adozona.hu
Így jár a betegszabadság a munkaidő-keretes dolgozónak
//test-adozona.hu/munkajog/Igy_jar_a_betegszabadsag_a_munkaidokeretes__9CODLG
Így jár a betegszabadság a munkaidő-keretes dolgozónak
Hogyan kell kezelni a munkaidőkeret szerint foglalkoztatott dolgozó betegszabadságát, táppénzét? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Olvasónk a következőket írta: „Van egy munkavállalónk, aki heti 20 órásként van bejelentve, háromhavi munkaidőkeretben számoljuk el. Többen dolgoznak hasonló bejelentéssel. A dolgozóknak beosztástól függően lehet "hosszú napjuk", illetve "rövid napjuk", az, hogy kinél mennyit, és hogyan, a munkáltató osztja be, persze a jogszabályokra tekintettel. A hosszú napon dolgoznak reggel héttől délután ötig 10 órát, a rövid napon dolgoznak reggel 7-től 11-ig 4 órát. A kérdéses dolgozó hétfőn volt hosszú napra beosztva és pénteken volt hosszú napra beosztva, közben keddtől-csütörtökig beteg volt az orvosi igazolás szerint, a hétfő és a pénteki napját rendesen ledolgozta.”Ebben az esetben a betegszabadságot, vagy a táppénzt hogyan kell kezelni, mire kell figyelni, melyek az ide vonatkozó előírások?”
Az Mt. 126. § (4) bekezdése szerint a betegszabadság kiadásánál a 124. §-ban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni – hangsúlyozta Hajdu-Dudás Mária.
A 124. § alapján a (beteg)szabadság kiadása során a munkáltató választhat a munkanapban, illetve órában történő kiadás és elszámolás között, azonban végeredményként egyik számítási mód miatt sem érheti hátrány a munkavállalót.
A szabadságot főszabály szerint általános munkarend esetén a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra és a munkanapra eső munkaszüneti napra kell kiadni.
Jelen esetben egyenlőtlen munkaidő-beosztást alkalmaz a munkáltató. Ilyenkor a (beteg)szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot (az elszámolásra munkanapban kerül sor), azaz a kedd, szerda, csütörtök nem minősül beosztás szempontjából munkanapnak.
Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén azonban a szabadság az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól. Ilyen esetben a szabadságot a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.
Így a szabadság kiadása a tényleges munkaidő-beosztáshoz igazodik, a munkavállaló részére csak a beosztása szerinti munkanapjaira kell (beteg)szabadságot kiadni, jelen esetben hétfőre és péntekre. Ezzel a módszerrel az is megállapítható, hogy mennyi időre mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól, amely így azonos az általános munkarendben dolgozó munkavállalóéval.
A munkáltató a munkavállaló számára a betegség miatti keresőképtelenség tartamára naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadságot ad ki. A törvény szerint betegszabadság tartamára a távolléti díj hetven százaléka jár.
A fenti szabályokra tekintettel jelen esetben keddtől csütörtökig nem kerül kiadásra a munkavállaló részére betegszabadság – válaszolta szakértőnk.
Hozzászólások (0)