778 találat a(z) felmondás cimkére

Eljárás munkaviszony megszüntetése előtt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elsősorban a minőségi cserével kapcsolatos előzetes döntésekről, körülményekről kérdezek. A célnak jobban megfelelő munkaerőt a felmondáskor már meg kell találni? Esetleg meg kell hirdetni a pozíciót? Vagy éppen ellenkezőleg, nem is szabad se meghirdetni, se felvenni addig valakit, míg át nem adjuk a felmondást a leváltandó munkatársnak? A munkáltatói jogkör gyakorlójának esetleges nyilatkozatán vagy tanúvallomásán kívül szükséges valamilyen felmérés, kimutatás, hogy miért indokolt a minőségi csere? A munkáltató jóindulata (hogy több hónapig nem akart megválni a munkavállalótól, pedig már korábban is szükség lett volna erre) eredményezheti-e, hogy ez az indok jogellenesnek minősül (azzal, hogy ha indokolt és szükséges volt, korábban kellett volna meglépni ezt)? Köszönettel.

Munkakörhöz szükséges képesítés megszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz. Egy munkáltató olyan munkavállalóval szeretne munkaszerződést kötni, aki nem rendelkezik a munkakör betöltésének feltételeként előírt középfokú képesítéssel. A középfokú képesítést mind a munkáltató, mind jogszabály előírja. Jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a felek a munkaszerződésben megállapodhatnak abban, hogy a munkavállaló a munkakört a szükséges képesítés hiányában is betöltheti azzal, hogy vállalja, hogy a képesítést bizonyos határidőre megszerzi? Jól gondoljuk, hogy erre az esetre köthető tanulmányi szerződés, mivel jelen esetben a tanulmányok elvégzésére nem a munkáltató kötelezte a munkavállalót? Ha a felek nem kötnek tanulmányi szerződést, a munkáltató köteles munkaidő-kedvezményt és a kiesett időre távolléti díjat fizetni, és köteles továbbá megtéríteni a tanulmányokkal kapcsolatos költségeket az Mt. 51. § (2), 146. § (3) b) és 55. § (1) g) alapján? Ha a munkavállaló nem szerzi meg határidőre a képesítést, a munkaviszonya megszüntethető szakmai alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondással? Szíves válaszait ezúton is köszönöm! Tisztelettel.

Jogviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Van működő alapítvány, mely magánóvodát működtet. Egy ellenőrzés során felhívta a szakellenőri hivatal (MÁK) az alapítvány figyelmét arra, hogy kell egy külön tagintézményt működtetnie, ugyanis ő csak fenntartó lehet. Az alapítvány közvetlen kezelésében nem állhat óvoda. Az alapítvány hosszú évek óta ebben a formában működött, és eddig egyetlen ellenőrzés sem tárta fel ezt a hiányosságot. Így minden óvodai dolgozó az alapítványhoz van bejelentve, nem pedig az újonnal létrejött (külön adószámmal rendelkező) tagintézményhez. A MÁK elvárása, hogy a lehető legrövidebb időn belül rendezzék a dolgozók jogviszonyát, vagyis hogy átkerüljenek az újonnan létrehozott óvodába. Ilyen esetben a munkáltatónak kell felmondani, hogy megszűnjön a jogviszonyuk az alapítvány adószáma alatt? Itt is érvényes a felmondási idő? Van lehetőség közös megegyezésre vagy bármilyen más megoldásra? Az alapítvány a fenntartó lesz a továbbiakban, így talán jogfolytonos lesz a dolgozók jogviszonya? Végül is nem is történik felmondás, csak átkerül a fenntartó adószáma alól az összes dolgozó a fenntartó működtetésében lévő (de más adószámú) óvodába. Válaszukat előre is köszönjük.

Egészségügyi alkalmatlanság Kérdés

Tisztelt Szakértő úr, ezúton is köszönöm az egészségügyi alkalmatlanság tárgyú kérdéseimre adott szíves válaszait. Válaszai kapcsán az alábbi, egyértelműsítő kérdésem merült még fel: Jól értem, hogy a munkavállaló munkaviszonya egészségügyi alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondással megszüntethető az alábbi esetben: A munkavállaló tartós betegsége miatt huzamosabb ideig táppénzen volt. A munkavállaló táppénzre való jogosultsága lejárt, mert kimerítette az 1 évet. A munkavállaló azonban továbbra sem munkaképes, további műtét vár rá stb. Az üzemorvos az 1 éves táppénz lejártát követően, soron kívüli alkalmassági vizsgálat keretében megállapítja, hogy a munkavállaló a munkaköre ellátására egészségügyileg alkalmatlan. A munkavállaló rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban nem részesül. Szíves válaszát előre is köszönöm!

Egészségügyi alkalmatlanság: felmentési idő, távolléti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egészségügyi alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondás esetén a felmentési időre a munkavállaló jogosult távolléti díjra? Álláspontom szerint méltánytalan lenne, ha a munkavállaló erre az időre nem kapná meg a távolléti díjat. Szíves válaszukat köszönöm!

Megint változna a munka törvénykönyve: ki, mit szeretne? Cikk

A munka törvénykönyve módosításáról tárgyal a kormány a munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseletekkel. Az alábbiakban a legfontosabb vitás területeket, illetve a jövő év elején hatályba lépő módosításokat mutatjuk be.

Azonnali hatályú felmondás igazolatlan távollét miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló hónapok óta zavartan viselkedik, orvosi segítséget nem kér, illetve megtagadja azt. Rendszeresen késik a munkahelyéről, sokszor meg sem jelenik. Utólag telefonon kimenti magát. Az egész évi szabadságát kivette már. A háziorvosával is felvettük a kapcsolatot, aki kórházi kezelést tartana indokoltnak. Ezt a munkavállaló megtagadja. A háziorvos viszont nem veszi betegállományba, próbálja kényszerintézkedés nélkül a kórházi kezelést kierőltetni. Jelenleg már két napja keresőképtelen, amiről nem lesz igazolás. Erre a napra bért nem fogunk fizetni. A kérdésünk az, hogy a fenti helyzet lehet-e jogszerű indok azonnali hatályú felmondásra, vagy csak rendes felmondással küldhető el a dolgozó, végkielégítéssel és felmondási idővel? A munkavállaló 20 éve van a cégnél, a gondok idén kezdődtek. Munkakörében jelentős anyagi felelősséggel járó feladatot végez, a cég az anyagi kockázat miatt is fél tovább alkalmazni a dolgozót. Köszönettel.

Munkaszerződés: amit feltétlenül írjon bele, és amit biztosan ne! Cikk

Sokszor merül fel a munkáltatók részéről a kérdés, hogy mit kell, illetve célszerű munkaszerződésben szabályozni. Bizonyos elemek nélkül ugyanis a munkaviszony létre sem jön. Más elemek munkaszerződésben történő feltüntetése nem kötelező ugyan, de hasznos. Olyan elemek is vannak azonban, amelyek feltüntetése kifejezetten hátrányos a munkáltatók számára. Végezetül pedig vannak olyan elemek is, melyeket egyszerűen szükségtelen munkaszerződésben szabályozni. Lássuk, mire kell különösen ügyelni.

Alkalmazottai tíz százalékát bocsátja el a Hewlett Packard Enterprise Cikk

Alkalmazottainak mintegy tíz százalékát bocsátja el még az év vége előtt az amerikai Hewlett Packard Enterprise informatikai szolgáltató konszern.

Felmondás, munkaszervezési ok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt olvastam, hogy ha a munkáltató más munkavállalóval gazdaságosabban végeztetheti el a feladatokat (képzettebb, több munkakört el tud látni), akkor az megalapozhatja a minőségi cserére alapított felmondást. Minőségi csere csak munkakörön belül lehetséges, vagy akkor is, ha a munkáltató olyan munkavállalót szeretne, aki külön képzések nélkül is tud kapcsolt munkakört ellátni (munkaidő nem lépné túl a napi 6 órát, jelenleg ennyi a munkaidő)? Ha egy munkavállalónak felajánlják a kapcsolt munkakört, és a munkáltató vállalja a képzés költségeit, de a munkavállaló ezt nem vállalja, a minőségi cserére alapozott felmondás jogszerű lehet? A kapcsolt munkakör oka az, hogy a jelenlegi munkakör nem indokolja a 6 órás foglalkoztatást, ez a múltban változott (egyéb, jelenleg el nem látott feladatok viszont vannak, így lenne meg a 6 óra). Köszönettel.

Betegszabadság igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató meg fogja szüntetni. A munkavállaló a közigazgatásban 2017. január 5-étől dolgozik. A munkaszerződésben a munkáltató megjelölt egy faladatkört. A 3 hónap próbaidő lejárt. Május hóban egy másik munkakörbe osztották be a munkavállalót, amiről munkaszerződés-módosítás nem készült. Szeptember 1-jétől újabb munkakörbe került a munkavállaló, amiről munkaszerződés-módosítás szintén nem készült. A munkáltató azt mondja, hogy az újabb próbaidőt szeptember hótól számítja. Szeptember végén majd megmondja, hogy hajlandó továbbfoglalkoztatni a munkavállalót vagy sem. A munkavállalónak egy évre 30 nap szabadság jár, amiből 10 napot vett ki. Kérdésem az, hogy amennyiben a munkáltató szeptember 30-ával felmondja a munkavállaló munkaviszonyát, abban az esetben a munkavállaló hogyan kapja meg a szabadságát? Miután a munkáltató felmondott a munkavállalónak, akkor a munkavállaló a betegszabadságot még igénybe veheti-e? Köszönöm a válaszát.

Fel lehet mondani kismamának próbaidő alatt, táppénz miatt? Cikk

Negyven évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Felmondhat a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász válaszolt.

Próbaidő alatt, táppénzes állomány miatt felmondhat-e a cég kismamának? Kérdés

40 évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt, így van esélyem a babára. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Kérdésem, hogy felmondhat-e a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának?

Jogosult-e tb-ellátásra a munkavégzés alól felmentett munkavállaló? Kérdés

A munkavállaló munkahelye, így jelenlegi munkaköre is megszűnik 2017. szeptember 30-ával. Közös megegyezéssel a munkavállaló utolsó munkában töltött napja szeptember utolsó munkanapja, a munkaviszony vége 2018.03.31. A munkáltatói felmondás esetén járó összes juttatás szeptember végén jutalomként kerül elszámolásra, ezt követően a munkavállaló semmilyen juttatást nem kap. Kérdésem, hogy jár-e a munkavállalónak táppénz, ha az utolsó munkában töltött napot követően lesz beteg? Ha igen, mennyi ideig? A munkavállaló ugyanennél a munkáltatónál több mint 25 éves folyamatos biztosítással rendelkezik. Köszönöm a gyors választ!

Proaktivitás hiánya mint felmondási ok Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatónál különböző szervezeti egységektől kapok feladatokat. Többször előfordul, hogy bizonyos információkat kérek e-mailben (azzal, hogy az általuk adott feladatok elvégzéséhez szükség van ezekre). Eleinte szóltam, írtam emiatt. De mostanra feladtam. Emiatt - mondván, hogy adott feladatot nem végeztem el - figyelmeztetést kaptam. Szerintem ez nem jogszerű, hiszen eleinte jeleztem, hogy nem kapok információt, anélkül nincs feladatvégzés és rengeteg a feladatom, még kérdeztem is, hogy mikor érkeznek az adatok. Később valóban feladtam ezt. Több eset felhozásával (a múltbeliekkel) felmondhatnak nekem? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink