hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bérbe adja ingatlanát? Pórul járhat, ha így saccolja meg a költségeit

  • adozona.hu

Magánszemély ingatlanát bérbe adja, tételes költségelszámolást választott, meghatározott bevétel esetén mikor keletkezik egészségügyi hozzájárulás (eho) fizetési kötelezettsége? – érdeklődött kérdésében olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.

Havi 120 ezer forintért (bérleti díj+ rezsiköltség) adja ki ingatlanát egy magánszemély. Tételes költségelszámolást választott, így a bevétel 50 százaléka a költség. Kérdésem az, hogy az éves kiszámlázott 1 millió 440 ezer forint után kell az ehót megfizetni, vagy nem keletkezik ehofizetési kötelezettség, mivel a költségekkel csökkentett jövedelem 720 ezer forint? – tudakolta olvasónk.

A 14 százalékos ehót az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem (és nem a bevétel) után kell fizetni akkor, ha a jövedelem az adóévben az 1 millió forintot meghaladja – szögezte le Surányi Imréné. Válaszában kiemelte: a tételes költségelszámolás választása nem jelenti automatikusan azt, hogy a bevétel 50 százaléka a költség, csak azt, hogy a kifizető felé az adóelőleg megállapításához legfeljebb a bevétel 50 százalékáig lehet költségnyilatkozatot adni.

Az adóbevallásban viszont a tényleges, bizonylatokkal igazolt költségeket lehet levonni, ami azt jelenti, hogy a levonható költség 50 százaléknál akár több, akár (ha nincs elegendő számla) kevesebb is lehet. Az utóbbi esetben nem csak azzal kell számolni, hogy a jövedelem és az adó több lesz, és esetleg még ehót is kell fizetni, hanem alkalmazni kell az szja-törvény 48. §-ának (4) bekezdését is, miszerint:

„Ha a magánszemély az adóévben megszerzett bármely bevételét terhelő adóelőleg megállapításához tett nyilatkozatában

a) tételes igazolással elszámolható költség levonását kérte, és a nyilatkozat alapján levont költség meghaladja az összevont adóalap megállapításánál e törvény rendelkezései szerint az adóbevallásban elszámolt igazolt költséget, akkor a költség-különbözet 39 százalékát;
b) ………. valamint az a) pontban említett esetben is, a befizetési különbözet 12 százalékát

különbözeti-bírságként az adóévre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként kell feltüntetnie, és a személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetnie. Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a költség-különbözet az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett költség összegének 5 százalékát, a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg”.

Érdemes tehát előre jól meggondolni, hogy a tételes költségelszámolás választásakor mekkora költséghányadot jelöl meg a magánszemély a kifizető felé az adóelőleg megállapításának alapjául szolgáló költségnyilatkozatában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink