326 találat a(z) családi adókedvezmény cimkére

Családi adókedvezmény megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi adókedvezménnyel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Az anyának kettő gyermeke van, az egyik közös az apával, de még nem intézték el az apai névre vételt, vagyis nem hivatalos. Közös háztartásban 2016 augusztusa óta élnek. Év végén megoszthatja-e az anya a családi kedvezményt az apával? Kell-e igazolniuk az élettársi kapcsolatot, vagy elegendő, ha egy címen élnek? Van-e időkorlát a kedvezmény érvényesítéséhez, hogy mióta élnek egy címen? Csak az együttélés időszakában keletkezett kedvezményt oszthatja meg az anya az apával, vagy a teljes évit? Köszönöm válaszát!

Benyújtották: a parlament előtt a 2018. évi költségvetés! Cikk

A kormány ma délután benyújtotta az idei költségvetést módosító törvényjavaslatot a parlamentnek. Az Országgyűlés honlapján közzétett módosító javaslat az államháztartás központi alrendszerének 2017. évi bevételi főösszegét 17 851,521 milliárd forintban, kiadási főösszegét 19 017,878 milliárd forintban, hiányát pedig 1166,357 milliárd forintban határozza meg.

Adószámos magánszemélytől nem vontak előleget Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély (lektorálás, szerkesztés etc.) számlát ad munkájáról cégeknek. A cégek egy részétől megkapta az M30-ast, levonták tőle az szja-t, s van amelyik járulékot is számolt, levont, amennyiben elérte a minimálbér 30%-át az összeg. Viszont néhány cég a teljes összeget utalta, M30-ast sem állított ki. Ilyenkor mi a teendő a bevallás készítésekor? Szja-t meg kell fizetnie, de kell-e 27% eho-t is számolni és fizetni? Családi adó- és járulékkedvezményt érvényesíthet, ugye? Köszönöm válaszát előre is!

Szja bevallás + egyéni vállalkozó családi adó- és járulékkedvezménye 2. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm válaszát (http://adozona.hu/kerdesek/2017_4_4_Szja_bevallas__ev_csaladi_ado_es__qyu), de nem erre irányult a kérdésem. Tudom, hogy egyéni vállalkozó esetében a tényleges kivétet terhelő járulék erejéig lehet érvényesíteni a kedvezményt, de amíg nem meríti ki a 4% egb.-t, addig nem érvényesítheti a 3%, illetve a 10%-ra sem. Ha ebből indulunk ki, akkor a gyakorlatban az emelt járulékalap után kell figyelembe venni a kedvezményt, de úgy, hogy figyelni kell: ne lépje túl a kivét 17%-át. Ezért esetünkben: megállapított egb. és nybj. összege: 230 953 Ft, jogszerűen érvényesített kedvezmény: 191 522 Ft, megfizetett egb. és nybj: 39 431 Ft. Miért nem írhatja be a megállapított egb. és nybj. összegénél (30-as sor) a ténylegesen megállapítottat (230 953 Ft), miért ragaszkodik az ügyintéző az 1 148 515 Ft (összes összevont adóalap) 17%-ához (195 248 Ft)? Jogszerűen annyi kedvezményt vett figyelembe, amennyit a törvény enged, a többit befizette nyba-ba (vagyis a 129 000 Ft 17%-át havi szinten). Akkor mit kezd a már befizetett nybj-vel, fizesse be újra, csak most szja-ba? Kérem véleményét, válaszát az szjabevallás kitöltésével kapcsolatban (24, 30, 31-es sorok)! Köszönöm mielőbbi válaszát!

Családi adókedvezmény 3 gyermeknél Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Nem értek ezzel egyet, mivel 1653-as családi adókedvezményre vonatkozó magyarázata alapján, ha a pár már a bevallás beadásakor nem él együtt, ennek ellenére az együtt töltött időszakra vonatkozó családi adókedvezményt év végén megoszthatják. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Családi adókedvezmény 3 gyereknél Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Elvált előző házasságából hozott 2 gyermekét egyedül nevelő anyuka megismerkedett a leendő élettársával, akivel közösen vállaltak egy gyereket. A családi kedvezményt az otthon maradó anyuka teljes mértékben nem tudta igénybe venni, ezért élettársa igényelte vissza a fennmaradó összeget, amelyből az anyuka egy fillért nem látott. Van-e arra lehetőség, hogy az apukától az egy gyermekre jutó adókedvezmény kivételével a fennmaradó összeget az anyuka megkapja? Apuka szerint a családi adókedvezmény fele őt illeti meg annak ellenére, hogy az anyuka előző házasságából született gyermekek miatti magasabb adóalap-kedvezmény érvényesíthető. Mit lehet tenni ebben az esetben? A gyermekek nevelésében az apuka nem igazán vesz részt, mindent az anyuka fizet. 2017 januárjától már nem alkotnak egy életközösséget többek között a fent említett okok miatt is.

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. évi adóbevallásban milyen módon érvényesíthet családi adókedvezményt az, aki (nem regisztrált) élettársi kapcsolatban él? Az élettársaknak 2 közös gyermekük, az anyának 1 saját gyermeke van. A kettő közös gyermek közöl az egyik 2016. július hónapban született. Az anyának nincs adóköteles jövedelme. Az apa szeretné érvényesíteni az adókedvezményt az év végi adóbevallásában. Hány gyermek után veheti igénybe a kedvezményt? Tisztelettel

Családi kedvezmény igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi kedvezmény igénybevételében kérném a segítségét. Elvált a házaspár, az édesanyánál helyezték el a gyerekeket, közös szülői felügyelettel. A gyerekek lakcímkártya szerint az anyukánál élnek, és ő veszi igénybe a családi pótlékot is. Mivel az édesanyának 2016-ban nem volt jövedelme, ezért a gyerekek édesapja (aki lakcímkártya szerint nem a gyerekekkel él) igénybe veheti-e a családi kedvezményt? Előre is köszönöm válaszát!

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elbizonytalanodtam az alábbi kérdésben: román állampolgárságú magánszemély évek óta hazánkban dolgozik, és Magyarországon lakik a teljes családjával, magyarországi lakcímmel rendelkeznek valamennyien. Igénybe veheti-e a családi adókedvezményt a két gyermeke után a tavalyi évre úgy, hogy itthon nem igényelte meg a családi pótlékot, mert a romániai családi pótlékot folyósítják részükre továbbra is, és ők úgy döntöttek, hogy inkább azt veszik igénybe? Elsőre azt gondolnám, hogy igénybe veheti, mert jogosult rá, de elbizonytalanodtam. Kérem segítségüket. Köszönettel.

További kérdés a kapott válaszra (családi adókedvezmény) Kérdés

Köszönöm a korábbi kérdésemre Surányi Imrénétől érkezett válaszukat, csak nem egészen értem, hogy a közölt adatok az ügyfelem által igénybe vehető kedvezmények (figyelembe véve a 2:1 arányú megosztást), avagy a család egészére vonatkoznak?

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a családi kedvezménnyel kapcsolatos: az élettársi viszonynál tudomásunk szerint úgy igényelheti a kedvezményt a nem vér szerinti szülő, ha a gyermekkel közös lakó-, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, illetve ha legalább 1 éve szerepel a az Élettársi Nyilatkozatok nyilvántartásában, vagy a kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja. Az egyik kollégám ellátogatott a NAV-hoz, ahol azt a felvilágosítást kapta, hogy mivel 3 éve élettársak, így nyugodtan igényelheti a nem vér szerinti gyermek után is a kedvezményt (ők semminemű okirattal nem rendelkeznek az élettársi kapcsolatról, legfeljebb csak szomszédok, illetve barátok igazolhatják azt). Szeretnénk megkérdezni, hogy ez így ígaz, vagy félrevezették a kollégát? Köszönettel várom válaszukat.

Családi adókedvezmény Kérdés

Egyéni vállalkozó ügyfelemnek három gyermeke van. 2016 januárjában nyilatkozott, hogy a családi adókedvezményt feleségével 2:1 arányban igénybe kívánja venni. Ennek megfelelően számoltuk az adóját. Mára kiderült, hogy az első gyermek 2016 februárjában alapképzésben megszerezte a diplomáját, majd folytatta a tanulmányait egy másik egyetemen, nappali tagozaton. A középső gyermek leérettségizett júniusban, majd szeptembertől megkezdte egyetemi tanulmányait. A legkisebb gyermek még középiskolás. Hogyan számolható el jogszerűen a 2016. évi családi adókedvezményük? Hogyan alakul, ha a középső gyermek 2017 januárjában otthagyta az egyetemet, és más egyetemre jelentkezik a következő tanévtől?

Családi adókedvezmény eltartott gyermekek szerint Kérdés

Tisztelt szakértő! Szeretném megkérdezni, mikor, ki veheti igénybe a családi adókedvezményt, ha az anya előző házasságából nevelnek közös háztartásban a jelenlegi házastárssal egy gyermeket és egy másik gyermeket, aki közös gyermekük? A férj igényelheti-e mind a két gyermekre a kedvezményt, vagy csak az anya igényelheti a kedvezményt a két gyermeke után?

Családi adókedvezmény kettős állampolgároknak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ukrán-magyar kettős állampolgárok Magyarországon vállalnak munkát egy kft.-ben. Családi adókedvezményt szeretnének igényelni, mivel kiskorú gyermekük van. A szülők rendelkeznek tartózkodási címmel Magyarországon, TAJ számuk, adóazonosító jelük, személyi igazolványuk van. A gyermekek Ukrajnában élnek, nincs magyarországi lakcímük, sem TAJ számuk, adóazonosító jelük, és családi pótlékot vagy hasonló ellátást sem kapnak a szülők. A családi adókedvezmény feltétele, hogy családi pótlékra jogosult legyen a szülő. A munkavállalók elmondása alapján a NAV ügyfélszolgálaton úgy tájékoztatták őket, hogy igénybe vehetik a családi adókedvezményt, mert jogosultak. Jogosult-e a munkavállaló és igénybe veheti-e ilyen esetben az adókedvezményt és ha igen, milyen eljárási útja van? Vagy elég a saját felelősségére kitölteni egy nyilatkozatot? Köszönettel.

Családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk 2 kiskorú gyermeket nevel saját háztartásban. Az adókedvezményt év közben csak az egyik gyermek tekintetében érvényesítené, a másik gyermek után járót pedig az szja bevallásánál érvényesítené egy összegben. Hogyan kell (milyen jogosultsági kóddal) a két gyermeket a 1708 bevallásban feltüntetni, hogy év közben csak az egyik gyermekre tekintettel vegye igénybe a kedvezményt? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink