235 találat a(z) ingatlan bérbeadása cimkére
Épület aktiválásának időpontja társasági adó szempontjából Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre várom válaszát: 2014-ben egy épületet építettünk saját vállalkozásban, melyet bérbe adtunk. Az épület szeptember elejére elkészült, korábban megkötött bérleti szerződésünk szerint a bérlő beköltözött, szeptemberre bérleti díjat fizet. Azonban a használatba vételi engedélyt a mai napig nem kaptuk meg, így annak jogerős változata még később várható. Kérdésem: a társasági adó törvény szerint aktiválhatom-e az épületet szeptember 1-jétől, vagyis csökkenthetem-e az adóalapomat a szeptemberi értékcsökkenéssel? Törvényi hivatkozást is szeretnék kérni. Létezhet-e egy épületnek két aktiválási dátuma: egy Szt. szerinti, és egy társasági adó törvény szerinti? Köszönöm szépen válaszát!
Lakó- vagy gazdasági épület bérbeadása Kérdés
Egy családi ház tulajdoni lapján a megnevezések között lakóház és gazdasági épület szerepel. Az udvaron garázs áll. A lakóház földszintje műhelyként funkcionál, a felső szinten lakás van, A földszint bérbeadására most kerül sor (magánszemély adja bérbe, előtte -es adószámot kér), kérdés, hogy mi legyen ennek az ÖVTJ kódja: 682001 Lakásbérbeadás, albérlet. 682002 Gazdasági építmény bérbeadása. Műszakilag nincs elkülönítve a földszint és a felső szint, s az egész lakóház csak egyetlen mérőórával rendelkezik, a közműköltségeket csak arányosítással lehet majd továbbszámlázni. A választ előre is köszönöm.
Pénztárgép horgásztónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. horgásztavat üzemeltet. Haleladás nincs. Háromféle horgászjegyet lehet vásárolni. Napi jegy és éjszakai jegy, amiben sikeres horgászat eredményeként hazavihető 1 darab nemes hal és 3 kilogramm egyéb hal. A sportjegy megvásárlása csak horgászatra jogosít. Van továbbá egy darab faház, amit esetenként ki lehet bérelni, 1-2 napra. Kell-e pénztárgépet használnia a bt.-nek? Jelen pillanatban a jegyekről nyugtát, a házbérlésről pedig számlát ad. Helyes-e ez ebben az évben? Mi lesz a teendő január 1-jétől? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Szabóné Tóth Adrienn
Magánszemély ingatlan-bérbeadása kft. részére Kérdés
Magánszemély ingatlant ad bérbe kft. részére, kérdésem az, hogy a kft.-nek, mint kfizetőhelynek, le kell-e vonnia az szja-t, és havonta bevallani, illetve év végén igazolást adni a magánszemély részére, vagy az adózást a magánszemély is megteheti?
Áfakörös magánszemély bérbeadása egyéni vállalkozás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy áfás egyéni vállalkozó, aki üzlethelyiséget ad bérbe. Nem jelentette be az bérbeadás tekintetében, hogy áfásan szeretné gyakorolni ezt a tevékenységet, így mentesen fog számlázni a bérbevevő cég felé. A cég részére lenyilatkozta, hogy kéri a 10 százalék költséghányad figyelembevétele utáni 16 százalék szja levonását. Az egyéni vállalkozásból működéséről beadott áfa bevallásban kell-e szerepeltetni ezt a bevételt? Amennyiben áfakötelezettséget választ jövőre a bérbeadásra, ott a nettó vagy a bruttó összeg után kell az szja-t levonni illetve az ehó 1 millió forintos határnál a nettó vagy a bruttó bevétel az irányadó? Köszönöm válaszukat!
Magánszemély bérbeadásból származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy másik magánszemélynek szerződés szerint bérbe adta lakásának egy szobáját 2008. 01. 01-2011.12. 31-éig tartó időszakra. Szerződés szerint a bérleti díjat havi szívességi használatra (a baráti kapcsolatukra) tekintettel 13 000 Ft/hó, a rezsihozzájárulást – szintén szívességi használatra tekintettel – 35 000 Ft/hó átalánydíjban állapították meg. A bérbevevő a díjakat minden hónapban átutalta a bérbeadó bankszámlájára. A valóságban az ingatlant az albérlő és a bérbeadó fia használta. A 3 szobás+kiszolgáló helyiségekből 1-1 szobát maguk, 1 szobát (nappali) és a kiszolgáló helyiségeket közösen használták. Ebből kiindulva az albérlő által használt terület (1 szoba és a közösen használt ingatlanrészek területének a fele) az ingatlan alapterületének az 50%-a. Ebben az esetben helyesen jár-e el a bérbeadó, amikor a használati aránynak megfelelően a rezsiköltségek felét számolja el a rezsihozzájárulás bevételével szemben, valamint a bérleti díj bevételéből levonta az ingatlan értékcsökkenését? A bérbeadónak a bérbeadásból így számított jövedelme (mivel a rezsiköltségek arányos része meghaladja a hozzájárulás összegét) bérleti díj mínusz amortizáció arányosan 50 százaléka. 1.Helyesen jár-e el a bérbeadó, ha a fenti jövedelmet vallja be, és fizeti meg utána a személyi jövedelemadót? 2. A bérbeadó nem vallotta be a bérbeadásból származó bevételét, jövedelmét az adott évek bevallásaiban, ezért önellenőrzés keretében szeretné azokat pótolni. Önellenőrzéskor élhet-e a tételes költségelszámolás választásával?
Katás vállalkozó – üzlethelyiség bérbeadása Kérdés
Egy egyéni vállalkozó, aki kataalany, saját üzletében masszázs tevékenységet folytat. Szeretné megosztani az üzlethelyiséget testvérével, aki szintén katás egyéni vállalkozó, ő pedikűr tevékenységet végezne. A rokoni viszonyra való tekintettel nem kér ellenértéket az üzlethelyiség használatáért, erről írásban megállapodást kötnek. Elegendő-e ez, vagy bérbeadásnak minősül a tevékenység (ami kizárná a kataalanyiságot)? Ha bérbeadásnak minősül, lehet-e nulla forint a bérleti díj? Más-e a megítélés, ha akit "befogadna" az üzletbe az egyéni vállalkozó, azzal nincs rokoni kapcsolatban? Válaszát köszönöm!
Bérbe adja ingatlanát? Pórul járhat, ha így saccolja meg a költségeit Cikk
Magánszemély ingatlanát bérbe adja, tételes költségelszámolást választott, meghatározott bevétel esetén mikor keletkezik egészségügyi hozzájárulás (eho) fizetési kötelezettsége? – érdeklődött kérdésében olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Tulajdonostársak közössége szja-előleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tulajdonostársak közösségeként kifizetőnek ingatlant adunk bérbe. Kell-e szja-előleget vonni a kifizetéskor? Ha igen, akkor a 08M lapon milyen módon kell adatot szolgáltatni? Amikor adószámot kértünk, akkor ott nem lehetett megnevezni a tulajdonostársak közösségében résztvevő magánszemélyeket, csak a képviselőt. Köszönöm válaszát. K. Ágnes
Evás egyéni vállalkozó tiszteletdíja Kérdés
Egy főfoglalkozású evás egyéni vállalkozó felügyelőbizottsági tag egy gazdasági társaságnál. Az így kapott tiszteletdíja része-e az evás bevételének? Ugyanez a vállalkozó bérbe is adna ingatlant. Kérdés, hogy a bérbeadást végezheti-e nem evás vállalkozóként?
Ingatlan-bérbeadás számviteli bizonylata Kérdés
Egy magánszemély kft.-nek ingatlant ad bérbe. A magánszemély nem rendelkezik adószámmal a bérbeadási tevékenységhez, mert a jogszabály erre lehetőséget ad neki. Mivel nincs adószáma, nem tud számlát kiállítani. A bérbeadónak ebben az esetben magánszemélyként milyen számviteli bizonylatot kell kiállítania, ha a kifizető a bérleti díjat átutalással teljesíti? Az adóelőleg tekintetében, a magánszemély 50 % költséghányadig bármilyen mértékű nyilatkozatot tehet (például 30 vagy 40 %). Válaszát tisztelettel köszönöm.
Ingatlan-bérbeadás Ausztriában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem: Cégem budapesti székhellyel és ausztriai fióktelephellyel rendelkezik, részben ingatlanhasznosítás a tevékenységünk. Az Ausztriában saját tulajdonban lévő ingatlant bérbe adjuk különböző időszakokra, magánszemélyeknek. A bevétel a devizaszámlánkra folyik be. Az áfa szempontjából az ingatlan-bérbeadásra cégünk nem választotta az áfa felszámításának lehetőségét, tehát belföldön sem fizetünk a bérbeadott ingatlanjaink után áfát. Hogyan kell áfáztatni az Ausztriában kiadott ingatlanokat (közösségen belül értékesített szolgáltatás területi hatályon kívüli), és az áfabevallásban hol kell szerepeltetni ezt a bevételt? Előre is köszönöm válaszát.
Telephely Kérdés
Ha egy kft. fő tevékenységét, ami számítástechnikai szolgáltatás, Budapesten végzi, de van egy ingatlana vidéken, amit ideiglenesen bérbe ad, akkor be kell-e jelentenie a NAV-nál telephelyként, és ha nem teszi, milyen következményei lehetnek az adózás területén?
Szja költségelszámolási mód Kérdés
Magánszemély adószámmal lakást ad bérbe. A bérbeadásról számlát állít ki, amelynek ellenértékéből a kifizetők nyilatkozat alapján 10 százalékos költségátalányt érvényesítve levonták az adóelőleget. A magánszemélynek egyéb jövedelmei is vannak (tagi kivét, osztalék). A 2013. évi szja-bevallását túl hamar adta be, és egy jövedelmet elfelejtett feltüntetni. Ebben a bevallásban a bérbeadását 10 százalékos költségátalány elszámolásával adta be az önálló tevékenységeire vonatkozóan. Amikor az önrevíziót készítette felhívtam a figyelmét, hogy a bérbeadással szemben jogszerűen érvényesíthet értékcsökkenési leírást. (Az ingatlant kizárólag a bérbevevők használják). Kérdésem: beadhatja-e most az önrevíziót jogszerűen, úgy, hogy a költségelszámolási módot utólag változtatja meg, tételes költségelszámolást érvényesít, és ezáltal visszaigényelhető adója keletkezik? Köszönöm.
Egészségügyi hozzájárulás elszámolás Kérdés
Az 1 millió forintot meghaladó ingatlan bérbeadásából származó jövedelem esetén fizetendő 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás nem számolható el költségként 2014-től, ezért kérdésem, hogyan, mivel szemben kell könyvelni az előírást?