén van egy szarvasmarha tenyészet, szarvasmarhákkal. A szarvasmarhákat el szeretné adni az édesanyjának, így az ő tenyészetébe kerülnek majd. A kérdés az lenne, hogy az említett adásvétel bevételnek és kiadásnak minősül-e a közös őstermelői tevékenységet illetően, valamint számlát kell-e kiállítani az édesanya felé a szarvasmarhák értékesítéséről? Válaszát előre is köszönöm!

Szolgáltatás igénybevétele külföldi cégtől Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésben kérem szíves állásfoglalásukat. Üügyfelem szerszámtervezési és fémmegmunkálási szolgáltatást rendelt meg egy ausztriai partnerétől. Az elvégzett munkáról áfát nem tartalmazó számlát állított ki a partner, mert ugyan a munka megkezdésekor megigényelte a magyar adószámot, de azt csak 4 hónap múlva képezték meg számára. A munkát Magyarországon végezte el, de bejelentett telephellyel nem rendelkezett, mivel adószám hiányában ezt nem tudta intézni. Kérdésem: most, a magyar adószám birtokában kell-e, lehet-e helyesbíteni a kiállított számlákat magyar áfamértéket tartalmazó számlára arra az időszakra, amikor még nem volt magyar adószáma? Tisztelettel.

Taxis, számlaadás és pénztárgép Kérdés

Van egy cég, ahol egy hónapban egyszer adható le a számla, holott szinte naponta szállít vérkészítményt elemeztetni. Naponta megy a gépi nyugtám, ahol a km alapján ez is szerepel. Hogyan számlázzon, és ha számlát adok, akkor ezt be kell-e ütnie a pénztárgépbe? Most naponta befizeti, hogy egyezzen a pénztárgép és a megtett út szerinti nyilvántartás. Egyéni vállalkozó

Szponzor sportruházatot ad Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fitneszstúdiót üzemeltető kft. nyitott, egész napos sportrendezvényt szervez vendégek fellépésével. Egy sportruházat-kereskedelmi cég szponzorálja a sportnapot olyan módon, hogy sportruházatot ad ingyenesen a fitnesz kft.-nek. Kérem, ha lehetséges, szíveskedjenek tájékoztatást adni arról, hogy ezt számlával milyen módon kell dokumentálni. A szíves válaszadásukat előre is köszönöm!

Nagykövetségen szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar áfakörben lévő vállalkozás a bécsi magyarországi nagykövetség helyszínén belül, annak épületében bútorok, eszközök mozgatását, szállítását végzi. A nagykövetség nem rendelkezik adószámmal. Szeretném megkérdezni, hogy a szolgáltatásról kiadott számlán milyen áfatörvény szerinti megjelölést kell alkalmazni, és az áfabevallás melyik sorában kell szerepeltetni? A szíves tájékoztatásukat előre is köszönöm!

Hibás számlák javítása: amit lehet, és amit nem Cikk

Hogyan lehet javítani a rossz teljesítési dátummal, illetve hiányos adattartalmú számlákat? – kérdezték olvasóink. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.

Magyar adóalanyok kereskedelme az EU-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz. Két magyar, EU-s adószámmal rendelkező adóalany között megy végbe termékértékesítés úgy, hogy egyik magyar társaságnak sincs telephelye, sem bármilyen illetősége Csehországban. 'A' magyar adóalany megvásárolja 'B' cseh adóalanytól a terméket, melyet 'C' magyar társág rendelt meg tőle. Így tehát két magyar kereskedik, azonban az árut Csehországból már rögtön 'C' társaság szállítja el (feltehetően Magyarországra), így véleményem szerint a teljesítés helye, mivelhogy a fuvarozás, az áru átadása Csehországban történik, Csehország lesz. Kérdésem: ebben az esetben 'A' magyar társaságnak be kell jelentkeznie Csehországba az áfa alá, ott megfizetnie az áfát, és a magyar 'C' társaság felé a CSEH adószámával közösségen belüli termékértékesítésként kell számlázza ezt az ügyletet? Valamint a magyar könyvelésében csak bevételként kell nyilvántartsa, és áfában meg a cseh adóbevallásban tünteti ezt fel? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: Csató Béla

Ingatlan-bérbeadás – időszakos elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlant bérbeadó partnerünk e tevékenységről az áfatörvény 58. § (1a) bekezdés b) pontja szerint állít ki számlát. Az ingatlan-bérbeadást korábban a 88. § alapján adókötelessé tette, majd a 88. § (5) bekezdésében foglalt 5 év letelte után az adóhatóságnak tett bejelentését követően visszatért az általános szabályok szerinti adózáshoz. Milyen áfatartalommal (mentes vagy adóköteles) állíthatja ki azt a számlát, amely részben vagy egészében a választás hatályba lépését megelőző időszakra vonatkozó bérleti díjat tartalmaz, azonban az 58. § (1a) bekezdés b) pontja szerint a teljesítés időpontja a hatályba lépés napját követő? Válaszát előre is köszönöm!

Számlázás más nevében? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünket, aki egy kft., megkereste egy egyéni vállalkozó azzal, hogy értékesítse az általa bizományba adott ékszereket. Az egyéni vállalkozó elképzelése, hogy bizományosi szerződéssel átadná a termékeket, valamint hagyna ügyfelünknél egy saját nyugta illetve számlatömböt, hogy amennyiben vásárol valaki az ékszerekből, akkor az közvetlenül az ő nevében legyen úgymond értékesítve. A kérdés részemről az, hogy a kft. dolgozói írhatnak az esetleges értékesítésről az egyéni vállalkozó nyugta-, illetve számlatömbjébe? Feltételezem az egyéni vállalkozó körbejárta ezt a dolgot és ezért mondja, hogy működőképes így ez, de nekem nem egyértelmű, hiszen az üzletben a kft. dolgozói semmilyen viszonyban nincsenek az egyéni vállalkozóval! Köszönöm előre is válaszát! Üdvözlettel: Cséva

Számlázás Indiába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szolgáltatást számláztunk Indiába, a szabályok szerint áfa felszámítása nélkül. A partner megadta az adószámát is, szerepel a számlán. A számlát ugyan befogadta, de nem hajlandó kifizetni a számla végösszegét addig, amíg nem váltunk ki indiai adószámot. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy amennyiben kiváltjuk, milyen feladatokat jelent ez számunkra? Kezdve azzal, hogy a számlát ez esetben hogyan kell kiállítani, érinti-e az áfát, gondolom akkor az eredeti számlát stornózni kell. A társasági adót érinti-e ez a dolog? Kell-e valamilyen bevallást beadni Indiában? Egyáltalán ebben az esetben a számla hogyan illeszthető bele a mi könyvelésünkbe? A szolgáltatást Magyarországon végezzük, de az áfát a megrendelő, a szolgáltatás igénybe vevője fizeti meg, ha nekünk lesz indiai adószámunk, akkor ez a szabály megváltozik? Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Számlázás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szolgáltatást végez külföldre is (nem magánszemélynek), mely szolgáltatás teljesítési helye az áfatörvény szerint a megrendelő székhelye, így nem számítunk fel áfát a szolgáltatásra, amennyiben adóalanyról van szó. Az EU-ba számlázással nincs gond, a partner adószámát könnyen le lehet ellenőrízni a VIES rendszerben. Amikor harmadik országba számlázunk, az adószámot elkérjük, vagy egy igazolást arról, hogy a partner adóalany. Ezzel igazoljuk, hogy mi megtettünk mindent annak érdekében, hogy adóalanynak számlázunk, ezért nem számítunk fel áfát. (Megjegyzésben beírjuk, hogy a vevőt terheli az áfa.) Egy japán partnernek számláztunk, aki azt írta kérdésünkre, hogy nincs adószáma, ezért felszámítottuk az áfát. A partner nem akarja elfogadni a számlát, mert szerinte áfa nélkül kell számláznunk. Kértük, akkor küldjön egy igazolást, vagy nyilatkozzon, hogy adóalany, de sajnos eredménytelenül. Kérdésem, amikor harmadik országba számlázunk (nem magánszemélynek), mindenképpen kell igazolni a partnernek, hogy adóalany (vagy más, például USA)? Amennyiben nincs ilyen igazolásom, a NAV elfogadja a számlát? Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Szálláshely-szolgáltató számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretnénk szakértői véleményüket kérni. Egy hostelt üzemeltető magyar cég (szálláshely-szolgáltató) a hostelworld.com internetes felületen kínálja kiadásra szobáit. A weboldal üzemeltetője egy Írországban bejegyzett, ír közösségi adószámmal rendelkező cég. A foglalások a weboldalon keresztül történnek, ahol a foglalás végén a szállásdíj egy részét bankkártyás fizetéssel kell teljesítenie a vendégnek, mivel a foglalását csak akkor rögzítik, ha kifizette. A bankkártyás fizetés közvetlenül az ír cég részére történik, az ír cég a hónap végén az egész hónapban teljesített foglalásokról egy jutalékot és marketingszolgáltatást tartalmazó számlát küld meg a szálláshely szolgáltatónak, "pénzügyi rendezést nem igényel" megjegyzéssel. Kérdésünk ezzel kapcsolatban: – A magyar szálláshely-szolgáltatónak a foglaláskor van-e számlakibocsátási kötelezettsége, és ha igen, milyen? Előlegszámlát köteles kiállítani minden egyes foglalásról, amelyet a végszámlában elszámolhat, vagy foglalási díjként minden egyes vendég részére számlát küld, amely nem része a szállásdíjnak? Esetleg hónap végén az összesített foglalási díjról állíthat ki számlát a Hostelworld részére? – A vendég által kifizetett foglalási díj (előleg) a magyar cégnél meg kell, hogy jelenjen árbevételként, ezzel együtt idegenforgalmiadó-alapként? Köszönjük válaszukat!

Építőipar számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari tevékenységet folytató vállalkozó számlázásánál mikor beszélünk előlegről, és mikor részteljesítésről? Részteljesítés esetén a szerződésben milyen paramétereket szükséges meghatározni? Az előleg és részteljesítés egy szerződésen belül vegyesen is alkalmazható? Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 May
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink