326 találat a(z) családi adókedvezmény cimkére
Családi adókedvezmény kettő gyermeknél Kérdés
Egy gimnazista gyermek utána családi pótlék jár, és van egy egyetemista gyermek, aki után már nem kap családi pótlékot a magénszemély. A bevallásnál hogyan kell figyelembe venni a családi kedvezményt? Én 750 ezer forintot vennék figyelembe. Csak az anya kéri, mert az apa katás egyéni vállalkozó. A másik kérdésem, hogy kell-e a banknak adni igazolást arról, hogy kamatból származó jövedelem van, és hogy mennyi adót vont le? Várom válaszát köszönettel.
Családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló év közben (2015.) rosszul nyilatkozott, élettársi kapcsolatban élt születendő gyermekének édesanyjával és év közben a gyermek megszületése előtt várandósságra hivatkozva családi adókedvezményt vett igénybe egy gyermek után. Ez nem járt volna neki, és csak a 2015. évre vonatkozó adóbevallásában igényelhette volna adókedvezmény-megosztással. 2016. januárjában derült ki, hogy nem házasok, csak élettársi kapcsolatban élnek, 2016. januárban megszületett a gyermek. Lehet-e valamilyen módon javítani ezt a tévedést? Köszönöm segítségét.
Családi kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családikedvezmény-nyilatkozatban mire vonatkozik az a mondat, hogy: "Nyilatkozom, hogy jogosult vagyok a családi kedvezményt Magyarországon érvényesíteni, külföldi államban a jövedelmem után azonos vagy hasonló kedvezményt nem veszek (vettem) igénybe"? Az az átalányadózó, családi pótlékra jogosult egyéni vállalkozó, akinek a férje csak és kizárólag Ausztriában dolgozik, igénybe veheti-e a családi kedvezmény? Milyen hasonló kedvezményre gondolnak, ami miatt nem járhatna Magyarországon a családi kedvezmény? A férje adóbevallásában szerepel egy gyermek utáni adójóváírás (Kinderfreibetrag). Ennek ellenére igénybe veheti Magyarországon a családi adókedvezményt? Segítségét előre is köszönöm!
Családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnénk kérni szíves állásfoglalásukat. 1. A családi kedvezmény visszamenőlegesen érvényesíthető-e? Amennyiben érvényesíthető, akkor szükséges a 1608-as bevallást önrevízióval rendezni az előző hónapokra, vagy elég a változás időpontját megadni? Hogyan járjunk el helyesen az alábbi esetekben: – a munkavállaló áprilisban adja le a családi kedvezményt és januárra visszamenőlegesen kéri a kedvezmény megadását? vagy – a munkavállaló szeptemberben jelzi, hogy július 1-jétől már nem volt jogosult családi kedvezményre, és kéri, hogy júliustól ne vegyük figyelembe az adókedvezményt, így az adott hónapban a bevallásban már nem szerepel családi kedvezmény (negatív adóalap miatt), és magasabb adóelőleg kerül levonásra. 2. Milyen szja, járulék, ehokötelezettség terheli a foglalkozatót, illetve a magánszemélyeket abban az esetben, ha egy magyarországi fióktelep dolgozói a külföldi anyavállalattól ingyenes részvényjuttatásban részesülnek? A munkáltatónál nem jelenik meg sem a könyvelésben, sem egyéb módon ez a juttatás, mivel azt a munkavállalók közvetlenül az anyacégtől kapják. Az ingyenes részvénnyel kapcsolatban a rendelkezési jog csak 6-12 hónap munkaviszony után illeti meg a dolgozót. Jól gondoljuk, hogy az adófizetési kötelezettség is a rendelkezési jog megnyílásával keletkezik? Mielőbbi válaszukat, szíves állásfoglalásukat előre is köszönjük.
Közös lakcím, házastársak, családi adókedvezmény Kérdés
Már elkészített 1553-as bevallásokat kell megváltoztatni. A szülők körülbelül 200 ezret keresnek havonta fejenként, s az anyának van még 810 ezer forint jövedelme bérleti díjból. A közös keretük 6 187 500 (a 22. sor adata ennyi mindkettőnél). Apa kapja a családi pótlékot. S erről a háromgyermekes házaspárról, illetve a feleségről kiderült, hogy 2015 augusztusától az addig közös családi fészek helyett egy másik település átjelentkezett állandó lakosa lett, ideiglenes lakcíme nincs, tehát papírforma szerint négy hónapon át külön élt a családjától. Eddig nem tudtam erről. Eredetileg a házastársak körülbelül fele-fele arányban megosztoztak a családi adó- és járulékkedvezményen. . Most változtatnom kell mindkét szülő 1553-03. lapján a C mezőben a közös érvényesítés hónapjainál, s még hol másutt? Próbáltam, hogy ikszelem az első 8 hónap rubrikáját, és üresen hagyom az utolsó négy hónapét. S úgy tűnt, ha ezt teszem, az nem változtat az adatokon. A választ előre is köszönöm.
Óriási különbség a családi adó-, illetve járulékkedvezményben Cikk
A gyermekekre tekintettel igénybe vehető személyi jövedelemadó- és járulékkedvezményt két külön törvény szabályozza, így a kedvezmények érvényesítése több eltérést is magában hordoz. Az alábbi cikkben ezeket a különbségeket foglaljuk össze.
Svájci munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiban kérném segítségét. A férj Svájcban dolgozik (2015-ben, a teljes évben), ott adózik, a felesége Magyarországon él. A családi pótlék összegét egy gyermek után Magyarországon a feleségnek folyósítják, a férj részéről pedig folyamatban van Svájcban a svájci magasabb összegű családi pótlék mínusz a Magyarországon a feleség részére folyósított családi pótlék összege különbözetének megigénylése. Magyarországon a feleség jogosult-e családi kedvezmény igénybevételére?
Családi adókedvezmény Kérdés
Adókedvezmény jár-e azután a gyermek után, aki 19 éves, levelező tagozaton középiskolába jár, de mellette 4 órát dolgozik? A szülő azt mondja, kap a gyerek után családi pótlékot.
Szja-kedvezményt érvényesítene? Ezekre kell figyelnie Cikk
Aki tavaly év közben nem nyilatkozott arról, hogy milyen kedvezményekkel csökken a személyi jövedelemadója, illetve az adóalapja, nem késett le semmiről – írja közleményében a NAV. Az elmaradt lépés a május 20-áig beadandó szja-bevallásban pótolható és az év közben nem érvényesített adókedvezmény igénybe vehető. A legtöbben az első házasok kedvezményét, a családi kedvezményt és a súlyos fogyatékosság kedvezményét érvényesítik a bevallásban.
Munkabér késedelmes kifizetése Kérdés
Tisztelt Címzett! Magánszemély adózó munkabérét nem kapta meg időben felszámolási eljárás miatt. A 2012. decemberi és 2013. január-február havi munkabérét 2015. februárban kapta meg. A kiadott adatlap 2015. évre megjegyzés rovatában fel van tüntetve, hogy a 2012-es és a 2013-as munkabér került kifizetésre, illetve, hogy a munkaviszony megszűnt 2013. február 28-án. Nagy valószinüséggel a kifizető is úgy szolgáltatott adatot a NAV felé, hogy ez 2015. évi munkabér. A probléma az, hogy a 2012-es és 2013-as évben a családi kedvezményt amiatt nem tudta igénybe venni a magánszemély, mert az akkori évben részére kifizetett munkabér utáni adó nem volt annyi, amennyiből igénybe vehetett volna kedvezményt a két gyermeke után. Ha hozzászámítjuk az akkori évben bevallott munkabéréhez a most utólag kifizetett munkabért, akkor pótlólag igénybe tudná venni a kedvezményt, és körülbelül 60 000 forint számára törvényesen járó adókedvezményt vissza is igényelhetne, mivel az adó teljes összegben levonásba került a kifizetett összegből. (Házastársa sem tudta igénybe venni a kedvezményt.) Lehetséges-e az, hogy a 2015-ben utólag megkapott munkabért önellenőrzéssel visszatesszük 2012-re és 2013-ra, a gyerekkedvezmény igénybevételével a felszámoló által teljes összegben levont és leigazolt adóból? Bernáth Istvánné
Szja – családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! A magánszemély áprilistól dolgozik. Gyermeke után az első negyedévre igényelheti-e a családi adókedvezményt? Tisztelettel: Udvardiné Petrovics Szilvia
Családi adókedvezmény érvényesítése Kérdés
Egyik dolgozónknak 3 gyermeke van, a legnagyobb már elmúlt 18 éves, a másik két gyermek 18 év alatti. A házastársak elváltak, az egyik gyermek az anyánál, a másik az apánál él. Ebben az esetben mennyi a családi adókedvezmény, amit a bevalláskor figyelembe tudnak venni?
Családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Válaszadó! 2015. évre családi adókedvezményt igénybe veheti-e az élettárs a családban nevelt nem közös gyermekre tekintettel?
Családi kedvezmény Kérdés
Gyesen levő anyuka a gyermekét egyedülállóként nevelők családi pótlékát veszi igénybe. A gyermek és az anyuka ugyanarra a címre vannak bejelentve, viszont életvitelszerűen albérletben laknak a gyermek apjával, egy másik lakcímen. Mivel az anyukának nincs jövedelme a gyesen kívül, ezért az élettársa veszi igénybe a családi adókedvezményt. Véleményem szerint viszont nem vehetné igénybe, megoldás lenne-e, ha az egyedülállónak járó emelt összegű családi pótlékot lemondaná az anyuka? Abban az esetben érvényesíthetnék a családi adókedvezményt a férfi élettársa keresetéből? Visszamenőleg mennyi időre lehet bejelenteni az élettársi jogviszony létesítését, s ezzel egyidőben visszafizetni a emelt összegű családi pótlékra vonatkozó differenciát?
Érvényesítheti-e a családi adókedvezményt felváltva gondozott gyermek után a családi pótlékot nem kapó volt élettárs édesapa? Kérdés
Volt élettársak 10 éves gyermeküket felváltva gondozzák, az édesanya jelenleg nem dolgozik, de a családi pótlékot ő kapja. Igénybe veheti-e az édesapa a családi adókedvezményt? A gyermek elhelyezéséről egymás közötti megállapodással rendelkeztek, arról bírósági végzés nincs.