1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Egyéni vállalkozó költségelszámolása személygépkocsi nyílt végű lízingnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi boltot üzemeltető egyéni vállalkozó nyílt végű lízinggel személygépkocsit szeretne az egyéni vállalkozásába. Kérem foglalja össze az ezzel kapcsolatosan a tudnivalókat, illetve erősítsen meg, hogy jól gondolom-e a szabályokat. Értékcsökkenést nem számolunk el, mivel nem kerül az ő tulajdonába egyelőre. Útnyilvántartást kötelezően vezetnie kell.Tankolás, javítás, autómosás költségeiről számlát hoz és azokat elszámoljuk. Van ennek korlátja, mennyit lehet? a cégautóadót ki fizeti? Az áfát levonásba helyezzük a lízingdíjból. Válaszát előre is köszönöm.
Forgalomból ideiglenesen kivont személygépkocsi értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy személygépkocsinak a forgalomból történő ideiglenes kivonása esetén lehetőség van-e az értékcsökkenést továbbra is elszámolni? Kaptam olyan választ, hogy szó sem lehet róla, de ezzel nem teljesen értek egyet. Az autó nem garázsban fog állni, úgy vélem, hogy így is avul, még ha nem is olyan mértékben, mintha használatban lenne. De persze, lehet, hogy tévedek. Azt azonban nem tudom, hogy mi a helyzet a társasági adó törvény szerinti értékcsökkenéssel. Köszönöm a segítséget! Emília
Egyesület pályazaton nyert támogatása Kérdés
Az egyesület megnyert egy játszótér kialakításának pályázatát. Azt szeretném megkérdezni, hogy a pályázati összeget hogyan kell elszámolnom? Egy összegben az egyéb bevételek között, vagy évenként kell csak annyi bevételt figyelembe venni, amennyi értékcsökkenést elszámoltam rá, addig a 414 lekötött tartalékon kell szerepeltetnem?
Kata utáni tao nyitómérlege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság kata alanyiságát 2014.03.31-én adótartozás miatt a NAV megszüntette, 04.01-től a tao alá tartozik. Nyitó mérlegében a korábban már nullára leírt tárgyi eszközeit 100 ezer forint egyedi érték alatti piaci értéken szerepelteti. Kérdésem, hogy ezt a "felértékelést" mivel szemben kell lekönyvelni? Ez a bt. 2014.06.30-án végelszámolás megkezdéséről határozott. A 04.01-06.30-ig tartó tevékenység időszakában ezekre a tárgyi eszközökre 100 százalékos értékcsökkenést kell elszámolni? Vagy más módon kell ezt lekönyvelni? Válaszát tisztelettel köszönöm, Szabó Jánosné
Értékcsökkenés: mit mond a NAV, és mit kell tudni még? Cikk
A NAV nemrégiben közzétett egy értelmezést honlapján arra az esetre, ha a mikrogazdálkodó fejlesztési tartalék felhasználásával helyez üzembe tárgyi eszközt. Mi a teendő, ha valaki nem a kiadott jogértelmezés szerint járt el? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merültek fel az adóhatósági közlemény alapján, cikkünkben ezeket válaszoljuk meg.
Személygépkocsi nyíltvégű pénzügyi lízingje Kérdés
Egy kft. 24 havi részletre nyíltvégű pénzügyi lízingben kíván venni egy személygépkocsit. A teljes vételár (bruttó ár és regisztrációs díj) könyvelésének menetét szeretném megtudni, első részlet (saját önrész) lízing összege, kamatok könyvelési menete a 2014. évi jogszabály alapján és az értékcsökkenési leírás százaléka mennyi a megengedett? Mire kell különösen odafigyelni, például a 24. hónap végén a maradványérték le nem vonható áfája hogyan könyvelődik? Csak és kizárólag a vállalkozási tevékenység érdekében lesz használva a személygépkocsi, így cégautóadót kell-e fizetni utána vagy folyamatos útnyilvántartással kiküszöbölhető?
Tárgyi eszköz beruházás Kérdés
Ha a vállalkozás a lekötött tartalékból tárgyi eszközt vásárol, akkor az annak aktiválásáig felmerülő költségszámláknál az áfa elszámolható? Évenkénti értékcsökkenés elszámolható?
Ezzel jár a cégautó üzembentartói jogának átruházása Cikk
Egy társaság átmenetileg gondolt pénzügyi nehézségei miatt ideiglenesen átadná autói üzembentartói jogát a dolgozóinak. Milyen következményekkel jár az ilyen tranzakció? Az Adózóna olvasójának kérdésére Pölöskei Pálné adószakértőnk válaszolt.
Mintadarab, mint tárgyi eszköz Kérdés
Sok cégnél az a gyakorlat, hogy az eladásra szánt árukból azokat, amelyeket bemutatási célra használnak (például bútorok, műszaki cikkek), nem áruként, hanem tárgyi eszközként veszik nyilvántartásba, és értékcsökkenést számolnak el rá az eladásig. Valahol azt olvastam/hallottam, hogy ezt nem szabad. Így van-e, és ha igen, mikortól? Köszönettel várom válaszát.
Értékcsökkenés Kérdés
Az egyik cég úgy szeretné felemelni a jegyzett tőkéjét, hogy apportként tárgyi eszközöket visz a cégbe. Ezeket az eszközöket kötelező értékcsökkenteni, vagy esetleg, ha a szabályzataiban cég azt rögzíti, nem kell elszámolni rá értékcsökkenést?
Nem használt tárgyi eszköz értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném segítségüket kérni a következő témában: Cégünk többek között gépek bérbeadásával foglalkozik. A gépeket a 131-es számlaosztályba könyveljük, beruházási kedvezményt veszünk figyelembe ezekre a gépekre. Értelemszerűen évente nem vesznek bérbe minden gépet az állományból. Ilyenkor mi a teendő, vagy van-e teendő: - nem teszek semmit, minden gépre számolok értékcsökkenést, - kigyűjtöm a nem bérbeadott gépeket és inaktív állományba helyezem, és nem számolok rá értékcsökkenést, - kigyűjtöm a nem bérbeadott gépeket és átsorolom a készletek közé, de mi van az olyan gépekkel, amelyekre beruházási kedvezményt vettem igénybe? Várom válaszukat. Köszönettel: KSZ
Értékcsökkenés + támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél egy meglévő üzlethelyiséget, amelynek bekerülési értéke 2006. évben 8 eFt volt, az értékcsökkenését évi 2 százalékban határoztuk meg és számoltuk el, 2013-ban felújítottunk. A felújítás értéke 15 eFt – ebből 7 eFt GOP-támogatást kaptunk. Kérdésünk az lenne, hogy a támogatást a 2013. évre hogyan, milyen arányban számolhatjuk el? Várjuk, amennyiben lehet, sürgős válaszukat! Köszönjük.
Magánszemély bérbeadásból származó jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy másik magánszemélynek szerződés szerint bérbe adta lakásának egy szobáját 2008. 01. 01-2011.12. 31-éig tartó időszakra. Szerződés szerint a bérleti díjat havi szívességi használatra (a baráti kapcsolatukra) tekintettel 13 000 Ft/hó, a rezsihozzájárulást – szintén szívességi használatra tekintettel – 35 000 Ft/hó átalánydíjban állapították meg. A bérbevevő a díjakat minden hónapban átutalta a bérbeadó bankszámlájára. A valóságban az ingatlant az albérlő és a bérbeadó fia használta. A 3 szobás+kiszolgáló helyiségekből 1-1 szobát maguk, 1 szobát (nappali) és a kiszolgáló helyiségeket közösen használták. Ebből kiindulva az albérlő által használt terület (1 szoba és a közösen használt ingatlanrészek területének a fele) az ingatlan alapterületének az 50%-a. Ebben az esetben helyesen jár-e el a bérbeadó, amikor a használati aránynak megfelelően a rezsiköltségek felét számolja el a rezsihozzájárulás bevételével szemben, valamint a bérleti díj bevételéből levonta az ingatlan értékcsökkenését? A bérbeadónak a bérbeadásból így számított jövedelme (mivel a rezsiköltségek arányos része meghaladja a hozzájárulás összegét) bérleti díj mínusz amortizáció arányosan 50 százaléka. 1.Helyesen jár-e el a bérbeadó, ha a fenti jövedelmet vallja be, és fizeti meg utána a személyi jövedelemadót? 2. A bérbeadó nem vallotta be a bérbeadásból származó bevételét, jövedelmét az adott évek bevallásaiban, ezért önellenőrzés keretében szeretné azokat pótolni. Önellenőrzéskor élhet-e a tételes költségelszámolás választásával?
Nyakunkon az első mikrogazdálkodói beszámoló! Erre kell figyelni Cikk
Május 31-éig kell elkészíteni a mikrogazdálkodói beszámolót, amely jelentősen egyszerűsíti az adminisztrációt a kisebb vállalkozásoknál. A következőkben kiemeljük – a teljesség igénye nélkül – a legfontosabb tényezőket, amelyekre érdemes figyelni a beszámoló összeállítása során.
Társasági adóalap csökkentés Kérdés
Tisztelt Cím! Azt szeretném tudni, hogy jól értelmezem-e a társasági adó törvény 7. § zs) pontját? Adott egy vállalkozás 2013-ban, ahol a statisztikai létszám 6 fő, nettó árbevétel 49 millió forint volt, a tulajdonosok magánszemélyek. 2013. januárban a vállalkozás vett 2 darab új, korábban még nem használt ford fiesta (tehergépkocsira vizsgáztatva, a vállalkozási tevékenységet szolgálja közvetlenül) tehergépkocsit, egyenként nettó 2 millió 650 ezer, összesen 5 millió 300 ezer forintért. A vállalkozás adózás előtti eredménye 3 milllió forint. Jól értelmezem-e a törvényt, miszerint az adózás előtti eredményt csökkenthetem a tehergépkocsi bekerülési értékével, vagyis az adózás előtti eredmény 0 forint lesz? Van esetleg korlátozás? Ha igen, a gépkocsik után elszámolhatom a Tao. törvény szerinti 20 százalékos értékcsökkenést is, természetesen időarányosan? Köszönöm.