434 találat a(z) adómentes juttatás cimkére
Ösztöndíj külső forrásból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánegyetemként működő felsőoktatási intézmény és közhasznú jogi személy vagyunk. Részben magyar állami, részben külföldi állami forrásból közvetlenül finanszírozzuk tevékenységünket, nemzetközileg akkreditált (és a magyar OM által is akkreditált), csak idegen nyelven folyó képzéseket folytatunk, nemzetközi megállapodás alapján létrehozott intézmény vagyunk. Jól gondoljuk-e, hogy a közvetlenül hozzánk beérkező, célzottan hallgatói, kutatói ösztöndíj kifizetésére szánt, nem magyar állami támogatásokat ugyanúgy adómentesen fizethetjük ki a pályázó nyertes, hallgatói jogviszonyban álló bel- és külföldi hallgatóink részére? Az így adott ösztöndíj adómentességét az szja-törvény 1. számú melléklet 4.13 pontja és a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 85/B § (1) bekezdésében leírtak alapján vélelmezzük. Válaszát előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel B.Gy.
Lakásvásárlási támogatás új ingatlan vétele esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság szeretné 4 millió forinttal támogatni munkavállalója új családi házának felépítését, amely megfelel a vonatkozó rendeletek szerinti méreteknek. Megteheti-e a cég, hogy a támogatás összegét átutalja a munkavállalónak, aki ebből részben egyenlíti ki a generálkivitelező számláját? Ha nem, akkor milyen módon adhatja adómentesen a támogatást, ha a munkavállaló nem vesz fel hitelt pénzintézettől? Üdvözlettel: Karnitscher János
Adómentesen adható egészségbiztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott cég szeretne a munkaviszonyban foglalkoztatott ügyvezetőjére egészségbiztosítást kötni egy olyan szolgáltatónál, amely csak olyan cégekkel szerződik, ahol a munkavállalók létszáma meghaladja a 10 főt, de adott cégnél ez a feltétel nem teljesül. Lehetőségük van azonban, hogy egy közvetítő cégen keresztül mégis meg tudják kötni itt az egészségbiztosítást, a közvetítő cég számlázna az adott cégnek. Ez esetben is adómentes juttatásnak minősül ez az egészségbiztosítás, ha egyébként az értékhatára megfelel a törvényi előírásoknak?
Gépkocsivezetők napidíja II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm szépen a Gépkocsivezetők napidíja címmel feltett kérdésemre adott válaszát. Az alábbiakat szeretném pontosítani: A 1. kérdésemhez: Ha a nemzetközi fuvarozás során 24 órán belül a gépkocsivezető 8 óránál kevesebbet tölt külföldön, illetve az egybefüggő 6 órát nem éri el a belföldön tartózkodása, akkor sem a belföldi napidíj, sem pedig a külföldi napidíj nem adható adó- és járulékmentesen? A 2. kérdésemhez azt szeretném pontosítani, hogy mi szerepeljen a gépkocsivezető munkaszerződésében a munkavégzés helyeként, hogy a napidíj (élelmezési költségtérítés) – az egyéb feltételek megléte esetén – adó- és járulékmentesen legyen adható? Köszönöm megtisztelő válaszát! Pintér Csaba
Alapítványi kifizetés adómentessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú alapítvány annak alapszabályában rögzített közhasznú céljával összhangban oktatási intézményben kutatást folytató magánszemélyek részére a magánszemélyek kutatási eredményeinek konferenciákon vagy közlemény formájában történő publikálását kívánja támogatni (konferencia részvételi díjához illetve a publikáció folyóiratban való megjelentetése díjához történő hozzájárulás) pályázati kiírás keretében. A pályázatot elnyert magánszemélyeknek a támogatások pénzben kerülnének kifizetésre (átutalásra). A támogatást elnyerő pályázók kötelesek az elynert pályázati díjak felhasználásáról beszámolni. Kérdésem: ez megfelel-e az Szja-tv. 1. sz. melléklete 3.1. pontjában szereplő adómentes juttatásnak [oktatási intézményekben folytatott kutatásra (ösztöndíj címén) folyósítanak]? Másképpen kérdezve: az oktatási intézményben folytatott kutatás részének lehet-e tekinteni a kutatás eredményének publikálását? A választ előre is köszönöm: Molnár Lajos
Labdarúgó-Eb 2016 jegyek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az ügyfelem vett a labdarúgó Eb-re jegyeket. Számlát kért, de csak magánszemélyre szóló jegyet és számlát adhatott ki az UEFA, cégnévre nem lehetett számlát kérni. Kérdés, hogy a cég ezt a költséget (a számla nem szól a cég nevére) elszámolhatja-e adómentes juttatásként az szja-törvény 1. számú mellékletének 8.28 pontja alapján? A jegyek csak a magyar meccsekre szólnak, és nem tartalmaznak szállást és utazást. Tisztelettel és köszönettel: Viktor
Temetési költség céges elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetőjének édesanyja a mai napon elhunyt. Az ügyvezető jelenleg munkaviszonyban áll a cégben. A temetés költségeit szeretné a cég fizetni. Ebben az esetben a költséget adómentesen számolhatja-e el a cég? Ha igen, milyen formában tudja majd elszámolni? Köszönettel!
Egyesület – szja, eho, reprezentáció Kérdés
Sportegyesületeink esetében minden évben a beszámoló készítésekor az étkezésre fordított költségeket kiemelten vizsgáljuk, miután eddigi ismereteink szerint a kiadási főösszeg/bevételi főösszeg (kettő közül a kisebb) 10 százaléka feletti rész után szja- és ehofizetési kötelezettség keletkezik. Most olvastam egy cikküket, amely 2012. 07. 23-án jelent meg (Milyen juttatás lehet adómentes a versenysportolóknak?), és ezt a témakört járta körbe. Ebben az írták, hogy: "Az a szolgáltatás is adómentes, amelyet a sportszervezet, országos sportági szakszövetség az edzőtáborok keretében az edzési vagy versenyfeladathoz tartozó utazás, szállás és étkezési szolgáltatás révén juttat a versenysport, diáksport érdekében szervezett edzés vagy verseny vele munkaviszonyban, megbízási vagy vállalkozási jogviszonyban nem álló résztvevőjének". Ezek szerint, amikor a megyei kettőben futballozó vidéki kis csapat (minden játékosa amatőr) a meccs végén kap egy tál ételt és italt, az adómentes volna? Miután a versenyeztetéssel összefüggésben kapják, jogviszonyban kizárólag amatőr sportolóként állnak az egyesülettel... A cikkben lejjebb viszont Önök is említik az általunk alkalmazott szabályt. Ezek után kérdés, hogy adómentes-e, avagy sem, a fenti meccs utáni étkezés és ital...?
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól értem, ha a munkaválalló például naponta 2 órát dolgozik, és arra kap naponta 11 880 forint összeget (szakképzett, 5940 forint x 2), az a vállalkozónál adómentes juttatás (nem kell adóalapot növelni) teljes mértékben vállalkozónál figyelembe vehető költség (például egyéni vállalkozónál)?
Színházi előadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét abban, ha a munkavállalóink (mindenki) színházi előadáson vesz részt, a dolgozóknak juttatott színházjegy adómentes, de a hozzá kapcsolódó személyszállító autóbusz költsége után kell-e 16 százalék szja-t, 27 százalék ehót fizetni? Köszönöm a segítségét.
Állásfoglalás kérése munkaruházat Kérdés
Szíves állásfoglalásukat kérjük az ügyben, hogy azoknak a munkatársaknak, akiknek munkaköri feladatuk más cégekkel való tárgyalásokon való részvétel, amivel gyakran együtt jár az ipari üzemben való felmérések, állapotvizsgálatok végzése, adható-e adómentesen munkaruházati termék? A munkatársak igénye, hogy ne a saját öltönyüket piszkítsák össze, esetleg szakadjon el, indokolt. Hivatkozással arra, hogy adómentes a munkáltató által a munkavállaló magánszemélynek adott munkaruházati termék – az szja-törvény 1. számú mellékletének 9.2. alpontja szerint..., továbbá olyan öltözet és tartozékai, amelyek a munkavállaló egészségének védelme, a munkakörén, feladatainak ellátásán kívül hordott ruházatának megóvás céljából az adott munkakörben, a feladat ellátása közben visel, feltéve, hogy a körülményekből megállapíthatóan a munkaruházati termék használata nélkül a munkavállaló egészsége veszélyeztetett, illetve a ruházat nagymértékű szennyeződése, gyors elhasználódása következne be – kérdésünk, hogy fenti munkakörökben adómentesen biztosíthatunk-e megfelelő öltönyt, nadrágot, pulóvert? Mielőbbi válaszukat várva.
Adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás 2. Kérdés
A fenti címmel feltett kérdésemre adott válaszát kérem felülvizsgálni, a 15/2014. évi NGM rendelet, 6. § (1) pontja alapján szíveskedjen újra értelmezni, hátha mégis adható a támogatás. Várom válaszukat: Tisztelettel: Dornfeldné Ili
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk jelentős exportforgalmat bonyolít, ami miatt szükségessé vált, hogy a munkavállalóink külföldre utazzanak az üzleti partnereinkhez tárgyalásra, megrendelések lebonyolítására és egyéb hivatalos ügyekben. Kérdésem, hogy helyes-e az az eljárás, amely szerint a munkavállalók 1 napra 30 eurót kapnak, ebből 15 euró bizonylat nélkül elszámolható adómentesen napidíjként, 15 euróval pedig a cég nevére kiállított számlákkal (szálloda, utazás...stb.) elszámolnak?
Adatszolgáltatás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egy kft. alkalmazottjának nyújtott adómentes támogatást lakáshitel-törlesztés címén. Kérdésem az lenne, hogy a 08-as bevallásban ezt fel kell-e tüntetni, valamint találtam egy 15k37-es adatlapot, ami szintén ebben a témában érintett.
Külföldi napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több válaszukat is elolvastam, de arra vonatkozólag nem kaptam egyértelmű választ, hogy mi van abban az esetben, ha aapidíjként a kiküldött tag 15 eurót vagy annál kevesebbet kap? Ebben az esetben is csak a 30 százalék adómentes juttatás, és az ezen felüli rész adóköteles, vagy így belefér a maximálisan adható adómentes értékhatárba? Válaszát előre is köszönöm!