2768 találat a(z) számlázás cimkére
Egyesület
Kérdés
Az egyesület kulturális és harcművészet elsajátítására alakult meg. Amikor a fiatalok a tevékenység elsajátítására jelentkeznek az egyesület alapító tagjainál, az minek minősül: alaptevékenység végzésének? Erre az egyesület beszedi a pénzt, mivel ezen gyakorlatok bérelt helyiségekben történnek. A beszedett pénzt ki kell számlázni, vagy az alaptevékenység bevétele, és mint támogatást bevételezni kell a pénztárba? Nem vállalkozási bevétel? Ha nem vállalkozási bevétel, hanem alaptevékenység (a gyakorló fiatalok támogatása), akkor az nem képez társaságiadó-alapot. Kérjük válaszukat, hogyan járjon el az egyesület.
Kereskedelmi tevékenység áfája
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Ügyfelünk, egy kereskedelmi társaság (kft.) az USA-ból és az EU-ból rendel árut, amelyet közvetlenül a vevőjéhez fuvaroztat (amely szintén egy magyar kft.). A magyar kereskedő helyesen jár-e el, ha mindent áfával számláz a belföldi vevőjének, függetlenül attól, honnan szállítják a beszerzett árut a magyar vevőhöz? Mi úgy gondoljuk, hogy a kereskedelmi kft. importál, illetve az EU-ból szerez be, amely egy-egy önálló ügylet, csakúgy, mint az értékesítései a belföldi vevőnek, amelyeket csak áfásan teljesíthet. A számlázás is így történik: a kereskedelmi kft.-nek a külföldi (USA- és EU-beli) szállítók számláznak (itt a szállítási cím pedig a kereskedelmi kft. vevője), illetve a kereskedelmi kft. számláz a belföldi vevőjének, árréssel növelt értékben. Segítségüket nagyon köszönjük! Üdvözlettel: Molnár Tibor
Bölcsőde, családi napközi cafeteriában – milyen a jó számla?
Cikk
A nem pénzben juttatott bölcsődei szolgáltatás, családi napközi ellátás adómentességét szabályozó előírások értelmezésekor az a rendkívüli helyzet áll elő, hogy ha minden fél megpróbálja betartani a vonatkozó jogszabályokat, azaz a szolgáltatást nyújtó annak a nevére állítja ki a számláját, aki a szolgáltatását megrendelte, a munkáltató viszont szeretné munkavállalóját ezen juttatásban részesíteni, akkor semmiképpen nem tudnak megfelelni az adómentesség feltételeinek.
Nem számlázott készlet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás továbbértékesítési céllal vásárolt nagy értékű építőipari készletet. A készlet beszerzéséhez 50 százalék előleget kapott a vevőjétől 2016. májusban, amelyről a végszámlát a készlet leszállításakor, 2016. októberben, októberi keltezésű és teljesítésű dátummal állította ki. Az árut szállító részére 2016. májusban és 2016. szeptemberben 50-50% előleget fizetett, amely előlegekről a szállító a végszámláját – többszöri felszólítás után – 2017. januári keltezési és teljesítési dátummal állította ki. 2016. december 31-én tehát 2016. évi árbevétele elszámolva, azonban ehhez tartozó árubeszerzési számlával nem rendelkezik. Mi a helyes eljárás a szállító által 2016-ban nem számlázott gazdasági esemény kimutatására a 2016. évi beszámoló összeállításakor annak érdekében, hogy a vállalkozás mind a számviteli, mind a társasági- és iparűzésiadó-törvény tekintetében helyesen járjon el? Válaszukat előre is köszönöm.
Számlázás és áfabevallás bírósági ítéletre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két gazdasági társaság (kft.-k) közötti 2009-es betakarítási vita szerint "A" vállalkozás területéről "B" vállalkozás önkényesen betakarította a búzát, melyet abban az évben utóbbi értékesített is. A jogvitában a bíróság ez évben jogerős ítéletet hozott, és "A" vállalkozó mint felperes javára döntött, mely ítélet szerint "B" vállalkozó jogtalanul takarította be, és adta el a búzát. A felek az ügy rendezésében megállapodtak, megállapításra került az eladott búza bruttó értéke, mely 5 millió forint. Megítélésünk szerint a búza értékét "A" vállalkozásnak számláznia kell "B" vállalkozás felé. Kérdéseink: – Valóban számlázni kell a bírósági ítélet alapján? – Mi lesz a számla teljesítési dátuma? A károkozás dátuma (2009. évi) vagy az ítélet jogerőre emelkedésének (2017. évi) napja? Melyik időszakra vonatkozóan kell bevallani az áfát? – Milyen áfaszabályt kell alkalmazni a számlázáskor: 2009. évi egyenes áfa felszámítása az akkori kulccsal, vagy a 2017. évi fordított adózási szabály szerint kell eljárni? – Visszaigényelheti-e a felszámítandó általános forgalmi adót "B" vállalkozás? – Miként kell figyelembe venni a társaságiadó-alapban az ügyletet "A", és miként "B" vállalkozónál, tekintettel arra, hogy a 2009. évi adóbevallás elévült már? (Az előbbinél árbevétel, az utóbbinál elábé.)
Nem időszakos elszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben a felek nem állapodtak meg időszakos elszámolásban, de például egy héten belül három különböző dátumú szállítólevéllel vásároltak árut, amit az eladó az utolsó szállítólevél dátuma után a legkorábbi dátumú szállítólevéllel elszállított áru dátumához képest 15. napon belül leszámláz, helyesen jár-e el?
Szlovák cég részére végzett szerviz áfamegítélése
Kérdés
Szlovák cég részére társaságunk gépjármű-szervizelést végezne Magyarországon. Mindkét fél rendelkezik EU-s adószámmal. A szlovák cégnyilvántartás adatai szerint a cég szlovák székhellyel rendelkezik, de az ügyvezető magyarországi állandó lakhelyű. Mivel lehet igazoltatnunk ebben az esetben, hogy a székhely, ahol a központi ügyvezetés helye van, nem Magyarország, illetve milyen nyilatkozatokra, egyéb igazolásokra van szükség ahhoz, hogy az anyagköltséget és a munkadíjat áfa nélkül számlázzuk közösségi szolgáltatásnyújtásként? (A vevő az áfa fizetésére köteles személy, vagy az ügyvezető személye miatt belföldi szolgáltatásként kell kezelnünk?) Köszönöm: Mikro
Fuvar áfája
Kérdés
Cégünk bérmunkában gyermekruhákat varr osztrák partnerünknek. A kész ruhákat cégünk által bérelt tehergépjárművel szállítjuk ki Ausztriába. A megrendelő más magyarországi varrodákkal is dolgozik a többi varroda által elkészített ruhákat is mi szállítjuk ki a megrendelő kérésére. Kérdésem, hogy az osztrák megrendelő felé milyen számlát kell kiállítanunk. (A gépkocsi vezetője cégünk alkalmazottja.) Köszönettel K. Gabriella
NAV online riport vs. belső számla
Kérdés
A NAV online riporttal kapcsolatosan kérdezem, hogy a cégen belüli úgynevezett belső számlákat is kell-e jelenteni, illetve probléma-e, ha nem tudjuk kihagyni a jelentésből, csak sorszámtartományban különítjük el azokat a többitől? Programtechnikai okok miatt a tárgyieszközmodulból nem tudunk a vevőnek közvetlenül kiállítani számlát, amely megfelel minden tartalmi és formai követelménynek; ellenben csak számlázás során vezethető ki a modulból a tárgyi eszköz értékesítés okán. Ezért két lépésben oldjuk meg a problémát: 1.) Kiállítunk önmagunknak egy belső számlát: a vevő és a szállító is a cég. A könyvelés során ugyanoda könyveljük a bevételt és a ráfordítást is, tehát gyakorlatilag nincs eredményhatás. 2.) A számlázó modulból kiállítjuk a számlát a tényleges vevőnek a tárgyi eszköz értékesítéséről, és a normál módon könyveljük. A probléma most is fennáll, de akkor lesz igazán égető, ha össze lesz kötve a számlázás a NAV rendszerével, és azonnal jelentődnek a belső számlák adatai is.
Számlázási cím
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni, hogy jövedéki termék vásárlásakor a székhelyre vagy a telephelyre kell szólnia a számlának? A telephelyen fogják árulni a jövedéki termékeket. Köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó számlázhat-e EU-s országba?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem arra vonatkozik, hogy katás egyéni vállalkozó, aki rendelkezik nemzetközi adószámmal, alanyi mentes adózónak minősül, mivel az árbevétele nem éri el a 8 millió forintos árbevételi határt, számlázhat-e EU-s tagállamba adómentesen?
Fordított áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szlovák kivitelezőként engedélyköteles csarnok építését végezzük. A csarnok Magyarországon épül. A kivitelezés folyamán magyarországi alvállalkozókat is igénybe veszünk például tűzjelző kiépítésére. Cégünk nem rendelkezik magyar adószámmal. A kérdésem az lenne, hogy a magyar alvállalkozóink ebben az esetben fordított áfás számlát állítanak ki a részünkre, vagy 27%-os áfával kell számlázniuk? Köszönöm válaszát.
Meghatározott időszaki áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Társaságunk növényvédelmi szaktanácsadást végez a gazdálkodókkal, 2017. április 1-jétől határozatlan ideig szól a szerződés. A számlázás április 10-én történik. Milyen teljesítési időpontot kell a számlára ráírni (mi lesz az áfa teljesítési dátuma)? A fizetési határidő a kiállítástól számított 15 nap. Helyesen gondoljuk-e, hogy a számla teljesítési időpontja a fizetési határidővel lesz egyező? Amennyiben nem jó így, milyen módon kell a számlát javítani? A számvitelben pedig milyen nappal fogom a teljesítést könyvelni? Válaszukat előre is köszönöm.
Alanyi adómentes társasház építési területének értékesítése
Kérdés
Alanyi adómentes társasház még el nem készült részt értékesíteni kíván. Az értéke meghaladja a 8 millió forintot. Kérdés: áfával vagy mentesen kell kiállítani a számlát?
Motorértékesítés
Kérdés
Adásvételi szerződéssel, áfa nélkül vásárolt motor eladásakor kiállítandó számla áfás lesz-e?