1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Fejlesztésitartalék-felhasználás adóalap korrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen szíves vezessen le egy példát a fejlesztési tartalék felhasználásával összefüggő adóalap-korrekcióra. Az adóalap növelése nem a beruházás évében van, hanem amikor már az éves értékcsökkenések és a fejlesztési tartalék összege eléri a beszerzési értéket. Adóalap-növelők az azutáni éves értékcsökkenések? Vagy a beruházás évében, illetve az azt követő években kell adóalapot növelni az éves értékcsökkenés összegével, amíg el nem éri a fejlesztési tartalék összegét (és a követő években nincs korrekció)? Köszönettel.

Értékcsökkenés Kérdés

A fejlesztési tartalékból vásárolt eszközök értékcsökkenése hogyan változtatja a társasági adó alapját?

Értékcsökkenés: erre is figyeljen a társaságiadó-bevallás kitöltésekor! Cikk

A számviteli értékcsökkenés növeli, míg a társasági adótörvény szerint számított amortizáció csökkenti a társaságiadó-alapot. Ez egyszerű. Papíron. A gyakorlat azonban általában bonyolultabb. A jó hír az, hogy az adótörvény is lehetőséget ad arra – korlátok között persze –, hogy az adóalapot a cég érdekeinek megfelelően formáljuk.

Kamionvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben soron kívüli állásfoglalást adni: Egy kft. vásárolt egy kamiont, nyílt végű pénzügyi lízinggel. Nettó vételára: 10 millió 945 ezer forint, ebből a saját erő: 5 millió 581 ezer forint plusz áfa. A törlesztés ideje 36 hónap, a lízingszerződés alapján a maradványértéke: 2 200 244 forint. Valószínűséggel 3 év után a lízingvevő vissza fogja adni az eszközt, nem tart rá igényt. A számviteli politikánkban rögzített értékcsökkenés időtartalma 5 év. Kérdéseink az alábbiak: 1. Ebben az esetben a számviteli törvény szerinti értékcsökkenést hogyan kell elszámolni? 2. Adótörvény szerint mely összeg után számolhatjuk el a 20 százalékos értékcsökkenést? 3. Hogyan kell ezeket a lízingügyleteket lekönyvelni? 4. A visszaadást hogyan kell könyvelni? 5. Fejlesztési tartalékot igénybe vehetünk-e rá? Válaszát előre is köszönjük! T. Mária ügyvezető

Egyéni vállalkozóra vonatkozó megszünési szabályok Kérdés

A NAV telefonos tájékoztatása szerint, ha az egyéni vállalkozó megszünteti a tevékenységét csak a kis értékű tárgyi eszközöket kell bevételként kezelni, a bevétel megnövelni velük, ha az a megszűnés évében leltárban szerepel. A nem kis értékűeket nem kell bevételnövelőként figyelembe venni, még akkor sem, ha annak értéke részben, vagy egészben értékcsökkenés-elszámolásra került. Kérem válaszukat, hogyan járjunk el! Például: 2002-ben beszerzett személygépkocsi a háziorvos kizárólag betegellátáshoz használta, leírása 5 év alatt megtörtént. A gépkocsi még mindig leltárban van, nullára leírva. EKG. gép 2012.12. hóban vásárolva, a leírás 3 év alatt. 1 év még nincs leírva, van nettó értéke. Ha 2015. évben megszűnik, mi a teendő a két említett eszközzel?

Eszközbeszerzéshez kapcsolódó támogatás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság eszköz beszerzéséhez kapott támogatást, amit halasztott bevételként elhatároltam. A feloldást az elszámolt értékcsökkenési leírással arányosan könyvelném, de nem tudom, hogy, ha maradványérték is van megállapítva, akkor az arányt mihez kell viszonyítani. Az értékcsökkenés összegét az eszköz bekerülési értéke mínusz a maradványértékhez viszonyítom, vagy az értékcsökkenés összegét a teljes bekerülési értékhez? Mert az utóbbi esetben az elhatárolt támogatás nem fut ki nullára, csak, ha egyszer ki lesz vezetve az eszköz. Legyen szíves példával levezetni az elhatárolás feloldásának mértékét, ha az eszközt nem írjuk le nullára az évek során, mert maradványértéket állapítottunk meg. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Bodnár Ildikó

Magánszemély ingatlan-bérbeadás, felújítás Kérdés

Tisztelt Cím! Az alábbiakra kérem szíves válaszukat : Egy korlátolt felelősségű társaság valamelyik tagja a tulajdonában álló családi háza egy részét a kft. részére bérbe adja. Ezen bérleményen a kft. átalakítást, felújítást hajtana végre. Hogyan a legcélszerűbb ezt megvalósítani, a vonatkozó adó, számviteli, jogi szabályok maradéktalan betartása mellett, átfogóan illetve néhány konkrétan felmerült kérdésre : - A bérleti szerződés határozott, vagy határozatlan idejű legyen? - Szerződő felek megállapodjanak-e a bérleti szerződés végén a beruházás akkori értékének kezeléséről, illetve célszerűbb-e az eredeti állapot helyreállításáról rendelkezni? - Van-e lehetőség arra, hogy a társaság szívességi használat címén használja az ingatlant? - Hogyan kell a felújítás áfáját kezelni, számít-e, hogy a társaság bejelentkezett az áfa [áfatörvény 86. § (1) bek. l) pontja, 88. § (4) bek.] hatálya alá? - Hogyan kell az értékcsökkenést elszámolni? - Miként van lehetőség a későbbi működésből eredő rezsi költségek társaság általi elszámolására? Segítségüket előre is köszönöm. Nagyné Farkas Ida Könyvelde Bt.

Bérbeadás: így számolható el az ingatlan értékcsökkenése Cikk

Gyakori eset, hogy olyan magánszemély adja bérbe a lakását, aki azt örökléssel, ajándékozással szerezte. Utánajártunk, hogy ilyenkor elszámolható-e értékcsökkenési leírás címén költség a bevétellel szemben, különös tekintettel a 2014. évi bevallásra, illetve a leírási alap meghatározásának 2015. évi változására.

Befektetési arany vásárlása Kérdés

Belföldön bejegyzett kft. megtakarításait aranyba kívánja befektetni, majd forgatni. Kérdéseim: 1. Milyen adózási következménye van az arany vásárlásának, eladásának, illetve mire kell figyelemmel lenni ezeknél a gazdasági eseményeknél? 2. Milyen számviteli nyilvántartást kell vezetni, hogyan könyvelődik az arany vásárlása, eladása? Milyen értéken kell nyilvántartani az aranyat? 3. El kell-e számolni értéknövekedésnél, illetve csökkenésnél értékkülönbözetet? 4. Szükséges-e valamilyen hatóság engedélye a befektetési arany vételéhez? 5. Milyen tárolási előírások vonatkoznak az aranyra, illetve más nemesfémre? Válaszukat előre is köszönöm: Antal Imréné

Üzletrész-vásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy, ha A Kft. megvásárolja B Kft. tulajdonjogát, akkor A Kft., mint tag, üzletrésznek lekönyveli a 115 f.számra a vásárlás tényét, ha jól gondolom, és kell elszámolnia értékcsökkenést? Köszönöm.

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérbe kívánom adni a lakásomat, amelyet szüleimtől ajándékozási szerződéssel kaptam. Kérdésem, hogy amennyiben a bérbeadási tevékenység során tételes költségelszámolást választok, és értékcsökkenési leírást szeretnék elszámolni, mi minősül a lakás – értékcsökkenési leírás alapját képező – szerzési értékének? Az ajándékozási szerződésben feltüntetett érték? Válaszát előre is köszönöm.

Szerzési érték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérbe kívánom adni a lakásomat, amely házassági vagyonközösség megosztásával került teljesen a tulajdonomba úgy, hogy a vagyonmegosztási szerződésben rögzített értéke figyelembevételével került megállapításra az általam szerzett többletvagyon, ami után a kivetett illetéket megfizettem. Kérdésem az, hogy az ingatlannak a vagyonmegosztási szerződésben rögzített értéke minősül-e szerzési értéknek a bérbadás során elszámolható értékcsökkenési leírás alapjaként? Válaszát előre is köszönöm.

Vagyoni értékű jog értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély átruházza a kilencszemélyes kisbusz – ami személygépkocsinak minősül – üzemeltetési jogát egy kft.-nek. Kérdés, hogy a kft. a megszerzett vagyoni értékű jog után jogosult-e értékcsökkenést elszámolni? Ha igen, akkor milyen leírási kulccsal? A kilencszemélyes kisbusz után kell-e cégautóadót fizetni? Köszönöm.

Bérbeadás elszámolható költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem magánszemélyként havi 120 000 forintért lakást ad bérbe. A bérleti díjon felül a bérbeadó megkapja a közös költség összegét, valamint a közüzemi díjak ellenértékét is. Tételes költségelszámolást választott, így a lakás értékcsökkenését (18 000 000 forint x 0,02), valamint a közüzemi díjakat, a közös költséget és egyéb, a lakás javításával, valamint a lakás felszerelésével kapcsolatos költségeket is elszámolja. Megerősítést szeretnék kapni öntől, hogy a felsorolt költségek valóban elszámolhatók az szja, illetve az eho számításánál. Köszönöm a válaszát.

Online pénztárgép értékcsökkenése Kérdés

A 2014-es évben vásárolt pénztárgép értékcsökkenésének elszámolásával kapcsolatban kérdezném a következőt. A gép nettó árát, amelyben benne van az 50 ezer forintos állami támogatás is, az 1-es számlaosztályba könyveltem. Ha levonom az 50 ezer forintot, mint támogatást, akkor a maradék lesz a nyilvántartási érték, mely után kell az értékcsökkenést elszámolni? De, hogy fog kinézni a tárgyieszközkarton, ha elfogy a nyilvántartási érték évek múlva, és ottmarad az 50 ezer forint? Vagy a tárgyieszközkartonra csak a tényleges támogatás nélküli összeget kellett volna felvezetnem? Ezekre szeretnék útmutatást kérni. Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink