434 találat a(z) adómentes juttatás cimkére

Így térítheti meg a munkáltató az utazási bérlet árát 2019-ben Cikk

A munkába járáshoz BKK- és Volán-bérletet vásárol a budapesti munkavállaló vidéki munkahelyére utazáshoz. Megtérítheti a munkáltató mindkét bérletet 100 százalékban? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Munkáltatói lakáscélú támogatás adómentessége Kérdés

Tisztelt Válaszadó! A munkáltató lakásvásárlásra adott támogatást munkavállalójának, amit 2018-ban a munkavállaló által megadott számlaszámra utalt. Ez azonban egy ügyvédi letéti számla volt. Amikor a munkáltató igazolást kért a banktól, a bank azt nem adta ki, arra hivatkozva, hogy csak olyan esetben állíthat ki igazolást, ha a támogatás a bank által a munkavállalójának nyújtott kölcsön jelzáloggal biztosított összegének törlesztése céljából történt. Ilyen esetben milyen jogszabályi rendelkezés alkalmazandó? Milyen igazolást és hogyan kell beszerezni ahhoz, hogy a támogatás adómentesnek minősüljön? A bank helyesen tagadta-e meg az igazolás kiadását? Köszönöm válaszát.

Helyi bérlet juttatás Kérdés

Tisztelt szakértő! A cégünk 2019-ben is szeretné a helyi bérletet megtéríteni a dolgozónak. Mindenképp szeretnénk, ha a dolgozó számlájára kerülne a 10500 forint, tehát átvállalnánk a bérletjuttatás közterheit a dolgozótól. Jól gondoljuk, hogy az szja-törvény 5. §-a alapján felbruttósítva nem lehet helyi bérlet jogcímre számfejteni, hisz a bérlet értéke 10 500 forint, így nem számfejthetek helyi bérlet jogcímre 15 789 forintot? Véleményem szerint a köztes összeg esetleg "munkáltató által átvállalt közteher" jogcímen futhatna, de nem akarjuk ennyire szerteágazóvá tenni a juttatást. Így arra gondoltunk, hogy megteheti-e azt a munkáltató, hogy egy szabályzatba lefekteti, hogy aki helyi bérletet ad le, az bruttó 16 000 forintot kap "környezetvédelmi pótlék" juttatás néven. Tehát nem bérlet jogcímre számfejtjük, hanem azt mondjuk, hogy aki bérletet ad le, annak a cég fizet azért díjat, mert mondjuk nem saját autóval jár be és nem szennyezi annyira a környezetet. És akkor ilyen esetben én mint munkáltató nem kérek számlát sem, csak egy leadott bérletszelvényt, így elég a 9500 forintos bérletet megvennie. Megoldás lehet ez így? Köszönöm válaszát.

Duális diák étkezési támogatása Kérdés

Cégünk a hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott duális diákoknak utal havonta 8000 forintot étkezési támogatás jogcímen. Adható ez a juttatás adómentesen a minimálbér összegéig? Ha nem, milyen adó- és járulékfizetés terhe mellett adható?

Kulturális szolgáltatással kapcsolatos juttatás adómentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkáltató (cég) cafeteria keretében kulturális szolgáltatás igénybevételére szóló belépőjegyet/bérletet szeretne adni a munkavállalóinak, adómentesen. A munkáltató előírja, hogy a munkavállaló köteles a munkáltató nevére kiállított számlát hozni az adott belépőjegyről/bérletről. Az adott belépőjegyről/bérletről szóló számla csak 1 főre (például egy adott időpontban lévő koncertre 1 darab belépőjegy) szólhat? Vagy van arra lehetőség, hogy a munkavállaló több főre vásároljon adómentesen belépőjegyet/bérletet (például egy adott időpontban lévő koncertre 2 darabot)? Tisztelettel.

Alapítvány – rendezvény keretében nyújtott étkezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú alapítvány konkrét oktatási intézmény támogatására létesült. Az iskola tanárai részére átalánydíjas korlátlan fogyasztást nyújtó szolgáltatást biztosított az alapítvány. A szolgáltatást célzottan az iskola tanárai vehették igénybe, a számlát egy összegben állították ki éttermi fogyasztásról. Minek minősíthető a személyi juttatás reprezentációs költség, üzleti ajándék-e, illetve adózási szempontból minek számít? A rendezvényen a tanárok kicserélhették tapasztalataikat, illetve javaslatot tehettek a közhasznú tevékenység támogatását megvalósító jövőbeni feladatokra vonatkozóan. Ebben az esetben megfelel-e a szervezet az adómentesség feltételeinek, vagy reprezentációnak minősül a juttatás, és az összes ráfordítás (amely nem haladja meg az összes bevételt) 10%-a mentesül az adófizetési kötelezettség alól. Válaszát előre is köszönöm: Moleszka

Munkásszállás a munkáltató saját ingatlanában Cikk

Kft. 2019-ben több száz kilométerre, esetleg uniós országban (például Szlovákia) lakó munkavállalókat foglalkoztatna. Az elszállásolást saját ingatlanában oldaná meg. Milyen adóvonzata van ezen juttatásnak? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Mobilitási célú lakhatási támogatás 2019 Kérdés

A munkáltató által nyújtott mobilitási célú lakhatási támogatás adómentességével kapcsolatban szeretnék kérdezni. Azt tudom, hogy ez az adómentesség 2019. január 1-jével megszűnik, de voltam egy előadáson, ahol említettek olyat, hogy aki 2019.01.01-e előtt is kapta ezt a támogatást, annak továbbra is adómentes marad. Azt szeretném megtudni, hogy ez valóban így van-e, mert nem találtam a törvény szövegében. A gyermekem 2017 márciusától kapja folyamatosan ezt a támogatást. Köszönöm.

Adómentes lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk adómentes munkáltatói támogatást szeretne adni egyik munkavállalójának lakásvásárláshoz. Az átutalás decemberben megtörténik, viszont az adásvételi szerződés várhatóan 2019. évben készül el. Az lenne a kérdésünk, hogy megfelel-e így az adómentes előírásoknak az ügylet, ha 2019. március 31-éig kapja meg a cég a lakásvásárlást igazoló iratokat? Cégünk bankszámláját az Erste Bank vezeti, egy kitöltendő lapot kaptunk csak ezzel kapcsolatban. Elegendő-e, ha a bank igazolását csak az utalást követően kapjuk meg? Válaszát előre is köszönöm!

Munkáltatói lakáscélú támogatás folyósítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk vissza nem térítendő munkáltató támogatást nyújt egy dolgozójának lakásvásárláshoz. Az adómentesség feltételei teljesülnek. Kérdésünk az lenne, hogy mi számít pontosan a támogatás folyósításának? 1. Ha a munkáltatói még idén a pénzforgalmi számlájáról a már megnyitott lakásalapszámlára elutalja a támogatást? 2. A támogatás folyósításával megbízott bank a lakásalapszámláról továbbítja az összeget az ingatlan eladóinak? Az első esetben lenne garantált a támogatás adómentessége, utóbbi esetben nem biztos, hogy még az idei évben továbbítja a bank az összeget. Válaszukat köszönjük!

Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk

Több hónapig tartó huzavona után körvonalazódtak az egyes adótörvények főbb jövő évi változásai, noha a korábbi évek gyakorlatát tekintve korántsem jelenthető ki, hogy az őszi adócsomagban elfogadott módosítások már a végleges szabályokat tartalmazzák, hiszen évről évre fel-felbukkannak az év végi egyéb, költségvetési tárgyú törvényjavaslatokban adószabályokat érintő változtatások is.

Haszonélvezeti jog – adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltatói lakáscélú támogatás adható-e annak a munkavállalónak mind munkáltatói, mind munkavállalói oldalról adómentesen, aki lakást vásárol, ahol a tulajdonjogot a kis- és fiatalkorú gyermekek kapják, a munkavállaló pedig haszonélvezeti jogot jegyeztet be az ingatlan-nyilvántartásba. A többi feltétel rendben van, ez pedig vita tárgya. A 2014-es NAV-tájékoztató szerint: ... 2. A támogatás akkor felel meg az adómentesség jogszabályi feltételeinek, ha – a támogatást hitelintézet, kincstár útján a rendeletben meghatározott feltételek és eljárás szerint folyósítja a munkáltató, és – a lakáscélú munkáltatói kölcsön elengedésének esetét kivéve – a támogatás magánszemély részére történő átutalásáról a hitelintézet vagy a kincstár az átutalás évét követő év január 31-éig igazolást állít ki a munkáltató részére [rendelet 2. §], – a munkavállaló az ingatlan-nyilvántartás szerint bármely arányban tulajdonjogot, haszonélvezeti jogot szerzett abban a lakásban, amellyel összefüggésben a támogatást kapta (a feltétel teljesül abban az esetben is, ha a tulajdonjog, haszonélvezeti jog megszerzése a támogatás felhasználásával történik, vagy, ha a tulajdonjog megszerzésére zártvégű lízing keretében kerül sor, továbbá házastársak esetében az ingatlan-nyilvántartástól függetlenül is, ha az ingatlan közszerzeménynek minősül), ..... Az szja-törvény 1. számú mellékletének 9.3. pontja ettől szűkebben fogalmaz. Szakmai válaszát előre is köszönöm.

Kiküldetés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk feladata a szaktanácsadás, ezen kívül gyors, pontos és megbízható információk eljuttatása tagjainkhoz. Feladataink ellátása érdekében tanácsadó hálózatot üzemeltetünk az ország egész területén. Ezen, munkaviszonyban álló tanácsadók munkaidejük jelentős részében a tagokat látogatják, míg a maradék időben az adott megye területén lévő irodák valamelyikében fogadják az ügyfeleket. A munkavégzésükhöz a saját gépjárművüket használják, munkaszerződésükben a munkavégzés helyeként az adott megye területe van meghatározva. A fenti körülményekre tekintettel, ezen tanácsadók részére a saját gépjárműhasználat címén 1.) adómentesen fizethető-e kiküldetési rendelvény alapján az otthonról történő elindulás az első ügyfélhez, vagy az ügyeletes irodába, illetve a napi munka befejezését követő hazaindulás az utolsó ügyféltől vagy az ügyfélszolgálati irodából a NAV honlapján közzétett általános fogyasztási norma és üzemanyagár, valamint a kilométerenkénti 15 forint általános személygépkocsi-normaköltség figyelembevételével? 2.) adómentesen fizethető-e a napközbeni munkavégzés során az első ügyféltől/irodától az utolsó ügyfélhez/irodához történő megérkezésig a költségtérítés a NAV honlapján közzétett általános fogyasztási norma és üzemanyagár, valamint a kilométerenkénti 15 forint általános személygépkocsi-normaköltség figyelembevételével?

Utazási bérlet 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy a béren kívüli juttatási rendszer változása érinti-e a távolsági bérlet 86 százalékban adómentes elszámolhatóságát, illetve a kiküldetések, munkába járások elszámolhatósága változik-e 2019-től? Köszönöm!

Tűzifajuttatás erdőgazdálkodásban dolgozóknak Kérdés

2019. 01.01-től adható-e adómentesen tűzifa az erdőgazdálkodásban dolgozóknál? A 2009. december 31-én hatályos szja-törvény 8.12 és 8.28 pontja szerint adómentes volt, az adómentesség 2012.01.01-től megszűnt, azonban a Krtv. 206. § (16) bekezdése alapján adómentesség fennáll azon dolgozóknál akik a juttatásra 2009. december 31-éig jogosultságot szereztek. A 2009. évi LXXVII. évi törvény hatályát veszti 2019-től (2012. évi LXXVI. törvény 7. § (3), 92 § (1) és a (10) együtteséből látszik). De a 2012. évi LXXVI. törvény 1. §-ának 1. bekezdése azt mondja, a törvénnyel hatályon kívül helyezett törvény vagy törvényi rendelkezés hatályon kívül helyezése nem érinti az annak alapján e törvény hatálybalépése előtt keletkezett, megszüntetett vagy módosított jogviszonyokat, jogokat és kötelezettségeket. Ezek alapján adómentes juttatásként lehet-e adni a tűzifát vagy nem?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink