235 találat a(z) ingatlan bérbeadása cimkére

Ingatlan bérbeadás – telephely keletkeztetése Kérdés

Tisztelt Cím! Ingatlan bérbeadása (a székhelytől eltérő városban) a helyi adókról szóló törvény szerint telephelyet keletkeztet. Ezt a címet elég csak az önkormányzatnak bejelenteni telephelyként vagy a cégbíróságon is be kell? A vállalkozás törzsadataiban régebbi telephelyek is szerepelnek, amelyek már megszűntek, a cégbíróságon nincsenek már bejegyezve, azokat szeretném töröltetni. Illetve még a törzsadatokban szereplő régi adatokat – mint például NAV képviselő, tulajdonosok, ezek a cégbíróságon már szintén nem szerepelnek – szeretném rendbe tenni. Hol és milyen formában tudom ezeket a változásokat bejelenteni? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Komáromi Judit

Számla adatszolgáltatás 2020. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2020. július 01-jétől kezdődő időszaknál az áfatörvény 2007. évi CXXVII. 10. mellékletében számla adatszolgáltatással kapcsolatban merült fel egy érdekes kérdés. Ha egy adószámmal rendelkező magánszemély (egyéni vállalkozónak nem minősülő természetes személy adóalany), belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére ingatlant ad bérbe, akkor úgy tűnik, hogy rá is vonatkozna majd az adatszolgáltatási kötelezettség (összesítő jelentés). A magánszemély az adószám kiváltásakor illetve bejelentkezésekor az áfában a tevékenységére nem választotta az adókötelessé tételt, illetve nem volt kötelezett közösségi adószám kiváltására, így a számlaadási kötelezettség alól tudomásom szerint 2018. január 01. napjától mentesül. Ha igen, akkor megteheti-e, hogy megszünteti az adószámát mint magánszemély, illetve továbbra is bérbe adhatja-e az ingatlanját a belföldi adóalanynak számla kibocsátása nélkül? Válaszát köszönöm

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Magánszemély (adószámmal rendelkezik) lakást ad bérbe. Kérdésem, hogy a lakást telephelynek be kell-e jelenteni a NAV felé?

Saját tulajdonú ingatlan bérbeadásának adózása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy lapban megjelent információ helyességére szeretnék rákérdezni, mely írásában megjelent: "A saját tulajdonú ingatlan kiadása esetében éves szinten egymillió forintig adómentes a bevétel." Ez az állítás helytálló? A 2007. évi CXXVII. törvény 86. § (1) Mentes az adó alól: l) az ingatlan (ingatlanrész) bérbeadása, haszonbérbeadása", mely alól kivételeket a 86. § (2) határozza meg. Kérdésem az lenne, hogy az 1 millió forintos határt mely rendeleti hely szabja meg? Ez áfára vagy szja mentességre vonatkozik? Teljes cikk: https://www.sopronitema.hu/hirek/varosi-hirek/csucson-az-alberletarak Segítségét előre is megköszönöm!

Ingatlan bérbeadása Kérdés

A társaság ingatlan-bérbeadásból nem volt áfás 2019-ben, de 2020-tól már bejelentkezett. 2019. 12. 01-jétől adunk bérbe ingatlant. Leszámlázhatom-e 2020. januárban a decemberi bérleti díjat már áfásan, vagy teljesítési időnek a decembert kell beírni és áfa nélkül számlázni?

Tárgyi eszköz vagy készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari cég 2018. júliusban telephelynek szánt ingatlant vásárolt (120 000 000 forint). Az ingatlanban a korábbi tulajdonosok bérlői voltak, akikkel a cég megegyezett, hogy év végégig tovább bérelhetik az ingatlant. 2019. áprilisban, már a mérlegkészítés után megállapodott a bérlővel, hogy eladja az ingatlant neki, amely júniusban meg is történt. Az eredeti vásárlás célja a saját telephely, de dupla áron sikerült eladni. A kérdésem: Mikor kell kivezeti a tárgyi eszközt (adásvételi szerződés vagy a földhivatali törlés napjával)? Az ingatlant 2019-ben tárgyi eszközként kell nyilvántartani, vagy készletként? Ha tárgyi eszközként, akkor gondolom az értékcsökkenés is figyelembe vehető. Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Magánszemélyként végzett bérbeadás bizonylatolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérbeadó a bérleti díjról számlát állít ki. Tekintettel arra, hogy 2019-től nem számít bevételnek a bérbeadó nevére szóló számlák alapján befizetett közüzemi díj bérlővel való megtérítése, hogyan kell az összeg átvételét bizonylatolni? Erről is számlát kell kiállítani, vagy elég bevételi pénztárbizonylattal a pénz átvételét igazolni? Amennyiben a pénztárbizonylat elégséges, akkor ezt a bizonylatot a bérlő cég elszámolhatja költségként számviteli nyilvántartásában? Köszönöm a választ!

Szálláshely-szolgáltatás, szolgáltatás besorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás ingatlannal rendelkezik, tevékenységei között szerepel az ingatlan-bérbeadása – az áfa hatálya alá bejelentkezett –, illetve a szálláshely-szolgáltatás is. Rendelkezik olyan ingatlanrésszel, ahol a szobák ágyakkal, bútorokkal fel vannak szerelve. Hogyan, milyen ismérvek alapján kell eldönteni, hogy egy szolgáltatás szálláshely-szolgáltatásnak, vagy ingatlan-bérbeadásnak minősül? Milyen plusz szolgáltatásokat kell minimálisan nyújtani a kft.-nek ahhoz, hogy szálláshely-szolgáltatást számlázhasson? A szálláshely-szolgáltatás számlázása esetén mi lesz a számla teljesítési időpontja? Segítségüket köszönöm.

Ingatlan bérbeadása 3. Kérdés

https://adozona.hu/kerdesek/2019_5_7_Ingatlanberbeadas_2_ywg Tisztelt Lepsényi Márta! A fenti URL kódon már többször segített nekem. Még egy kérdésem lenne: ha az említett hidegburkolás a 200 ezer forintot meghaladja, akkor is elszámolható egy összegben, vagy akkor már csak értékcsökkenésként? Köszönettel: Vágner Emília

Több tulajdonos – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy helyrajzi számon álló, 2 db lakóházként és 2 db gazdasági épületként nyilvántartott ingatlant adna bérbe a két tulajdonos. Ezzel kapcsolatban két kérdésem van: 1. Az ingatlanok együttesen jelenleg egy panzió több épületeként üzemelnek. A bérbeadás után vagy panziónak vagy terápiás háznak fogják használni, nem lakóépületnek. A bérbeadás során van-e annak jelentősége, hogy miként fogják hasznosítani a bérbevevők? 2. A bérbevevő egy alapítvány lesz, ezáltal kifizetőnek minősül. Szja-előleget kell majd levonnia a bérbeadóktól. Kérdésem, hogy több tulajdonos esetén ez hogyan oldható meg? Mindkét tulajdonosnak külön-külön kell megszereznie a bevételt, és külön-külön vonnak tőlük adóelőleget, vagy tulajdoni arányuknak megfelelően év végén fognak csak megosztozni a bevétellel és a levont adóval? 3. Ha csak év végén kell megosztozni, akkor az hogyan kezelhető, hogy csak egyiküktől vonnak le adóelőleget, egyikük nevére fognak a 08-as bevallásban adatot közölni, ugyanakkor ezt két ember fogja bevallani, úgy, hogy az egyikőjükről nem is szolgáltattak adatot? Köszönöm!

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi házamat (ami 50-50%) tulajdonban van a férjemmel, szeretnénk bérbeadni. A férjem katás egyéni vállalkozó, ezért úgy gondolom, hogy az én nevemen történne a bérbeadás, hogy a katás éves 12 milliós keretet ne terhelje a bérletidíj-bevétele (nyilatkozattal hozzájárul a bérbeadáshoz). A bérbeadást magánszemélyként – adószám kérése nélkül – szeretném végezni. A bérlő munkásszállás jelleggel szeretné hasznosítani az ingatlant, olyan munkavállalókat szeretne elszállásolni, akik külföldről érkeznek. Tehát a bérleti díjat a cég fizeti. Teljesül-e ilyen módon az adómentesség a bérlőnél? A bérleti szerződésben például 150 000 Ft bérleti díj szerepel, amely a rezsit is tartalmazza, ez a jogszabálynak megfelelő-e a 2019 évben? Köszönöm válaszát!

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként bérbeadott ingatlan 1 éves bérleti díját a szerződés megkötésekor a bérbevevő egy összegben kifizeti. Jól gondolom-e, hogy ez akkor, a megszerzéskor adóköteles bevétel? Ha ennek ellenére bármely okból megszűnik a bérleti jogviszony jóval az 1 év eltelte előtt, és a bérbevevőnek visszajár az időarányos bérleti díj, mit kell tenni a már megfizetett adóval?Hogyan igényelhető vissza? Válaszukat előre is köszönöm.

Franciaországi ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Magyar kft. Franciaországban vásárolt ingatlant bérbeadás céljából. Kérdésem arra irányul, hogy a kft.-nek milyen adózási és számviteli kötelezettségei vannak a bérbeadással kapcsolatosan? Válaszukat előre is köszönöm. Simon Ágota

Adószám nélkül ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlanját adná bérbe egyéni vállalkozónak anyagraktározásra. A bérleti szerződés megkötése után milyen teendői vannak a bérbeadónak és a bérbevevőnek? Mivel nincs adószáma, milyen bizonylatot állítson ki a bérbeadó, és ezt az egyéni vállalkozó elszámolhatja költségként? A bérbevevő egyéni vállalkozónak a 1908 bevallás melyik sorában kell vallani a bérbevételt és meg kell neki fizetni a levont 15 százalék szja-t vagy a bérbeadó fizeti? Köszönöm válaszát!

Ingatlan bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk tulajdonos/ügyvezetőjének tulajdonában áll tulajdoni lap szerint kivett, beépítetlen terület, amelyen a kft. szeretne egy könnyűszerkezetes üzemcsarnokot létesíteni. Azért, hogy ezt megtehesse, a magánszemély tulajdonosnak fizetne a cég előre egy nagyobb összeget. A kérdésem az lenne, hogy ezután a bevétel után a magánszemélynek milyen adófizetési kötelezettsége keletkezne? A fent leírt ügylet bérbeadásnak minősül-e, illetve hogy milyen költséget tud a magánszemély elszámolni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink