1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Kedvezményezett átalakulás értékcsökkenés elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ből kedvezményezett átalakulás keretében kivált egy kft., amely ingatlan és több tárgyi eszköz tulajdonosa lett. A társasági adótörvény szerinti értékcsökkenést úgy kell elszámolnia, mint a jogelődnél volt (tehát továbbra is a jogelőd bruttó értéke alapján). Kérdésem, hogy a számviteli törvény szerinti értékcsökkenés elszámolásának mi lesz az alapja, jogelőd bruttó, vagy a vagyonmérleg szerinti érték (jogelőd nettó, mivel átértékelés nem történt)? Köszönöm: Kovács Erzsébet
Családi gazdaság állami támogatás Kérdés
Családi gazdaság a 116/2013(XII.12) VM rendelet alapján állattenyésztési technológiai berendezések fejlesztése céljából 21 millió 600 ezer forintért traktort vásárolt, melyhez 40 százalék támogatást kap. A támogatás t ebben az évben már nem utalják. A családi gazdaság a traktort szeretné egyösszegben költségként elszámolni. Kérdéseim: 1.) Ha az állami támogatást csak a következő évben utalják, elszámolható-e a traktor értéke egy összegben, vagy csak a támogatással csökkentett rész, vagy csak az évenkénti értékcsökkenési leírást lehet alkalmazni? Mi a helyes módja az értékcsökkenés elszámolásának? 2.) A kapott támogatás bevételnek tekintendő-e? A pályázaíró a kapott támogatás egyéb bevételkénti elszámolását kéri. A családi gazdaság tagjainak a bevétele a 8 millió forintot nem éri el, 40 százalék kistermelői költségátalányt számolnak el. Amennyiben a támogatást bevételként könyvelem, úgy a 40 százalék költségátalány számitásánál milyen módon kell azt figyelembe venni? Válaszukat előre is köszönöm.
Fejlesztési tartalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jogi személy jövőre szeretne a székhelyéül lakást vásárolni. Van-e lehetőség erre az esetre fejlesztési tartalékot képezni? Ha igen, akkor melyik a jobb választás a konkrét esetben: a fejlesztési tartalék képzése vagy az évi értékcsökkenési leírás alkalmazása? A fejlesztési tartalékot fel lehet-e a jövőben használni uniós pályázaton elnyert támogatás önerejeként (például székhelyvásárlás esetén)? Kimerítő válaszát előre is köszönöm!
Alapítvány – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni. Alapítvány által fenntartott, önálló adószámmal rendelkező iskola nem saját tulajdonú ingatlanán nagy épület-felújításokat végzett. Ennek áfáját visszaigényelheti-e az intézmény? Aktíválást követően milyen értékcsökkenés számolható el?Áfás körben van az étkeztetéssel kapcsolatban, de egyéb áfát (például beruházás) nem számolt/igényelt vissza soha, ez így jó? Segítségét köszönöm! Tóth Tünde
Társasági adóalap-kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne,hogy a tao-törvény 1. számú mellékletének 14. pontjában foglalt 100 százalékos értékcsökkenés alkalmazását hogyan kell értelmezni? Vagyis le is kell könyvelni, vagy csak az adóalap-módosító tételek között kell figyelembe venni? Ha le is kell könyvelni, akkor az elszámolt értékcsökkenést a 7. és a 8. § szerinti növelő, illetve csökkentő tételek között szerepeltetni kell? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Magánszemély a bérbe adott ingatlanba vett kis értékű, százezer forint alatti bútorokat elszámolhatja költségként, vagy értékcsökkentenie kell? A bevétellel szemben elszámolt költségeknek van-e maximum határa vagy nullára is csökkentheti a magánszemély a bérbeadásból származó bevételét? (Most történik a lakás felújítása.) (Nyilatkozni csak 50 százalékig lehet.) Előre is köszönöm.
Most mindent megtudhat a fejlesztési tartalék képzésének szabályairól Cikk
A fejlesztési tartalékképzésre vonatkozó előírásokat ugyan 2003-tól tartalmazza a társasági adóról szóló törvény (Tao), de még ma is vannak kérdések a képzéssel, felhasználással, az értékcsökkenési leírással kapcsolatban, vagy arra vonatkozóan, hogyan kell eljárni átalakulás, egyesülés, szétválás, illetve önellenőrzés esetén.
Terven felüli értékcsökkenés Kérdés
Magánszemély a tulajdonában lévő ingatlant a saját kft.-jének (ahol ő a többségi tulajdonos) ingyenesen használatba adta. Megállapodás szerint a működéshez szükséges átépítéseket a cég fizette, ezt idegen ingatlanon végzett beruházásként aktiválta is. A bérleti jog apportként a kft.-ben van. A tulajdonos az ingatlan egy részét eladta, így a beruházás arányos részét ki kell vezetni a nyilvántartásból. A még el nem számolt amortizáció terven felüli értékcsökkenés lesz, amit az adótörvény tudomásom szerint nem ismer el jogos költségként. Ez azt jelenti, hogy ez az összeg az adóalap-növelő tételekben benne kell, hogy legyen, de a csökkentőkben nem? Meg kell-e térítenie az ingatlan tulajdonosának a még el nem számolt értékcsökkenéstt, és ha igen, ezt hova kell könyvelni? Köszönettel.
Nyílt végű pénzügyi lízing egyéni ügyvéd esetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd szeretne a vállalkozásába nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit beszerezni. A vételár 30 százalékát fizeti be önerőként. Fejlesztési tartalék felhasználásnál figyelembe veheti-e az önerőként befizetett összeget? Továbbá ezen összegre vonatkozóan hogyan alakul az áfa- és az értékcsökkenés-levonási lehetőség?
Szja szerint adózó Kérdés
Példa: bevétel 12 millió forint, költség 8 millió forint, vásárol teherautót 4 millióért, megkezdi az értékcsökkenés leírását, elszámol 65 ezer forint értékcsökkenést. Kisvállalkozói kedvezménnyel csökkentem a vállalkozói jövedlemet, akkor nulla. Ennek nincs adója, mert a minimumadó alatta van a hasonlítási alapnak. A vállalkozói osztalékalapot növeli a kisv.állalkozói kedvezmény, csökkenti a tárgyévi értékcsökkenéssel csökkentett beruházási költség, ennek 16 százaléka az osztalékadó. Az eho fizetésénél ugyanez az alap? Négy évig nem adja el, csak vállalkozási célra használja. A későbbi években kell-e adóalapnövelést (valamelyi fázisban) alkalmazni? Köszönöm a választ.
Eredménykimutatás - eva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni abban, hogy van egy kft., amely az evát választotta még 2003. évben. (Sajnos ebben az évben került hozzám.) A kft. rendelkezik tárgyi eszközökkel, és folyamatosan minden évben elszámolta, majd le is könyvelte az évi értékcsökkenést, valamint a beadott eredmény-kimutatás -mérlegében is szerepeltette 2013.december 31-éig. Ezáltal szerintem így kevesebb eva-eredményt tudott kivenni. Kell-e ezáltal a már leadott eredménykimutatásokat önellenőrizni? Hogyan tudja a kft. rendezni ezáltal az eva befizetése utáni jövedelmét kivenni? Milyen módon kell ezt a könyvelésben elszámolni? Segítségét előre is megköszönöm. Zsmami Szerintem az EVA időszaka alatt a tárgyi eszközök értékcsökkenését elszámoltnak kell tekinteni, azaz nem kell könyvelni sem.
Fejlesztési tartalék Kérdés
Kft. 2014. évi eredményéból előreláthatólag 5 millió forintot kíván fejlesztési tartalék címén elhatárolni. A társaság 2015-ben tehergépkocsit kíván vásárolni 8 millió forint értéken a fejlesztési tartalék terhére is. Kérdés : mikor jár legjobban a kft., ha fejlesztési tartalékból vásárolja meg a tehergépkocsit, vagy ha inkább az évenkénti értékcsökkenési eljárást választja? Köszönöm válaszukat!
Bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemély a lakáshoz tartozó pincerészt bérbeadja a az egyéni vállalkozáshoz saját magának. Köthet-e saját magával szerződést oly módon, hogy az egyéni vállalkozás fizeti az önkormányzatnak fizetendő ingatlanadót évi 140 000 forint összegben? Ebben az esetben a magánszemélynek van-e szja fizetési kötelezettsége, a magánszemély ebben az esetben az écsét el tudja-e számolni, valamint az egyéni vállalkozás egy ilyen jellegű szerződés után a bérleti díjat költségként el tudja-e számolni? Köszönöm a válaszát.
Nagyon ráfázhat a cég erre a könyvelési hibára Cikk
Ki gondolná, hogy egy néhány tízezer forintos eszközbeszerzés is valóságos időzített bomba lehet egy cég életében. Pedig így van! Ha nem figyelünk oda a helyes könyvelésre, alaposan megjárhatjuk.
Kavicsbánya Kérdés
Tisztelt Szakértő, kérem szíveskedjenek segítséget nyújtani abban, hogy 1. a kavicsbányát - megnevezése "kivett bányaterület"- milyen értékcsökkenési kulccsal lehet a számviteli és a társasági adótörvény szerint értékcsökkenteni, 2. Támogatott eszköz esetében az értékcsökkenési kulcs lehet-e kisebb, mint a társasági adótörvényben meghatározott mérték. Segítségüket megköszönve,