254 találat a(z) személyes közreműködés cimkére
Beltag személyes közreműködés nélkül Kérdés
Tisztelt Adószakértő! A kérdésem a következő lenne: egy bt. tagjai alapításkor dönthetnek-e úgy, hogy a kültag lesz a vezető tisztségviselő, ezen felül személyesen közreműködik (tényleges munkát végez); viszont a beltag sem ügyvezető nem lesz, sem más módon nem végez tevékenységet a társaságban, csupán az osztalékra tart igényt? (A kültag üzletrésze 90, a beltagé 10 százalék lenne.) Köszönöm szépen válaszát!
Bt.-beltag és a nők 40 év munkaviszonnyal nyugdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. beltagja személyen közreműködő társas vállalkozóként látja el a feladatait. Most lehetősége volt nőként a 40 év munkaviszonya alapján nyugdíjba menni, a rá vonatkozó öregségi korhatárt még nem töltötte be. Milyen járulékokat kell fizetnie, ha jövedelmet a személyes közreműködésre tekintettel nem vesz fel, illetve, ha venne fel, ez hogyan változna? Van-e valamilyen speciális szabály, melyre figyelni kell? Válaszát előre is köszönöm.
Ügyvezető gyeden Kérdés
Egyszemélyes kft. tagja, aki ügyvezető, és a cég tevékenységében személyesen közreműködik tagi jogviszonyban, a felesége helyett venné igénybe a gyedet. Menyiben változtatná ez meg a gyed alatt az ő járulékfizetését? Előnyösebb lenne-e, ha a továbbiakban munkaviszonyban látná el a tevékenységét?
Személyes közreműködés egyéni válallkozásban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó jelenleg gyesen van kisgyermekével. Járulékot maga után a törvényi rendelkezések értelmében akkor kell fizetnie, ha személyesen közreműködik a vállalkozásban.Ennek a fogalomnak a tisztázásában szeretnék segítséget kérni. Mit jelent az ő esetében a személyes közreműködés? Számomra azt jelentené, hogy ténylegesen tevékenykedik, vagyis, miután egy varrodáról van szó, odaül a gép mellé, és varr. De abban az eseteben, ha tegyük fel, hogy ő egyáltalán nem dolgozik, de a két alkalmazottjának például bért fizet, árut, anyagot rendel, vesz, az személyes közreműködés? Köszönöm előre is. Üdv.: Fazekasné
Kft.-tag részmunkaidőben Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kétszemélyes kft. ügyvezetője nyugdíjas, fizetik utána a 7050 forintot. A másik tag (80 százalékban tulajdonos) személyesen közreműködik a cég tevékenységében, máshol nincs 36 órát elérő biztosítási jogviszonya. Eddig megbízási jogviszony alapján látta el a tevékenységét, a minimálbér 30 százalékát elérő megbízási díjjal, ami után a járulékokat megfizette. Helyes-e ez az eljárás, vagy ebben az esetben, mivel nincs főállása, kötelező-e főállású társas vállalkozóként megfizetnie a minimálbér utáni járulékokat? Ez az illető, ha most cégvezető lesz, megteheti-e ezt részmunkaidős munkaviszonyban? És ebben a munkaviszonyban elláthatja-e személyes közreműködési tevékenységét is?
Járulék és szocho, ha az ügyvezető személyesen közreműködik Cikk
A cég ügyvezetője a társaságban személyesen is közreműködik, milyen járulékfizetési terhekkel kell számolnia? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Egyszemélyes kft. tagjának személyes közreműködése Kérdés
Tisztelt Adózóna! A munkajog szempontjából szeretném a véleményüket kérni. Ügyfelem a kft. alapítójaként személyesen közreműködik. Végezné a főtevékenységet és ügyvezető is egyben. A főtevékenységet munkaviszonyban kívánná főállásban végezni és mellette az ügyvezetői tevékenységet személyes közreműködéssel társas vállalkozó jogviszonyban. Főállású munkaviszonyában (a saját vállalkozásában) a heti 36 órát meghaladóan szerepelne. Az alapító okiratában az ügyvezetésre vonatkozóan nincs rendelkezés. A kérdésem, hogy a munkajog megengedi-e hogy a munkaviszonnyal kapcsolatosan mindkét oldalon (munkáltatói és munkavállalói) a gazdasági társaságot alapító személy legyen? Másik kérdésem, hogy ebben az esetben a társas vállalkozóként végzett ügyvezetői tevékenység értelmezhető-e többes jogviszonynak? Így ebben a helyzetben társas vállalkozóként a ténylegesen e címen kivett jövedelem után kell a kötelező fizetnivalókat megfizetni? Köszönöm segítségüket. Tisztelettel Feketéné Németh Anna
Ügyvezető személyes közreműködése Kérdés
Cégünk ügyvezetőjének nincs havi 36 órát elérő munkaviszonya, csak részidős, ahol fizetik utána a járulékokat. A társaságban személyesen is közreműködik, taggyűlési jegyzőkönyvben rögzítettük, miszerint az ügyvezetésre heti 4, a személyes közreműködésre heti 20 órát fordít. (Ezt a társaság ügyfeles szerződései alátámasztják.) Kérjük, erősítsék meg, hogy mint társas vállalkozó, személyes közreműködésére tekintettel lesz biztosított, és meg kell fizetni utána az előírt járulékokat, viszont azt nem kell kétszer megtenni azért, mert ügyvezető is. Illetve kérjük, erősítsék meg, hogy amennyiben máshol 36 órát elérő munkaviszonyt létesít, úgy sem személyes közreműködéséért, sem ügyvezetés okán a cégnek nem kell járulékokat fizetni utána. Ha mégis, úgy megoldást jelentene-e, célszerű-e megbízási szerződést kötni vele egyik vagy mindkét tevékenységére?
Rehabilitációs és rokkantsági ellátás biztositási jogviszonyt keletkeztet? Kérdés
Társaságunk tagjai között átforduló (2112-es), még nem felülvizsgált rehabilitációs ellátásban részesülő, valamint már felülvizsgált, rokkantsági ellátásban részesülő személyek vannak, egyikük sem ügyvezető. A társaságban személyesen közreműködnek változó óraszámban, de egyik esetben sem haladják meg a havi (nem heti!) 40 órát. A társaság eredményéből a rájuk jutó osztalékban részesednek. Kérem erősitsék meg, hogy sem a rehabilitációs, sem a rokkantsági ellátás nem keletkeztet biztositotti jogviszonyt, ezért – eltérő megállapodás, illetve munka-vagy megbizási szerződés hiányában – társas vállalkozóvá válnának, az arra vonatkozó járulékfizetési kötelezettséggel. Amennyiben fenti állitás igaz, erősitsék meg, hogy helyesen járunk el, amikor velük megbízási szerződést kötünk, konkrét havi óraszámra, s a dijat a garantált órabér alapján állapitjuk meg, velük egyetértve, felsőfokú végzettséget igénylő tevékenységükre. Kérem erősitsék meg, hogy az igy kifizetett személyes közreműködési dij/megbizási dij nincs összefüggésben az osztalékkal. (Azaz a megállapitott óradíjnak a kiszámlázotthoz nincs köze.)
Kft.-tag megbízási szerződéssel, díjazás nélkül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni állásfoglalásukat. Kétszemélyes kft. egyik tagja munkaviszonyban ügyvezető, és személyesen közreműködik, a másik tag máshol rendelkezik heti 40 órás munkaviszonnyal. Kérdésem: a másik taggal köthet-e ingyenes megbízási szerződést a kft. a könyvelési feladatok elvégzésére?
Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. ügyvezetője munkaviszonyban látja el a képviseletet és személyesen is közreműködik. A vállalkozásnak a számára kifizetett bér után kell szakképzési hozzájárulást fizetnie? Előre is köszönöm válaszát!
Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. tagja a képviseletet és a személyes közreműködését munkaviszonyban látja el, kötetlen munkaidőben. Kell szabadságnyilvántartást, illetve munkaidő-nyilvántartást vezetnie? Köszönöm válaszát!
Munkaviszony, tagi jogviszony: bt.-ben, kft.-ben melyik a megfelelő? Cikk
A társas vállalkozás tulajdonos tagja számára gyakori dilemma, hogy cégében munkaviszonyban vagy tagsági jogviszonya alapján (azaz társas vállalkozóként) végezzen-e munkát, továbbá az utóbbi megoldásnál számoljanak-e el számára személyes közreműködésére tekintettel tagi jövedelmet, vagy akár „ingyen” is dolgozhat?
Ügyvezetők jogállása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt.-nek három ügyvezetője van. Az utánuk fizetendő járulékok érdekelnek. 1. Első ügyvezető: saját jogú nyugdíjas, személyesen közreműködik a cég bevételszerző tevékenységében. 2. Második ügyvezető: saját jogú nyugdíjas, ügyvezetői feladatokat lát el (szerződéseket ír alá). 3. Harmadik ügyvezető: nincs máshol biztosítással járó jogviszonya, részt vesz a cég bevételszerző tevékenységében, 2 órás munkaviszonyt létesített a betéti társasággal. Jelen esetben az 1. ügyvezető után megfizetik az egészségügyi szolgáltatási járulékot, a 3. ügyvezető után a garantált bérminimum 2 órára eső rész utáni adókat és járulékokat. Ezt a céget január 1-jétől kaptam meg könyvelésre, a fenti felállás az előző könyvelő elképzelése/javaslata volt. Szerintem mindkét nyugdíjas ügyvezető után meg kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, a máshol nem foglalkoztatott, 3. számú ügyvezető után pedig a garantált bérminimum után a társas vállalkozókra vonatkozó közterhet. Ha munkaszerződést köt a céggel, akkor a garantált minimálbér után (szakképesítéshez kötött tevékenységet végez). A segítségét szeretném kérni, hogy mit tanácsoljak az ügyvezetőknek. Megjegyzés: ebből a három személyből tevődik össze a tulajdonosi kör, valaki közülük kültag, valaki meg beltag. A lényeg, hogy mindenki valamilyen formában személyesen közreműködik a cég tevékenységében. Várom megtisztelő válaszát. Köszönettel: Zsóka
Személyes közreműködés kifizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A személyes közreműködéssel kapcsolatosan kifizetésre kerülő tagi jövedelmet szabályosan mikor kell kifizetni? Hasonlóképp, mint a bérjövedelmet, vagy csak az adott hónapban kifizetett juttatás minősül a vállalkozó bevételének és szja-alapjának? Gyakorlatban a 2015. december havi személyes közreműködési díjat ki kell fizetni decemberben, vagy, ha január 10-éig kifizetésre kerül, akkor az a vállalkozó 2015. évi bevételének és szja-alapjának minősül? Köszönettel.