1357 találat a(z) gyed cimkére

Gyesről visszatérő munkavállaló szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretném kérni a segítségét: cégünk alkalmazottja 2017. 05. 02-án örökbefogadott egy kisfiút, aki 2015. 12. 06-án született. Az alkalmazott ezen időponttól kérte a cégnél a fizetés nélküli szabadságot, az alkalmazott 1978-ban született. Mennyi szabadság jár neki ezen időszakra, illetve hogy jár-e neki a gyed időszakra(2017. 05. 02-2017. 12. 06) szabadság?Válaszát előre is köszönöm.

Gyed mellett egyszerűsített foglalkoztatás ugyanazon munkáltatónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő munkavállaló szeretne visszajönni pár napra alkalmi munkára ahhoz a céghez, ahonnan gyedre ment. Ez lehetséges? Mivel nem a munkaviszonyába jönne vissza a céghez, így a felhalmozott szabadságait nem most kell még kiadni, csak a fizetés nélküli szabadság után. Ha gyed mellett máshová menne vissza, akkor azt korlátozás nélkül megteheti, de ugyanahhoz a munkáltatóhoz mehet másik jogviszonyba, úgy hogy marad gyeden? Előre is köszönöm a válaszát!

Csed-, gyed-jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérem tájékoztatását: katás egyéni vállalkozó 2016. december elején szünetelni kezdett, 2016. december közepén gyermeke született. Sajnos biztosítás hiányában nem volt jogosult ellátásokra, így a vállalkozása szünetelt egészen mostanáig. Most, 2018. 12. 01-jétől újra aktívvá teszi a vállalkozását, és 2018. december közepétől gyest vesz igénybe. 2019 januárjától nem fog keresőtevékenységet folytatni, ezért a gyes-re hivatkozva beadásra kerül havonta a kata nemfizetéséről a 101E nyomtatvány. Kérdésem, hogy ha ebben a státuszban marad (aktív vállalkozás, de kata nemfizetése), akkor egy év lejárta után, ha 2019. december 1-je után szülne (365 nappal a vállalkozása aktiválása után) járna-e neki a csed, gyed. Köszönettel: Haypál Viktória

Katás egyéni vállakozó Kérdés

2017. augusztus1-jétől a katás egyéni vállalkozó csedben, majd gyedben részesül. Ezen időszak alatt nem fizet tételes adót. Az alkalmazottja végzi a tevékenységet, számlát állít ki, megfizeti a munkaviszony alapján az adókat. Helyes jár-e el a vállalkozó, illetve megteheti ezt a gyermek három éves koráig, vagy az így szerzett bevételét 40 százalékkal kell adóznia?

Cégtulajdonos és katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben a többségi tulajdonos nem vesz részt a cég tevékenységében, nem működik közre személyesen és nem is ügyvezető, viszont katás egyéni vállalkozó. Van-e járulékfizetési kötelezettsége a kft.-ben, illetve főállású katás egyéni vállakozónak minősül-e? Ugyanebben a cégben az ügyvezetést gyeden lévő kismama látná el megbízási szerződéssel, díjazás nélkül. Ő nem tagja a cégnek. Helyes-e ez a gyakorlat, illetve a kismama nem veszíti-e el a gyedet, ha elvállalja az ügyvezetést? Válaszát előre is köszönöm.

Cég megszűnése terhesség alatt Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi esethez kérném a segítségüket. Adott egy munkavállaló, aki jelenleg veszélyeztetett terhességgel van táppénzen. Februárban fog szülni. A cég, ahol munkaviszonya van, meg fog szűnni. Ekkor ugye a cég megszűnésével egyidejűleg a jogviszonya is meg fog szűnni, hiába a védelem a terhesség miatt. Mit tehet ebben az esetben, hogy szülésig és szülés után ne maradjon ellátások nélkül? Ha megszűnik a cég még a szülés előtt, akkor nem lesz jogosult csedre, gyedre? Vagy ha bejelentkezik munkanélküli ellátásra, akkor biztosított maradhat szülésig? Köszönettel: Kiss Beáta

Katás egyéni vállalkozó gyedje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha főállású katás egyéni vállalkozót november 1-jétől bejelentjük munkaviszonyba, és onnantól csak 25 ezer forint katát fizet, akkor ha 2019. január elején szül, mi lesz a gyed alapja? Gondolatom szerint így nem lesz biztosított egyéni vállalkozóként, és mivel rendelkezik az egyéni vállalkozásából 180 nap folyamatos biztosítással, így a munkaviszonyból származó jövedelme lesz a csed, illetve gyed alapja. Jól gondolom? A másik kérdésem, hogy ha a magasabb katát, azaz a 75 ezer forint fizetését választjuk, akkor az lenne a csed, illetve gyed alapja vagy a 180 napi jövedelem arányában állapítanák meg az alapot.

Négy kérdés és négy válasz többes jogviszonyosok tébéjéről Cikk

Hogyan alakul a társadalombiztosítási kötelezettség, ha az ember egyidejűleg gyeten van és egyéni vállalkozó, ha nyugdíjasként, illetve szolgálati járandóságban részesülőként munkaviszonyban dolgozik, továbbá ha katás és mellette kft. ügyvezetője? Olvasói kérdésekre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.

Gyermekvállalás katás vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szülés előtt álló katás egyéni vállalkozó 1 fő alkalmazottat foglalkoztat. Gyermeke megszületése után ő nem, de az alkalmazottja továbbra is dolgozna. Mivel bevétele továbbra is keletkezni fog, ezért a havi 50 000 forintot akkor is fizetné maga után. Kérdésem az, hogy ebben az esetben a szülés után milyen ellátásokra jogosult? Tudomásom szerint csedre nem lesz jogosult a fentiek miatt. A szülés napjától gyedet kell igényelni részére? Köszönöm válaszát. Bognárné

Táppénz és gyed – többes jogviszony Kérdés

https://adozona.hu/kerdesek/2018_10_15_Tappenz_es_gyed_tobbes_jogviszony_wvn A kedvezményszabállyal kapcsolatban az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/D. § 6 bekezdése kimondja, hogy csak akkor alkalmazható, ha a csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra. Akkor sajnos ez nálam nem lép életbe, mert új munkahelyen dolgozom, nem a régire mentem vissza. Jól gondolom? Köszönöm.

Katás vállalkozó gyed igénylése Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Katás egyéni vállalkozó ezen jogviszonya alapján csed ellátásban részesül. Helyes-e az álláspontom: ha az egyéni vállalkozó a csed lejártának a napján megszünteti a vállalkozását, majd másnap indít egy újabbat az szja alatt, dolgozik két hetet, produkál egy jó magas vállalkozói kivétet, ami után megfizeti a járulékokat, majd a két hét után benyújtja a gyed igénylését, a gyed alapját az újonnan alapított egyéni vállalkozásában eszközölt kivétje képezi (de legfeljebb a minimálbér kétszeresének 70 százaléka)? A vállalkozó rendelkezik folyamatos 180 napi biztosítási jogviszonnyal [Ebtv. 48. § (3)]. Köszönettel. Pap Attila

Táppénz és gyed többes jogviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyeden vagyok, és mellette 2018. 03. 05-e óta dolgozom. Új munkahely, nem a régire mentem vissza. 2017. 06. 27-étől ügyvezető és tag vagyok egy társas vállalkozásban, ahonnan eddig nem vettem ki jövedelmet a heti 36 órát elérő jogviszonyom miatt. Kérdésem, hogy ha október-november hónapban veszek ki jövedelmet (180 500 Ft/hó), és veszélyeztetett terhesként november végén elmegyek táppénzre, akkor megállapítható a társas tagi jogviszonyomból táppénz? A csed, illetve a gyed igénylésénél is be fog-e számítani? Mi lesz a táppénzem alapja a tagi jogviszonyból, mivel nem lesz 180 napi jövedelmem, akkor a 180 500 forint 1/30-ad része lesz az alap? Vagy jobban járok, ha a tagi jogviszony mellett munkaviszonyt létesítek és mivel nincs 180 naptári napi jövedelemalapom, de van 180 napi folyamatos biztosítás az új jogviszony alapján, így a szerződéskori bérem lesz az alap. Várom válaszát. Köszönöm.

Ukrán állampolgár magyarországi szülése Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Ukrán állampolgárságú pár Magyarországon dolgozik folyamatosan, s most családalapítási terveik vannak. Hogyan, milyen feltételekkel lehetnek jogosultak a gyermek születése kapcsán folyósítható csedre, gyedre, illetve az anyasági támogatásra, családi pótlékra Magyarországon? Amennyiben a gyermekük itt születik, a gyermek milyen állampolgárságot fog kapni? Előre is köszönöm válaszukat! Annamária

Csed, gyes, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szingapúrban hosszú időn keresztül munkát végző férjét elkísérte a feleség, aki a jövő év elejére várja gyermeküket. A gyermek valószínűleg Szingapúrban fog megszületni. A feleség a jelenlegi magyaroszági munkáltatójával úgy egyezett meg, hogy távmunkában tovább dolgozik a gyermek megszületéséig. Biztosítási jogviszonya, illetve munkavégzési kötelezettsége így változatlan. Kérdésem: ugyanúgy járnak neki a családtámogatási ellátások, mintha Magyarországon dolgozna (a szingapúri államtól nem számítanak a gyermekkel kapcsolatban semmilyen támogatásra), vagy nem járnak nekik a fenti ellátások? Köszönöm.

Kata egyéni vállalkozó csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kata egyéni vállalkozó jelenleg 50 ezer forint katát fizet. Jelenleg terhes, a szülés várható időpontja 2019. 03. 20. 2018. január 1-jétől táppénzre menne. 1. A magasabb ellátás érdekében 2018. november 1-jétől bejelentenék napi 8 órás munkaviszonyban 138 ezer forintos vagy 180 500 forintos jövedelem mellett, vagy 75 ezer forint katát fizetne november hónaptól. Melyik esetben jár jobban? 2. Mi számít, irányadó időszaknak, illetve az ellátás alapjának a táppénz, csed, illetve gyed esetén a fent említett dátumokat figyelembe véve? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink