326 találat a(z) családi adókedvezmény cimkére

Családi adókedvezmény – felváltva gondozott gyermek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen eligazodni egy számomra bonyolult adózási problémában! Adott egy mozaikcsalád, közös lakcím. Anyuka: két saját gyerek, apuka: egy felváltva gondozott gyerek, közös nincs. Év közben nem érvényesítettek családi kedvezményt. A felváltva gondozott gyerek után az anyuka kapja a családi pótlékot, és igénybe veszi az egy gyerekre járó családi kedvezményt, illetve magasabb összegű családi pótlékot érvényesít. Az a kérdésem, hogy a felváltva gondozott gyermek beleszámít az apukánál kedvezményezett eltartottnak, így a 3 gyerek utáni magasabb összegű családi kedvezményt érvényesítheti év végén az adóbevallásában, ha egy éve szerepel az új párjával az Élettársi Kapcsolatok Nyilvántartásában, és fele-fele arányban gondoskodik a kisgyerekről (felváltva gondozott gyermek)? Számszerűsítve: Felváltva gondozott gyerek után anyuka kapja a havi 10 000 Ft-ot, Felváltva gondozott gyerek után és a másik két gondozott gyerek után (a másik családban) az apuka érvényesít év végén: 2x 33 000 Ft-ot. Köszönettel: N. Ildikó

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két gyermekünk van, sem házastársak sem pedig bejegyzett élettársak nem vagyunk. A családi pótlékot az anya kapja. Kérdésem: az apa évközben igénybe veheti-e a családi adókedvezményt? Van lehetősége év végén is igénybe venni? Ha igen, hogyan? Köszönettel.

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közös háztartásban élő családban, ahol az anyának van két vér szerinti gyermeke, ebből egy közös az együtt élő élettársával. A szülők nincsenek megházasodva és nem bejegyzett élettársak. Mindkét szülő egy-egy gyermek után érvényesítené a családi adókedvezményt. Az anya nyilván jogosult a két gyermek után járó magasabb összegű adóalapcsökkentő kedvezményre, mivel mindkét gyermek a sajátja. Az apa esetében mi a helyzet? Ő mekkora családi adóalapkedvezmény igénybevételére lesz jogosult? Az egy gyermekeseknek járó kedvezményre, vagy őt is megilleti a 2 gyermek után járó?

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy ha a dolgozó az adóelőleg-nyilatkozatán a közös érvényesítést jelöli meg (négy kedvezményezett eltartottból csak kettőre kéri ő a kedvezményt, a másik kettőre a férje kéri), akkor a munkáltatónak a 1808-as bevalláson az érvényesítés módja sorban megosztáskódot kell választania? Előre is köszönöm válaszát.

Élettárs családi adókedvezménye és pótszabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra kérném szíves válaszukat: Anyukának négy saját gyermeke van (születési évek: 2001, 2003, 2005, 2008). Mindegyik után jogosult családi pótlékra. Közös háztartásban él élettársával (anyukával és annak négy gyermekével), akivel nincs közös gyermekük. Nincsenek bejegyezve az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába. Az a kérdésem, hogy ebben az esetben az élettárs (nem a vér szerinti apuka) jogosult-e az anyuka saját gyermekeire tekintettel családi adókedvezményre és pótszabadságra? Köszönettel várom válaszukat.

Családi adókedvezmény 2. Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Családi adókedvezmény utólagos érvényesítésével kapcsolatban szeretném állásfoglalásukat kérni. Élettársakról van szó, akik jelenleg is külön lakcímen vannak bejelentve, de természetben egy lakásban élnek. 2015-ben terhességre való tekintettel jogosultak az első gyermek után a családi adókedvezmény igénybevételére. Az anyának nem volt annyi jövedelme, hogy igénybe vegye a teljes adókedvezményt. Megoszthatja e az édesanya a családi adókedvezményt az élettársával? Ugyanez a kérdésem a 2016-os adóévre, ahol az édesanya első gyermeke és a második magzatára tekintettel jogosult a családi adókedvezményre, szintén megoszthatja e az édesapával, aki az élettársa is egyben a magzat utáni adókedvezményt? A gyerekek közösek. A magzatra tekintettel, ha csak az édesanya tudja igénybe venni a kedvezményt, lehet-e úgy beállítani, hogy megosztással, az édesanyánál kettő kedvezményezettel számolok, és az édesapa élettársnál egy gyermekkel (megszületett gyermek)? Köszönöm: Balogné

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi adókedvezmény utólagos érvényesítésével kapcsolatban szeretném állásfoglalásukat kérni. Élettársakról van szó, akik jelenleg is külön lakcímen vannak bejelentve, de természetben egy lakásban élnek. 2015-ben terhességre való tekintettel jogosultak az első gyermek után a családi adókedvezmény igénybevételére. Az anyának nem volt annyi jövedelme, hogy igénybe vegye a teljes adókedvezményt. Megoszthatja e az édesanya a családi adókedvezményt az élettársával? Ugyanez a kérdésem a 2016-os adóévre, ahol az édesanya első gyermeke és a második magzatára tekintettel jogosult a családi adókedvezményre, szintén megoszthatja-e az édesapával, aki az élettársa is egyben a magzat utáni adókedvezményt? A gyerekek közösek. Köszönettel: Balogné

Családi adókedvezmény Kérdés

A férjem rokkantsági ellátást (nem rokkantsági járadékot) kap, valamint saját jogán családi pótlékot. Egy gyermekünk van, aki után családi pótlékot kapunk. Kérdésem, hogy én, mint a felesége igénybe vehetek-e utána családi adókedvezményt, és ilyen esetben az úgy jár, mintha két gyermek lenne, tehát magasabb összegű, mint egy gyermek után? Valamint neki is van valamennyi jövedelme, akkor meg is oszthatjuk a két gyermek utáni családi adókedvezményt.

Családi adókedvezmény közös érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_10_csaladi_adokedvezmeny_kozos_erven_spy Hivatkozva az erre a kérdésre adott válaszra, szeretném megkérdezni, hogy ha az élettárs nem az anyakönyvi hivatal által bejegyzett, akkor is megoszthatja az anyával a nem vérszerinti gyermekek után járó kedvezményt év végén? Hiszen nem szerez jogosultságot a családi pótlékra, és akkor már nincs is szükség az élettársi kapcsolat hivatalossá tételére, és bárki megoszthatja a kedvezményt? Kérem segítsen ebben eligazodni.Válaszát előre is köszönöm.

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kismama a 2017. év közben terhes lett. 2 munkáltatója van, 4-4 órában volt bejelentve. 1) A foglalkoztatói igazoláson nem tüntették fel, hogy a kismama igényli a családi adókedvezményt a táppénzre vonatkozólag a terhesség 91. napjától kezdődően. Ilyenkor már csak az év végi adóbevallásban lehet csak érvényesíteni a kedvezményt? Amennyiben a NAV csinálja az adóbevallást, ebben az esetben miképp kell jelezni a NAV részére, hogy vegye figyelemben az adókedvezményt, vagy már csak önadózással lehet ezt megtenni? 2) A 2018. évre havonta kívánja érvényesíteni az adókedvezményt. Ebben az esetben egy adókedvezmény nyilatkozatot kell beküldeni az OEP részére, illetve, amikor megszül, újra jelezni kell a foglalkoztatói igazoláson az adókedvezmény igénylését a csedre vonatkozólag? 3) Mivel két munkáltatója van, ezeket a teendőket munkáltatónként kell jelezni? Segítségüket nagyon megköszönve.

Gyermek utáni kedvezmények átruházása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk azzal a kéréssel fordult hozzánk, hogy szeretné az otthon a gyerekével lévő lánya helyett igénybe venni a különböző ellátásokat, úgy mint családi adókedvezmény, gyerek utáni pótszabadság, gyermek ápolási táppénz. A munkavállalónk nem gyámja az unokájának. Van-e lehetőség a fent leírtakra? Köszönöm a segítséget, Révész-Dunszt Petra

Családi adókedvezmény - kedvezményezetti státusz Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jogszábály értelmezése során a következő kérdés merült fel bennem. Amennyiben egy egyetemi tanulmányait végző gyermek, még a szülő háztartásában él, úgy a családi kedvezmény milyen formában érvényesíthető rá? Csak a létszámot növelő eltartottkén vagy utána is érvényesíthető a kedvezmény? Például: édesanya egyedül neveli általános iskolás és egyetemista gyermekét. Így a kérdés az volna, hogy 2x100 000 vagy pedig a megemelkedett 100 000 forintot érvényesítheti csupán áltálanos iskolás gyermeke után? Köszönöm szépen előre is a válaszát: Üdv, János

Családi kedvezmény Kérdés

A férj külföldön, Franciaországban dolgozik, ott kapja a családi pótlékot. A feleség Magyarországon dolgozik. Év végén a feleség igénybe veheti-e a családi adókedvezményt?

Családi adókedvezmény közös érvényesítése Kérdés

Kolléganőnknek 3 gyermeke van, az utánuk járó adó- és járulékkedvezményt nem tudja teljesen igénybe venni. A tavalyi év egészében egyedülállóként nevelte őket. Idén azonban összeköltözött új párjával, aki nem a gyermekek apja. Nincs bejegyzett élettársi kapcsolat (még). Kérdésem, hogy utólag, a bevallás készítésekor igénybe veheti-e a fennmaradó részt az élettárs úgy, hogy a tavalyi év folyamán ugye még nem egy lakcímen éltek, azonban most, a bevallás készítésekor már igen. Köszönöm.

Magzati adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az apa igénybe veheti-e a magzati adókedvezményt, illetve a gyermek születése után a kedvezményt? Az apa magyar állampolgár, az anya 3. országbeli, házasok és itt élnek Magyarországon. Azt gondolom, az anya nem veheti igénybe az adókedvezményt. Segítségüket előre is köszönve: Ildikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink