533 találat a(z) Kúria cimkére
Ebbe nem szólhat bele az MNB – mondta ki a Kúria
Cikk
Több tízmillió forint bírságot szabott ki az MNB egy társaságra engedély nélküli tevékenység miatt. A cég perre ment, mert úgy ítélte meg, hogy e tevékenységéhez nem szükséges a piacfelügyelet jóváhagyása. Az ügy a Kúriánál kötött ki.
Felmondás nyugdíjasnak: így döntött a Kúria
Cikk
Indoklás nélkül mondott fel a munkáltató egy egy nyugdíjas munkavállalónak, aki pert indított, amelyben a Kúria mondta ki a végső szót.
Bérezés egyszerűsített foglalkoztatásnál: a Kúriáig jutott az ügy
Cikk
Jogsértőnek találta a munkaügyi ellenőrzés az egyszerűsített foglalkoztatásban alkalmazott munkavállalók bérezését. A munkáltató fellebbezett, majd felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához.
Közalkalmazotti illetmények ügyében határozott a Kúria
Cikk
Illetményei meghatározásában támadt vita egy közalkalmazott és foglalkoztatója között. A peres ügy a Kúriánál kötött ki.
Kiszervezett dolgozók: itt a válasz, mi lesz velük
Cikk
Gyakran előfordul, hogy a munkáltató bizonyos résztevékenységeket kiszervez, melynek következtében egy későbbi időponttól kezdődően az adott résztevékenységet – általában szolgáltatást – már egy teljesen eltérő jogi személy végzi. Az efféle helyzetek pedig egy sor munkajogi kérdést is felvetnek. Nem mindegy például az, hogy a jogutód munkáltató köteles-e foglalkoztatni a korábbi (jogelőd) munkáltató alkalmazottait vagy sem. Amennyiben köteles, arra a kérdésre is választ kell kapnunk, hogy változhatnak-e a foglalkoztatás feltételei. Abban az esetben pedig, ha erre nem köteles, fontos tudni, hogy a munkavállalókat milyen feltételekkel lehet elbocsátani. Ezekre a kérdésekre keressük az alábbiakban a választ.
Jól jár, ha tudja – utolsó esély a jelzáloghiteleknek
Cikk
Megállapodási javaslatokkal kereshetik fel a bankok szeptember végéig a késedelmes jelzáloghitel-adósokat. Csak az ügyfél együttműködésével van esély egyezségkötésre, ám a végrehajtással, perrel érintett ügyekben nem várható könnyítés. A Jogi Fórum részletesen ismerteti a teendőket.
Egy csokorban a nyári munkajogi változások
Cikk
Másfél évvel ezelőtt kezdődtek meg a szociális partnerek, valamint a kormányzat között azok a tárgyalások, melyeknek eredményeképpen idén nyáron változott a munka törvénykönyve. A legfontosabb változások – amelyeket az alábbiakban ismertetünk – több időpontban lépnek hatályba.
Ping-pong a bírósági határozatokban – döntött a Kúria
Cikk
Több bíróságot, némelyiket többször is megjárt az az uniós mezőgazdasági támogatás teljesítésével kapcsolatos ügy, amelyben a minap döntött a Kúria.
Felmondás: új szabályokra kell figyelniük a munkáltatóknak
Cikk
Vissza lehet vonni a felmondást, ha az olyan körülmény miatt vált jogellenessé – például várandósság –, amelyről nem volt tudomása a munkaadónak, s bizonyos körben az apákra is kiterjed a felmondási védelem a munka törvénykönyve idén június közepén hatályba lépett módosításai révén. A Kúria további törvényváltozásokat sürget.
Itt a lista, milyen indokkal mondhat fel a munkáltató – sok jogesettel!
Cikk
Alapvető kritériuma a munkáltató által a munkavállalóval közölt felmondásnak, hogy annak indoklása világos, valós és okszerű legyen, olyannyira, hogy ezt egy munkaügyi jogvita során bizonyítani is lehessen. Tekintettel arra, hogy a munkaviszonyt megszüntető jognyilatkozatokkal összefüggő perek döntő többsége ezen követelmények érvényesülésén áll vagy bukik, érdemes megvizsgálni, hogy pontosan mit is takarnak.
Balesetet szenvedett a munkavállaló, felelős-e a munkáltató? Döntött a Kúria
Cikk
Munkavégzés közben bekövetkezet baleset ügyében pereskedett a villanyszerelő munkavállaló munkáltatójával. Az ügy a Kúriánál kötött ki.
Törölte a céges mobil adatait, elbocsátották, a Kúria is tárgyalta az ügyet
Cikk
Közös megegyezéssel megszűnt volna az alkalmazott munkaviszonya, de előzőleg akadt egy kis kalamajka a céges mobil telefon körül. Az ügy a Kúriáig jutott.
Mi lesz ebből? Nyugdíjügyben kér normakontrollt a Kúria
Cikk
A felperes a Kúriánál sérelmezte, hogy közszolgálati viszonya miatt szüneteltetnie kellett szolgálati nyugdíját. A testület az Alkotmánybíróságtól várja a megoldást.
Minek minősül a vadásztársaság? Megmondta a Kúria
Cikk
Termelőszövetkezetként nyilvántartásba vehető-e a vadásztársaság? Erről folyt a per, amelynek végére a Kúria tett pontot.
300 milliós kártérítést kell fizetniük a munkavállalóknak – így döntött a Kúria
Cikk
Első körben 300 millió forintnál is magasabb összeg volt a tét a pénzintézet és alkalmazottai közötti pénztárhiány kezelése miatti munkaügyi perben. Az ügy a Kúriánál kötött ki.