hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyakunkon az első mikrogazdálkodói beszámoló! Erre kell figyelni

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
1

Május 31-éig kell elkészíteni a mikrogazdálkodói beszámolót, amely jelentősen egyszerűsíti az adminisztrációt a kisebb vállalkozásoknál. A következőkben kiemeljük – a teljesség igénye nélkül – a legfontosabb tényezőket, amelyekre érdemes figyelni a beszámoló összeállítása során.

A 2013. éves beszámolóra alkalmazhatók először a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló szabályai (a továbbiakban: mikrogazdálkodói beszámoló), amelyeket a 398/2012 (XII. 20.) kormányrendelet tartalmazza. Ezt változtatta meg a 2013. december 30-án kihirdetett, a számviteli törvényhez kapcsolódó, sajátos számviteli szabályokat tartalmazó kormányrendeletek módosításáról szóló 518/2013. (XII. 30.) kormányrendelet.

Az ez alapján készülő beszámolót május 31-éig kell elkészíteni, csakúgy, mint a naptári évhez igazodó üzleti éves beszámolókat. A mikrogazdálkodói beszámoló a kisebb vállalkozásoknál egyszerűsíti az adminisztrációt.

OLVASSA EL cikkünket, amelyből egyebek között azt is megtudhatja, milyen eltérés van az értékcsökkenésben a számviteli eredmény és a társasági adóalap között.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Zsolt Ruszin

Az adminisztráció csökkentése csupán látszólagos. Nagyon furcsa számviteli szabályok vannak a mikrogazdálkodói beszámolóban előírva. Két év alatti eszközleírás, tervezési költség nem aktiválható, hanem költségként elszámolandó? Ki hallott már ilyen számviteli szabályokról? Nincs saját formátumú beszámoló, hanem azt a www.e-beszamolo.kim.gov.hu -n kell elkészíteni, majd aztán ezt kell kinyomtatni, az ügyvezető aláírásával őriznie a könyvelőnek. Ez azt is jelenti, hogy előbb van a beszámoló közzétéve, mint elfogadva, ami a minisztériumot nyilván nem zavarja. Az EU irányelv, ami lehetővé tette a mikrogazdálkodói beszámolót, azt is előirányozta, hogy a mikrogazdálkodók körében az egész beszámolókészítési kötelezettséget ki lehet iktatni, ha van egy olyan hatósági bevallás, ami ezeket az adatokat már tartalmazza. Magyarországnak van ilyen bevallása, ez a 29-es bevallás! Az adminisztráció valós egyszerűsítése így várat magára, amíg az adóhatóság nem nő fel a feladathoz és nem közli a minisztériummal, hogy már évek óta alkalmas rendszert üzemeltet arra, hogy a 29-es bevallásból feltöltse az adatokat közzétételként. Ez lenne a valódi megoldás. Természetesen aki ilyesmit javasol, azt a minisztérium kihagyja az Országos Számviteli Bizottságból, nehogy az adminisztráció valóban egyszerűsödjön.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink