235 találat a(z) ingatlan bérbeadása cimkére

Cégek közötti átrendeződés Kérdés

Két társaság (kft.) ugyanazon magánszemély tulajdonosokkal elhatározta, hogy egyik társaság kizárólag ingatlanbérbeadással foglalkozik ezentúl. Ha az egyik társaság a tulajdonában lévő ingatlannal felemeli a másik társaság törzstőkéjét, illetve az ingatlan értékének egy része a tőketartalékba kerül – milyen adó- és illetékfizetési kötelezettség keletkezik az egyes társaságoknál, illetve a tagoknál? Mindkét társaság a kiva alanya – ezzel a tranzakcióval ki kell-e lépniük a kiva hatálya alól?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás bevallásával kapcsolatosan szeretném a segítségét kérni az alábbi esetben: egy Amerikában élő magyar állampolgár, aki a magyarországi lakását bérbe adja évi 890 000 Ft összegben, Amerikában igazoltan évi 9000 dollár lakbért fizet, figyelembe veheti-e bevételt csökkentő tételként a külföldön lakhatásra megfizetett összeget, ha igen, akkor ezt hogyan kell feltüntetni a 1753- as bevallásban? Köszönettel: Viktória

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem áfás egyéni vállalkozó, ingatlan-bérbeadással szeretne foglalkozni mint magánszemély. Kérdésem: a bérbeadást tudjuk-e magánszemélyes bevételként kezelni 10%-os költséghányad igénybevételével? Köszönöm.

Bérbeadás a 08-as bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant ad bérbe cégünknek. A számlát havonta állítja ki, a fizetési határidő a hónap utolsó napja. A decemberi bérleti díjra vonatkozóan melyik 08-as bevallásban kell szerepeltetni a bérleti díjból levont adót, ha a kifizetés januárban történt? A 2017 decemberi vagy a 2018 januáriban? Ehot ebben az esetben már nem kell vonni tőle (ezzel a számlával meghaladná az 1 millió Ft-ot 2017-ban a jövedelme). Köszönettel.

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély ingatlan-bérbeadáshoz 2017. 11. 05-ével igényelt adószámot. 2018. 01. 20-án kapta kézhez a NAV levelét az adószámmal, 01. 22-én vásárolt készpénzfizetési tömböt. Kérdésem, hogy mivel az ingatlan 11. 05-étől ki is van adva és fizettek is érte, visszamenőleg kiállítható a készpénzfizetési számla? Vagy mikorra tudom kiállítani a már kifizetett díjat? Ha nem tudom tavalyra kiállítani, csak idénre, akkor eho-t kell felszámítani vagy sem? Illetve 2017-re kell bevallani jövedelmet vagy sem? Válaszát köszönöm!

Magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy magánszemély esetében, ha bérbe szeretném adni a saját ingatlanomat, hosszú távon, magánszemélynek (albérlet) mi a feladatom? Ha jól tudom, akkor nem kell adószámot kérnem és semmilyen bejelentési kötelezettségem nincs más szervezet felé sem. Az adóbevallásban kell feltüntetni az önálló tevékenységből származó bevételemet. Az ügyfélnek nyugtát adok a havi bérleti díjról. 2018-tól nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni, csak személyi jövedelemadót? Válaszát előre is köszönöm: Eszter

Ingatlan – kapcsolódó szolgáltatás áfa Kérdés

Az alábbi kérdésben kérnénk szíves állásfoglalásukat. A gazdasági társaság áfa hatálya alá tartozik, ingatlanbérbeadás tekintetében nincs bejelentkezve áfa hatálya alá. A társaság a tulajdonában lévő tornatermet adja bérbe, illetve egy konferencia termet, melyhez egyéb szolgáltatás is kapcsolódik (szállás, étkezés, rendezvényszervezés). Kérdések, amiben az állásfoglalásukat kérnénk: 1. a tornaterem bérbeadása abban az esetben, ha szállóvendégek részére történik, áfakörös-e, ha igen, milyen áfakulccsal kell kiszámlázni? 2. a konferenciaterem bérbeadása áfás-e abban az esetben, ha tartozik hozzá étkezés vagy szállás, ha igen, milyen áfakulccsal kell kiszámlázni (pl. esküvő)? 3. amennyiben a rendezvényszervezéshez szállás és/vagy étkezés is tartozik, milyen áfakulcsot kell alkalmazni a számlázásnál? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

A kft. a saját tulajdonú lakóingatlanát bérbe adja egyetemi diákoknak. Az ingatlan tárgyi eszközök között van nyilvántartva. A lakóingatlanba beszerzett berendezések, bútorok szintén tárgyi eszközként vannak nyilvántartva. Kérdésem: a bérbeadás miatt helyes-e tárgyi eszközként nyilvántartani és értékcsökkenést elszámolni, vagy a 2-es számlaosztályba kell átsorolni? A berendezés, bútor esetében ugyanez a kérdés.

Ingatlan bérbeadása éven belül rövid és hosszú távra is Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyáron vásárolt ingatlant magánszemély rövid távon ad bérbe és be van jelentkezva a fizetővendéglátás átalányadózására. A szezon zárultával a lakást hosszú távon adja bérbe. Itt szeretne tételes költségelszámolást alkalmazni. Van-erre lehetősége, ha az év első felében a szobaszám alapján fizette az adókat? Előre is köszönöm a válaszát!

Megszűnő családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozói igazolvány alapján működő családi gazdaság bérbe adja a gazdaság vezetője tulajdonában lévő földterületeket. A bérbeadás napjával kötelező-e megszüntetni a családi gazdaságot, vagy az tovább működtethető? Ha meg kell szüntetni, akkor a megszüntetést követően értékesített termények, illetve jövő évre áthúzódó támogatások (földalapú, gázolaj) hogyan adóznak? Egyéni vállalkozóként vagy magánszemélyként?

Ingatlan bérbeadása raktározási céllal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság a vele kapcsolt viszonyban lévő társasággal olyan szerződést köt, melyben bérbe adja az ingatlanát raktározási célra (tehát a bérlő társaság raktározási szolgáltatást fog végezni) úgy, hogy ehhez a bérbeadó biztosít gépi eszközöket, illetve 2 fő munkavállalóját is biztosítja folyamatosan (nyilván munkaszerződés módosítanak). Kérdésként merült fel: 1. Értelmezhetjük-e úgy az ügyletet, hogy az ingatlan-bérbeadás a főszolgáltatás, és az eszközök, illetve a munkaerő rendelkezésre bocsájtása úgynevezett járulékos költségek, amelyek felveszik a főszolgáltatás áfakulcsát? (Ha áfás bérbeadást választunk, akkor áfás lesz, ha főszabály szerinti mentes lesz akkor mentes lesz). A szerződésben foglalt szolgáltatás díja nem tartalmazza külön a bérlet díját, illetve a járulékos szolgáltatás díját. 2. A bérbevevő havi rendszerességgel számol el a partnerével különböző mutatók alapján, vagyis a raktározási szolgáltatás díja értelemszerűen havonta változik. Elfogadható-e olyan szerződés szerinti díjmegállapítás a bérbeadó és bérbevevő között, hogy a bérleti díj összege nem más, mint a mindenkori raktározási szolgáltatás díjának a 95 százaléka, így a bérleti díj is változó összeg lenne? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.

Magánszemély bérbeadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségét: Ingatlan bérbeadásra vonatkozóan adószámmal rendelkező magánszemély, TEAOR 6820 saját tulajdonú ingatlan bérbeadása tevékenység keretében 2 db lakását bérbe adja. Az egyik lakásból elment az állandó bérlő, s most van egy olyan lehetősége, hogy televíziós társaság különböző forgatások miatt bérbe veszi tőle a nevezett lakást. A gyakorlatban ez úgy fog működni, hogy néhány napra (vagy az is lehet, hogy csak egy napra) kiadja az ingatlant - a számlára fent nevezett 6820 TEAOR lesz írva- , majd üresen áll a lakás. Következő héten (de sajnos ezt előre nem tudjuk, hogy mikor mennyi ideig) ismét 1-2 nap bérbeadás a forgatásra, majd megint semmi... Működhet ez így magánszemélyes bérbeadással 15 százalék szja és 14 százalék eho adóteher mellett, vagy így "üzletszerűnek"minősül és máshogy kellene a bevételt realizálni? Amennyiben nem lehetséges a fent levezetett magánszemélyes bérbeadás, kérem legyenek szívesek megírni a helyes bérbeadási módot és adóterheit. Válaszukat előre is megköszönve tisztelettel maradok!

Ingatlanértékesítés és -bérbeadás áfakérdése Kérdés

Belföldi társaság bérelt ingatlanon beruházást végez, melynek eredményeként új ingatlan jön létre (üzemcsarnok). Hogyan alakul a fizetendő és levonható áfa abban az esetben, ha a társaság az alábbiakban állapodik meg: 1. Társaság felépíti az ingatlant, majd az új építésű ingatlant értékesíti a bérbeadó részére. 2. Bérbeadó előre kiszámláz 10 évi bérleti díjat a társaság részére. 3. Az ingatlan árát és a bérleti díjat kompenzálással kiegyenlítettnek tekintik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bérlő társaság 10 év alatt "lelakja" a beruházás értékét. Véleményem szerint: Az ingatlanértékesítés áfaköteles, és a teljesítés időpontja a birtokba adás időpontja, a bérleti díj előre számlázásakor pedig az áfa teljesítés időpontja a számla kelte. Vagyis ebben az esetben a fizetendő és levonható áfa egy időszakra esik. Önök szerint helytálló ez a megállapítás? Válaszukat előre is köszönöm.

Ha egy cég eddig 27 százalék áfával számlázta a bérleti díjat, áttérhet-e mentes számlázásra? Kérdés

A kérdés röviden arra vonatkozik, hogy a cégnek, amely a főtevékenysége (ami áfás) mellett lakásingatlan-bérbeadással is foglalkozik, áfával kell-e számláznia a bérleti díjat, vagy áfamentesen? (A cég természetesen be van jelentkezve az áfakörbe.) Megtisztelő válaszát várva maradok tisztelettel!

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Haszonélvezeti joggal rendelkező bérbe adja az ingatlan egy részét. Kérdésem: költségként elszámolható-e a tulajdonos nevére szóló közüzemi számlák összege? Az amortizáció területarányosan elszámolható-e, ha igen a teljes vételár után, vagy a haszonélvezeti vételár után időarányosan?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink