83 találat a(z) várandós cimkére
A leggyakoribb hibák, amiket egy várandós munkavállaló elkövethet Cikk
Nem egyszer fordul elő, hogy egy munkáltató, amikor a tudomására jut, hogy a munkavállalója várandós, különféle módszerekkel próbálkozik, hogy a költségeit csökkentse. A munkavállalók sokszor nincsenek tisztában a jogaikkal, belemennek olyan alkukba, amelyekbe nem kellene, és mindezek negatív hatással lesznek a munkaviszonyára, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásaira, a család jövedelmére. Cikkünkben azt nézzük meg, mire érdemes leginkább odafigyelnie egy várandós kismamának, milyen jellemző hibákba futhat bele.
Munkanélküli szülők, várandós anya – milyen ellátásokat, támogatásokat kaphatnak? Cikk
Egy gyermek érkezése a családba általában nagy öröm, azonban anyagi szempontból nem mindig megfelelő az időzítés az új családtag fogadására. Előfordulhat olyan helyzet, amikor mindkét szülő elveszíti a munkáját, vállalkozásuk nem hozza a várt eredményt, szünetel, nem sikerül elhelyezkedni. Az anya egy ideig nem fog tudni dolgozni a szülést követően, az apa pedig munkanélküli. Mire jogosultak a szülők, a család, milyen ellátásokat, támogatásokat kaphatnak ebben az esetben? Ezt vizsgáljuk meg cikkünkben.
Várandós kismama külföldi ellátása, biztosítása Cikk
Magyarországon 365 napot meghaladó magyar egészségügyi biztosítással rendelkező állapotos nő Németországba költözne, a születendő gyermek apjához, aki német állampolgár, Németországban dolgozik, ott biztosított, nincsenek összeházasodva. Szülés után a csed és a gyed folyósításának van-e valami akadálya amiatt, hogy Németországban szül, illetve ott él? A csed és gyed folyósításának ideje alatt – magyarországi biztosítási jogviszonyára tekintettel – milyen egészségügyi ellátás illeti meg Németországban? – kérdezte olvasónk. Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Mikor éri meg munkahelyet váltani várandósság esetén, szülés előtt? Cikk
Többféle élethelyzet adódhat az ember életében, sok esetben több éve ugyanott dolgozik, és onnan megy szülni, vagy éppen munkahelyet vált, majd kiderül a várandósság. De az is lehet, hogy várandós a munkavállaló, amikor megtalálják egy kihagyhatatlannak tűnő álláslehetőséggel. Milyen esetekben éri meg váltani, ha valaki már várandós, vagy ha éppen már egy ideje tervezi a munkahelyváltást is, de a családtervezést is. Cikkünkben többféle példán keresztül mutatjuk be, mikor érdemes munkahelyet váltani.
Várandós kismama külföldi ellátása, biztosítása Kérdés
Biztosítási jogviszony jövedelem hiánya esetén Kérdés
Munkaviszony megszüntetése a munkáltató felmondásával Kérdés
Fizetés nélküli szabadság megszüntetése Kérdés
Gyes és táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló, aki eddig gyeden volt, de hamarosan gyesen lesz, és kiderült, hogy ismét várandós, jogosult-e táppénzre? Válaszát köszönöm!
Egyszerűsített foglalkoztatott kismama szülés utáni pénzbeli ellátásai Cikk
Az egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozókra speciális szabályok vonatkoznak, ezért érdemes megvizsgálni, mi történik akkor, ha ezen keretek között munkát vállaló nő várandós lesz, milyen pénzbeli ellátásokra lesz jogosult.
Várandós munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Várandós munkavállalónk 2019 decemberében fog szülni. 2019. szeptember 15-étől nem végez munkát, mert az orvosa nem javasolja részére. Társaságunk nem kifizetőhely. Kérdés: Milyen feladatai vannak a társaságnak a várandós munkavállalóval kapcsolatosan?
Várandós kölcsönzött munkavállaló védettsége és jogai Cikk
A munkaerő-kölcsönzés atipikus foglalkoztatási forma, emiatt sokan nincsenek tisztában azokkal a jogokkal, amelyek bizonyos esetekben megilletik őket. Ilyen eset lehet például a várandósság, amely során nem árt ébernek lenni, mit lép a kölcsönvevő, illetve a kölcsönbeadó a várandósság bejelentése után.
Csed gyes után Kérdés
https://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Csecsemogondozasi_dij_szules_elotti_munkahe_672E1V Tisztelt Szakértő! Kedves Czeglédi Bernadett! Nagy figyelemmel olvastam a fenti cikket, amelyben leírja a csedre jogosultság feltételét és az ellátás számításának háromféle módját. A segítségét kérném abban, hogy az Ön által leírtak alapján cégünknél alkalmazott, jelenleg gyesen lévő kismama milyen és mekkora összegű ellátásra számíthat, ha nemsokára újra szül. A kismama 2014 óta folyamatos munkaviszonyban van cégünknél. 2016.04.02-án szülte meg az első babáját és attól a naptól 2016.09.16.áig cseden volt, majd következett a gyed időszaka 2016.09.17-2018.04.02. között. Azt követően nem állt munkába, hanem a babával 2018.04.03-tól gyesre ment, ami hamarosan letelik (2019.04.02.). Időközben újra várandós lett, és bár munkába áll majd a gyes letelte után – de nem fog sokáig dolgozni, mivel június elejére várható az újabb baba érkezése, így valószínűleg 2019 május végén, június elején szülési szabadságra megy. Ha jól értelmeztem a cikket „megvan a szülés előtti két évben a legalább 365 biztosított nap, valamint az igénylő a szülés napján is biztosított, akkor részesülni fog csecsemőgondozási díjban” ezek szerint csedre jogosult lesz, mivel a munkaviszonya 2014 óta folyamatos, azaz nem szűnt meg, csak anyasági ellátásokban részesült. Azonban azt már nem tudom eldönteni, hogy mi alapján fogják számolni majd részére az ellátást. Az első két megoldás – ha jól értelmezem a cikket – kiesik.
Táppénz-hozzájárulás: kinek kell, és kinek nem kell fizetnie? Cikk
A társadalombiztosítási fedezeti rendszernek talán egyetlen eleme a táppénz-hozzájárulás, amely az elmúlt 20 évben lényegében semmit sem módosult, ha csak a táppénz maximum összegének meghatározását nem tekintjük terhet csökkentő változásnak. Ugyanakkor az utóbbi időben több kérdés is felmerült a témában, különös tekintettel a várandósággal, illetve szüléssel összefüggésben, amelyek időszerűvé teszik, hogy áttekintsük a tudnivalókat.
Várandósság, munkaidő-csökkentés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Várandós munkavállaló részére az Mt. 60. § (1) bekezdését és az MK 57. számú bírósági állásfoglalást kell alkalmazni. Kérdésem a következő a fentiekkel kapcsolatban: Abban az esetben, ha a cég nem tud felajánlani a várandós munkavállaló számára más munkakört – mert nincs olyan, ami vagy betöltetlen lenne, vagy pedig olyan, amire szüksége lenne a cégnek (mert minden szükséges munkakör már be van töltve), illetve olyan sincs, ami egyáltalán szóba jöhetne egy terhes kismamának – milyen megoldás létezhet a felek számára? 1. kérdés: Megteheti a munkavállaló, hogy 8 órás munkaidejéből csak 2 órát dolgozik le a várandósságára hivatkozva? A mi értelmezésünkben ilyen esetben a munkavállaló javarészt munkaképtelen, tehát táppénzre kellene mennie, hiszen számunkra nem vállalható, hogy csökkentett munkaidőben dolgozik, csak mert mi részmunkaidőre nem találunk munkavállalót. Másrészről nyilván érthető, ha a terhes kismama nem tudja a korábbi 8 óráját végigdolgozni. 2. kérdés: De akkor a táppénz a megoldás – véljük mi. Jól gondoljuk? 3. kérdés: Megteheti a munkavállaló, hogy ha 8 órából csak 2-t tud ledolgozni, akkor nem megy táppénzre? 4. kérdés: Ha nem megy táppénzre, de csak 2 órát dolgozik le a 8 órás munkaidejéből (amire képes), akkor is jár neki a 8 órás bére? Ez utóbbi lehetőség végzetes lenne a cég számára, hiszen így – még ha találnánk is részmunkaidős munkavállalót – azt nem tudnánk megtenni, hogy egy 8 órás mellett még egy 4 órás bért is fizessünk. Köszönöm.