434 találat a(z) adómentes juttatás cimkére

Céges autó üzemanyag-elszámolása magánhasználat esetén Kérdés

Üdvözlöm! Cégünk a dolgozók részére havi kilométerben meghatározott magánhasználatot engedélyez a céges autókra. Az autók tankolása céges üzemanyagkártyával, céges bankkártyával vagy készpénzes kifizetéssel megoldott. A céges autó magánhasználata nem keletkeztet adóköteles juttatást. Az autóba felhasznált üzemanyag is ide tartozik? Tehát a magánhasználat során elhasznált üzemanyag céges elszámolása is adómentes juttatás és társasági adó szempontjából elszámolható költség? Köszönettel PM

Óvodai ellátás térítése adómentes? Kérdés

Tisztelt Szakértő Ügyvédi iroda (egyedüli) tagja részére megtéríti a tag gyermekei (magán) óvodai ellátásának díját. Kérdésem, hogy az szja-törvény 1. melléklet 8.6 c) alapján ez adómentes juttatásnak minősül-e? Kérdésem azért merült fel, mert a törvény szövege KIFIZETŐT említ, viszont a NAV tájékoztatója (2019.01.07. Tájékoztató az ingyenes vagy kedvezményesen juttatott bölcsődei, óvodai szolgáltatás adómentességére vonatkozó új szabályról), illetve az egyéb fellelhető internetes cikkek is mindenhol MUNKÁLTATÓ-ról és MUNKAVÁLLALÓ-ról tesznek említést. Kérem szíves szakvéleményét. Előre is köszönettel: Fazekas Péter

Kulturális szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem a dolgozói részére belépőjegyet venne egy történelmi múlthoz kapcsolódó hagyományőrző rendezvényre. A belépőjegyet mint adómentes bevételt adná a dolgozóknak. Hivatkozott az szja-törvény 1. sz. melléklet 8.28. b) pontjára. A rendezvényt nem közművelődési szolgáltató szervezi. Egy civil szervezet, egyesület , akinek a fő tevékenysége, alaptevékenységi célja a turisztika. A rendezvény programja: kosztümös, hagyományőrző csapatok felvonulása, hastánc bemutató, bábszínház, hegedű együttes, könnyűzenei együttes előadása és gasztronómiai kóstolás, Kérdésem: adható-e adómentesen a dolgozóknak ezen rendezvényre vásárolt belépő jegy? Mi számít kulturális rendezvénynek? köszönettel: KM

Konferencia-előadó szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. konferenciát szervez, amelyből árbevétele származik, a résztvevők fizetnek a részvételért. A meghívott előadók szállás- és utazási költségeit a kft. fizeti. Vonatkozik-e erre az ügyre az szja-törvény 3. § 10.pontja, vagyis adómentes-e a fenti ügylet?

Parkolási díj költségtérítése Kérdés

Kedves Szakértő! Megbízásos jogviszony keretében foglalkoztatott dolgozó, aki betegápoló, gyógytornász stb. parkolási díj címén kapott költségtérítése adóköteles-e? Ha igen, akkor menyi a dolgozó és mennyi a cég terhe? Várom válaszát!

Munkásszállásadás adómentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szállásadóként főleg munkásszállást adok ki, de turista vendégeim is vannak. Szeretném a tevékenységemet gyermekemnek átadni. Nem világos számunkra, hogy a munkásszállásadás teljes mértékben adómentes-e, és csak a nyaralóvendégek után kell adózni. Milyen feltételekkel válik adómentessé a munkásszállásadás? Ha vegyesen, tehát munkás és nyaralóvendégeket is elszállásolunk, akkor hogyan válasszuk szét adózás szempontjából az adómentes munkásszállásadást és a nyaralóvendégek utáni adózást? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Munkaviszony megkezdése előtt elvégzett képzés díjának átvállalása Kérdés

Kft. nem iskolarendszerû oktatási tevékenységet végez, csoportos alapfokú programozóképzést nyújt és segíti, hogy a képzésen sikeres záróvizsgát tett hallgatók és a kft. partnerei között munkaviszony jöjjön létre. A képzés idõtartama 4 hónap, a képzésben magánszemélyek vesznek részt, saját elhatározásukból, a kft. közvetlenül a magánszemélyekkel mint hallgatókkal köt szerzõdést. A szerzõdés szerint a hallgatók több részletben fizethetik ki a tandíjat. Az egyik fizetési konstrukció szerint az elsõ részletet a szerzõdéskötéskor, a második részletet pedig 2 héttel a képzés kezdete elõtt. Egy másik konstrukció szerint mindkét részlet a képzés befejezése után válik esedékessé. A sikeres záróvizsgát tett hallgatók elhelyezkedését az újonnan szerzett képesítésüknek megfelelõ munkakörben segíti, amiért külön díjat nem számol fel a magánszemélyek felé. Felmerült, hogy az új munkáltató kifizetné a hallgatók tandíját, és a még ki nem fizetett tandíj részleteit. Több kérdés is adódik. - Lehet-e számlát kiállítani az új munkáltató felé, aki ténylegesen fizeti a fennmaradó díjat? - Lehet-e új számlát kiállítani az új munkáltató felé a már kiegyenlített tandíj részletekre vonatkozóan? Hogyan? - Hogyan lehet adómentes juttatás a magánszemélynél a tandíj fennmaradó részletének új munkáltató általi megfizetése, illetve a korábban megfizetett tandíj(részlet) visszafizetése a magánszemélynek? Alkalmazható-e az Szja tv. 4. § (2a) bekezdés a) pontja és mik ennek a feltételei? Előre is köszönöm.

Megbízott magánszemély részére fizetett útiköltség-térítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízási szerződéssel foglalkoztatott magánszemélyek alkalmanként a tevékenységüket a megbízó székhelyén/telephelyén látják el. A megbízottak lakóhelye és a megbízó telephelye/székhelye akár 50-200 kilométerre is lehet egymástól. A megbízottak saját gépjárműveikkel utaznak a lakóhelyükről a tevékenység végzésének helyére (megbízó székhelyére/telephelyére). Kérdésként merül fel, hogy van-e lehetőség az szja-törvény 3. § 10. pontja alapján hivatali, üzleti utazás címén elszámolni a megbízott magánszemély felmerülő utazási költségét (kiküldetési rendelvénnyel dokumentálva) szja-kötelezettség felmerülése nélkül, figyelemmel arra, hogy az utazásra a megbízott magánszemély jövedelme megszerzése céljából, a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében van szükség, függetlenül attól, hogy a lakóhelyéről indul el a megbízott a tevékenységvégzés helyére (azaz megbízó székhelyére, telephelyére). Segítségüket előre is nagyon szépen köszönöm.

Üzemanyag-megtakarítás: adómentes juttatás nem csak fuvarozóknak Cikk

Az üzemanyag-megtakarítás törvényesen kihasználható adómentes jövedelemjuttatási lehetőség 100 ezer forintig minden olyan vállalkozás számára, amely valamilyen járművet üzemeltet.

Egyesületek, (köz)alapítványok, köztestületek adózása 2019-ben Cikk

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a nonprofit szervezetek – egyesületek, köztestületek, (köz)alapítványok – adózásának 2019. évi alapvető szabályairól.

Helyi bérlet Kérdés

Üdvözlöm! Kérdésem a következő: Ha a dolgozónk a lakóhelyéről úgy utazik munkába, hogy helyközi volánbérletet vásárol (bár feltehetőleg a lakóhelyén van helyi járat is), amivel egy másik helyközi járathoz jut el, ami a lakóhelyétől viszi el a másik városban lévő munkahelyére, de arra a járatra nem vesz bérletet, akkor – bár helyi lakosként vásárolt – helyközi bérlete elszámolható adómentesen? Válaszát előre is köszönöm.

Telefonkészülék vételárának megtérítése Kérdés

Egy cég munkavállalói egy részének cégtelefont vásárolna 120 ezer forint értékben. Ha a munkavállaló a cég által felajánlott készüléket nem szeretné, abban az esetben lehetősége van arra, hogy egy általa választott készüléket megvásároljon, és a cég 120 ezer forint összegű költségtérítést utaljon át neki a telefon vételárába. Adható-e ez a költségtérítés adómentesen, ha a munkavállaló igazolja, hogy az általa vásárolt telefon drágább, mint a megtérített összeg? A költségtérítés feltétele, hogy a munkavállalónak vissza kell fizetnie az időarányos összeget, amennyiben a céget két éven belül elhagyja. A telefonköltség térítését havi 10 ezer forintban állapítja meg a cég, szükséges-e a költségtérítés 20%-a után az szja-t és a szociális hozzájárulási adót megfizetni? Válaszát előre is köszönöm!

Telefonkészülék juttatásának elszámolása Cikk

A cafeteria adózásának idén bekövetkezett jelentős változása még jobban ráirányította a figyelmet azokra a juttatásokra, melyek továbbra is adómentesen adhatóak.

Terembérlet sportolási célra. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szabadidős sportolási célra dolgozók részére vállalatunk folyamatosan bérel iskolai tornatermeket. Érdeklődöm, hogy az erre kifizetett bérleti díjra értelmezhető-e az szja-törvény 1. számú mellékletének 8.7. pontja, mely szerint "... továbbá az a sportszolgáltatás, amelyet a kifizető az általa fenntartott sportlétesítmény használata útján juttat..."? Értelmezhető-e ez adómentes nem pénzben kapott juttatásként? Üdvözlettel.

Munkaruha, védőruha, ruházati költségtérítés: mikor adómentes? Cikk

A munka törvénykönyve a munkavégzés során felmerülő költségek megtérítését kötelezően írja elő a munkavállalók számára, továbbá a munkavédelemről szóló törvény szerint a munkáltató köteles biztosítani minden olyan ruházatot, amelyet a munkavállaló azért visel, hogy az egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkentse a munkavégzésből, a munkafolyamatból, illetve a technológiából eredő kockázatokat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink