hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt kell tudni a tárgyi eszközökről IV. rész – társaságiadó-kedvezmények

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

A tárgyi eszközök az egyik legnagyobb értéket képviselik egy-egy vállalkozás vagyonában, ezért fontos annak számviteli és adójogi helyzetével tisztában lenni. A következő cikksorozat a tárgyi eszközöket járja körbe számviteli, áfa, társasági adó, illetve egyéb adók vonatkozásában.

Cikksorozatunk előző részében az áfalevonás témakörével foglalkoztunk, mostani írásunkban a legfontosabb társaságiadó-kedvezményeket tekintjük át.

A társaságiadó-törvényben számos helyen van lehetőség tárgyi eszközzel kapcsolatos adóalap-korrekcióra és adókedvezmény igénybevételére. Többek között ilyen a fejlesztési adókedvezmény igénybevétele, illetve a kamatkedvezmények.

Beruházáshoz kötött kedvezmény kis- és középvállalkozásnál

Első és talán legfontosabb kedvezmény a társasági adóban a társaságiadó-törvény 7. paragrafusának zs) pontjában található. Eszerint azon adózó, aki az adóév utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősül, csökkentheti az adózás előtti eredményt a korábban még használatba nem vett ingatlan, műszaki gépek, berendezések, járművek, szoftverek, szellemi termékek közé sorolandó tárgyi eszköz/immateriális eszköz üzembe helyezése érdekében elszámolt beruházás értékével. Továbbá engedélyt ad a törvény arra, hogy az adóalany az ingatlanon végzett bármilyen jellegű felújítás/beruházás költségét is elszámolja adóalap-csökkentő tételek között.

Például, ha egy adóalany, amely megfelel a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó követelményeknek, a 2021-es adóévben vásárolt egy ingatlant 30 millió forint értékben, majd azt a 2022-es adóévben további 5 millió forint értékben felújította, akkor a 2021-es adóévben az adózás előtti eredményt – társaságiadó-szempontból – csökkentheti 30 millió forinttal, majd a 2022-es adóévben 5 millióval.

A társaságiadó-törvény szigorú szabályokat rendel a korábban említett adókedvezményhez a 8. paragrafus (1) bekezdésének ud) pontjában, ugyanis azon tárgyi/immateriális eszközök, amelyekre vonatkozóan az adózó adózás előtti eredményt csökkentő kedvezményt érvényesített, öt éven belül nem elidegeníthetők, azaz nem értékesíthetők. Ha értékesítik, és kivonják a vállalkozási tevékenységből, akkor a korábban levont adóalap-kedvezményre számított társasági adót meg kell fizetni, ráadásul késedelmi kamatostól.

OLVASSA TOVÁBB cikünket, amelyben a fejlesztési adókedvezményre, az értékcsökkenésre, valamint a kamatkedvezményre vonatkozó, ide vágó tudnivalókat ismertetjük.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink