1217 találat a(z) táppénz cimkére
Így jár a betegszabadság a munkaidő-keretes dolgozónak
Cikk
Hogyan kell kezelni a munkaidőkeret szerint foglalkoztatott dolgozó betegszabadságát, táppénzét? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.
9 ok, ami miatt nem tud dolgozni: ezt kell olyankor tennie
Cikk
A keresőképtelenség kifejezés hallatán szinte automatikusan a táppénzre asszociálunk, holott a keresőképtelen állapot csak egyike a táppénz jogosultsági feltételeinek, és számtalan olyan helyzetet említhetnénk, amikor a keresőképtelen személy nem jogosult táppénzre.
Kft. ügyvezetője tagi kivét hiányában táppénz, csed, gyed
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője jelenleg táppénzen van (terhessége miatt). Korábban a kft.-től nem vett fel jövedelmet, de a törvény szerint a minimálbér 150 százaléka után a járulékot a kft. megfizette. A foglalkoztatói igazoláson ennek megfelelően lett a járulékalap feltüntetve. Táppénzt így most is kap. Ilyen esetben (ha nem volt klasszikus jövedelme, jogosult csedre és gyedre, illetve ugyanaz lesz a jövedelemalapja, mint a táppénzszámításnál, ha táppénz után egyből megszületik a gyermeke? Vagy pedig konkrét jövedelemmel (amit a cégtől fel is vett, és ami jelen esetben nulla forint) kellett volna hozzá rendelkeznie, hogy ezekre jogosultá váljon?
Katás bt. táppénz
Kérdés
Van egy bt., mely a kata hatálya alá tartozik. A beltag van bejelentve, aki után a kata megfizetésre került. De 2014. 01. 10-én ez a beltag elment táppénzre, mely 2015. januárig húzódott. Ezen időszak alatt katát nem fizetett. Munkavállaló, alkalmazott nincs a bt.-ben. Most tapasztaltuk, hogy néhány számla mégis kiállításra került pár százezer forint értékben. Ez lehet katás bevétel vagy valahogy másképpen fog adózni?
Munkaidőkeretes munkavállaló betegszabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy munkavállalónk, aki heti 20 órásként van bejelentve, háromhavi munkaidőkeretben számoljuk el. Többen dolgoznak hasonló bejelentéssel. A dolgozóknak beosztástól függően lehet "hosszú napjuk", illetve "rövid napjuk", az, hogy kinél mennyit, és hogyan a munkáltató osztja be, persze a jogszabályokra tekintettel. A hosszú napon dolgoznak reggel héttől délután ötig 10 órát, a rövid napon dolgoznak reggel 7-től 11-ig 4 órát. A kérdéses dolgozó hétfőn volt hosszú napra beosztva és pénteken volt hosszú napra beosztva, közben keddtől-csütörtökig beteg volt az orvosi igazolás szerint, a hétfő és a pénteki napját rendesen ledolgozta. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ebben az esetben a betegszabadságot, vagy a táppénzt hogyan kell kezelni, mire kell figyelni, melyek az ide vonatkozó előírások? Köszönettel: Benkő Eszter
Betegállomány alatt felvett új munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy munkavállalónkat bejelentettük 02.01-től. A bejelentés után derült ki, hogy még januárban betegállományba került az előző munkáltatójánál, ezért nálunk a munkát fel sem vette. A kérdésem az, hogy ha az előző munkáltatójánál elfogyott a betegszabadsága, és táppénzes állományba került, akkor kinek a feladata a táppénz megigénylése? És a folytatólagos igazolást melyik munkáltatónak kell beküldenie? Köszönöm szépen.
Nyugdíjas táppénz
Kérdés
Abban kérném a segítséget, ha megerősítenének, hogy a nyugdíjasnak nem jár táppénz, hiszen nem vonunk tőle pénzbeli egészségbiztosításijárulékot és nem csak táppénzre, üzemi baleseti táppénzre sem jogosult. Köszönettel: Ildikó
Ezért nem szeretünk (nem merünk?) táppénzre menni
Cikk
Anyagi okai vannak annak, hogy sem a munkaadók, sem a munkavállalók nem kedvelik a táppénzes napokat. Vannak azonban olyanok, akiknek éppen gazdasági szempontból érné meg betegség esetén a keresőképtelenség választása.
Katás egyéni vállalkozó
Kérdés
Főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó 2014.11. hónapban betegállományban volt, ezért nem fizette meg az 50 000 Ft adókötelezettségét. Betegsége folytán táppénzre volt jogosult, melyet folyósítottak részére. A betegállomány miatt elesik az 500 000 Ft-nyi árbevételkerettől, vagyis 2014. évben 11 havi jogosultsági hónapot számolhatunk, azaz 5 millió 500 ezer Ft árbevételt érhetett el kataalanyként. Tekintettel arra, hogy a vállalkozónak foglalkoztatott emberei vannak, ők a termelésben részt vettek, árbevételt értek el. Kérdésem, hogy az 5 500 000 Ft jogosultsági hónapot meghaladó árbevétel feletti rész 40%-os adóalapot képez-e, vagy járható-e az az út, hogy a betegállomány ideje alatt is a vállalkozó megfizeti az 50 000 Ft katát és jogosult lesz a 12. havi jogosultsági hónapra is? Kérdésem továbbá, hogy a betegállomány idejére folyósított táppénzt ebben az esetben nem kell-e visszafizetni?
Táppénz, csed, gyed méltányosságból
Cikk
Meghatározott esetekben méltányosságból is megállapítható táppénz, csecsemőgondozási díj, illetve gyed. Kinek, mennyit, milyen időtartamra? Összefoglaltuk.
Csed és gyed ellátás alapja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő helyzetben kérném a segítségét. Első gyermekemmel 2014. 05. 07-ig gyeden, majd 2014. 05. 08-07. 31-ig gyesen voltam. 2014. 08. 01-től visszamentem dolgozni, 2014. 08. + 09. + 10. hónapban bruttó 217 500 forint volt a jövedelmem. November 18-áig az alapbérem 217. 500 forint volt 8 órás munkaviszonyban, majd 11. 19-től csökkentették bruttó 127 500 forintra, és 6 órás munkaviszonyra. Így 2014. 11. hóban a bruttó bérem 181 500 forint volt, majd 2014. 12. + 2015. 01. hóban bruttó 127 500 forintot kaptam. Munkaviszonyom ennél a cégnél több mint 10 éve folyamatos. Jelenleg második gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2015. 10. 01. Jól gondolom-e, hogy az új szabályok szerint, ha 2015. 02. 09-től táppénzre megyek, akkor az irányadó időszak a táppénz alapjának számításánál a 2014. 08. 01 - 2014. 11. 30. közötti időszak bére lesz, mivel 180 napi bérrel ellátott időszak nincs, de van 120 napi bérrel ellátott időszak? Ha jól számoltam, ez így (3*217 500+1*181 500)/122=6 836 forint, és ennek a 60 százaléka lesz a táppénz napi bruttó összege, ami 4 102 forint/nap. A másik kérdésem, hogy a szüléstől igényelt csednél és az azt követően igényelt gyednél mi lesz az ellátás alapja, melyik időszaki bér? Előbbit még 2015. évben igényelném, de utóbbi igénylése már átcsúszik a 2016. évre. Válaszát előre is köszönöm.
Táppénz és csecsemőgondozási díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015.05.22-re várom első gyermekemet, 11 éve folyamatos a biztosítotti jogviszonyom, 2012.11.01-től vagyok a jelenlegi munkaviszonyban. 2014. novemberben 12 napot voltam táppénzen. Az lenne a kérdésem, hogy ez esetben a táppénz befolyásolja-e, és ha igen, akkor hogyan az irányadó időszakot? Melyik időszak lesz a számítás alapja? Válaszukat előre is köszönöm.
Nyugdíjas kiegészítő tevékenységű vállalkozó táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyvezető, tulajdonos vagyok. A múlt évben (2014) havi nettó 150 000 forint munkabért számfejtettünk részemre, kiegészítő tevékenységű státuszban dolgozom (nyugdíj mellett). A nyugdíjamat felveszem, ami 62 000 forint, plusz dolgozom. 2015. január 28-án elestem, mentő vitt kórházba, lábra állni nem tudok, s bokaficam miatt előreláthatóan 2-4 hétig tart a gyógyulásom. Traumatológus szakorvos írásban ezt a tényt rögzítette. Ezúton érdeklődöm, hogy jár-e részemre táppénz a fentiek miatt? Mi a módja a táppénzigénylésnek, a könyvelésben való elszámolásának. Köszönöm.
Táppénz, gyed, csecsemőgondozási díj: így jár többes jogviszonyban
Cikk
Ha a biztosított egyidejűleg több biztosítási jogviszonyban is áll, és mindegyik jogviszonyában megfizeti a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, akkor táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra lehet jogosult. Az alábbiakban ezen többes jogviszonyban állók ellátását részletezzük, külön kiemelve a 2015. január 1-jétől alkalmazandó új szabályokat.
Ők járnak még jól a minimálbér-emeléssel
Cikk
A legkisebb bér összegének emelkedése nemcsak a minimálbéren foglalkoztatottaknak kedvező hír, hanem egy sor társadalombiztosítási, adózási összeghatár is növekedett.