adozona.hu
Előleg számlázása és áfaelszámolása
//test-adozona.hu/afa/Eloleg_szamlazasa_es_afaelszamolasa_C918LD
Előleg számlázása és áfaelszámolása
Internetes kereskedelemmel foglalkozó családi vállalkozás vevői többnyire magánszemélyek, és a teljes vételárat előre kell megfizetniük. A terméket ezt követően körülbelül két hét múlva postázzák, futárszolgálattal. Hogyan kell számlázni a kapott előleget, és milyen áfafizetési szabályokkal kell tisztában lennie a vállalkozásnak? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.
Az adóhivatal tájékoztatója szerint mentesül az adóalany a számlaadási kötelezettség alól, ha a nem adóalany személy 900 ezer forintot el nem érő előleget fizet, és nem kéri a számla kibocsátását. Ha az adóalany ilyen indokkal mentesül a számlaadási kötelezettség alól, a kapott előlegről nem kell nyugtát kibocsátania, a banki bizonylatok dokumentálják a pénzmozgást – vezette fel kérdését olvasónk.
Az áfafizetési kötelezettség ez esetben is a jóváírás napján fennáll, vagyis az áfatörvény szerint a megfizetett összeg előlegként funkcionál, és a könyvelése is ez alapján történik? A tényleges teljesítés – postára adás napja vagy a futárszolgálatnak történő átadás napja, foxpost küldés – napjával, mint teljesítési időponttal kell számlát kiállítani? A számla tartalmazza a tényleges értékesítés adatait és összegét, levonva belőle a fizetett előleget, így nulla forint végösszeget tartalmaz, és ebben az időpontban már áfafizetési kötelezettség sem merül fel? – sorolta kérdéseit olvasónk.
A számlakibocsátási kötelezettség alóli mentesülés nem jelenti azt, hogy a teljesítést megelőzően megszerzett ellenértékbe beszámítandó összeget nem kellene előlegként kezelni – szögezte le szakértőnk. A feltett kérdésre az a válasz adható, hogy ez esetben is előlegről beszélünk, amelynek átvétele adófizetési kötelezettséget eredményez.
A teljesítés a termék feletti tulajdonosként való rendelkezési jog átadása, ez normál esetben valóban a termék kiszállításának időpontja. Az ügyletről kiállított számlában az ellenértéket (adóalapot) az előleg összegével csökkenteni kell, és csakis a különbözetre merül fel adófizetési kötelezettség (az ellenérték teljes összegének előlegként történő átutalása esetén csak az előleg átvételekor merül fel adófizetési kötelezettség).
Hozzászólások (0)