1037 találat a(z) bérbeadás cimkére

Egyéb ingatlan bérbeadása Kérdés

Az ingatlan tulajdonosa adószámos magánszemély, őstermelő, áfaalany, aki az általános szabályok szerint adózik. Az ingatlan – kivett anyagbánya művelési ágú – egyéb ingatlanbérbeadásnak minősül, mely az általános áfaszabály szerint mentes, nem választotta az áfaalanyiságot. A magánszemély ingatlantulajdonos bérbe adja a területét. A bérbevevő kft. bányászati jog jogosítottja, mely alapján az adott bányatelken kizárólagosan ő jogosult kitermelést folytatni, ő köteles a hatóság felé a kitermelt nyersanyagról elszámolni, az után a bányajáradékot megfizetni. A nyersanyag helyben a Magyar Állam tulajdona, a kitermeléssel és a bányajáradékbefizetéssel a nyersanyag a bányavállalkozó tulajdonába megy át. Az ingatlan tulajdonosa a kitermelt kőanyaggal semmikor nem rendelkezik. A bérleti díj mértékét a felek az értékesített kőanyagmennyiséghez kötik, melyről minden negyedévben a kft. jelentést küld az ingatlan tulajdonosának, mely alapján elszámolnak egymással, és a bérbeadó magánszemély számlát állít ki a bérbeadásról. Kérdéseim: a fenti díjmegállapítás mellett is áfamentes bérleti díjnak minősül-e szolgáltatás? A számla kiállítását követően mikor keletkezik adóbevallási és -befizetési kötelezettsége az szja és eho után a kft.-nek? A kft. jogosult előtörlesztésre és részlefizetésre. Ha felek az idei évben, de visszamenőlegesen 5 évre is elszámolnak egymással a bérleti díjról egy fix összegben, és ez kifizetésre kerül 2017-ben, akkor ebben az évben kell-e az adót bevallani és befizetni? Köszönöm.

Személygépkocsi EU-ból – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A és B társaság magyarországi kapcsolt vállalkozások és egy csoporthoz tartozó csoportos áfaalanyok. A társaság vásárol EU-ból egy használt személygépkocsit, amit B társaságnak tervez tartósan bérbe adni. A társaság nem gépjárműkereskedő és B társaság kizárólag A társaság részére végez szolgáltatást. A közösségen belüli termékbeszerzés esetén fizetendő áfa keletkezik, viszont személygépkocsi vásárlása esetén akkor lehet az áfát levonásba helyezni, ha az tartósan bérbeadásra kerül. Az áfalevonhatósági szabályok figyelembe vételével csoportos áfaalanyok közötti bérbeadás esetén is levonható A társaság beszerzéséhez kapcsolódóan a közösségen belüli áfa? Vagy az A társaság csak akkor helyezheti levonásba a közösségen belüli áfát, ha áfacsoporton kívül adja bérbe az autót? Válaszát előre is köszönöm!

Parkolóhelybérlet díjában szereplő áfa levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. a cég tulajdonában lévő személygépkocsi elhelyezésére/parkolására egy társasház teremgarázsában (határozatlan időre szóló bérleti szerződéssel) parkolóhelyet bérel. A bérbeadó az Áfa tv. 86. § (2) b. pontja alapján a bérbeadásról áfás számlát bocsát ki. Kérdésem, hogy a bérbevevő bt. ezt az áfát levonásba helyezheti-e az áfabevallásában (a kocsi után a cég fizeti a cégautóadót), vagy a NAV a gyakorlatban az ilyen eseteket az Áfa tv.124. § (1) e) pontja alá tartozónak, tehát parkolási szolgáltatásnak minősíti, és emiatt az áfa nem vonható le. Válaszát köszönöm!

Feles bérleti szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném állásfoglalását: Egy földtulajdonnal rendelkező társaság feles bérleti díj fejében a mezőgazdasági tevékenységet folytató társaság részére átengedi a földterületek használatát, annak fejében, hogy szerződés szerint a művelési naplóban rögzített termény aratást követő x százalékát megkapja. A földterületet átengedő bérbeadó társaság ezen mennyiségű terményt mint " földbérleti díjat" megkapja a mezőgazdasági (ténylegesen földterületet használó) társaságtól. Kérdés: a termőföldet birtokló társaságnál a földhasználat átengedéséből kifolyólag milyen számlát kell kiállítani, amely ellenértéke lesz a másik társaság földhasználatának? Egyátalán kell-e kiállítani számlát? Törvény szerint szabad-e bérleti díjról számlát kiállítani? A másik társaság, amely a terményt mint vagyoni elemet átadja fizetés gyanánt a földtulajdonos társaságnak (önmagában ez nem terményértékesítés, erről számlakiállítás, ha jól gondolom, nincs) de ennek áfatörvény szempontjából milyen bevallási kötelezettsége van? Mindkét társaság áfakörös, a földterületet bérbeadó benne van az általános szabályoktól eltérő (bejelentkezett) ingatlan bérbeadás áfakörében. Segítségét előre is megköszönöm.

Bérbeadási tevékenység megszüntetése Kérdés

Magánszemély adóhatóságnál bejelentetett bérbeadási tevékenységet folytatott 2017. februárig. Nem kívánja folytatni a bérbeadást, mivel szeretné eladni a lakást. Kérdésem, hogy a bejelentett bérbeadási tevékenység megszüntetését be kell-e jelenteni az adóhatóságnál? Másik kérdésem: fenti magánszemély a bérbeadásból származó jövedelme után szja előleget fizetett be 2015. évben, de bevallást nem nyújtott be, emiatt túlfizetés mutatkozik az adófolyószámláján. Ez esetben pótlólagos bevallást kell beadnia 1553 -as nyomtatványon? A késedelmes beadás miatt pénzbírságra számíthat-e? Előre is köszönöm szíves válaszukat.

Ingatlan bérbeadás költségei a választott tevékenységi forma függvényében Kérdés

Tisztelt Szakértők! A magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadás (hosszú távra) megértésem szerint történthet egyéni vállalkozói, illetve adószámos és adószám nélküli magánszemélyi formában. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemélyi forma esetében, akár adószámmal, akár anélkül történik, van-e lehetőség a tételes költségelszámolás választására, illetve az amortizáció kapcsán a bevételek csökkentésére vagy az kizárólag az egyéni vállalkozási forma esetében lehetséges? Köszönettel: NG

Ingatlan rezsijének áfa kulcsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: egy társaság leszámlázza egy másik társaság felé a bérbeadott ingatlan bérleti díját. A számlázás áfamentesen történik, mivel a bérbeadó társaság nem kért áfásságot e tekintetben. Más tekintetben az általános szabályok szerint áfakörös. Egy későbbi számlán átszámlázza a társaság a rezsit is, mely áll áfakörös villanyszámlából, gázszámlából, vízdíjból, illetve mivel az energiafelhasználásnak van bizonyos áfa hatályán kívüli része áfakörön kívüli szolgáltatásból, illetve eleve mentes megítélés alá eső biztosítási díjból. Ezt a számlát a bérbeadó társaság tárgyi mentes áfakulccsal számlázta ki, hasonlóan a bérleti díjhoz. Két külön számlán történik tehát a bérleti díj és a rezsi számlázása minden hónapban. Véleményem szerint ez így helytelen, és a rezsit megbontva általános kulcsú, hatályon kívüli és tárgyi mentes részre kellene a számlán szerepeltetni. Talán más lenne a helyzet, ha a rezsi egy számlán szerepelne a bérleti díjjal.Helyesen jár el a bérbeadó? Ebben a kérdésben várnám véleményét, azt előre is köszönve.

Bérbeadás vagy szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk haszonélvezetében lévő lakóházat bérbeadásra hirdette meg, albérlőt keresett. Egy cég jelentkezett, aki munkásainak keres szálláslehetőséget. Négy hónapra vennék ki a házat, de a szerződésben benne lenne, hogy szeretnének 10 naponta takarítást és ágyneműcserét is. A kérdésem az lenne, hogy így ez a tevékenység minek minősül? Ingatlan-bérbeadásnak, illetve az ágyneműcsere és a takarítás miatt már szálláshely-szolgáltatásnak? Ha ez utóbbi, akkor melyik ÖVTJ kód alá tartozik? 552006 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. 559001 Egyéb szálláshely-szolgáltatás Mivel egyébként katás egyéni vállalkozóról van szó, ezért kedvező lenne, ha szálláshely szolgáltatásként a kata hatálya alatt végezhetné a tevékenységet. Ugyanakkor tartunk tőle, hogy a bérbeadás hosszú távú jellege, illetve a nem turisztikai cél miatt esetleg egy ellenőrzés során bérbeadásnak minősítenék, ami nem végezhető kata alatt. Kérem segítségüket a helyes tevékenység meghatározásában. Előre is köszönjük válaszát!

Rövid távú lakáskiadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy zrt. a saját tulajdonában lévő ingatlanban kialakított apartmanokat szeretné kiadni airbnb formájában. Az ingatlan bérbeadásra az áfakört választotta. Ebben az esetben a zrt.-re az ingatlan-bérbeadás szabályai vonatkoznak? Nem választhatja a tételes adózást mint a magánszemélyek esetében? Milyen adók terhelik ebben az esetben a zrt.-t? Válaszát előre is köszönöm!

Nők 40 nyugdíjas ingatlan bérbeadásából származó bevétele Kérdés

Hűtőbérbeadás áfája Kérdés

Magyarországon csak postacímmel rendelkező német cégnek -természetesen EU-s adószámuk van, ahogy nekünk is - szolgáltatunk. Hűtőterméket adunk bérbe gyümölcs hűtésére. Véleményem szerint a számlát ez esetben áfával növelten állítom ki, mert a szolgáltatás a hűtőházhoz, azaz ingatlanhoz kapcsolódik. Kérdéseim: jól gondolom-e és ha igen, erről kell-e A60-as adatszolgáltatást benyújtanom? Köszönöm. Üdvözlettel: Kisné Böjthe Katalin

Céges ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy zrt. ingatlanvásárlással és -kiadással kíván foglalkozni. Lehet a zrt. áfás egyéb tevékenységek miatt? Úgy, hogy az ingatlanvásárlás, illetve -bérbeadás adómentes tevékenység maradna. Ebben az esetben viszont az ingatlanra vonatkozó felújításnál sem lehet áfát levonni? Ha eladásra kerülne az ingatlan az szintén adómentes? Előre is köszönöm segítségét.

Ingatlanhoz tartozó garázs bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában lévő ingatlanhoz tartozó mélygarázst és parkolóhelyet milyen feltételekkel adhat bérbe? A magánszemély mezőgazdasági őstermelő, családi gazdaság tagja, adószámmal rendelkezik. Az ingatlan bérbeadásánál az adómentes bérbeadást szeretné választani. Az ingatlant még nem adta bérbe, de a mélygarázsra és a parkolóhelyre már lenne bérlő. Köszönöm.

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: ingatlan-bérbeadás esetén hogyha a bérbeadó havi áfabevalló, és a bérleti szerződésben éves bérletidij-számlázásban állapodnak meg a bérbevevővel, helyes-e, ha a bérbeadó évente utólag számlázza a bérleti dijat a bérbevevő részére? Köszönettel a választ.

Kemény bírságot fizethetnek a lakáskiadók a spanyol szigeteken Cikk

A Baleár-szigeteken akár 40 ezer eurós (12 millió forintos) büntetést is kaphat az az ingatlantulajdonos, aki társasházi lakását turisztikai céllal adja ki – ismertette a kedden életbe lépett új szabályozást Biel Barceló, a helyi kormányzat turizmusért felelős tanácsosa Palma városában tartott sajtótájékoztatóján.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink