434 találat a(z) adómentes juttatás cimkére
Egyesület adózási kérdései Kérdés
Tisztelt Szakértő! Orvos tagokból álló egyesülettel kapcsolatban a következő adózási kérdések merültek fel. Az egyesült kifizet a tagjainak konferenciákhoz kapcsolódóan utazási költséget (repjegy, szállás, étkezés). Ezt adómentesen teheti az szja-törvény 7. § (1) bekezdésének d) pontja alapján. KÉRDÉS 1: Szükséges az egyesület nevére szóló számla, vagy elég, ha a számla a tag nevére szól? KÉRDÉS 2: Fizethet ki ilyen költséget az egyesület a nevére szóló számla alapján nem tagoknak is adómentesen (ha például pályázatot írt ki, amit egy fiatal orvos nyert meg, aki nem tag)? Illetve lehet az egyesületnél pályázni nemzetközi vizsgadíjak megtérítésére is, nemcsak tagoknak. Ők hoznak számlát, vagy valami dokumentumot a vizsgadíjról. KÉRDÉS 3: Kifizethetik nekik adómentesen az egyesület nevére szóló számla alapján ezt a díjat akkor, ha nem tagok? Ha nem, akkor hogyan adózik? Az említett tevékenységek mind alapszabályban meghatározott alapcélok. Segítségét előre is köszönöm.
Lakhatási támogatás: itt vannak a részletek, kinek, hogyan adható Cikk
A vállalkozások munkaerőhiányának enyhítése, a munkavállalók elhelyezkedésének elősegítése érdekében a munkáltatók kedvező adózási feltételekkel úgynevezett mobilitási célú lakhatási támogatást adhatnak a munkavégzés helyétől távol lakó munkavállalóik számára. Cikkünk ismerteti e juttatásra vonatkozó szabályokat.
Saját tulajdonú személygépkocsi költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélynek saját tulajdonú személygépkocsi céges használatára tekintettel, kiküldetési rendelvény alapján, a NAV által közzétett üzemanyagár és kilométerenként 15 forintos általános személygépkocsi-normaköltség alapulvételével költségtérítést fizetünk ki. Munkavállalónk kéri, hogy térítsük meg részére a céges üggyel kapcsolatos parkolási díjat is a cég nevére szóló számla alapján. Kérdésem az lenne, hogy kifizethető-e ez a költségtérítés adómentesen? Vagy ez már a NAV által közzétett üzemanyagár, valamint a 15 forint/kilométer általános személygépkocsi-normaköltség alapulvételével kifizetett összeg feletti költségtérítésnek minősül, és így cégautóadó-fizetési kötelezettség keletkezik? Köszönettel: Mónika
Munkáltatói adómentes támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szeretne adómentes munkáltatói támogatást nyújtani munkavállalóinak. Munkavállaló 1-nél: Teljes felújítás történik, a falakig visszabontanak mindent, a munkavállaló teljes mértékben önerőből végzi a korszerűsítést, nem vesz fel hitelt. Adhatok-e adómentesen, közvetlenül a munkavállalónak támogatást? A fiatal házaspár az együtt költözésnél figyelembe vesz két tervezett gyermeket, így a méltányolható lakásigénynek megfelel az ingatlan. Mi történik akkor, ha nem születik meg mindkét gyermek, csak az egyik? Keletkezhet-e adófizetési kötelezettség később? A kiadásokat csak számlával lehet igazolni? Munkavállaló 2-nél: Új házat építenek, nem vesznek fel hitelt pénzintézettől, a méltányolható lakásigénynek megfelel az ingatlan. Nyújtható-e közvetlenül a munkavállalónak az adómentes támogatás? Ezek a támogatások mind a magánszemély, mind a cég részéről adómentesek? A munkáltatói adómentes lakáscélú támogatás csak hitel törlesztésére használható? Köszönöm.
Juttatások megbízási szerződéssel foglalkoztatottaknak Cikk
Sok cég foglalkoztatja a tevékenységében közreműködőket megbízási szerződéssel, ami a munkaviszonynál köztudottan kötetlenebb kapcsolatot jelent a felek között, mert nem kell a szigorú munkajogi előírásokhoz igazodniuk. Másrészt viszont adózási szempontból a megbízottnak adómentesen vagy kifizetői közteherrel adható juttatások köre jóval szűkebb, mint a munkaszerződéssel foglalkoztatottak esetében.
Munkába járás költségtérítése Kérdés
Kedves Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségüket. Téríthető-e adómentesen annak az utazási bérletnek a 86 százaléka, amelyet a munkavállaló a munkahely és a saját lakhely közötti menetrend szerinti járaton használ, de a saját városán belül? A munkahely Budapesten van, a lakóhely Szegeden. Budapest és Szeged között vasúti bérletet használ, majd Szegeden átszáll egy menetrend szerinti járatra, hogy a lakóhelyére érjen, mivel a vasútállomás messze van a tényleges lakóhelytől. A Szegeden belül használt járatra vonatkozik a kérdés. Válaszukat előre is köszönöm. Krisztina
Mobilitási célú lakhatási támogatás – állandó lakcím Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem a személyijövedelemadó-törvény tárgykörébe tartozó mobilitási célú lakhatási támogatás nyújtásával kapcsolatban az alábbi kérdésekben szíves állásfoglalásukat. Az szja-törvény 1. számú melléklet 9.7.2. bekezdésének a) pontjában meghatározott adómentességi feltételek esetében az állandó lakóhely, illetve 2018. január 1-jétől a lakcímnyilvántartásban szereplő regisztrált lakcím értelmezésében kérném szíves segítségüket azon munkavállaló esetében, akinek a foglalkoztatása 2017. január 1-jét megelőzően kezdődött, mivel az szja-törvény 89. § (4) bekezdése alapján részére is nyújtható mobilitási célú lakhatási támogatás. Mivel a munkáltató tulajdonában lévő lakásban való lakhatás természetes velejárója, hogy a munkavállaló lakcímként ezen ingatlan címére jelentkezik be (közművek átírása, posta stb. miatt), illetve életvitelszerűen ebben lakik, kérdésként merül fel, hogy az szja-törvény 1. számú melléklet 9.7.2. bekezdésének a) pontjában meghatározott adómentességi feltételek vizsgálatakor a munkavégzés kezdetekor hatályos, a társasági tulajdonban álló lakáshoz jutás időpontjában hatályos, vagy a mobilitás célú lakhatási támogatás juttatásakor hatályos állandó lakcímet (lakcímnyilvántartásban szereplő regisztrált lakcímet) kell-e figyelembe venni. Az alábbi két konkrét esetben jogosult-e adómentes mobilitás célú lakhatási támogatásra a munkavállaló, illetve mikori időpontban hatályos lakcíméről tegyen nyilatkozatot: 1. Azon munkavállaló, akinek foglalkoztatása 2017. évet megelőzően, például 2010-ben kezdődött, és 2010-től a munkáltató tulajdonában lévő lakásban lakik, amiért piaci ár alatti lakbért fizet (a piaci ár és a fizetett lakbér különbözetére a kifizető levonja és megfizeti a törvény szerinti adókat), nincs a tulajdonában, résztulajdonában a munkavégzés helyétől viszonyított 60 kilométeres körzetben lakóingatlan, viszont állandó lakcíme 2011-től a munkáltató tulajdonában lévő lakóingatlan címére van bejegyezve, jogosult-e az adómentes mobilitási célú lakhatási támogatásra? 2. Ha egy újonnan (2017. június 1-jén) belépő munkavállalónak, aki minden adómentességi feltételnek megfelel, társasági tulajdonban lévő lakást biztosít a munkáltató társaság, 2017. június 1-jétől a piaci lakbér munkavállaló által meg nem térített részére mobilitási célú lakhatási támogatást nyújt a társaság, majd 2017. júliusban a munkavállaló állandó lakcímét a társaság tulajdonában álló lakás címére változtatja, jogosult lesz-e továbbra is az adómentes mobilitás célú lakhatási támogatásra?
Színházbérlet megosztása több munkavállaló között Kérdés
Tisztelt Szakértő! Juttathat-e a munkáltató színházbérletet az szja-törvény 1. számú melléklete 8.28. pont b) alpontja alapján adómentesen a munkavállalói részére oly módon, hogy a megvásárolt bérletet nem egy személy részére kívánja átadni, hanem azt több munkavállaló is felhasználhatná? Elfogadható-e, ha a bérlet ára az azt igénybe vevő munkavállalók között oszlik el, az 50 ezer forint/fő/év értékhatárt figyelembe véve? Válaszát előre is köszönöm.
Munkáltató részéről adómentes juttatás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkáltató alkalmazottjának gyermeke születik. Van-e lehetősége a munkáltatónak a gyermek születése kapcsán adómentes juttatásban részesíteni a munkavállalót? Válaszát köszönöm
Adómentes lakáscélú munkáltatói támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szeretne adómentes lakáscélú munkáltatói támogatást adni egyik munkavállalójának, aki történetesen a tulajdonos lánya. A cég építőanyag-kereskedelemmel foglalkozik. Kérdésünk az lenne, hogy a folyósított támogatás felhasználásának igazolására elfogadható-e a cégünk által kibocsátott számla? (Sajnos az általunk megkérdezett bank nem tudott erre választ adni.) Továbbá információt szeretnénk kérni azzal kapcsolatban, hogy a számla befogadását nem befolyásolja-e az egyenesági rokoni kapcsolat. Az állami támogatásoknál olvastunk ilyen kitételről. Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: Tné Á. Zs.
Álláskeresésre felkészítő program adózása Kérdés
Sziasztok! Abban kérném a segítségeteket, ha a cég átszervezés keretében a dolgozók egy meghatározott csoportjának háromhónapos álláskeresésre felkészítő tréninget szervez/fizet, az az szja-ban hogyan adózik? Egyes meghatározott juttatás lesz, vagy kezelhető adómentesen? A tréning szakmai, nincs szórakoztató elem, viszont nem kapcsolható közvetlenül a munkavégzéshez, készségfejlesztéshez. Köszönöm.
Juttatott pénzösszeg Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2017. évtől adómentesen juttatható 100 ezer forint készpénzösszegre vonatkozó szabályozással kapcsolatban merült fel az alábbi kérdésem. Készítettünk egy szabályzatot, melyben rögzítettük, hogy új belépő dolgozó a belépés hónapjában abban az esetben jogosult a juttatásra, ha a munkában eltöltött napjainak a száma eléri vagy meghaladja a 10 munkanapot (ide értve a fizetett szabadságot is), illetve nem jogosult az, akinek a betegszabadsága és a táppénze adott hónapban a 30 napot meghaladja. Keretösszegként 96 ezer forintot állapítottunk meg egy évre, a fennmaradó 4000 forintról decemberben lesz döntés. Érdeklődnék, hogy szabályosan járunk-e el? Válaszát előre is köszönöm.
Koncertjegyszámla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kulturális jegyet vásárolt a dolgozónk, de a saját nevére vette a koncertjegyet, és állíttatta ki a számlát. Elszámolhatom-e a számlát, mint adómentes cafeteriajuttatást így is, vagy csak akkor lehet elszámolni, ha a cég nevére szól? Köszönettel: L.A.
Mobilitási célú lakhatási támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. több munkavállalója számára szeretne mobilitási célú lakhatási támogatást adni olyan formában, hogy a munkavállalókat egy szállodában helyezné el. Szállodai elhelyezésnél is elszámolható adómentesen minden dolgozó után a támogatás a korlátok (első 24 hónapban a minimálbér 40%-a) figyelembevétele mellett?
Lakhatási támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkaerőhiánnyal küzd. Megoldásként a székhelyétől (a tevékenység végzésének helyétől) jóval messzebbről venne fel dolgozókat főállásba, határozatlan idejű munkaszerződéssel. A dolgozók lakhatását úgy oldaná meg, hogy szállodában helyezné el őket, és a szállodai költséget ő fizetné ki. Ebben az esetben a szálloda munkáltató részére kiállított számlája adómentes természetbeni juttatásként elszámolható? Feltétel az, hogy egy szobában legalább két munkavállalót el kell helyeznie? Ha igen, számít-e az, hogy a szobák nagyon kicsik, és csak egy ágy fér el bennük, tehát nem megvalósítható, hogy két ember aludjon ott? Vagy válasszon a munkáltató drágább, nagyobb szobát, és helyezzen el benne legalább két embert? Van esetleg maximum korlát, amit adómentes juttatásként el lehet számolni?