2768 találat a(z) számlázás cimkére
Termékvisszaküldés
Kérdés
Vevőnk a 2017. májusban szállított termékből októberben visszaküldött pár darabot minőségi reklamáció miatt. Milyen teljesítési dátummal kell a jóváíró számlát kiállítani, a visszaérkezés napjával vagy az eredeti teljesítési dátummal?
Egyesület költségátterhelésének áfakezelése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelem egy áfaalany egyesület, amely azért jött létre, hogy egy bizonyos szolgáltatástípusnál "fehérítse" a piacot. Ennek érdekében minősíti a szolgáltatókat, és amelyik a szigorú szempontrendszer alapján megszabott feltételeket teljesíti, az kap tőle egy "fair szolgáltató" védjegyet. A minősítés egyik eszköze a próbavásárlás, amelyet egy független külső, áfaalany cég végez. Mivel a szolgáltatók előtt érthető okokból titkolni akarják a próbavásárlást végző cég kilétét, de a vizsgált adóalanyoktól beszedik a próbavásárlás díját, így a próbavásárlást végző cég az egyesületnek számláz, az egyesület pedig továbbterheli a költséget a vizsgált szolgáltatók részére. Kérdésként merült fel az ügylet áfakezelése. Az egyesület áfatartalommal növelt számlát állít ki a vizsgált szolgáltatók felé, és a próbavásárlást végző cég által rá áthárított áfát levonásba helyezheti, vagy nem helyezheti levonásba a rá áthárított áfát, és áfamentesen kell számláznia? Válaszukat előre is köszönöm.
Számla kiállítása Magyarországra érkező turistáknak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Borok és pálinkák Magyarországon tartózkodó turisták részére, webshopon történő (kiskereskedelmi) értékesítésével foglalkozó vállalkozás elindításán dolgozom. A vállalkozás alaptevékenysége előzetesen megvásárolt, üvegezett borokból, illetve pálinkákból összeállított ajándékcsomag/szuvenírcsomag értékesítése. Az értékesítési csatorna webshop, a célcsoport pedig Budapestre érkező (de külföldön élő) turisták, akik átlagosan 2-5 napot töltenek Budapesten. A szolgáltatás specialitásából adódóan felmerülő legfontosabb kérdés, hogy milyen adatokat kell bekérnem ezektől a vevőktől, hogy ki tudjam állítani részükre a számlát, illetve, ha e-számlát állítok ki minden tranzakcióról, akkor is kötelező-e pénztárgép használata? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel.
Belföldi vállalkozás külföldi rendezvényének áfavonzata
Kérdés
Belföldi vállalkozás külföldi országokba szervezi roadshowját, melyre külföldi és magyar vállalkozások is elküldik részvételi szándékukat. Kérdés, hogy a roadshow részvételi díjáról milyen áfatartalommal kell kiállítania a számlát a belföldi vállalkozásnak akkor, ha szintén magyarországi székhelyű, telephelyű vállalkozásnak állítja ki a számláját, és milyen áfával, ha külföldinek? Külföldi országokba nincs bejelentkezve a belföldi vállalkozás.
Adománygyűjtés adózása II.
Kérdés
Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! Köszönjük szépen a válaszát. A művészek a "hirdetésüket" a mi honlapunkon teszik közzé, ezért fogjuk leszámlázni nekik a jutalékot abból a pénzből, amit a támogatók a mi kft.-nk számlájára átutalnak. Csak még az nem világos teljesen, hogy ha az adományoknak több típusa/válaszható összege van, és esetleg a magasabb összeget utalja valaki azért, hogy letölthessen valamilyen anyagot a támogatásáért (ezt a letöltést is a mi honlapunkról tölti le), akkor ezt a plusz "kedvességet", amit kap a magasabb támogatásért, adhatjuk-e ingyenesen. Vagy ezt a szolgáltatást (mivel a mi honlapunkról tölti le) le kellene-e számláznunk nekünk, mint kft.-nek? Hiszen a pénz is hozzánk folyik be. Majd a jutalékunk levonása után természetesen továbbutaljuk a művésznek. Köszönjük szépen a segítséget!
Adómentes export, nettós számla kiállítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szerbiába exportálnánk EU-s (spanyol) származású terméket. A kérdésünk az, hogy – Állíthatunk-e ki nettós számlát? – Milyen valutában (forintban és/vagy euróban)? – Kellenek-e hozzá különböző papírok, vagy elég, ha 90 napon belül elhagyja a közösséget (EU-t) az áru (a termék vámtarifaszáma 34022020)? Várom mihamarabbi szíves tájékoztatásukat.
Skontó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Skontó elszámolásának módjában van vitám egy partnercég gazdasági vezetésével. Szerződés alapján a számlafizetési határidő előtti kiegyenlítésekor 3 százalék skontót érvényesíthet a cégem. Mi a 3 százalék skontót a bruttó fizetendő összegből levonjuk, és így a számlaérték 97 százalékát utaljuk át. A partnercég szerint ez az eljárás nem helyes, mivel szerintük csak a nettó összeg után jár a kedvezmény. A skontó szerintem pénzügyi engedmény, ami a számla kiegyenlítésének teljes összegű, határidő előtti teljesítésére vonatkozik. Köszönettel.
Adománygyűjtés adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Cégünk szeretne létrehozni egy weboldalt, amit azért üzemeltetnénk, hogy művészeket, alapítványokat támogatni tudjanak a magánszemélyek, cégek. Az adományt gyűjtők adatait, ismertetőit ingyenesen feltehetnék a honlapunkra, de az adományként felajánlott összegek hozzánk folynának be. Ezzel havonta elszámolnánk úgy, hogy levonva a mi jutalékunkat, a többi összeget átutalnánk a művészeknek, alapítványoknak. Ezt az idegen pénzt, hogyan könyveljük le a saját cégünkbe? Mi lenne ennek a tételnek a szabályos kontírozása? A jutalékról gondolom mi kiállítjuk az áfás számlánkat és ennek az összegével csökkentjük a továbbutalandó összeget. Felmerült egy olyan kérdés is, hogy mi lenne a szabályos megoldása annak a tranzakciónak, ha például egy művész feltesz a honlapra például 3 kategóriát a támogatási lehetőségekről. 1000 Ft támogatás, 5000 Ft támogatás (de ezért már rámehet a művész honlapjára és letölthet valami kis rajz segédletet magának), 10.000 Ft támogatás (ezért már letölthet magának az adományozó egy kis könyvecskét). Ezeket hogyan kellene (ki kell-e) az adományozó felé számláznunk? Ha igen, akkor áfásan-e? Vagy van valamilyen megoldás arra, hogy ezt ne kelljen számláznunk? Nagyon szépen köszönjük a válaszát!
Előleg – fordított áfa
Kérdés
Egy társaság használtingatlan-értékesítési tevékenységét adókötelessé tette. A vételárat két részletben fizeti meg a vevő a tulajdonjog megszerzése, illetve a birtokba adás előtt. A társaság áfafizetési kötelezettsége a teljes vételár megfizetésekor beáll. Ezzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy az ügyletről két előlegszámlát és egy végszámlát kell-e kiállítani? A kérdés azért merült fel, mert a vevő szerint elégséges csak két számla kiállítása, mely esetben a második részlettel a teljes vételár kiegyenlítése már a teljesítést is igazolja. A számviteli nyilvántartásokban pedig a birtokbaadási jegyzőkönyv vagy a tulajdonjog-átszállást igazoló tulajdoni lap alapján kell a bevételt elszámolni és az eszközt kivezetni. Köszönettel.
Előleg számlázása és áfaelszámolása
Cikk
Internetes kereskedelemmel foglalkozó családi vállalkozás vevői többnyire magánszemélyek, és a teljes vételárat előre kell megfizetniük. A terméket ezt követően körülbelül két hét múlva postázzák, futárszolgálattal. Hogyan kell számlázni a kapott előleget, és milyen áfafizetési szabályokkal kell tisztában lennie a vállalkozásnak? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.
Fordított áfa – állványépítés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! X Kft. állványt ad bérbe. Az állványt a megrendelővel kötött szerződésben foglalt helyszínen, méretben, időpontban X Kft. munkavállalói összeszerelik, majd a szerződés lejártakor lebontják. Amennyiben az állványt építési hatósági engedély vagy bejelentési kötelezettséggel rendelkező építkezésen használják, akkor a fordított áfás számla kiállítása a helyes megoldás az állványépítésről, -bérbeadásról majd lebontásról? A számla kiállítása áfaalany részére történik, aki nyilatkozik az építési engedély számáról. Y Kft. daruzási tevékenységet végez kezelő személyzettel építkezéseken. Amennyiben a daruzási tevékenységet építési hatósági engedély vagy bejelentési kötelezettséggel rendelkező építkezésen folytatják, akkor a fordított áfás számla kiállítása a helyes megoldás? A számla kiállítása áfaalany részére történik, aki nyilatkozik az építési engedély számáról. Várom megtisztelő válaszukat. Üdvözlettel: Boros Zsanett
Számlatömbök használata
Kérdés
Betéti társasági kft.-vé alakul. Tisztelettel kérdezem, hogy az új cég (kft.) használhatja-e tovább a jogelődje által megkezdett számlatömböket, nyugtatömböket stb., természetesen már az új adószámmal, de a megkezdett tömböket folytatva, vagy teljesen újakat kell vásárolnia? Nagyon köszönöm a válaszát.
Nem áfaalany bizonylatolási kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék választ kapni arra a kérdésre, hogy egy nem az áfatörvény hatálya alá tartozó tevékenységet folytató (végrehajtói iroda) milyen bizonylatot köteles kiállítani a bevételeiről számla helyett, erre milyen bizonylati forma szükséges, illetve kell-e NAV-hitelesítés, ha ennek előállítása számítógépes módon történik? Köszönettel.
Euróban kiállított számla egyéni vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó euróban is állít ki számlát belföldi kft. részére. A számlákat az egyéni vállalkozó forintalapú bankszámláján írják jóvá. Vannak olyan számlák, amelyeket kifizetnek határidőben, de vannak, amelyeket nem, és ott halasztott áfafizetés van (45 nap). Az áfabevallásban az áfát milyen árfolyamon kell bevallani a határidőben megfizetett, illetve a halasztásos esetben? Jó az úgy, ha a halasztásos esetben és a határidőben kifizetettnél is a számlán szereplő dátumok szerinti (számla kelte=teljesítés időpontja) MNB-árfolyamon számolom az áfa alapját, illetve az áfát? Szja szerinti bevételnek pedig a bankszámlán jóváírt forintösszeget kell könyvelni?
Külföldi raktárból belföldi értékesítés
Kérdés
Az alábbi tranzakció levezetésében kérném a segítségét. 1. Van egy központi raktár Csehországban, a benne lévő áru "A" svájci tulajdonú cégé. 2. "B" magyarországi kft. ("A" cég magyarországi kft.-je) eladja"C" magyarországi cégnek az árut, azonban az nem kerül be Magyarországra, hanem a csehországi raktárból átkerül egy szlovák logisztikai raktárba. 3. "C" magyarországi kft. értékesíti az árut a végfelhasználónak, ekkor kerül át Magyarországra. A különböző folyamatokban milyen áfa- és számlázási szabályokat kell figyelembe venni?