83 találat a(z) várandós cimkére
Milyen speciális kedvezményeket biztosít a munka törvénykönyve a várandós munkavállalóknak? Cikk
A várandósság kilenc hónapja már egy olyan időszak, amely számos kedvezményt, illetve plusz jogot biztosít a munkavállaló számára, védve az ő megváltozott állapotát. Legyen szó korlátozásokról, védelemről, olyan kedvezményekről, amely biztosítja a kismama számára az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit is. Jelen cikkünkben azt vesszük végig, mit biztosít a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) a várandós kismamák védelmének érdekében.
Nincs meg a 365 biztosított nap a csedhez, gyedhez, mit lehet tenni? Cikk
A csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) igénybe vételének előfeltétele a legalább egy évnyi biztosítási jogviszony. A csed és a gyed nem alanyi jogon jár, előtte muszáj tb-járulékot fizetni, hogy az érintettek jogosultságot szerezzenek ezekre az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra.
Mire számíthat a várandós kismama csoportos létszámleépítés során? Cikk
Több szektort is érinthet, hogy munkavállalókat kell elküldenie vállalatoknak a következő időszakban, sok esetben akár nagyobb létszámban is. Csoportos létszámcsökkentés esetében speciális szabályok vannak, ezért is igyekeznek elkerülni a munkáltatók ezt a lépést. Cikkünkben bemutatjuk a csoportos létszámleépítés fő szabályait, valamint azt, hogy mi a helyzet abban az esetben, ha várandós kismama kerül a leépítés közelébe.
Milyen járandóságra jogosult a kismama munkáltatója végelszámolása esetén? Cikk
A katás adózási forma átalakulása is eredményezi, hogy több betéti társaságnál (bt.) döntöttek a tulajdonosok a végelszámolás mellett, valamint az is megfigyelhető, hogy egyre több társas vállalkozás dönt a befejezés mellett különböző okok miatt. Amennyiben munkavállalóik vannak, akkor rendezni kell a jogviszonyokat, megszüntetni azokat. De mi a helyzet a kismamákkal, akik felmondási védelem alatt állnak? Mi jár a számukra? Ezt vizsgáljuk meg cikkünkben.
Gyed alatt ismét kismama Kérdés
Csed ellátás alapja Kérdés
Egyéni vállalkozó táppénz-, csed-, gyedigénylésének folyamata Cikk
Munkaviszonyban álló várandós kismama könnyebb helyzetben lehet, mert az ellátások igénylését teljes mértékben a munkáltató, foglalkoztató látja el, függetlenül attól, hogy tb-kifizetőhelyről beszélünk vagy sem. Egyéni vállalkozók esetében jellemzően a könyvelő látja el ezt a feladatot, de sok esetben a vállalkozó maga próbálja leadni az igénylését. Cikkünkben azt mutatjuk meg, milyen lépésekből áll a táppénz, a csecsemőgondozási díj (csed), valamint a gyermekgondozási díj (gyed) igénylése, amennyiben egyéni vállalkozóként szeretnénk ezekkel az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal élni.
Csed naptári alapja Kérdés
Katás vállalkozó támogatás Kérdés
Amikor felmondana a munkáltató, de mégsem teheti meg Cikk
Mielőtt a munkáltató felmondással szüntetné meg a munkavállaló munkaviszonyát, számos szempontot kell figyelembe vennie, így például azt, hogy a jogviszony határozott vagy határozatlan időtartamú, a dolgozó nem várandós-e, védett korú-e, a tervezett intézkedés indoka jogi szempontból is megállja-e a helyét stb. Körültekintően kell eljárnia, ellenkező esetben könnyen szembe találhatja magát a jogellenes munkaviszony megszüntetés jogkövetkezményeivel.
Hallgatói gyed vagy ev utáni csed Kérdés
Katás várandós kismama munkaviszonyt létesít – mennyi csedre, gyedre számíthat? Cikk
A katás adózási forma sok egyéni vállalkozónál a legjobb választás, hogy a legalacsonyabb ráfordítással, a legtöbb jövedelmet szerezhesse. Akkor szokott gond lenni, amikor a katás vállalkozó például várandós lesz és szembesül azzal, hogy az egészségbiztosítási ellátások (mint táppénz, csed, gyed) meglehetősen alacsony összegűek. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan tud a katás egyéni vállalkozó munkaviszony létesítésével nagyobb összegű csedet, gyedet realizálni.
Várandós munkavállaló: mennyibe kerül a munkáltatónak? – 1. rész Cikk
Egy várandós, majd gyermeket szült munkavállaló távollétre és különféle ellátásokra lehet jogosult, ebben az időszakban a munkáltató a munkájára nem számíthat, hiszen vagy már nem dolgozik – akár az egészségügyi állapota miatt, akár, mert nemsokára megszületik a gyermeke –, vagy gyermekgondozás céljából otthon van a gyermekével. Erre joga és lehetősége is, számos munkáltató azonban nem veszi jó néven a várandósságot, mivel jó ideig nem számíthat a dolgozóra, és még bizonyos mértékű költséget is jelent számára.