404 találat a(z) arányosítás cimkére

Arányos áfa tárgyi eszköznél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk adóköteles és adómentes tevékenységet is végez. A tevékenységek között a megosztott áfa le nem vonható részét ráfordításként számoljuk el az adott évben. Saját ingatlanberuházásba kezdtünk. Vegyes tevékenységek esetén a beszerzések áfája nem levonható, hanem gyűjteni kell, majd az aktiváláskor egy összegben le lehet vonni, a saját beruházás áfájának felszámításával és a levonható áfa éppen akkor aktuális arányos levonásával. A beruházásra vonatkozó le nem vonható áfát az eszközre kell aktiválni vagy ráfordításként kell elszámolni? Az áfaarányosítást göngyölítetten végezzük, havonta. A tárgyi eszköz áfájánál ezt hogyan lehet megvalósítani az év folyamán? Minden hónapban változtatni kell az eszköz értékén? A levonhatóságnál figyelembe kell venni az áfatörvény 135. paragrafusában foglalt korrekciót, mely ingatlan esetén 240 hónapig tart? Közel hasonlók a hónapok közötti arányszámok, de nagyobb beruházásnál már a kis eltérés is több tíz, vagy százezer forintot is eredményez. Módosítani szükséges az ingatlan áfáját havonta, vagy évente, vagy az aktiválás után már végleges marad a levonható áfa? Köszönettel.

Adómentesen apportként adott ingatlan áfakérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" önkormányzat 100 százalékos tulajdonosa "B" vállalatnak. Adómentesen apportként ad egy ingatlant B vállalat részére. Hogyan kell kezelni a felmerülő költségek áfarészét üzembe helyezés/használatba vétel előtt és után? Főbb kérdéskörök: arányosítás, levonható áfa. Használatba vétel előtt levonhatók a felújításhoz tartozó áfarészek? Válaszát előre is köszönöm!

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy kft. bérelt gépkocsi lízingdíja áfájénak visszaigénylésénél az 50 százalékos lehetőséget választja útnyilvántartás helyett, fel kell-e ezt az adatot tüntetni az áfabevallás 68. sorában, arányosított áfaként, vagy elegendő nem kiemelten számolni? Köszönöm.

Jogdíj kedvezménye Kérdés

Egy kft. megrendelésre végez szoftverfejlesztéseket, ezen szerzői jogvédelemben részesülő szoftverek felhasználási engedélyéből származó eredményének kiszámítása során a teljes bevételt kell alapul venni, vagy a bevétel nem minősülhet teljes mértékig jogdíjnak, hiszen az a szerzői jogi joggyakorlat szerint munkadíjat is tartalmaz. Hasonlóan a régi gyakorlathoz, az ilyen jellegű bevételeket továbbra is meg kell osztani a kedvezményre jogosító jogdíj, illetve az arra nem jogosító munkadíj között ( 70 és 30 százalékos arányban)? Ha a bevételt meg kell osztani, akkor a vele szemben elszámolható költségeket (alvállalkozók, értékcsökkenés) is a teljes költség 70 százalékában kell figyelembe venni?

Céges személygépkocsi értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2017 októberében vásárolt egy céges személyautót (nem lízingelt), melynek az áfáját természetesen nem vontuk le, áfával növelten aktiváltuk (20% leírási kulcsot alkalmazva). Most 2019 márciusában váratlanul az EU-s "anyacég" úgy döntött, hogy megvásárolja az autót. Számlázás áfamentesen, az áfatörvény 89. §-a szerint közösségi termékértékesítés elsődlegesen. Ezáltal az áfatörvény 136. § (1) a. pontja alapján a gépkocsi beszerzését terhelő, előzetesen felszámított, de levonásba nem helyezett áfa arányos része pótlólagosan levonásba helyezhető. Kérdésem az lenne, hogy lehet-e ezek alapján, és hogyan kell arányosítani (5 naptári évet kell figyelni, és napra pontos arányosítást kell alkalmazni), és hogyan kell azt lekönyvelni? (Kivezetett eszköz KSZÉ 861, értékesítés bevétele 961, előírása az utólagos arányosítással érvényesíthető levonható áfának 466/96?) Válaszukat előre is köszönöm! Üdv. Sz.Szilvi

Iparűzési adó megosztása Kérdés

Az eszközarányos módszer alkalmazásánál a 100 ezer forint alatti eszközöket a törvény szerint csak az aktiválás évében kell figyelembe venni. A törvény – véleményem szerint – azért fogalmaz így, mert az az alapfeltételezés, hogy a 100 ezer forint alatti eszközök értékcsökkenését azonnal elszámolják. Ügyfelem az 50 ezer forint alatti eszközöket számolja csak el egy összegben, az 50-100 ezer forint közöttieket 12 hónap alatt időarányosan írja le. Hogyan számoljunk az 50-100 ezer forint közötti eszközökkel az arányosításnál? Köszönöm.

Utazási bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérem szíves állásfoglalását, ha egy áfás főállású kisadózó vállalkozó helyi BKV bérletet vásárol magának, melyet tevékenységéhez is felhasznál (mert egy-két üzleti partneréhez tömegközlekedéssel jut el) lehetősége van-e az áfa tevékenységgel arányos részének levonására? Főtevékenysége szoftverfejlesztés. Milyen dokumentáció szükséges az üzleti célú felhasználás arányának meghatározásához? Egyéni vállalkozóként ebben a formában felmerül-e bármiféle egyéb közteher fizetési kötelezettség? Köszönettel: Domján Melitta

Bérelt személygépkocsi első törlesztő áfa levonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2017-ben nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit "bérelt". 90 százalékban határoztuk meg a magáncélú használatot. Útnyilvántartás alapján a magáncélú használat továbbszámlázásra került. Amennyiben 2019. január 1-jétől nem kívánunk útnyilvántartást vezetni és az 50 százalékos áfalevonási hányadot alkalmazzuk, kell-e arányosítani az első nagy összegű törlesztőrészlet áfalevonási hányadát? A további törlesztőrészletek áfalevonásával úgy gondolom nincs gond, mivel azokat alátámasztják az útnyilvántartások.

Egyéb okból fizetés nélküli szabadság Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy munkavállalónak külföldön történő betegápolása miatt fizetés nélküli szabadságot ad a munkáltató. Négy hónap után visszatér a dolgozó. Kérdésem, hogy ez idő alatt is jár neki a rendes szabadsága? Avagy lecsökken a fizetett szabadságának időtartama négy hónapra eső szabadsággal? Köszönöm válaszukat!

Helyi iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő Vállalkozás 2018 júliusában telephelyet létesített. Kérdésem: A telephelyre eszközérték-arányosan számolt iparűzési adót kell-e időarányosan is megosztani, vagy úgy kell tekinteni, mintha egész évben lett volna telephelye? Válaszukat előre is köszönöm.

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vadásztársaságnak alaptevékenységéből – vadgazdálkodás,vadhús-értékesítés, vendégvadászok vadásztatása – és tagdíjból van árbevétele. Költsége csak az alaptevékenységgel kapcsolatban merült fel. Az áfaarányosítást ebben az esetben is el kell végezni? Köszönöm válaszát: CsCs

Katás szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A havi 50 ezer forintot fizető katás egyéni vállalkozónál a szolgálati idő számításánál arányosítani fog-e a nyugdíjbiztosító? Az elején úgy tudom, az a tájékoztatás volt, hogy nem kell arányosítani. Változott-e azóta? Legyen szíves jogszabályi hivatkozást is írni. Hogyan befolyásolja mindez a nyugdíj összegét? Válaszát köszönöm. Némethné T.K.

Arányosítás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk az arányosítás során az áfatörvény 5. számú mellékletében található képletet alkalmazza. Tevékenységünk között adólevonásra jogosító termékértékesítés, tárgyi mentes szolgáltatásnyújtás és fordított adózású termékértékesítés is szerepel. Kérdésem az lenne, hogy az arányosítás során használt képlet alkalmazásánál számolnom kell-e fordított adózás alá eső termékértékesítésből származó árbevétellel? Ha igen, akkor a számlálóban és a nevezőben is, vagy csak a számlálóban? Válaszukat előre is köszönöm.

Áfacsoport arányosításba bevont áfája Kérdés

Tisztelt Szakértők! Csoportos áfával kapcsolatban merült fel több kérdésünk. Adott egy áfacsoport, ahol van olyan csoporttag, aki olyan tevékenységet is végez, amely áfa alól mentességet élvez. Ennek alapján a beszerzéseinél tekintettel kell lenni arra, hogy mentességet élvező tevékenysége kapcsán történt a beszerzés vagy áfaköteles tevékenységéhez használja fel azt. Ha a tételes elkülönítés nem megvalósítható, és olyan arányt sem tud képezni, amely pontos lenne, arányosításba vonja azokat a beszerzéseit, ahol nem állapítható meg egyértelműen a kapcsolódó felhasználás. Ilyen módon az áfatörvény szabályozása alapján számított arányszámmal vezeti át időszak végén levonásba az áfa összegét is. Kérdésünk lenne, hogy az áfacsoport esetén is így működik? Vagyis minden tag, akinek van beszerzése, mely esetleg csoporton belül vagy csoporton kívülre (más tag által) kerül felhasználásra mentes értékesítéshez, úgy kell eljárjon, hogy arányosításba veszi az adott beszerzés áfa összegét. A képviselő pedig az áfabevallás összeállításakor a csoport minden (!) áfás és mentes értékesítése figyelembevételével állapítja meg az arányt. Ilyen esetben az egymás közötti értékesítések nem számítanak mentes értékesítésnek, hiszen azok eleve nem mentességet élveznek, hanem áfatörvény hatályán kívüli ügyletnek minősülnek. Az arány megállapítása után az egyes tagokra jutó arányos áfa feladását le le kell könyvelni, ezek után lehet az összesített adatokkal elkészíteni a bevallást.

Áfa alól mentesség a tevékenység sajátos jellegére tekintettel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság eladásra épít lakóházakat. Tevékenységi körébe alapításkor felvette a "6810 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése" tevékenységet is, azonban a tevékenységet még nem végzi. Ezt a tevékenységet nem tette adókötelessé. Az áfatörvény 88. §-a szerint a tevékenység megkezdése előtt adókötelessé teheti. Mely időpont számít a tevékenység megkezdésének? Amikor egy bérbeadási szerződést köt? Az első bérbeadási számla kiállítása? Esetleg az az időpont amikor lehetőségként felvette a tevékenységi körébe? Abban az esetben, ha egy eladásra épített lakást nem tud értékesíteni, és ezért (kényszerből) bérbeadás útján fogja hasznosítani. Miután nem választotta az adókötelesség tételt mentes lesz a bérleti díj. Hogyan kell eljárni ezután? Mi történik az építkezéskor levont áfával? Van-e ezzel kapcsolatban valami kötelezettsége? Mentesre számlázza a bérleti díjat. El tudja különíteni az egyes tevékenységekhez kapcsolódó áfákat, amiket nem tud elkülöníteni, azokat meg árbevétel arányában arányosítani kell, éves szinten göngyölten (ha jól tudom 20 évig)? Technikailag hogyan kell az arányosítást végezni, jó lenne, ha erre egy példával segítséget kapnék! Mi történik, ha ezt a lakóházat négy év múlva értékesíteni fogja? (Az ingatlan értékesítést sem tette adókötelessé.) Értékesítheti mentesen? (Mint említettem építésnél értékesítési célra szánta, és levonta az áfát.) Nagyon köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink