2768 találat a(z) számlázás cimkére
Összeszerelési szolgáltatás EU-ban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy várhatóan a közeljövőben realizálandó tranzakció áfamegítélésében kérném szépen a segítségüket! A tervezett tranzakció az alábbi. Egy magyar kft. EU-s cégtől vásárol orvosi berendezést, nem összeszerelt állapotban, azaz majdhogynem alkatrészenként, ez legyen mondjuk 30 darab részegység. A számlán is ez a specifikáció szerepel. A magyar kft. megbíz egy másik EU-s céget (tehát nem azt, akitől vette a berendezést), hogy a feladóhely raktárában (szintén EU-s) a 30 darab részegységet szerelje össze. Az összeszerelés megtörténtét jegyzőkönyvbe veszik, és az EU-s cég a szolgáltatásáról kiállítja a számláját. Ezt követően a magyar cég egy darab készre összeszerelt berendezést szállít és számláz harmadik országba. Azt gondolom, hogy az első tranzakció (a 30 darab alkatrész beszerzése) és a harmadik (egy termék értékesítése EU-n kívülre) megítélése egyértelmű, tekintve, hogy az áru nem érkezik be Magyarországra, ezért mindkettő áfa területi hatályán kívüli ügylet lehet, viszont a második mozzanat, azaz amikor kizárólag összeszerelési szolgáltatásról kapunk majd számlát EU-s cégtől, áfa szempontjából kérdéses. Önök szerint egyszerűen a 37. § (1) bekezdése alá eső szolgáltatásról van szó, vagy az áfatörvény egyéb paragrafusa vonatkozik rá? Ha igen, melyik? Azt gondolom egyébként, hogy a 32. § azért nem jöhet szóba, mert a végső vevő (harmadik.országbeli cég) kész berendezést rendelt meg, őt nem érdekli, hogy előtte azt a berendezést ki, mikor, hogyan szerelte össze. Előre is köszönöm a segítségüket! Üdvözlettel: KSI
Kötbér összegével csökkentett számla kiállítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A lakásszövetkezet egy megrendelt nagyobb mértékű beruházás szerződésekor kikötötte késedelmes teljesítés esetére a kötbér megfizetését. A kivitelezést végző vállalkozó jelentős késedelemmel teljesítette a munkát. Megegyezés alapján a nettó kivitelezési összeg 10 százaléka illeti meg a lakásszövetkezetet kötbérként. A kivitelező úgy szándékozik kiállítani a végszámlát, hogy abban a kötbérrel csökkentett összeg szerepeljen. A kérdés az, hogy ha a kivitelezés a példa kedvéért nettó 1 000 000 forint plusz 27% áfa (270 000 forint), azaz bruttó 1 270 000 forint volna, a kötbér pedig a nettó összeg 10%-a, vagyis 100 000 forint, hogyan kell kiállítani a számlát? 1. variáció: 1 000 000+270 000 = 1 270 000-100 000 = 1 170 000 2. variáció: 1 000 000-100 000 = 900 000 +243 000 (áfa)= 1 143 000 A kérdés tehát az volna, hogy a teljes nettó összeg után fizet-e áfát a kivitelező, vagy a kötbérrel csökkentett összeg után? Válaszát előre is köszönöm!
Számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Olaszországi székhellyel és közösségi adószámmal rendelkező vevő megmunkálás céljából félkész terméket ad át magyarországi székhelyű kft.-nek, a megmunkálásról szóló számlát az olasz vevő részére kiállítja a magyar cég. A kérdés az, hogy a vevő a félkész termékről milyen bizonylatot kell, hogy kibocsásson részünkre, valamint a megmunkálásról a vevőnek közösségi szolgáltatásnyújtásról szóló számla kiállítható-e áfa nélkül? Köszönettel a választ.
Bankszámla katás bt.-nél
Kérdés
Ez évtől a bt. a kata szerinti adózási módot választotta. A feleség kültag, itt semmi munkát nem végez, a férj főfoglalkozású katás vállalkozó, és egy fő részmunkaidős alkalmazottuk van. Kérdés az, hogy az eddig használt bt.-bankszámla továbbra is használható-e, illetve erről a bankszámláról költhetnek-e privát vásárlásokat úgy, hogy az áfát nem vonják le? A bt. áfásan számláz.
Áfa
Kérdés
Fuvarozással foglalkozó kft. belföldi adóalanytól kap megbízást Olaszország–Budapest viszonylatban. Az árut más fuvarozó Budapestről továbbszállítja Oroszországba. A megrendelő tőlünk a számla kiállítását áfamentesre kérte, mivel az áru továbbmegy az EU-n kívülre. Helyes ez így? Köszönettel: Baloghné
Unió területén magyar adószámos társaság részére végzett munka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar kft. Németországba viszi a termékét kiállításra. Ez a magyar kft. felkérte az én bt.-met – amely szintén magyar –, hogy Németországban építse meg számára a pavilont. Egyik társaságnak sincs adószáma Németországban, mindkét társaság rendelkezik közösségi adószámmal. Tanácstalanok vagyunk, hogy a betéti társaságunk milyen áfakulccsal állítsa ki a magyar kft. számára a számláját. Összefoglalva: két magyar székhelyű társaság között kellene számlázni, ám a munkavégzés helye uniós tagállamban van. Állásfoglalásukat köszönöm: V. Mária
Export harmadik országba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság szeretne Új-Zélandra magyar árukat kivitetni harmadik országbeli kiskereskedelem formájában. Bútorokról, lakásberendezési, egyéb építőipari anyagokról van szó, éves szinten 2-3 millió forint értékben. Most még az is felmerült, hogy élelmiszereket, természetesen tartós élelmiszereket, magyar ízeket is (pirosarany, gulyáskrém, paprika, befőttek, konzervek) szállítana, Kérdésem az lenne, hogy be kell-e jelenteni az exportálás tényét és az áruféleségeket valahova? Engedély kell-e az élelmiszerkivitelhez, vagy az adott országból a befogadásra? A számlát mikor kell kiállítani, amikor elhagyja az országot az áru, vagy amikor beérkezik? A kiállított számla áfamentes exportértékesítés, a beszerzés utáni áfa levonható akkor, amikor a beszerzés megtörtént, ha jól tudom, Az áru körülbelül 60 nap alatt ér ki hajóval. Milyen okmányok kellenek igazolásként a NAV-nak, hogy az ügylet elszámolása megfeleljen a jelenlegi jogszabályoknak? Kiviteli engedély esetleg?
Osztrák cég ingatlan-bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Osztrák cég Komáromban lévő saját tulajdonú ingatlanját bérbe adja egy magyar cégnek. Az lenne a kérdésem, hogy az osztrák cégnek kötelessége-e számlát kibocsátani a magyar vállalkozás felé a havi bérleti díjról? Mivel az ingatlan Magyarországon van, nem kell-e magyar adószámot kiváltania? (Közösségi adószáma van.) A magyar áfatörvény vonatkozik-e rá, így tárgyi mentesen számlázhat-e, ha számlát kell kiállítania? Köszönettel.
Katából kilépő társaság előleg
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szolgáltatási tevékenységet folytató vállalkozás október 1-jétől belépett a kata adózás alá. Van egy munkája, amihez kapcsolódóan előleget kapott, ennek a munkának a teljesítési időpontja már katás időszakra esik. Miután a számviteli időszak alatt még előlegként van nyilvántartva, nem kerül át az árbevétel sorba, katás időszakban viszont már csak az előleggel csökkentett végösszeget számlázza. Helyes-e így az elszámolás, mert olyan, mintha így a teljes bevételt (előleggel növelve) nem mutatnák ki sehol sem. Köszönöm válaszukat!
Cégalapítással kapcsolatos költségek elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás kifejezetten külföldi magánszemélyek hazai cégalapítását szervezi, mely szolgáltatás végső soron egy tanácsadás, hogy milyen előnyökkel, hátrányokkal jár a hazai vállalkozás alapítása, mi a menete stb., illetve megszervezik az ügyfél cégalapítását is és a kapcsolódó szolgáltatókat (ügyvéd, bankszámla, könyvelő, stb.) Az ügyfelek jellemzően a tényleges cégalapítás előtt akár hónapokkal kifizetik a szolgáltatás díját vagy leelőlegezik azt, és csak azt követően kezdődik meg a munka. A társaság és az ügyfél célja az lenne, hogy az a költség már a leendő társaság által fizetett költség legyen. Mivel a díj kifizetése és a szolgáltatás tényleges igénybevétele között akár hosszabb idő is eltelhet, a társaság nem tudja eldönteni, milyen módon oldható ez meg (például, ha a díj tényleges beérkezésekor ad egy számlát, azt nem tudja még a cégre kiállítani, hiszen az ekkor még nem létezik).
Építés: fordított vagy egyenes áfa?
Kérdés
Tisztelt Adózóna! "A" cég új építésű társasházat épít egy vidéki városban. Tekintettel arra, hogy építésiengedély-köteles a kivitelezés, az alvállalkozók fordított áfás számlát állítanak ki az építő "A" vállalkozónak. A helyi önkormányzattal az építési engedély kiadásával egy időben együttműködési megállapodást kötött az építő cég, hogy az ingatlanhoz (új építésű társasház) tartozóan út- és csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítését elvégzi. A zárt csapadékvíz-elvezető rendszer megépítésére megbízta "C" céget, amely az önkormányzat saját tulajdonú telkén, telken belüli csatornahálózatként építi meg azt. Tekintettel arra, hogy az önkormányzat ezt a hálózatot csatlakoztatja egy meglévő belső hálózathoz (telken belüli bővítéssel), a csatornahálózatot építő "C" cég számlát állított ki "A" vállalkozásunknak. Kiállíthatja-e a csatornaépítő cég "A" társasházépítő cégnek egyenes áfával a számlát?! Az önkormányzat nyilatkozott, hogy a telken belüli bővítés nem engedélyköteles építés.
Külföldi cég magyarországi munkája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Román adószámmal rendelkező cég Magyarországra küldene munkavállalókat festés, mázolási munkák elvégzésére. Mire kell figyelnie a román cégnek, kell-e magyar adószámot kérnie, vagy számlázhatja-e a román adószámáról áfamentesen a szolgáltatást? Köszönöm a segítségét előre is!
Számlázás "MOSS"
Kérdés
Interneten letölthető filmeket magánemberek töltenek le a világ különböző országaiból. Bankkártyával fizetnek, csak egy név van, nincs cím (nem adják meg). A MOSS bevallásban országonként adom meg az adatokat. Hogyan állítom ki a számlát? A könyveléshez szükség van a számlára, vagy mit könyvelek? Köszönettel.
Üzlethelyiség bérbeadásának áfája
Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Cukrászda filmforgatás idejére bérbe adta az üzlethelyiséget a produkciós cégnek. Kérdésem: szerepelnie kell a tevékenységi körei között a bérbeadásnak, illetve az egyébként nem alanyi adómentes társaságnak milyen áfakulccsal kell kiszámláznia a bérleti díjat? Áfamentesen? A normál 27 százalékos kulccsal? Nem folyamatos bérlésről van szó, csak két napra biztosította a helyszínt. Köszönettel.
Nyári táboroztatás szervezése
Kérdés
Egyik ügyfelem nyári táborok szervezésével szeretne foglalkozni. Ő üzemeltet egy erre kialakított területet faházakkal, focipályával, játszótérrel…stb. Lehet napközis tábort és ottalvós tábort is szervezni. A részvételi díj igény szerint tartalmazza az étkezést is. Az étkezést egy közétkeztetési intézmény biztosítaná ilyen esetben. Abban kérném szíves segítségüket, hogy a különböző esetekben milyen áfakulcsot kell alkalmazni? Meg kell-e bontani a számlát külön szállásra, étkezésre, vagy komplex szolgáltatásként, egy összegben kell szerepelteni a számlán? Köszönettel.