1112 találat a(z) cégvilág-rss cimkére
Mérleg után a (könyvelő)világ: kicserélhető-e a már közzétett mérlegbeszámoló? Cikk
Noha a könyvelők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a számviteli beszámoló pontosan, hitelt érdemlően mutassa be az adott vállalkozás vagyoni és pénzügyi helyzetét, mégis előfordulhatnak hibák, melyekre már csak a dokumentum közzététele után derül fény. Háromrészes sorozatunkban bemutatjuk a lehetséges problémákat és megoldásokat.
Vállalkozóvá válást elősegítő program indul hatmilliárdos kerettel Cikk
Júniustól 6 milliárd forintos kerettel, hazai forrásból elindul a Vállalkozó Start II. Program – írja szerdai közleményében Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Megveszi a Magyar Cetelem Bankot a Cofidis Csoport Cikk
A Cofidis SA megállapodást írt alá a napokban a BNPP PF Group magyarországi leányvállalatának megvásárlásáról, így a Magyar Cetelem Bank részvényei a Cofidis SA tulajdonába kerülnek – jelentette be a fogyasztási hitelszolgáltató szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Kérdések a szochóról: nem mindegy, hogy az adóalapot a jogszabályhely melyik bekezdése határozza meg Cikk
A szochofizetéssel összefüggő kérdések között szép számmal akadnak olyanok, amelyek azért vetődnek fel, mert a jogalkalmazó bizonytalan abban, hogy a vélt mentesség pontosan milyen jogcímen meghatározott adóalapra vonatkozik.
Kevesebb könyvelőre, bérszámfejtőre, pénztárosra, titkárnőre lesz szükség pár éven belül Cikk
Óriási kihívást jelent a dolgozóknak és a munkáltatóknak a mesterséges intelligencia (MI) és más informatikai technológiai újítások. A Világgazdasági Fórum friss kutatásának eredményei szerint az MI és más diszruptív technológiák elterjedésének munkahelyekre gyakorolt hatása a következő öt év során nettó pozitív lehet, de csak akkor, ha a meglévő munkaerő jelentős részének digitális készségeit is a változó igényekhez igazítják.
A nap kérdése: kkv-besorolás szempontjából mely cégek adatait kell összeszámítani? Cikk
Adott cégcsoport folyamatosan változik. Vannak új csoporttagok, és időnként a tulajdonos megválik néhány vállalkozásától. A 2022. évi kkv-besorolás számításánál a 2022.12.31-én csoportba tartozó társaságok 2020. és 2021. évi adatait kell összeszámítani, és nem a 2020-ban és 2021-ben csoportba tartozók adatait? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.
Fontos határidő! Május 31-éig kell regisztrálniuk a gyártóknak az EPR-be Cikk
Május 31-éig kell az érintett gyártóknak nyilvántartásba vételi kérelmet benyújtaniuk az országos hulladékgazdálkodási hatósághoz a júliustól induló új, kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerbe (EPR) – hívta fel a figyelmet közleményben Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára.
Szövetkezeti működés – mit érdemes megvitatni az éves közgyűlésen? Cikk
A társaságok legfőbb döntéshozatali szerve számára évi legalább egy ülés tartását írja elő a jogszabály kötelezően. A szervezetek ezt tipikusan májusra szokták ütemezni, hiszen a naptári évvel megegyező (azaz december 31. napjával záródó) üzleti éves cégek számára a beszámoló elfogadásának és közzétételének határideje május 31. A legfőbb szerv éves ülése ugyanakkor arra is szolgál, hogy a döntéshozók megvizsgálják az adott szervezet működését, és szükség esetén döntsenek a hatáskörükbe tartozó kérdésekben.
A cégvezetők több mint tizede leépítéseket tervez Cikk
Az Intrum legutóbbi Európai Fizetési Felmérése alapján a magas infláció ellenére a magyar vállalkozások az európai középmezőnybe tartoznak a gazdasági visszaesés szempontjából. A hazai vállalatok többsége rosszabbul áll pénzügyileg, mint egy éve, és a cégvezetők több mint tizede leépítéseket tervez. A kifizetetlen kintlévőségek az ellátási láncokat veszélyeztethetik – írja sajtóközleményében az Intrum.
Ezt kell tudni a tárgyi eszközökről IV. rész – társaságiadó-kedvezmények Cikk
A tárgyi eszközök az egyik legnagyobb értéket képviselik egy-egy vállalkozás vagyonában, ezért fontos annak számviteli és adójogi helyzetével tisztában lenni. A következő cikksorozat a tárgyi eszközöket járja körbe számviteli, áfa, társasági adó, illetve egyéb adók vonatkozásában.
Nagyot esett a 100 legnagyobb vállalat piaci tőkeértéke Cikk
A világ 100 legnagyobb vállalatának piaci tőkeértéke 11 százalékkal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest, ami 2009 óta a legjelentősebb visszaesés. Ebben a helyzetben még Európa teljesített a legjobban: egyedüli régióként sikerült növelnie piaci kapitalizációját a kihívásokkal teli globális makrogazdasági környezet ellenére. Az első öt vállalat – az Apple, a Microsoft, a Saudi Aramco, az Alphabet és az Amazon – sorrendje változatlan maradt – derül ki a PwC legfrissebb globális elemzéséből.
Mesterséges intelligencia: minden ötödik hazai cég tervezi a használatát Cikk
A cégek 15 százaléka már használ mesterséges intelligenciára épülő megoldásokat, és minden ötödik tervezi ilyen szoftver bevezetését a hatékonyság növelése érdekében – derül ki a profession.hu felméréséből, melyben 197 vállalatot kérdeztek meg.
Megnyerte a dolgozó a munkaügyi pert: az elmaradt kifizetések adó- és járulékkötelezettsége Cikk
Számos esetben munkaügyi per tesz véglegesen pontot a munkaviszonyra. Cikkünkben azt tekintjük át, hogy milyen társadalombiztosítási következményei vannak annak, ha a bíróság megállapítja, a munkáltató jogellenesen szüntette meg a munkavállaló jogviszonyát.
A nap kérdése: hogyan kell számolni a transzferár-nyilvántartás árbevételi határát? Cikk
A transzferár-nyilvántartás szempontjából több kapcsolt vállalkozás esetében a rendeletben szereplő 100 millió forintos értékhatár kapcsolt vállalkozásonként értendő, vagy a kapcsolt vállalkozások forgalmát össze kell vonni? – kérdezte olvasónk. Kis Gábor, a Finacont Kft. adó és számviteli tanácsadási partnere válaszolt.
Felszámolási eljárás és „vagyonmentő” kft. – szabályok, nyitott kérdések Cikk
A kormány ismét módosította a felszámolási eljárásokra vonatkozó szabályokat. A Magyar Közlönyben 2023. április 17. napján hirdették ki a felszámolási eljárás során az adós gazdasági tevékenysége folytatása érdekében való értékesítés veszélyhelyzeti szabályairól szóló 129/2023. kormányrendeletet („Rendelet”), melyet azóta már módosított is a május 19-én kihirdetett 187/2023. kormányrendelet. A jogszabályok új lehetőséget biztosítanak a felszámolóknak, az adósoknak, illetve az adós tevékenységeit átvenni kívánó potenciális vevőknek. Ezen szereplőknek célszerű átértékelniük jelenlegi gyakorlatukat annak érdekében, hogy ki tudják használni az újonnan létrehozott „vagyonmentő” jogintézményt.