326 találat a(z) családi adókedvezmény cimkére
Családi adókedvezmény speciális esete Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetben kérném állásfoglalását: az egyik nyugdíjas munkavállalónk lánya (aki 31 éves) saját jogon kap családi pótlékot (a rehabilitációs szakhatósági állásfoglalás szerint: összszervezeti egészségkárosodás 58 százalék, egészségi állapot 42 százalék), az édesapja venné igénybe a családii adókedvezményt (közös a tartózkodási helyük, lakcímük), megteheti-e? Továbbiakban a 31 éves lányának van 2 kiskorú gyermeke (16 év alattiak), az utánuk járó családi adókedvezményt is igénybe veheti a nagypapa? A NAV-tól ilyen felvilágosítást kaptak. Nagyon köszönöm.
Családi adókedvezmény – külföldön dolgozó szülő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi adókedvezményt érvényesíthet-e 2015-re vonatkozóan az a Magyarországon dolgozó és jövedelmet szerző, 4 gyermekes anyuka, akinek a férje Ausztriában dolgozik, és mind a 4 gyermek után az édesapa Ausztriában veszi igénybe – teljes összegében – a gyermekek után járó családi pótlékot? Köszönettel!
Családi kedvezmény közös érvényesítése eltérő lakcím esetén Kérdés
Egy házaspár 10 éve házas, van két közös gyerekük, a férj lakásában laknak, de a feleség ugyanabban a kerületben, viszont a szülei lakcímére van még mindig bejelentve. Életvitelszerűen és ténylegesen együtt élnek. A gyerekek után mindketten, illetve megosztva érvényesíthetik-e a családi kedvezményt? Várom szíves válaszukat.
Élettársi kapcsolat és családi adókedvezmény Kérdés
Élettársi kapcsolatban született két gyermek. Az apa venné igénybe a családi kedvezményt a 2015-ös évre szóló adóbevallásában. Az apának korábbi kapcsolatából van 1 gyermeke, akit az édesanyja nevel. Mikor veheti igénybe az apa a gyermek után járó összeget, amit 2 gyerekre tudna érvényesíteni, hiszen a korábbi kapcsolatában született gyermek után az édesanyja veszi igénybe a családi kedvezményt? Vagy mindenképpen a két gyermekre járó kedvezményösszeg jár neki? Gyermekenként 62 500 vagy 206 250 forint adóalap-kedvezmény? Köszönöm. R.
Családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! A párommal élettársi kapcsolatban élünk, DE ez semmilyen hivatalos formában nincs megerősítve. Nem vagyunk bejelentve élettársként sehol, plusz az állandó lakcímünk sem egy helyen van (én a lakásomra vagyok bejelentkezve, ő pedig az albérletbe, ahol lakunk), ami másik városban is van, mint az én lakásom. A páromnak 3 kiskorú gyermeke van, akik után kap – nem emelt összegű – családi pótlékot. Viszont ő anyaságin van, ezért nem tudja igénybe venni a családi adókedvezményt (nincs hozzá olyan jövedelme), a gyermekek édesapja pedig szintén nem veszi/veheti igénybe a kedvezményt. A kérdés az, hogy én – mint nem hivatalos élettárs – igénybe vehetem-e a családi adókedvezményt, vagy ehhez élettársi bejelentést kell tenni, vagy legalábbis az állandó/tartózkodási címemnek meg kell egyeznie a gyerekek és a párom állandó tartózkodási helyével? Igazolni kell-e valamilyen formában, hogy együtt élünk? Továbbá, ha jogosult vagyok, ez a helyzet áll fenn már több éve, visszamenőleg lehet-e érvényesíteni ilyen jogosultságot? Tisztelettel: Kész Zoltán
Elsőházas-kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy ifjú házaspár, jogosult elsőházas-kedvezményre 2015. 09. hótól. Két hónap után váltottunk magzatkedvezményre. 2015 decemberében sajnos megszakadt a terhesség. Kérdésem: igényelheti-e újra a házas kedvezményt, hiszen csak 4 hónap telt el a 24 hónapból? Tisztelettel: Marketti Józsefné
Családi adókedvezmény 2016. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két gyermekem van, egyik nappali tagozaton tanul, és családi pótlékra jogosult vagyok utána, a másik gyermekem egyetemi hallgató, nappali tagozaton tanul, önálló keresettel nem rendelkezik, tehát eltartott. Második gyermekem által a családi pótlék 1000 forinttal több havonta. Kérdésem az lenne, hogy a családi kedvezmény összege ebben az esetben 66 670, vagy 83 330 forint havonta?
Családi adókedvezmény érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalómat gyermektartás fizetésére kötelezték, a hozzám érkezett bírósági végzésből nem derül ki, hogy ki, milyen részben vesz részt a gyerekek gondozásában. (Ha felváltva gondozott gyermekek lennének, sejtésem szerint munkavállalómnak nem kellene gyerektartást fizetnie.) A végzésből az látható, hogy munkavállalóm és felesége nem egy lakcímen lakik. Munkavállalóm ezek ellenére családi adókedvezményhez nyilatkozatot ad le. Kérdésem, hogy el kell-e fogadnom a nyilatkozatát, terhel-e engem valamilyen felelősség a leírtak alapján? Válaszát ez úton is köszönöm.
Adókedvezmény utólagos érvényesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A magánszemély jogosult a súlyosan fogyatékosok szja-kedvezményére, amit eddigi adóbevallásaiban nem érvényesített. Viszont azokban az években, amikor jogosult lenne önellenőrzéssel igénybe venni ezt a kedvezményt, az adóbevallásaiban érvényesített családi adókedvezményt, így nem maradt adója. Jogszerű az az eljárás, ha a férje adóbevallásait is önellenőrizve megosztják a családi kedvezményt, így lenne adója, amiből érvényesíthetné a fogyatékossági kedvezményt? Várom válaszukat!
EU-állampolgár családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-s állampolgár esetén érvényesíthető-e a családi adókedvezmény, ha a Magyarországról származó jövedelme teljes egészében itt adózik? Azaz eléri a 75 százalékot a Magyarországon adóköteles jövedelem. A gyermekek nem tartózkodnak az országban, a munkavállalók szálláson vannak elhelyezve.
Bérleti díj ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha a bérleti díj 10 százalék költséghányaddal csökkentett összege meghaladja az 1 millió forintot éves szinten, akkor minden forint után meg kell fizetni a 14 százalék ehót, vagy csak az 1 millió forint feletti összegre? Tételes költségelszámolásnál is ugyanez a helyzet? A bérleti díj 50 százalékáig számolható el költség tételesen? Ha valakinek csak ingatlan-bérbeadásból van jövedelme, akkor ebből igénybe vehet családi adókedvezményt a gyermekek után? Ha igen, akkor az 53-as bevallásban? Ha, mint magánszemély adja bérbe az ingatlant egy egyéni vállalkozónak, akkor jól tudom, hogy az egyéni vállalkozó vonja le és fizeti meg – kifizetői minőségében – az szja-t és az ehót? Itt kérhető a családi adókedvezmény? Válaszát köszönöm!
Külföldi illetőségű családi adókedvezménye, családi pótléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem első részében az illetőség és az adózás helyes megállapításáról szeretnék kérdezni. Olasz-magyar kettős állampolgár, mindkét államban rendelkezik állandó lakóhellyel, de többségi tartózkodási helye Olaszországban van, férje, gyermekei ott laknak, de Magyarországon végez fordítói munkát részmunka-szerződéssel. A munkáltató magyar cégnek nincs Olaszországban telepe, az alkalmazás költségét a cég viseli. A kettős egyezmény 15. cikk szerint olasz illetőségű, de Magyarországon adózó személyről van szó, véleményem szerint. Második kérdés: Ez esetben megilleti-e a magyar jövedelem után a családi adókedvezmény és a családi pótlék? Olaszországban nincs jövedelme, és a férj sem kap, illetve nem vesz igénybe ilyen adókedvezményt a vállalkozói jövedelme után. Továbbá családi pótlékot sem kapnak Olaszországban. Ha igénybe vehető a kedvezmény, kell-e a gyermekeknek adóazonosító jelet kérni Magyarországon, anyakönyvezésük Magyarországon megtörtént, tehát magyar állampolgárok is. Köszönettel.
Büntetés jár, ha egyetemista után érvényesít családi kedvezményt! Cikk
A tanév végét követően számos diák fejezte be úgy a tanulmányait, hogy munkába állt, vagy a sikeres felvételi eredményeképpen felsőoktatási intézményben tanul tovább. Ez esetben ugyanis változik az érvényesíthető családi kedvezmény összege, amiről a jogosultnak értesítenie kell a munkáltatóját/kifizetőt, amennyiben korábban nyilatkozott a családi kedvezmény érvényesítéséről év közbeni igénybe vételéről.
Családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónknak gyermeke született. A gyermek édesanyjával nem házastársak, ugyanazon a bejelentett lakcímen élnek, élettársi kapcsolatukról nem nyilatkoztak. A gyermek születése előtt az apa apasági nyilatkozatot tett. Igénybe veheti-e az apa a családi adókedvezményt év közben, vagy csak adóbevalláskor érvényesítheti azt? A családi pótlékot igényelheti-e bármelyik szülő ebben az esetben? Válaszukat előre is köszönöm.
Megjelent a szeptemberi VálaszAdó Cikk
Az Airbnb, vagyis a szálláshely-szolgáltatás speciális formája forró téma volt az elmúlt hónapban, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal többször is figyelmeztetett az ezzel kapcsolatos adókötelezettségekre. Az Adózóna ezekről az előírásokról már az augusztusi számában beszámolt. Ezúttal csak arra szeretnénk felhívni olvasóink figyelmét, hogy a – mostani válogatásunkban nem szereplő – témában rengeteg kérdést kaptunk, amelyekre a válaszok, illetve az önálló cikkek az Adózóna oldalán megtalálhatók.