434 találat a(z) adómentes juttatás cimkére
Befolyásolja az eladás ténye az adómentességet? Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Társaságunk az egyik alkalmazottjának kamatmentes kölcsönt nyújtott a lakáshitele törlesztéséhez. A kölcsönt egy összegben utaltuk át, és a hitel tőkerészének csökkentésére használta fel. (Mindenben megfelelt az adómentesség követelményeinek.) A kölcsönszerződés szerint a kölcsönt 7 év alatt kell törlesztenie, mely 7 millió forint volt. Társaságunk szándéka szerint minden évben az aktuális törlesztő részletet elengedi. Mi a helyzet, ha a 7 év alatt a lakást eladja, és helyette családi házat épít? Adómentes maradhat a még hátralévő kölcsön összege? A törlesztés ütemezése maradhat az eredeti szerződés szerint vagy szerződést kell módosítani? Befolyásolja az eladás ténye az adómentességet? Köszönöm válaszát.
Munkáltatói adómentes lakáscélú támogatás – házastársak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Férj és feleség egy kft. alkalmazottai. 25 millió forint értékben lakást vásárolnak, 50-50%-os tulajdoni hányaddal. Kérdésem, hogy mindkét munkavállaló megkaphatja-e a kft.-től a 30%-os (7,5 millió forint) támogatást adómentesen, 8 évre leosztva? Kaphatnak-e 8 év alatt évente fejenként 937 500 forintot adómentesen a kft.-től, tehát összesen 15 millió forintnyi támogatást?
Külföldi napidíj adómentes részének megállapítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több éve nem volt külföldi kiküldetésem, most konkrét esetben kérnék segítséget. Több cikket találtam ebben a témában, de bizonytalan vagyok. Egy kft.-ben az alábbi költségek merültek fel: repülőjegy 530 000 Ft, szállás 85 000 Ft, egyéb helyi közlekedés 60 000 Ft, étkezés 98 000 Ft. A helyi közlekedés készpénz, a többi a cég számlájáról kártyás fizetés vagy előre utalás. 21 nap a kiküldetés. Mennyi lehet a napidíj adómentes része? Az összes költség étkezés nélkül 675 000 Ft 30 százaléka 202 703 forint (max. 21*15*310, vélelmezett árfolyam) 97 650, vagyis adómentesen ennyi számolható el. Jó a számítás menete, vagy rosszul értelmezem a törvényt? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Mlinár jánosné
Gépjárművezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. kérdés: egyszemélyes kft. ügyvezetője (aki öregségi nyugdíjat kap csak, és a társaság megfizeti utána az egészségbiztosítási összeget) néha végez fuvarfeladatot, erre az időszakra adható-e neki kiküldetési díjként adómentes juttatás (ez befolyásolja-e a nyugdíjat)? 2. kérdés: a kft. egyik alkalmazottjának szeretnénk üzemanyag-megtakarítást adni. A megtakarítás összege eléri az adómentesen adható 100 000 Ft-ot (pl. 160 000 Ft). Meg kell-e neki adni a tényleges összeget (akkor már adóköteles lesz), vagy a 160 000 Ft-ból megállapodás alapján 100 000 Ft-ot adunk adómentesen neki? Előre is köszönöm!
Külföldi bank által adott visszatérítés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy magyar illetőségű adózónak van egy külföldön vezetett bankszámlája (van kettős adóztatás elkerülő egyezmény), mely kártyás használata után a külföldi bank visszatérít neki 3 százalékot. A külföldi bank Magyarországon tudomásom szerint nem minősül kifizetőnek és értelmezésem szerint nem külföldi személy. Mégis minősíthető ebben az esetben is az szja törvény 1. mell. 8.14-es alapján adómentes juttatásnak? Mi ebben az esetben az irányadó szabály? Köszönettel
Külföldi ügyvezető lakásbérleti díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Német anyavállalat az osztrák leányvállalatnál foglalkoztat heti 5 órában ügyvezetőként egy osztrák állampolgárt, aki a magyarországi leányvállalatnál is ügyvezető, heti 20 órában. Lakást is bérel számára a cég Magyarországon, mely után az eddigi gyakorlat szerint a magyarországi cég fizeti meg a cég nevére szóló számla ellenében a bérleti díjat, és adózza le az egyéb meghatározott juttatások szerint. Kérdésem: törvényesen jár-e el a cég? Az elmúlt időszakban felmerült, hogy esetleg a magánszemélynek kellene leadóznia, de több fórumon ellentétes információkat találok. Sőt a NAV-tól telefonban olyan tájékoztatást is kaptam, hogy esetleg adómentesen is lehetne juttatni ezt a munkavállalónak. Mely változatnak milyen adminisztrációs (szerződés, megállapodás stb.), illetve járulékkötelezettsége (ha a magánszemélynek ez adóköteles jövedelem) keletkezik? Elsősorban az érdekelne, hogy ha a cég adózza le, milyen háttérdokumentumokra van szükség. Ha a magánszemélynek adóköteles ez a jövedelem, és nem havonta történik a számlakifizetés, ebben az esetben a magánszemélynek milyen időközönként kell leadóznia? Szíves válaszát előre is köszönöm!
Egészségpénztári adomány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egészségpénztáron keresztül lehet-e a dolgozónak adományt adni? A munkáltatónak valóban adómentes? A dolgozó negyedévente fizeti meg a tárgynegyedévben kifizetett adomány x 0,82x0,15 szja és adomány x 0,82 x0,22 ehót. Majd az adóbevallásában igényelheti vissza a maximum 750 000 x 0,2 adókedvezményt. A támogatottak köre rugalmasan választható. Valóban nincs a támogatásnak maximumösszege? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Grizák Gyuláné
Lakhatási támogatás adómentesen: erre figyelmeztet a NAV Cikk
Január 1-jétől a mobilitási célú lakhatási támogatással bővült azoknak a juttatásoknak a köre, amelyeket a munkáltató adómentesen nyújthat a munkavállalóinak. Az Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatójában összefoglalta a főbb tudnivalókat.
Óvodai-bölcsődei szolgáltatás elszámolása Kérdés
Kedves Szakértő! Szeretnénk igénybe venni az adómentes óvodai-bölcsődei szolgáltatást. Milyen módon, hogyan tudjuk igénybe venni, kinek a nevére szóljon a számla? Megköszönnénk az erre vonatkozó bővebb tájékoztatást. Köszönettel várjuk a választ.
Adómentesen adható védőeszköz, munkaruha, iskolai képzés Cikk
A munkáltató vagy éppen bármely (például megbízási) jogviszonyban a foglalkoztató számos juttatást adhat adókötelezettség keletkezése nélkül a munkavállalói, a tevékenységében közreműködő magánszemélyek részére. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat.
Juttatások választása – csakis adómentes Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megteheti-e a munkáltató, hogy a dolgozóknak csakis adómentes elemeket biztosít a juttatások közül? Van-e olyan szabály, mely szerint, ha juttatási rendszer működik a vállalkozásnál, akkor valamilyen juttatást kötelező biztosítani? Úgy hallottam, az egészségpénztárakra vonatkozóan van hasonló előírás.
Óvodai ellátás adómentes juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az adómentes óvodai ellátás fogalomba pontosan milyen szolgáltatások tartoznak bele? Az pontosan milyen jogszabályból olvasható ki, hogy mi minősül óvodai és bölcsődei szolgáltatásnak? Beletartozik a gyermekfelügyelet, étkeztetés stb.? Köszönöm előre is a válaszukat!
Hideg napok: mi számít kötelező és adómentes védőitalnak? Cikk
Az időjárás-előrejelzések szerint – átmeneti enyhülést követően – még hetekig kemény hidegre kell számítani, így a munkáltatóknak a szabadtéri munkahelyeken dolgozók számára folyamatosan gondoskodniuk kell megfelelő téli munkaruha, védőital juttatásáról. Cikkünkben emlékeztetünk e juttatásokra vonatkozó adózási tudnivalókra.
Adómentes lakhatási támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Méltányolható-e a az alábbi lakásigény (az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás folyósítása szempontjából) • négytagú család, a gyermekek 18 év alattiak • a lakáshitel célja egy 4,5 szobás családi ház, ahol a fél szoba 11 négyzetméteres, az amerikai konyhás nappali 30 és 60 négyzetméter közötti Az szja-törvény 1. számú melléklet 9. pont 9.3. alpont 9.3.4. alpont c) pontja szerint „A 8 négyzetméternél nagyobb, de 12 négyzetmétert meg nem haladó lakóhelyiségek esetében két ilyen lakóhelyiséget egy lakószobaként kell figyelembe venni, azzal, hogy ha az így kapott szobaszám nem egész szám, a szobaszámot lefelé kerekítve kell megállapítani;” Véleményünk szerint a fentiek alapján a 4,5 szobát lefelé kell kerekíteni, a családi ház tehát négy szobásnak minősül, és a fenti pont cb) alpontja alapján négy fős család esetében a méltányolható kategóriába tartozik. Helyes-e az értelmezésünk? Köszönöm a választ előre is!
Gépkocsivezető kiküldetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás fuvarozással is foglalkozik. Jellemzően útépítéseknél és építkezéseknél. Követ, homokot stb. szállít a megrendelő kérése szerint. Az egyéni vállalkozónak van egy alkalmazottja, aki a tevékenységet végzi. A munkavállaló általában nem megy el az egyéni vállalkozó székhelyére naponta, a lakhelyéről a munkaterületre megy saját gépjárművével. Kérdésem az lenne, hogy amikor a munkavállaló a lakhelyéről közvetlenül a munkaterületre megy, lehet kiküldetési rendelvénnyel költséget elszámolni? Második kérdés: adható-e adómentesen napi 3 000 forint költségtérítés a sofőrnek? Köszönöm.