1357 találat a(z) gyed cimkére
Csed katás egyéni vállalkozónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni a segítségét. 2015.01.23-án született meg az első gyermekem. A születése után cseden, majd gyeden, végül 2017.01.23-tól 2018.01.23-ig gyesen voltam. 2017.01.06-tól katás egyéni vállalkozóként kezdtem dolgozni (ezzel párhuzamosan kaptam gyedet, majd gyest). 2018.08.20-ra várom a második gyermekemet. Az egyéni vállalkozásomat működtetni szeretném folyamatosan, de emellett az állami juttatásokat is szeretném igénybe venni. Kérdésem, hogy az alábbi lehetőségek közül melyek megvalósíthatók. a) A gyermek születése után dolgozni fogok, maradok főállású katás, fizetem a havi 50 ezer forintot. Emiatt csedre nem leszek jogosult, de utána megigényelhetem a gyedet és a gyest is? Mi lesz a gyed alapja, a 94 400 forintos ellátási alap? b) Felveszek 4 órában egy munkavállalót az egyéni vállalkozásba, aki mindent elvégez helyettem. Befizetem utána a járulékokat, és mivel én személyesen nem dolgozom, jogosult vagyok a csedre? c) A gyermek születése előtt 36 órás munkaviszonyt létesítek, ott befizetem a járulékokat (még kb. 5,5 hónapra, ezt meg tudom tenni), így nem leszek főállásó katás. Szülés után mentesülök a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól, viszont e jogviszonyra tekintettel nem főállású kisadózóvá válok, ami már nem tekintendő az Eb. törvény alkalmazásában keresőtevékenységnek. Így havi 25 ezer forint kata fizetése mellett a szülés után is dolgozhatok, számlázhatok az ügyfeleimnek és csedre is jogosult vagyok? Köszönöm!
Gyed és bölcsőde Kérdés
Az 1997. évi LXXXIII.. törvény 42/C paragrafusa szerint nem jár a gyed az anyukának, ha bölcsődébe adja a gyerekét, kivéve, ha keresőtevékenységet folytat. Pontosan milyen előirás van erre a keresőtevékenységre? Van bármilyen előirás arra vonatkozóan, hogy van-e minimum óraszám vagy összeg, ami szükséges ahhoz, hogy keresőtevékenységnek minősüljön? Köszönöm.
Egyéni vállalkozónak gyermeke születik, ennyi csedet, gyedet kaphat Cikk
Egyéni vállalkozó esetében a csed, illetve a gyed összegét mi alapján számítják, az előző évi vagy az előző hat havi keresete alapján? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő.
Gyed alatt munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő kismama szeretne visszajönni dolgozni, heti 5 órában. Kérdésem a következő: milyen szerződést kell kötnöm vele, ezt a jogviszonyt be kell-e jelenteni a 1041-es nyomtatványon, vagy elég jelezni a 1808-as nyomtatványon a gyed melletti foglalkoztatást? Ilyen esetben kötelező a szabadságot kiadni, vagy a szabadság akkor is kiadható majd, ha letelik a gyed és a gyes? Köszönettel: E. Jánosné
Csed, gyed összege Kérdés
Kedves Szakértő! Egyéni vállalkozó esetében a csed, illetve a gyed összegét mi alapján számítják, az előző évi vagy az előző 6 havi keresete alapján? Köszönöm a választ
Kisgyermekei vannak, gyeden, gyesen volt? Így számolhatja ki szabadságát! Cikk
Az adozona.hu gyes/gyed szabadság kalkulátora a munkavállaló részére a munkaviszonya alapján kötelezően járó fizetett szabadság napjainak a számát határozza meg egy adott évre. A szabadságra való jogosultságot a szülésével kapcsolatos távollét (szülési szabadság és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság) figyelembevételével állapítja meg. Így a születési szabadság kezdetét kötelezően ki kell tölteni a kalkulátor helyes működéséhez.
Társas vállalkozó cseden, gyeden Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem kicsit összetett. Egy 40 órás munkaviszonnyal rendelkező dolgozó csedben részesül. Van két cége, ahol társas vállalkozó ügyvezető. Az egyik jogviszonyában megvan a 365 napja, így jogosult csedre, a másikban nem. Ezen esetekben a társas vállalkozói jogviszonyában hogyan jelentjük a 08-ason? A munkabérrel ellátatlanság sorban jelölni kell a csedet? Mindkét vállalkozásában? Vagy csak abban, amelyben ténylegesen cseden van? A Tbj. ezt írja: 28. § (1) A 27. §-ban meghatározott járulékalap alsó határát arányosan csökkenteni kell azon időszak figyelembevételével, amely alatt a társas vállalkozó a) táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban részesül,... A társas vállalkozó megnevezéssel van gondom. Ezzel azt mondja, hogy mint társas vállalkozó részesüljön csedben? Vagy ő mint magánszemély elég, ha csedben részesül és akkor már mindenhol jelentjük a csedet. A másik, hogy ha gyeden lesz, akkor át kell jelenteni, ha jól tudom 1041-en főállású társas vállalkozóvá. Itt akkor hogyan jelentem a 08-ason? Itt is minden jogviszonyban gyedet írok? Hogyan alakul, ha például társas vállalkozásban a gyed időszakától ismét személyesen közreműködik mint ügyvezető? Akkor főállású és elvileg nem mentesíti semmi és fizeti az emelt járulékokat? Ha viszont visszamegy a munkaviszonyában is gyed mellett dolgozni, akkor újra visszajelentem mint mv melletti és akkor már nem fizetem az emelt járulékokat. Köszönöm szépen!
Csed megállapítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem 2018. szeptember elejére kisbabát vár. Jelenlegi munkahelyén, ahol 2016 júliusa óta dolgozott, megszűnik a munkaviszonya 2018.01.31-én. Jelenleg egy kft. ügyvezetője is, ahonnan nem vesz fel juttatást. Eddigi bruttó fizetése 330 ezer forint körüli volt, most januárban. Ön szerint mi lenne számára a legkedvezőbb csed és gyed szempontjából? Ha el tud helyezkedni egy másik helyen munkavállalóként, vagy ha ügyvezetőként felvesz jövedelmet saját cégéből? Mi a helyzet akkor, ha csak részmunkaidőben tud elhelyezkedni és mellette ügyvezetői munkaviszonyából is vesz ki jövedelmet? Kérem mielőbbi válaszát. Köszönettel
Édesapa gyeden Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. február 8-án született gyermekkel az édesapa van otthon gyeden. Most érkezett a Bp. Főv. Kormányhivatalától egy adóelőleg-nyilatkozat a 2018. éves családi kedvezmény igényléséről. A kitöltési útmutatóban a jogosultság jogcíme a következő: 4. Gyermek után családi pótlékra jogosult, vagy ilyen jogosulttal közös háztartásban élő házastárs. A nyomtatvány II. részében már házastársa/élettársa szerepel. Az édesapa és édesanya nem házastársak, csak élettársak. Az édesapa még a gyermek születése előtt nyilatkozott, hogy a gyermek az ő gyermeke. Mivel az édesanya fontos munkakört tölt be, ezért az édesapa maradt otthon a gyermekkel gyeden. Most viszont kételkedni kezdtem, hogy ezt egyáltalán szabad volt megtenni, vagy törvénybe ütköző cselekedet volt. Abban reménykedem, hogy a 4. jogcímnél kimaradt a házastárs után az élettárs. Kérem segítségüket, melyet előre is nagyon szépen köszönök.
Időszakok, amelyekre a katásnak nem kell megfizetnie a tételes adót Cikk
Főszabály szerint a kisadózó vállalkozás a bejelentett kisadózó után a havi tételes adót (legyen szó 25, 50 vagy éppen 75 ezer forintról) minden megkezdett naptári hónapra köteles megfizetni, azzal, hogy amennyiben az adott hónapban a kisadózó egyetlen napot is főállású volt, akkor az ennek megfelelő összeget kell lerónia a hónap egészére vonatkozóan. Ez alól is van azonban kivétel, mutatjuk, mely esetekben.
Cafeteria Kérdés
Tisztelt Cím! Kérjük szíves állásfoglalásukat az alábbi kérdésben: Közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. tv. hatálya alá tartozó köztisztviselő részére, az alábbi ellátások folyósítása esetén, a jelenlegi jogszabályi előírások szerint jár-e cafeteria juttatás: CSECSEMŐGONDOZÁSI DÍJ (CSED) GYERMEKGONDOZÁSI DÍJ (GYED) GYERMEKGONDOZÁST SEGÍTŐ ELLÁTÁS (GYES) Válaszukat előre is köszönjük Ványi Rita
Csed, gyed jogosultság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Csedre, illetve gyedre jogosultsággal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Párommal elgondolkodtunk egy harmadik gyermek vállalásán, előtte viszont ismernünk kellene az anyagi lehetőségeinket. Jelenlegi munkahelyemen 2010. február 17. óta állok alkalmazásban. Az első gyerekkel 2013. májustól december 31-éig táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. 2014.01.01-től tgyáson, majd 2016.01.01-ig gyeden, 2017.01.01-ig pedig gyesen voltam. Közben a második gyerekkel 2015.03.13-tól tgyáson, majd 2017.03.13-ig gyeden, 2018.03.13-ig pedig gyesen vagyok. Ha a harmadik gyerekkel 2018.03.14-től táppénzen lennék (veszélyeztetett terhesként – sajnos ez nekem muszáj), míg megszületne 2018. október-november környékén, jogosult lennék-e ez a harmadik gyermekkel csed, illetve gyed ellátásokra? Ha igen, miből számolják? A táppénzből, a gyesből vagy a szerződés szerinti béremből? Ha nem, akkor csak a gyes van 3 évig? Segítségét előre is köszönöm!
Így kell meghatározni a csed, gyed utáni szabadságot Cikk
Hogyan kell megállapítani a csed, gyed utáni szabadságot, ha az ikerszülés előtt az anyag már táppénzen volt? Olvasói kérdése dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Csed, gyed utáni szabadság Kérdés
Tisztelt Adózóna! Jól gondoljuk-e, hogy ikergyermek esetén sincs különbség a szabadság kiadásakor abban, hogy a csed teljes idejére és a gyed első 6 hónapjára jár a szabadság? Kérjük segítségüket a megadott adatok alapján a helyes szabadságmennyiség kiszámításában. A munkavállaló 1979.06.01-én született és 2015.09.15-én ikergyermekei születtek. Érdeklődni szeretnénk, hogy ebben az esetben honnan indul a csed számítása, ha a munkavállaló 2015. 07.22-től 2015.09.14-ig táppénzen volt. Jól gondoljuk-e, hogy 2015.07.22-től kell kiszámolni a 168 napot, és 2016.01.05-ig tart a csed ideje, és 2016.01.06-tól indul a gyed ideje. Jól gondoljuk-e, hogy a gyed első 6 hónapját a 183 nap alapján célszerű meghatározni? Segítségüket előre is köszönöm.
Szülés utáni ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországon (Sopronban) élő, Bécsben dolgozó nő 2 éves gyermekével otthon van, Ausztriából kapja az ottani munkaviszonya alapján az itthoni gyednek megfelelő ellátást. Második gyermekét augusztusra várja, de mivel ott 2 évig jár a "gyed" – ami január 20-án lejár –, vissza kellene mennie néhány hónapra dolgozni a jogfolytonosság miatt. Ez sajnos nem lehetséges, a napi 3 óra ingázás, és a munka jellege miatt. Egyéb munkaviszony létesítése itthon szinte lehetetlen a várandósság miatt. Kérdés: 1: Ha munkanélküli lesz 6 hónapig (szülésig) kap-e, és ha igen, milyen ellátást a szülés után? 2. Ha egyéni vállalkozást nyitna (esetleg kataalanyként) szülés után milyen ellátást kaphat? Beszámításra kerül-e az Ausztriában töltött jogviszony időben és pénzösszegben? Köszönöm válaszát. --