hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Alternatíva munkaügyi perre

  • Viszló László

A jelenlegi munkajogi szabályokat az új Mt. is megtartja amikor hatályában tartja az úgynevezett békéltetés jogintézményét. Az új törvényi szabályozás azonban rendkívül szűkszavú, nem mond semmit sem a békéltető személyéről sem a békéltetés folyamatáról.

A békéltetés lényege, hogy a felek felgyorsítsák a munkaügyi jogvita folyamatát, illetve olcsóbbá tegyék azt. A békéltetéssel meg lehet előzni a per lefolytatását, azaz nem terheli a feleket sem illeték sem perköltség. A békéltető nem döntőbíró,  azaz nem az a feladata, hogy döntsön a vitában hanem az, hogy a felek között egyezséget hozzon létre. A békéltetés során a felek figyelembe veszik egymás érdekeit, engedményeket tesznek,  aktívan törekednek a konszenzus létrehozására. Ebben segíti őket a békéltető.

A békéltetőt a felek együttesen jelölik ki, kiválasztásakor alapvető szempont a szakmai hozzáértés és a pártatlanság. A békéltetés nem hat ki a jogorvoslati határidőkre ezért később azok elmulasztásakor nem lehet arra hivatkozni, hogy békéltetés volt folyamatba. A békéltető személyét kollektív szerződés, munkaszerződés vagy a felek valamilyen ad hoc megállapodása  rögzítheti.

A békéltetés eredményét a békéltető írásba rögzíti, az ily módon létrejött megállapodás a továbbiakban kötelező a felekre. Abban az esetben ha később a megállapodást valamelyik fél nem tartja be az bírói úton kikényszeríthető. A megállapodást mint bármilyen munkajogi megállapodást meg lehet támadni akarati hibára hivatkozással (tévedés, megtévesztés stb)

A békéltetés elterjedésének legnagyobb akadálya a bizalomhiány. A felek eleve nem bíznak a békéltető pártatlanságába, ez elsősorban a munkaszerződésben vagy kollektív szerződésben kijelölt személyekkel kapcsolatosan igaz. Mivel ennek a jogintézménynek nincs kialakult hagyománya, kultúrája, elterjedése nehézkes.

Számoljon az Adózóna kalkulátoraival!
Bérkalkulátor 2012, Cafeteria 2012 Táppénz 2012, Családi kedvezmény 2012, GYES/GYED szabadság 2012; Szabadság 2012
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink