1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
Értékcsökkenés Kérdés
Értékcsökkenéssel kapcsolatosan szeretnék kérdezni. Egy átvett cégnél a 4-5 éve vásárolt vagyonértékű jogokra, 2 darab (franchise) nem számoltak el értékcsökkenést. Az egyik az idei évben már leíródott volna, a másik még nem. Azt szeretném megtudni, hogy már nem is tudok élni ezzel az adóalap-csökkentő tényezővel? Esetleg elkezdhetném az értékcsökkenési leírást most, a 2013. évre? Ha nem, akkor meddig kell a könyveimben tartanom ezeket a jogokat a teljes értékükön? Mit lehetne tenni, hogy érvényesíteni tudjam az értékcsökkenést? Másik kérdésem: gépjárműveknél maradványértékkel számolták az értékcsökkenést a számviteli- és adótörvény szerint is. Az adótörvény szerinti maradványértékkel mi a teendő, felhasználhatom a következő években, és milyen módon? Válaszukat köszönöm: Pállné Éva
Értékcsökkenés elhatárolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeptemberben ellopták a cég tulajdonában lévő személygépkocsit, erre az időpontra kivezettük az autó értékét, ez veszteséget okozott. A biztosító társaság fizetni fog, mivel az autó értéke nagyobb volt, mint a hátra lévő lízingdíj. Természetesen, ha a mérlegkészítés előtt a biztosítási összeg megérkezik, akkor azt vissza fogjuk időben határolni. A kérdésem, hogy ha nem érkezik meg addig az időpontig az összeg, akkor a rendkívüli értékcsökkenés összegét előre lehet-e határolni a 2014-es évre, hogy a negatív eredményt elkerülhessük? Köszönöm szépen.
Bérbe adott ingatlan értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Saját tulajdonú kis irodaházunk bérbeadása esetén évek óta 5 százalék amortizációt számolunk el. 2013-ban viszont csak 5 hónapig volt bérbeadva. Kérdésünk: megosztható-e az elszámolandó amortizáció úgy, hogy a bérbeadás tényleges 5 hónapjára 5 százalékot, az "üres" 7 hónapra viszont csak 2 százalékot számolunk el? Köszönettel! Jné
Értékcsökkenés elszámolása Kérdés
Létezik olyan lehetőség, hogy például egy tárgyi eszköz után értékcsökkenés elszámolható, de ez költségként már nem számolható el? Köszönöm szépen a segítséget.
Egyéni vállalkozó tartalék alapjának felhasználása. Kérdés
Egyéni vállalkozó 2012-ben 15 millió Ft fejlesztési tartalékot képezett, ezzel adóalapja csökkent. 2013-ban vásárolt 20 millió Ft-ért egy traktort. 2013 évi bevallásában ez hogyan érinti az adóalapot, hogyan történik a fejlesztési tartalék kivezetése, értékcsökkenés elszámolása, hogy alakul a traktor nettó értéke?
Ingatlan-bérbeadás berendezés értékcsökkenés Kérdés
Ha egy ingatlant berendezési tárgyakkal együtt (bútorok, háztartási gépek stb. ) ad bérbe a magánszemély, akkor ezen eszközökre is elszámolható és milyen mértékben az értékcsökkenés? Ezen eszközöket 4 évvel ezelőtt vásárolta (számla is van).
Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés
Egy kft klinikát üzemeltet egy bérbe vett ingatlanban, ahol 7 millió Ft-os beruházást (felújítás: ablak csere, klíma rendszer kialakítása, csempézés, burkolatok, stb) hajt végre. A bérleti szerződés határozott időtartamra, 5 évre szól. A bérleti jogviszonyt a kft 3 év elteltével felmondja. Mi a teendő ilyen esetben a beruházással? Hány % écs-t lehet évente elszámolni? A beruházás nagy része (80%-a) a bérbeadónál marad, aki nem fizet érte semmit, ami mozdítható, azt a kft elhozza.Válaszát előre is köszönöm.
50% értékcsökkenés leírási kulcs Kérdés
Az 50%-os értékcsökkenési kulcsot hogyan kell használni? A beszerzés-aktviálás éve és a következő év fele-fele kerül leírásra az eszköz bruttó értéke vagy a többi kulcshoz hasonlóan: időarányosan, figyelembe véve az aktiválás időpontját?Esetleg a fenti két módszer mindegyike helyes és az adózó választhat közülük?
Franchise jog megszűnése Kérdés
Az alábbi témában kérném a segítségét: adott egy bt, amely 2011-ben franchise szerződést kötött egy másik céggel. Kifizette a többmillió forint díjat a franchise jogért, ennek keretében egy nagy értékű tárgyi eszközt is átvett. Sajnos az ötlet nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért idén májusban megszüntették a szerződést, a jog és vele együtt az átvett eszköz is visszaadásra került. Szerepel azonban a megállapodásban egy kitétel, mely szerint, ha 2014. június 1-jéig a jog tulajdonosának az adott földrajzi területre sikerül eladni újra a franchise jogot a bt részére 1,5 mft+áfa visszafizetésre kerül, mint franchise belépésidíj-visszatérítés. A szerződés megszűnése miatt terven felüli értékcsökkenést számoltunk el a vagyoni értékű jog után. Van-e valami teendő a 1,5 millió forint visszatérítésével kapcsolatban? Ha megkapják jövőre, hogyan kell könyvelni? Érinti-e a 2013-as üzleti évet? Nem sérül-e így az összemérés elve?
Fejlesztési tartalék lakóházra Kérdés
Egy társaság lakóház + udvar megnevezésű ingatlant vásárolt. Lehet-e a fejlesztési tartalék terhére elszámolni, vagy a vételárat meg kell bontani a ház, illetve udvar részre és csak a házat lehet elszámolni, mivel arra lehet értékcsökkenést számolni?
Napkollektor értékcsökkenése Kérdés
Kérem szíveskedjenek válaszukban megadni, hogy egy napkollektorberuházást, milyen értékcsökkenés százalékkal kell aktiválni. Az egyes számlaosztályban műszaki berendezés gép alatt könyvelhető-e?
Ingatlan bérbeadása - értékcsökkenés elszámolása Kérdés
Adószámos magánszemély több éve a tulajdonában levő - kizárólag bérbeadásra hasznosított ingatlant ad bérbe. A Szja tv. 18.§ (1) bek. szerint elszámolhatja az ingatlan értékcsökkenését költségként. Kérdéseim: 1. Ha a valamikori (igen régi) beszerzési ár nem ismert, milyen értéket kell a leírás alapjaként figyelembe venni? 2. Az értékcsökkenést a tevékenység megkezdésétől lehet elszámolni? Tehát ha 2013.01.01-én kaptam adószámot, akkor innen kezdődik az 50 év, ami alatt az évi 2%-ot le lehet írni? Köszönettel
Új tárgyi eszköz értékcsökkentése Kérdés
Kedves Szakértő! Új tárgyi eszköz a beszerzéskor azonnal elszámolható-e költségként (értékcsökkentésként ) értékhatártól függetlenül ? Pl.beszerzünk egy 3 millió Ft-os gépet, azt azonnal leírhatjuk-e költségként ? Köszönöm a választ
Beruházás és értékcsökkenés Kérdés
Egy kft 2011-ben kezdett egy lakóparki ház építésébe, mely 27 lakásból és 5 üzlethelyiségből áll, melyet bérbeadással kíván hasznosítani. A tulajdonos a házat nem akarja lakásonként aktiválni, hanem egy összegben az egész épületet. 2012-ben az építkezés folytatódik és folyamatosan adja bérbe a lakásokat, ahogy azok elkészülnek. 2012. 06. 01-től 12 db lakást, 2012. 07. 01-től 4 db lakást,2012. 08. 01-től 5 db lakást, 2012. 09. 01-től 3 db lakást, 2012.10. 01-től 1 db lakást, 2012.12. 01-től 1 db lakást, és 3 db üzlethelyiséget.Végleges használatba vételi engedély még a mai napig nincs, ideiglenes használatba vételi engedélyt 2012. 10. hó körül kapott. Mikor lehet aktiválni az épületet és mikortól lehet 5 százalékos (bérbeadott ingatlan esetén) értékcsökkenést elszámolni? A tulajdonos a könyvvizsgáló egyetértésével azt szeretné, ha az épületet 2012. 04. 01-én az akkori bekerülési értéken aktiválnánk és a havi beruházási költséget minden hónapban ráaktiválnánk az épületre és havonta ezzel a megemelt költséggel lenne elszámolva az értékcsökkenés. A 04. 01-ei bekerülési érték kb. 300 millió forint, a havi költségek 40 millió forint és 5 millió forint között mozognak. A teljes bekerülési érték kb. 433 millió forint. Mi lenne a helyes eljárás?
Beruházási adóalap-kedvezmény és könyvelése Kérdés
Ezek szerint a műszaki berendezések közé sorolt tárgyi eszköz üzembe helyezése érdekében elszámolt adóévi beruházás értéke lehet adóalap-kedvezmény. A számviteli politikánk szerint a 100.000 alatti tárgyi eszközöket használatba vételkor egy összegben leírjuk. Hogy lehet ezeknél a fenti kedvezményt igénybe venni? Mert a könyveléskor nem kerülnek a 13 számlaosztályba, ott nincsenek kimutatva, mert a könyvelés a következő 162 követel 572 tartozik. Vagy először vezessük a 13-ra és úgy legyen az értékcsökkenés elszámolva? Mi a helyes könyvelés?