1217 találat a(z) táppénz cimkére
Dupla nyugdíj, dupla táppénz? Ellátások többes jogviszonyban
Cikk
Mennyi táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed jár annak a munkavállalónak, aki több helyen is biztosított, s hogyan veszik figyelembe a többes jogviszonyt a nyugdíjba menetelhez szükséges szolgálati idő, valamint a nyugdíj kiszámításánál?
Táppénz számítása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem segítsenek az alábbi táppénzügyben. 2015. április hónapra vagyok kiírva szülésre, jelenlegi biztosítási jogviszonyom 2014. 09. 15-én kezdődött. Jelenleg heti 40 órás munkaviszonyom van, havi 200 000 forint bruttó bérrel. Ezt megelőzően 2013. 01. 01-2014.07.31-éig volt heti 10 órás munkaviszonyom. A héten kiderült, hogy veszélyeztetett terhes vagyok. Az a kérdésem, hogy ha november végén elmegyek táppénzre, mi lesz a tgyás, valamint a gyed számításának az alapja? Válaszukat előre is köszönöm.
Így változhat a táppénz számítása 2015-től
Cikk
Módosulhatnak jövőre a táppénz kiszámításnak szabályai az Emberi Erőforrások Minisztériumának honlapján szereplő törvénytervezet szerint.
Táppénz tartama és összege többes jogviszony esetén
Kérdés
Megszakítás nélküli folyamatos jogviszonyban álló munkavállaló 1978. óta, 2011. 12. 23.-tól ügyvezető tagi jogviszonyban, és 2012. 01. 01-től ügyvezető, szintén tagi jogviszonyban. A két cégnél az ügyvezetői beosztást heti 36 órás munkaviszony mellett, járulék fizetés nélkül látja el. A munkaviszonya 2013. 07. 26-án megszűnt, és 2013. 07. 27-től másik cégnél, szintén heti 40 órás munkaviszonya áll fenn. Beteg lett 2014. 01. 03-án. Az OEP szerint nem jogosult az egy évig tartó táppénzre és a magasabb százalékos táppénz mértékre, mivel többes jogviszony esetén a megszűnt (2013. 07. 26-án) jogviszony keresetét a korábban kezdődő jogviszonyhoz kell beszámítani (2012. 01. 01. tagi jogviszony), de ebből a jogviszonyból nem kérték a táppénz megállapítását. Az OEP a két évnyi folyamatos jogviszonyt sem találta megállapíthatónak. Kérdés: jár-e az egyéves táppénzes időszak és a 60 százalékos táppénzmérték a folyamatos munkaviszony után, az említett többes jogviszony értelmezhető-e jelen esetben?
Betegszabadság vagy táppénz?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég új munkavállalót alkalmaz, aki a belépés időpontjában táppénzen van. Kérdésem, hogy ilyen esetben a betegszabadság időarányosan jár neki, és ezzel indítja a távollétet, vagy mivel folyamatos a táppénz, a betegszabadság nem érvényesíthető ebben az esetben? Köszönettel.
Soha ne tegye ezt, ha táppénzen van! Nagyon pórul járhat
Cikk
Táppénzen lévő dolgozó súlyos betegségére tekintettel kérte a leszázalékolását. A munkáltatója azt javasolta, hogy mindketten jobban járnak, ha közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyát. Mi lesz így a táppénzzel? – kérdezte olvasónk. Széles Imre, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Táppénz munkaviszony megszűnése után
Kérdés
Kedves Szakértő! Ügyfelem egy cégnél dolgozott, 08.14-től táppénzre került. Ezzel egyidejűleg kezdeményezte a leszázalékolását is súlyos betegsége miatt. Táppénzes papírok leadása céljából felkereste a munkáltatót. A munkáltató azt javasolta neki, hogy közös megegyezéssel szüntessék meg a munkaviszonyt, mert így mindenki jól jár. Ezért 2014.10.20-ával közös megegyezéssel táppénz alatt megszüntették a munkaviszonyt. Ügyfelem most nagyon meg van ijedve, hogy jól döntött- e. Kérdeznénk hogy így a továbbiakban jogosult-e táppénzre, hiszen előre láthatólag a leszázalékolásig táppénzen marad. Amennyiben ez rá nézve hátrányos, törölhető-e a közös megegyezés dokumentum, és milyen feltételekkel. Mit lehet ez ügyben tenni, sajnos nagyon nagy szükség lenne a táppénz összegére, egyéb jövedelemmel nem rendelkezik. Köszönettel várom sürgős válaszukat.
Betegszabadság, táppénz: mikor, melyik jár?
Cikk
A munkavállaló betegszabadság ideje alatti pénzbeli ellátását teljes egészében a munkáltató fizeti. A keresőképtelenség azonban nem minden esetben terheli teljes mértékben a munkaadót; van, amikor már az első naptól táppénz jár.
Passzív táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alkalmazottja április 29-én betegsége miatt hosszú hónapokra keresőképtelenné válik. Betegszabadságon, táppénzen 2014-ben még nem volt. Munkáltatója aznap elhunyt, az alkalmazott munkaviszonya automatikusan megszűnt. Az OEP az igényelt táppénzt arra hivatkozva utasította el, hogy a munkavállaló nem áll munkaviszonyban, passzív táppénzre pedig nem jogosult. Kérem válaszát, helyes-e a OEP eljárása? Köszönettel
Tgyás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ellentmondást látok a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény azon két rendelkezése között, hogy "az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni" (39/A. § (1) bekezdés), illetve "a tgyás összegét a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani" (42. § (2) bek., 48. § (2) bek). Mi a helyzet akkor, ha a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben más volt a munkáltató, mint az ellátásra való jogosultság kezdő napján, tehát a két biztosítási jogviszony nem azonos, ugyanakkor a szülő nőnek a szülést megelőző évben, az előző munkahelyén több mint 180 nap jövedelme volt. Milyen jövedelem alapján kell ekkor megállapítani a tgyás összegét? Válaszát köszönöm.
Ezektől függ a táppénz összege. Példákkal
Cikk
Folyamatos a biztosítása? Mennyi volt az előző évben a tb-köteles jövedelme? Kórházban gyógyul vagy otthon? Többek között ezeken múlik, hogy betegség esetén mennyi táppénzt kaphat.
Kata táppénz
Kérdés
Tisztelt Adószakértők! 2014. 06. 04-től táppénzen lévő katás egyéni vállalkozó várhatóan október első heteiben lesz keresőképes a balesete után. Kérdésem az lenne, hogy október hónapra kell-e katát fizetnie, ha október 4-én írja ki az orvosa? Köszönettel: Szabó Antia
Rehabilitációs ellátásban részesülő táppénze
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Munkavállalónk rehabilitációs ellátásban részesül. (2011. 10. hónapban rokkantsági nyugdíjat állapítottak meg nála, egészségkárosodásának mértéke 53 %, további felülvizsgálat nem szükséges.) Kérdéseim: 1. Dolgozhat-e 30 órában ez a dolgozó (hathavi bérének átlagát kell figyelni)? 2. Betegszabadság-napjainak a felhasználása után kaphat-e úgy táppénzt, hogy a rehabilitációs ellátást is folyósítják, vagy le kell mondani valamelyikről? Ha igen, és a táppénzről mondana le, akkor a hiányzó napok minek minősülnek? Igazolt, nem fizetett nap, amely időszak alatt szünetel a biztosítása? Válaszukat köszönöm, üdvözlettel: Antula
Munkaviszonyos táppénz + ügyvezetés
Kérdés
Kedves Szakértő! Általam könyvelt kft. ügyvezetője a 1041-es nyomtatványon mint heti 36 órát elérő munka melletti társas vállalkozó van bejelentve. Ügyfelem munkaviszonya 08. 31-ével megszűnt, de több hete táppénzen van, jelen pillanatban is. A 1041-esen 09. 01-től kell-e bejelenteni mint főfoglalkozású vállalkozó? Valamint hogyan alakul a jövedelme számfejtése, vagyis 09. 01-től már kell-e járulékot fizetni legalább a minimálbér szerint, mivel táppénzen még a munkaviszonyára tekintettel került. Vagy csak a táppénz megszűnése után terheli járulék- és adófizetési kötelezettség ? Köszönettel várjuk a választ.
Táppénz és terhesség
Kérdés
2010. májustól 2014. július 31-éig határozott szerződéssel dolgozó (bruttó bér 240 ezer forint) más munkakörbe került 2014. 08. 01-től és határozatlan idejűre, de a bére 150 ezer forintra csökkent. Tekintettel arra, hogy szülése 2015. április elejére várható, valamint veszélyeztett terhes lehet a kora miatt, a kérdés a következő: ha táppénzre veszik, a tgyás és a gyed milyen időszaki bér alapján kerül meghatározásra, milyen összegben? Köszönöm válaszát.