778 találat a(z) felmondás cimkére

Dolgozó kismamák: amit megtehet a munkáltató, és amit nem Cikk

A munkavállalónak akkor sem egyszerű a helyzete, amikor várandós, ha pedig a gyermek megszületését követően újra munkába kíván állni, szintén akadályokba ütközhet. Próbaidő alatt nincs védelem, ilyenkor nehéz titkolni a terhességet, azonban a legnehezebb babavárás idején munkát találni. Az Mt. védelmi szabályai megfelelőek, jóhiszemű és tisztességes munkáltatók mellett tökéletesen betöltenék rendeltetésüket.

Munkaviszony megszűnése Kérdés

Az alkalmazott felmondott. A munkáltató és az alkalmazott megegyezett 90 napos felmondási időben. Ezt milyen módon kell bizonylatolni? A munkaszerződése határozatlan időre szól. Mire kell még figyelni? Válaszukat köszönjük.

Felmondás nyugdíjasnak: így döntött a Kúria Cikk

Indoklás nélkül mondott fel a munkáltató egy egy nyugdíjas munkavállalónak, aki pert indított, amelyben a Kúria mondta ki a végső szót.

Kismamának felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Jelenleg gyes alatt, de már szabadságát töltő kismamának szóban felmondtak, de ezt a munkáltatója nem hajlandó írásba adni. A munkáltató a közös megegyezéshez ragaszkodik, felajánl egy jóval kisebb összeget, mint amennyi ilyenkor jár (figyelembevéve a végkielégítés, felmondási időre járó bért, ezek törvény szerint megilletik a kismamát). A munkáltatóval szóbeli egyeztetés még folyamatban van, de nem igazán egyeznek az érdekek. Kismama – alkalmazottként – pénzügyes pozícióból jött el szülni, a munkáltató pedig most azzal érvel, hogy milyen károk keletkeztek abból a munkából, melyet munkavállaló több évig csinált. Olyan kimutatásokra hivatkozik, amelyek egy folyamatosan javítgatott, cég által készített szoftverből származnak, s amire a számlázás is épül. Munkavállaló szempontjából van-e "félnivaló"? Amennyire tudom, alkalmazottként az ügyvezető vállalja a felelősséget. Ő azt állítja, hogy a hibák most derültek ki, és hogy több dokumentumot is tud mutatni, illetve az ezekből származó kárt akár be is hajthatná munkavállalón. A munka törvénykönyve gondatlanságról szóló részén kívűl mire alapozhat még a munkavállaló? Köszönettel,

Táppénz helyett szabadság, szabadság helyett táppénz? Cikk

Mit tegyen a munkáltató, ha a dolgozó megbetegszik, majd a betegszabadság elteltét követően táppénz helyett szabadság kiadását kéri? Szabadságként vagy keresőképtelen időszakként kell nyilvántartani azt a távolléti időszakot, amikor a munkavállaló – a munkáltató jóváhagyásával – szabadságra ment, azonban ezen időszak alatt beteg lesz?

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló augusztus elején dolgozott 5 napot, majd nem jelent meg a munkahelyén, és nem lehetett elérni, a maradék szabadságát kiadtuk a többi napra, igazolatlan távollétet szerepeltettünk. Szeptember 1-jén ajánlott levélben felszólítottuk, hogy igazolja a távollétét, de "nem kereste" szöveggel visszajött a levél. Mi a teendő ilyenkor? Milyen dátummal és milyen módon lehet a munkaviszonyát megszüntetni?Segítségét előre is köszönöm.

Táppénz alapjának meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk felmondott, a kilépő papírokat részére átadtuk. Ekkor jutott tudomására, hogy kismama. Kérvényezte, hogy ismét munkaviszonyt létesíthessen cégünkkel más munkakörben és más bérrel. Öt nap telne el a kilépés és a belépés között. Kérdésem az lenne, ha elmegy a kismama táppénzre, csedre, gyedre, akkor az alap az új munkaviszonyban elért jövedelme, illetve, ha nincs meg a 30 nap munkabérrel ellátott idő, akkor a szerződés szerinti bére lesz az alap?

Felmondás táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalója 6 hónapja van táppénzen, táppénzes papírját 2 hónapja nem küldi be a munkáltató részére és nem is továbbítja az OEP felé. Többszöri megkeresésre végül azt a választ adta, hogy még mindig táppénzes állományban van, és írásban elküldi a kft. részére a felmondását. A kft.-nek hogyan kell ebben az esetben helyesen eljárnia? Táppénz alatt a munkaviszonya megszüntethető, ha a dolgozó mond fel? Vagy a munkaviszony ebben az esetben is csak a keresőképtelenség megszűnésének első napjával szűnik meg? A táppénzes papírjait (ha megküldi) továbbítani kell az OEP részére? A táppénz 1/3-a ebben az esetben is a munkáltatót terheli, ha megszüntethető a munkaviszony?

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 06. 27-én létesítettünk határozott idejű (2016. 09. 30-ai lejáratú) munkaviszonyt munkavállalónkkal, betanított munkás munkakörben. Munkavállalónk szeptember 5-én nem jelent meg a munkában. Testvére, aki szintén nálunk dolgozott aznap jelezte, hogy meg kívánja szüntetni munkaviszonyát, kérdésünkre elmondta, nem tud semmit a testvéréről, nem tudja, miért nem jelent meg a munkahelyen. 2016. 09. 06-án kelt levelünkben felszólítottuk munkavállalónkat, hogy igazolja távollétét, illetve vegye fel a munkát. A tértivevény szerint levelünket 2016. 09. 12-én vette át. 2016. 09. 13-ai dátummal küldött egy levelet, mely szerint a testvérével üzent, hogy beteg, ezzel igazolva a hiányzást, illetve 12-én megy vissza az orvoshoz, és küldi a táppénzes papírt. (Itt már ellentmondásba keveredett saját magával a dátum miatt.) Mivel továbbra sem volt egyéb információnk, az előzőekben leírtak alapján, a 2012. évi I. törvény 78. § (1) bekezdésére hivatkozva munkaviszonyát 2016. 09. 15. nappal megszüntettük, a ledolgozott napokra járó bérét, illetve a szabadságmegváltását elutaltuk, a hiányzó napokat igazolatlan fizetetlennek vettük. A NAV-nál kijelentettük. 2016. 09. 20-án megérkezett postán a táppénzes papírja 2016. 09. 05-2016. 09. 19-ig terjedő időszakra, illetve egy kísérőlevélben közölte, hogy meg kívánja szüntetni a munkaviszonyát. Munkáltatóként jelen esetben hogyan járunk el helyesen? Mi a teendőnk?

Végkielégítés esetén távolléti díj kiszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk dolgozója 2003. 06. 02-től áll munkaviszonyban. Bére 2016 . évben 285 800 forint/hó. 2016. 07. hóban béremeléssel 314 380 forint lett a bére. 2016. 08. hóban ügyvezetői döntésre bére a 285 800 forintra visszaváltozott. Kérdésem, hogy felmondás esetén hogyan kell a végkielégítés összegét kiszámolni? Válaszukat előre is köszönöm!

Kiszervezett dolgozók: itt a válasz, mi lesz velük Cikk

Gyakran előfordul, hogy a munkáltató bizonyos résztevékenységeket kiszervez, melynek következtében egy későbbi időponttól kezdődően az adott résztevékenységet – általában szolgáltatást – már egy teljesen eltérő jogi személy végzi. Az efféle helyzetek pedig egy sor munkajogi kérdést is felvetnek. Nem mindegy például az, hogy a jogutód munkáltató köteles-e foglalkoztatni a korábbi (jogelőd) munkáltató alkalmazottait vagy sem. Amennyiben köteles, arra a kérdésre is választ kell kapnunk, hogy változhatnak-e a foglalkoztatás feltételei. Abban az esetben pedig, ha erre nem köteles, fontos tudni, hogy a munkavállalókat milyen feltételekkel lehet elbocsátani. Ezekre a kérdésekre keressük az alábbiakban a választ.

Munkavállalói rendes felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk dolgozója munkavállalói rendes felmondással akarja megszüntetni a munkaviszonyát. Kérte a felmondási idő teljes idejére a munkavégzés alóli felmentését. Ha a munkáltató ezt elfogadja, akkor a munkaviszony megszűnésének napja a felmondási idő utolsó napja vagy a felmondás napja? Ez a felmondás a Mt. szerint még munkavállalói rendes felmondásnak minősül, vagy esetleg már közös megegyezés?

Nyugdíjas dolgozó milyen módon szüntetheti meg a munkaviszonyát? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas, részmunkaidős munkavállaló, ha már nem akar tovább dolgozni, milyen módon szüntetheti meg a munkaviszonyát? Szükséges a felmondási idő? Válaszát előre is köszönöm.

Munkavállaló nem egyezik bele a kiküldetésbe Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy mit tehet egy kft. abban az esetben, ha rendszeresen vidéken végez munkát, ám néhány dolgozója a kiküldetést nem hajlandó elfogadni, ők ragaszkodnak a helyben (a munkáltató székhelyén) történő munkavégzéshez? Mivel a kft. is jövedelemszerző tevékenységet folytat, muszáj a munka után mennie (kivitelezéseket hajt végre). Ebben az esetben kötelezhető-e a munkavállaló a kiküldetés elfogadására, vagy bármilyen szankcióval sújtható-e? Elsősorban nem a vita fokozása lenne a cél, hanem korrekt megoldást kellene találni. Ha a dolgozók nem hajlandók elvállalni a vidéki munkákat, a cég likviditása kerülhet veszélybe, így hosszú távon a munkahelyük is. Küldhetjük-e ilyenkor fizetés nélküli szabadságra a dolgozót, vagy Ön szerint mi lenne a megfelelő megoldás? Válaszukat előre is köszönöm! Gy. Ferenc

Munkaviszony megszüntetése gyed alatt Kérdés

Kedves Szakértő! Munkavállaló idén márciusban szült. Szeretné munkaviszonyát megszüntetni, mert elköltözik, és az új városban tervez majd néhány hónap múlva munkát vállalni. Meg lehet-e szüntetni gyed alatt közös megegyezéssel a munkaviszonyát? Érinti-e ez a gyedre való jogosultságát? Kell-e még a munkáltatónak valamire gondolnia? Köszönettel: R.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink