1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Üzembehelyezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fogorvosi ellátást végző társaság röntgengépet vásárolt. A vásárláskor a próbaüzemelés megtörtént. A gép működése a sugárvédelmi előírások miatt külön engedélyhez kötött. Milyen időponttól számolható értékcsökkenés a gép után? A próbaüzemelés kezdete óta, vagy az engedélyezési papir megérkezésétől? Válaszukat megköszönve.

Családi gazdálkodó szja-bevallás önellenőrzés Kérdés

A 2013. évről beadott 1353-as bevallásban a családi gazdálkodó rossz döntést hozott a tárgyi eszköz üzembehelyezésekor. 2013. évben 20 százalékos értékcsökkenés alá tetette az elszámolást, most meg 2015. évben önellenőrizteti, hogy egyösszegű értékcsökkenés-elszámolás legyen. A törvényből azt olvastuk ki, hogy a családi gazdálkodó esetében mód van a beruházási költség egyösszegű elszámolására az üzembehelyezés időpontjában. A mi esetünkben megállja-e a helyét az önellenőrzés keretében történő megváltoztatás?

Pályázat útján megvalósuló beruházás nem áfakörös sportegyesületnél, értékcsökkenés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sportegyesületünk - nem áfás - pályázaton nyert támogatásból az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanon sportöltözőt és konditermet (belevaló gépekkel) valósított meg, melyet legalább öt évig működtetni kell. Az önkormányzattal ingyenes használatra szerződést kötöttünk határozatlan időre, de minimum öt évre a működtetésre. A rezsiköltséget támogatásként az önkormányzat biztosítja a sportegyesület részére. Jól gondolom-e, hogy a teljes bekerülési érték (pályázati összeg) az értékcsökkenés alapja, s ez öt év alatt egyenlő részben leírható?

Egyéni vállalkozó támogatásának folyósítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő adózási kérdésben kérem szíves segítségnyújtásukat. Egy egyéni vállalkozó gépeket vásárolt 2013. évben. Gépek vásárlásához támogatást nyert el a vállalkozó, 2013. évben megkötötte a támogatási szerződést a támogató szervvel. A gépeket 2013. év júliusában üzembehelyezte. Az egyéni vállalkozó 2013. évről készített személyi jövedelemadó bevallásában a 2013. évi időarányos értékcsökkenést elszámolta, valamint a gépek december 31-ei nettó értékével az egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelmét csökkentette. (Itt még nincs csökkentve a gépek nettó értéke a támogatás összegével.) A támogatást 2014. február hónapban utalták, és íródott jóvá az egyéni vállalkozó bankszámláján. Kérdésünk: Mi a helyes eljárás ebben az esetben? A 2014. évi személyijövedelemadó-bevallás készítésekor bevételként elszámolta a vállalkozó a támogatást, illetve az időarányos értékcsökkenésen túlmenően a támogatásra jutó értékcsökkenést is. Viszont ezáltal a vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelme a támogatásra jutó értékcsökkenés mértékével kevesebb lett. Ugyanakkor a 2013. évben még nem lett "korrigálva" a gépek nettó értéke a támogatás összegével, hiszen a támogatást 2014. évben kapta meg, így 2013. évben is kevesebb volt a vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelme a támogatásra jutó értékcsökkenéssel? Várjuk szíves segítségnyújtásukat. Előre is köszönjük. Tisztelettel: Biró Valéria

Bt. értékcsökkenés Kérdés

Bt. a 2013-as évre véletlenül 48 ezer forint helyett 96 ezer forint értékcsökkenést könyvelt le, és állított be a mérlegébe. Mikrogazdálkodói beszámolót készít. Hogyan tudja kijavítani a hibát, mik a könyvelés tételei?

Kísérleti fejlesztés Kérdés

Ha a vállalkozás a kísérleti fejlesztésre fordított összeget az immateriális eszközök között állományba veszi, és értékcsökkenéssel számolja el, akkor az iparűzési adó alapjában mi lehet a csökkentő tétel: a felmerüléskor a teljes összeg, vagy pedig az évenként elszámolt értékcsökkenés összege? A helyi adóhatóságnak nincs egyértelmű válasza.

Autóvásárlás részletre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság részletfizetéssel vásárol meg egy személygépkocsit. A szerződésben rögzítik a fizetési ütemezést, illetve azt, hogy a gépjármű csak a teljes vételár kifizetését követően kerül majd a társaság tulajdonába. Kérdésem az lenne, hogy milyen költségeket tud elszámolni a társaság addig, amíg át nem kerül a tulajdonába a gépjármű? Például értékcsökkenés, üzemanyag-, szervizköltségek. Illetve kérdésem lenne még, hogy szükséges-e a költségek elszámolásához az, hogy legalább üzemben tartóként bekerüljön a társaság az autó forgalmi engedélyébe? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné

Egyéni vállalkozó értékcsökkenés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki a tevékenységét nem szüneteltette, 2014-ben eladott egy olyan nagy értékű tárgyi eszközt, amire 2012-ben és 2013-ban költségként nem számolt el értékcsökkenést, mert bevétele nem volt. Kérdésem az lenne, hogy 2014-ben elszámolható-e a 2011. év végén nyilvántartott nettó érték, vagy az értékcsökkenési leírást elszámoltnak kell tekinteni 2012-2013-ban anélkül, hogy költségként érvényesítette volna?

Értékcsökkenés a társasági adóban Kérdés

Tisztelt Adózóna! A TAO tv. 1. mellékletének 9. pontja szerint bizonyos eszközökre 50 százalékos értékcsökkenés érvényesíthető. A számviteli törvény szerint az értékcsökkenés elsőként meghatározott mértéke csak indokoltan változtatható. (Például ha egy eszköznek 10 százalékos amortizációs kulcsa volt, az csak akkor módosulhat, ha az eszköz használatában változás – például műszakszám-változás – következik be.) A TAO törvényben nincs ilyen kitétel. Azaz például, ha egy 2012-ben beszerzett eszközt eddig 14,5 százaléos kulccsal értékcsökkentettek, akkor 2014-ben nincs akadálya az 50 százalékos kulcs alkalmazásának a TAO-ban?

Ezeket mérlegelje a vállalkozói osztalékalap csökkentésénél! Cikk

Ingatlanbeszerzésről, arra fizetett illetékről és felújítási költségekről kérdezte olvasónk, hogy csökkenhető-e velük a vállalkozói osztalékalap. Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

Kivás időszak utáni értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni: egy kft. 2013. 01. 01-től 2014. 03. 31-ig kiva szerint adózott, 2014. 04. 01-től újra a társasági adó hatálya alá tartozik. A kivás időszak előtt, alatt és után is szerzett be tárgyi eszközöket a cég, a kérdésünk ezzel kapcsolatban az lenne, hogy hogyan számoljuk el a kérdéses tárgyi eszközök értékcsökkenését 2014-ben? Segítségüket előre is köszönjük!

Online pénztárgép értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Sinka Júlia! 2015. 02. 02 dátumú megjelent írásához, és az azután megválaszolt kérdéshez csatlakoznék, illetve kérnék segítséget. Egyéni vállalkozó pénztárgép-beszerzését mutatta be. Az eset a következő: 2014. 06. 30. a beszerzés dátuma. Egyéni vállalkozó pénztárgép-beszerzése – 2013. évben előleg az Alt Cash-nak 31 750 forint; – 2014. évben 50 000 forint támogatást elvesztette; – a gép bekerülési értéke nettó 128 000 forint. Az Alt Cash előlege 31 750 forint támogatás lesz (NAV folyószámlán 355 adónemen) Leírás 2. adóév. A támogatás összege 2014. évben bevétel 31 750 forint; A gép nyilvántartási értéke 128 000- 31 750 = 96 250 forint; Értékcsökkenés alapja 128 000 forint 50 százaléka: 64 000 forint; A gép nyilvántartási értéke 2014. 12. 31-én 128 000-64 000-31 750= 32 250 forint. A 2014. évben elszámolható értékcsökkenés összege 64 000+31 750=95 750 forint. A 1453-as bevallás de minimis lapján milyen dátummal és milyen összeggel tüntetjük fel, ha már 2013. évben az 50 000 forint, amit elvesztett az egyéni vállalkozó, bevallásra került? Nagyon köszönöm a segítségét.

Kisvállalkozói adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. beruházásokat tervez 2015-2016. évekre, ezért szeretne fejlesztési tartalékot képezni. Kérdésem az lenne, hogy ha például képez 10 millió forint tartalékot (társasági adóalapot csökkent), és 2015-ben vesz egy gépet 7 millióért, amire 5 milliót felold, akkor ebben az esetben jól gondoljuk-e, hogy a feloldással a társasági adóalapja megnövekszik, az 5 millió után értékcsökkenést már nem számolhat el, és a fennmaradó 2 millióra pedig vagy értékcsökkenést índit meg, vagy igénybe vesz kisvállalkozói adókedvezményt, ami szintén társasági adóalapot csökkent egyösszegben és értékcsökkenést már nem lehet elszámoln? Válaszát köszönöm!

Alapítvány 1% Kérdés

Tisztelt szakértő! Most alakuló alapítvánnyal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni a következő kérdések megválaszolásában: Amennyiben márciusban bejegyzik az alapítványt, kérheti-e 2016-ra az 1% felajánlásokat? Amíg nem közhasznú alapítvány, kell-e igazolást küldenie az adományozóknak a befizetésekről? Magánszemély tárgyi eszközt adományoz az alapítványnak, milyen összegen kell nyilvántartásba venni az eszközt? Az eszközt tárgyi eszközként kell kezelni, értékcsökkenést kell elszámolni rá? Adományozó fizethet készpénzben adományt az alapítványnak? Amennyiben igen, erről elég egy pénztárbizonylat kiállítása? Segítségüket előre is köszönöm

Vállalkozói osztalékalap csökkentése Kérdés

T.Cím! Egyéni vállalkozó 2013. évben beszerzett ingatlant (üzlet). A 2013. évi adóbevallásában az ingatlan nettó értékét (még el nem számolt écs) osztalékalap-csökkentő tételként figyelembe vettük. A 2014. évben fizette ki a NAV határozat alapján az illetéket, ami ugye a bekerülési ár része. Jól gondolom, hogy erre (illetékre) nem tudja érvényesíteni a fenti osztalékalap-csökkentő tételt 2014-ben? Ugyanezen ingatlan vonatkozásában ha felújítási munkákat végzett 2014-ben és az a bekerülési ár részét képezi, akkor az osztalékalap-csökkentésnél a felújítási részre eső még el nem számolt értékcsökkenés érvényesíthető? Köszönöm

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink