1357 találat a(z) gyed cimkére

Gyed melletti foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozásnál egy dolgozó jelenleg gyeden van. A sok munka miatt a vállalkozás foglalkoztatná, nem rendszeresen, havi néhány napban, szükség szerint. Milyen formában teheti ezt meg, azaz milyen jogviszony lenne ez, hiszen már van egy jogviszonya ,,munkaviszony" , ami rendszeres foglalkoztatást jelent. Ez pedig egy nem rendszeres, alkalmi munka lenne? Hogyan kell ezt lejelenteni a 1741-en.? Köszönöm segítségüket!

Egyéni vállalkozó csed, gyed alapja Kérdés

Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozó, aki a járulékokat 241 500 forint után fizet (161 000 forint 150 százaléka) gyermekszülés után a 241 500 forint 70 százalékára jogosult ? Illetve jogosult lesz-e a 222 000 forint (maximált mérték) 70 százalékára?

Kivások tb-je: így fizetnek járulékot, és kapnak utána ellátást Cikk

Noha a kata és a kiva szabályait ugyanazon törvényben (2012. évi CXLVII.) találjuk, a két adózási forma társadalombiztosítási szempontból (is) teljesen más logikát követ. Míg a kisadózás egy új (az egyéni és társas vállalkozótól teljesen különböző) biztosítási jogviszonyt keletkeztet (vagy éppen kizárja valamennyi tb-ellátásból a kisadózást választó vállalkozót), addig a kiva nem érinti a tulajdonos tagok társadalombiztosítási jogállását.

Gyermekgondozási ellátások (csed és gyed) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésünk gyermekgondozási ellátásokkal (csed és gyed) kapcsolatos. Egy állapotos kismamának 9 éve van folyamatos biztosítási jogviszonya. Jelenlegi munkahelyén (2013-tól) minden évben az aktuális garantált bérminimum a bruttó bére. A munkaviszonya május 31-ével meg fog szűnni. Június 1-jétől egyéni vállalkozó lesz, ahol június, július és augusztus hónapokban havi bruttó 285 ezer forintos vállalkozói kivét után szándékozik megfizetni a járulékokat. Szeptember 1-jétől a szülés várható időpontjáig (szeptember 23.) táppénzt, majd a szülés napjától csecsemőgondozási díjat, később gyermekgondozási díjat igényelne. Kérdésem, hogy az előzőekben felvázolt esetben mely időszakot számítják az ellátások megállapításánál irányadó időszaknak és mekkora összegű csed, illetve gyed ellátásokra számíthat a kismama, ha születendő gyermeke a harmadik lesz és a három gyermek után ő veszi igénybe a családi adókedvezményt és járulékkedvezményt is? Köszönöm válaszát!

Passzív gyed – egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem találtam egyértelmű választ az alábbi problémára. Egy anyuka passziv gyedét megszüntette, azt apuka mint gyed extra veszi továbbra igénybe. A kérdésem az, hogy az anyukának mikor kezdődik az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége, jár-e neki a 45 nap "türelmi idő", vagy a gyed lemondását követő naptól? Köszönettel.

Újabb szülés: gyedről vagy táppénzről érdemesebb? Cikk

Hogyan jár jobban az első gyermekével gyeden lévő kismama következő gyermeke szülésekor: ha gyedről vagy ha táppénzről megy csedre? Mi lesz a csed számítási alapja? Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

Gyed melletti munkavégzés külföldön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk gyermeke fél éves korától az anyuka helyett igényelné a gyedet, emellett folyamatosan munkaviszonyban áll cégünknél 8 órás munkaidőben. A kérdésem: a gyed mellett kiküldhető-e külföldi munkavégzésre hétfőtől-péntekig, vagy esetleg van valamilyen jogszabály, ami ezt kizárja. Válaszát előre is köszönöm!

Új pénzbeli ellátás bevezetését tervezi a kormány Cikk

Biztosítási jogviszonyon alapuló örökbefogadói díj bevezetését tervezi a kormány. Ismertetjük, hogy a jogszabálytervezet elfogadása esetén kik lennének jogosultak az új pénzbeli ellátásra.

Gyeden lévő katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg gyeden lévő katás egyéni vállalkozóval kapcsolatban szeretném kérni segítségét. A kismama főállású katás egyéni vállalkozó volt, amikor várandós lett, egyéni vállalkozásából ment el csedre, jelenleg gyeden van. Egyéni vállalkozása nem működik, nincs semmiféle bevétele. Nem szünetelteti vállalkozását, minden hónap 12-éig jelentjük a T101E nyomtatványon, hogy azért nem kötelezett tételes adófizetésre az adott hónapban, mert gyedben részesül. Nemrég kapott egy ajánlatot, hogy a vállalkozásától teljesen függetlenül alkalmazottként foglalkoztatná egy cég napi 6 órában. Ha jól tudom, a gyedet továbbra is kaphatja a munka mellett kislánya 2 éves koráig. Kérdésem lenne, hogy ha elvállalja a munkát a gyed folyósítása mellett – a vállalkozásából továbbra sem lenne bevétele, nem működne ott egyelőre személyesen közre – fizetnie kell-e a tételes adót az egyéni vállalkozásában? Mivel három hónap múlva már nem lesz jogosult gyedre, hanem gyest fog igényelni, további kérdésem lenne, hogy a gyes folyósítása mellett, amikor heti 30 órában szeretne dolgozni munkaviszonyban, vállalkozásában nem működne közre személyesen továbbra sem, bevétele sem keletkezne, kell-e fizetnie a katát? Segítségüket köszönöm!

Válaszol a NAV: gyakori kérdések az őstermelők járulékkötelezettségéről Cikk

Kinek kell járulékbevallást benyújtani, mire kell figyelni a kitöltéskor, ki biztosított, ki nem, lehet-e érvényesíteni a családi járulékkedvezményt? – egyebek között ezekre a kérdésekre ad választ összefoglaló tájékoztatójában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Gyed, gyes és heti 40 órás munkaviszony mellett egyéni vállalkozó Kérdés

Az alábbi kérdésben kérném T. Szakértőjük szíves tájékoztatását: heti 40 órás munkaviszonyban lévő magánszemély jelenleg gyeden, később gyesen lesz. Ha egyéni vállalkozó szeretne lenni, milyen járulékfizetési kötelezettsége van neki, ha nem szeretne kivenni jövedelmet (vállalkozói kivétet)? Milyen fizetési kötelezettsége van, ha a kataalanyiságot választja?

Munkáltatói kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét abban, hogy a munkáltató meddig érvényesítheti a gyed, illetve gyes mellett munkát vállaló alkalmazott után a szochokedvezményt? A munkavállaló rendelkezik az alábbi igazolásokkal gyes: 2015.12.02-2016.09.10., gyed: 2016.09.11-2017.12.01. 2015. év 12. hónapjában és 2016. évben a bruttó 100 ezer forint után a 27% szochokedvezmény érvényesítése megtörtént, 2017-ben folytatódott. Az első kettő számítása 2015.12. hó – 2017. 11. hó, majd a harmadik év 2017. 12. hó – 2018. 11. hó? Köszönöm a segítséget.

Gyed alatt terhességi táppénz, újabb csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzetben szeretném kérni a tanácsát, hogyan jár jobban a kismama. Jelenleg első gyermekével van otthon, most már gyeden. Rövid időn belül tervezik a második gyermeket. Párja elmenne gyedre a gyermekkel, míg a kismama táppénzre a terhességgel. 1. Van-e értelme saját vállalkozásban előbb visszamenni megemelt bérrel dolgozni ahhoz, hogy nagyobb legyen a táppénz, illetve a csed (különböző hivatalokban, jogászoktól más-más választ kapott). A korábbi terhesség előtt 36 órás garantált bérminimumra volt bejelentve. 2. Ha igen, ehhez mennyi időt szükséges újra munkába állnia? (Volt, aki azt mondta, elég egy nap, majd mehet táppénzre.) 3. Ha nem megy vissza dolgozni, csak a gyedről táppénzre, amíg apuka felváltja őt gyeden, akkor mi lesz a táppénz, majd később a csed számítási alapja? 4. Apának fel kell-e váltania őt a gyeden ahhoz, hogy táppénzt kaphasson az újabb terhességgel, vagy mindkettőt igényelheti ő? Illetve a gyedet, majd gyest, és közben az új babára tekintettel a csedet, gyedet is kaphatja, mint gyed extrát? Előre is köszönöm a választ!

Csed, gyed jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik partnercégünket eladják. A cégben lévő alkalmazottakat egy másik cég átveszi. Az egyik dolgozó viszont állapotos kismama, aki szeptemberre várja a babáját, jelenleg veszélyeztetett terhes. Kérdésem az lenne, hogy mi történik a csed és gyed jogosultságával, ha most átjelentik a kismamát az új cégbe? A két éven belüli 365 nap folyamatos munkaviszonya meglenne, de az utolsó munkahelyen már valószínűleg táppénzes állományba kerülne. Várom mielőbbi válaszát.

Egyéni vállalkozó – csed Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy egyén vállalkozó (heti 36 órát elérő munkaviszony mellett) gyermeket vár. A szülés várható időpontja 2017. december. Kérdésem: a csedet majd igényelhet-e az egyéni vállalkozásában is, ha közben benne végig dolgozik, vagy csak a munkaviszonya után igényelheti? Az egyéni vállalkozásában, ha végig történik munkavégzés (a tevékenység jellegéből adódóan) milyen ellátást vehet majd igénybe, illetve az mehet-e párhuzamosan a munkaviszonyban igényelt ellátásokkal? Tehát a munkaviszony után csedet, az egyéni vállalkozás után pl a gyedet egyszerre igényelheti-e? Másik kérdésem a számítással kapcsolatos. Ha jól számoltam, decemberi szülés esetén a 2017. 04-08 hónap jövedelmét veszik figyelembe az ellátások kiszámításakor. Ha ezen időszak alatt nincs vállalkozói kivétje, az egyéni vállalkozásnál nincs semmilyen figyelembe vehető számítási alap? (Eltérő álláspontokat hallottam ez ügyben) Illetve, ha például júliustól táppénzre megy a munkaviszonyában, akkor jól tudom-e hogy eltolódik a számítási időszak 5 hónappal, tehát a 180 nap jövedelmet 2016. 12. hónaptól 180-ig veszik figyelembe a számításnál? Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink