1357 találat a(z) gyed cimkére
Katás vállalkozó gyed igénybevétele csed kihagyásával Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szülés előtt áll. A csedet nem venné igénybe, mert vállalkozását nem tudja szüneteltetni, személyes felügyeletet igényel. Évek óta főállású kata megfizetésével folyamatos a biztosítási jogviszonya. A gyedet már igénybe venné, hiszen keresőtevékenységet folytathat. Ebben az esetben hogyan alakul a jövedelem megállapítása? Amennyiben a szülést követő 169. naptól indul a gyedre való jogosultság, akkor ezt a napot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 nap jövedelme alapján történik? Amennyiben ebben a 180 napban a magasabb összegű (75 ezer) tételes adót fizet, akkor az ellátás alapja 154 800 forint lesz? Előre is köszönöm a segítséget
Az egyéni vállalkozói jogviszony helyessége – folytatás Kérdés
Tisztelt Széles Imre! Nagyon köszönöm a válaszát, de még nem teljesen értem. Az egyéni vállalkozó nem szüntette meg a munkaviszonyát, a munkahelyről ment csedre, gyedre, jelenleg is azon van. A fiatal gazda pályázatban vállalta, hogy főállásúként is fogja folytatni a vállalkozást. Most 2018. 01. 01-től kell neki főállásúnak lenni, ezért jelentkezett be a katába 2018. 01. 01-től. Még hogy halmozódjanak az események, szeptemberben várja a második gyermeket. Innentől már nem tudom, mi lenne a helyes megoldás. Előre is köszönöm a segítségét, üdvözlettel : Kutasi G.
Ügyvezető gyeden: ezek a járulékfizetési kötelezettségek Cikk
Ha a cég ügyvezetését egy gyeden lévő kismama látja el, milyen jogviszonyba sorolható? Milyen járulékfizetési kötelezettség áll fenn? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Gyes, gyed melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló gyeden van. Jelezte a munkáltatója felé, hogy szeretne visszamenni dolgozni, helyi szinten is, felsőbb szinten is. Elutasították több körben, hogy a gyes lejártáig nem veszik vissza. Megteheti-e a munkáltató, hogy elutasítja a munkavállaló kérelmét? Köszönettel: Orbán Ágnes
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018. 08. 09-én, fizetés nélküli szabadsággal kapcsolatban megjelent cikkük kapcsán cégünknél helytelen gyakorlatot állapítottunk meg, aminek kijavításában kérnénk szíves segítségüket. Egy dolgozónk (az anya) második gyermeke születése után fizetés nélküli szabadságot kért és kapott. Elmondása alapján az első gyermekkel (aki ekkor másfél éves volt) az apa van gyeden, s a második gyermek után is ő fogja igényelni a gyedet. Az anya a táppénz lejárta után azonnal fizetés nélküli szabadságot kért, ugyanis a gyermekek gondozását ő látja el. Cégünk a fizetés nélküli szabadság kezdetét nem jelentette be a T 1041 nyomtatványon, hanem a 1808 bevallás 08 lap 526 sorában "Biztosítás szünetelése" jelentjük "171" kóddal (Fizetés nélküli szabadság) a hónap első napjától az utolsó napig. Kérdésünk az, hogy ha a T 1041 nyomtatványon bejelentjük (nem tudom ezt lehet-e) visszamenőleg, akkor a 1808 bevallásokat le kell-e helyesbíteni azzal, hogy a dolgozó bevallását törölni kell. Vagy a 1808-as bevallásban akkor is szerepelni kell, ha a T 1041 nyomtatványon be van jelentve a szünetelés? Kérnénk fentiekben szíves útmutatásukat, melyet előre is köszönünk.
Egyéni vállalkozás szüneteltetése alkalmazott mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk egyéni vállalkozó. Egy alkalmazottja van, aki gyed ellátásban részesül. Az egyéni vállalkozó a tevékenységet nem végzi, csak alkalmazottja végezte, amíg nem ment el szülni, aki szintén nem végzi a tevékenységet a gyed mellett jelenleg sem. Kérdéseink: 1- Az egyéni vállalkozó szüneteltetheti-e a tevékenységet, mialatt alkalmazottja gyeden van? (Az egyéni vállalkozói tevékenységet nem végzi.) 2. Ha szüneteltethető az alatt, míg alkalmazottja fizetés nélküli szabadságon van, akkor az alkalmazottra tekintettel 1808 bevallás leadása szükséges, lehetséges-e? Segítségüket köszönöm.
Biztosítási jogviszony és fizetendő járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alakult kft. esetében, ahol az ügyvezetést egy gyeden lévő kismama látja majd el, személyesen egyébként egyelőre nem működik közre, viszont a gyed lejárta után igen, ez kb 1 hónap. Milyen jogviszonyba sorolható? Milyen járulékfizetési kötelezettség áll fenn? Válaszukat előre is köszönöm.
Szochokedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. munkaviszonyban dolgozó beltagja 2016.04.01-től alkalmazott a társaságban. Tgyáson, majd gyeden volt 2014.05.23-2016.05.23-ig, majd pedig gyesen 2016.05.24-2017.05.23-ig. Kérdésem az lenne, hogy fenti időszakokra vonatkozóan jogosan vett-e igénybe szochoedvezményt utána a cég? Illetve pontosan hogyan alakul a maximum három évig igénybevehető szochokedvezmény időszaka az ő esetében (teljes és részkedvezmény)? Sajnálatos módon az igazolást az anyasági támogatásokról eddig még nem szerezte be, jelenleg folyamatban van a beszerzésük. Jól gondoljuk-e, hogy szükséges a gyesről és a gyedről is külön-külön igazolás a két szervtől, ha már a foglalkoztatás első napjától igénybe kivánjuk venni a kedvezményt? Köszönettel.
Gyedről visszatérő bérrendezése felmondás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk a gyermek gondozása, ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság utolsó napján felmondott. A felmondási időre kérte az összegyűlt szabadság kiadását, majd a maradék szabadság megváltását. Ilyen esetben alkalmazni kell-e az Mt. 59. §-ában foglaltakat, azaz szükséges a munkavállaló munkabérét rendezni vagy az a bér marad érvényben, mellyel a szülési és fizetés nélküli szabadságát megkezdte? Köszönöm válaszát!
Gyeden, gyesen, táppénzen lévők régi-új munkaviszonya Kérdés
Egy gazdasági társaságban több dolgozó is gyeden, gyesen, illetve várandóságra tekintettel táppénzen van. Ezeket a dolgozókat egy másik cég átvenné. Milyen módon tud megszűnni a munkaviszonyuk a jelenlegi munkáltatójuknál, hogy semmilyen juttatástól ne essenek el, anyagi kár ne érje őket? Hogyan kell ezt az ügyletet dokumentálni (például: munkavállaló felmond, és új szerződést köt a leendő céggel)? A táppénzen lévő kismamának meg kell-e szakítani a táppénzét az utolsó napon, és másnap újra táppénzre megy az új cégnél? Mi a teendője az új cégnek azon túl, hogy munkaszerződést köt a munkavállalóval, és a táppénzt megigényli a dolgozónak? A gyeden, gyesen lévőkkel kapcsolatban van-e teendője az új cégnek azon túl, hogy bejelenti őket, és munkaszerződést köt? Az új cégnél hogyan kell számolni a gyed, gyes, táppénz, később csed idejére jutó szabadságot arra tekintettel, hogy már a dolgozóknak jár az előző munkahelyről is szabadság? Köszönöm megtisztelő válaszukat!
Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk
Az elmúlt hónapban az Adózóna cikkeiben részletesen bemutatta az évközi adótörvény-módosítási csomagban benyújtott változtatási javaslatokat, majd az elfogadott új szabályokat is, amelyek közül több módosítás – egyebek között számos járulék- és szochoszabály – már a kihirdetést követő napon, vagyis július 26-án hatályba is lépett.
Milyen jövedelem lesz az ellátás alapja? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély többéves biztosítási idővel rendelkezik Németországban, a szerződését 07.31-ével felmondta, hogy hazaköltözzön, és itthon vállalkozzon. A felmondást követően tudta meg, hogy babát vár, a szülés várható ideje 2019.02. hó vége. Kérdés 1: A biztosítási időbe beleszámít-e a német biztosítotti időszak, itthon menyi időn belül kell jogviszonyt létesíteni, hogy folyamatos legyen a biztosítás, valamint milyen ellátásokra lesz jogosult (táppénz, csed, gyed, gyes), az ellátások alapja milyen jövedelem lesz, csak az itthoni vagy a német jövedelem is beleszámít? Kérdés 2: A Németországban megfizetett nyugdíjjárulékot vissza lehet-e igényelni, mellyel a kint megszerzett szolgálati időt elveszti, de itthon önkéntes pénztárba fizetné, ha van rá lehetőség. Itthonról indítható-e az eljárás, vagy a német nyugdíjbiztosító megkeresésével? Gyors segítséget megköszönve, tisztelettel: Szabó Istvánné
Szolgálati idő ikrek esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Iker gyermekekkel töltött gyes, gyed ideje a szolgálati idő számításánál többszöröződik-e, mint ahogyan összeszámítják a két, három vagy több gyermekkel külön-külön eltöltött gyes, gyed idejét?
Csed, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2018.08.01-jétől katából visszatér a "hagyományos" adózási módba. Várhatóan 2018. december 15-én szülni fog. Mely időszak lesz a csed, illetve a gyed összegének számítási alapja? December 14-étől visszafelé vagy a szülés kezdőnapját megelőző harmadik hó utolsó napjától visszafelé számolják-e a keresetet? (Folyamatos a biztosítási ideje legalább 2015 óta.)
Gyed alatt munkahelyváltás Kérdés
Tisztelt Szakértő, kedves dr. Hajdu-Dudás Mária! Figyelemmel hasonló címen kapott válaszára, az előző kérdést azzal bővíteném ki, hogy az anyuka cégét, ahonnan csedre-gyedre ment, eladják, minden munkavállalónak felmondtak. Ilyenképpen nagyon örült az új lehetőségnek, azonban szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy semmilyen hátránnyal nem jár neki az, hogy gyed alatt munkahelyet változtat. Köszönöm, ha válaszol. Üdvözlettel: Juhász Gabi