254 találat a(z) személyes közreműködés cimkére
Társasági szerződés szerinti jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérném a segítségét, hogy milyen kockázattal jár, ha az ügyvezető jogviszonya nem a társasági szerződésben megállapított jogviszonynak megfelelő. A cégnél a társaság ügyvezetője évek óta mint társas vállalkozó van bejelentve, méghozzá főállás mellett, így járulékot nem fizet. Viszont a társasági szerződés szerint az ügyvezetőséget munkaviszonyban látja el. Ilyenkor azért róhatnak meg, mert nem módosították a társasági szerződést, vagy a jogviszony nem megfelelő? Melyik hatóság vizsgálja az összefüggést? Másik kérdésem, hogy valahol rögzíteni kell-e, hogy a társas vállalkozás tagja személyesen közreműködik-e vagy sem a cégben? Társasági szerződésben nem látom a tagoknál ezt leírva. Taggyűlési határozat esetleg kell ezek tisztázásához? Nyilván a jogviszonyt valami alapján el kell bírálni, de elég, ha egy ellenőrzéskor lenyilatkozza a tag, hogy ő azért nincs bejelentve, mert nem működik közre személyesen a vállalkozásban? Előre is köszönöm válaszát.
Személyes közreműködés megítélése inaktív cégben Kérdés
Tisztelt Szakértő! A személyes közreműködés fogalma szerint az a társaság valamely tevékenységi körének tényleges megvalósításában való részvételt jelenti. Amennyiben egy társaság egyáltalán nem végez tevékenységet ("alszik"), nincs semmilyen irányú számlaforgalma, úgy tekinthető-e úgy, hogy az egyszemélyes tulajdonos, aki megbízással ügyvezető ez esetben azért nem (!) minősül társas vállalkozónak – és ezért járulékfizetési kötelezettsége sincs –, mert nem működik személyesen közre (hiszen senki nem végez tevékenységet)? Elkerülhető-e jogszerűen ilyen esetben egy inaktív egyszemélyes kft. esetében a járulékfizetés, amíg meg nem kezdi a tényleges tevékenységét? Ha igen, ez esetben a tény, hogy a társaság székhelyszolgáltatónak és a könyvelőnek fizet még nem minősül aktivitásnak vagy már igen?
Járulékfizetés a társaságoknál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra várom a válaszát. Egy kft.-nek két tulajdonosa van. Semelyik sem rendelkezik máshol 36 órát elérő munkaviszonnyal, és nem rendelkeznek biztosítást megalapozó tagi jogviszonnyal. A társasági szerződésben az egyik tag ügyvezető, és személyesen közreműködik munkaviszonyban. Ez a munkaviszony részmunkaidős napi 2 órában. 1. Az ügyvezetőnek elég a napi 2 órás részmunkaidő után a járulékfizetés, vagy létrejön a tagi jogviszony is, és az után járulékfizetésre kötelez? 2. A másik tulajdonosnak van-e járulékfizetési kötelezettsége vagy csak az egészségügyi szolgáltatási járulék (havi 7320 forint) fizetésére kötelezett? 3. Ha nem kft.-ről beszélünk, hanem bt.-ről, változnak-e a fentiek? Várom válaszukat.
Ügyvezetői feladatok és személyes közreműködés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ötven százalékban saját tulajdonú cégemben havi megbízási díjért cserébe ügyvezetői feladatokat látok el. Ennek bejelentése a T104-es nyomtatványon megtörtént. A megbízási díj nem éri el a minimálbér 30 százalékát, tehát nem itt vagyok biztosítva, hanem egyéb munkaviszonyban. A kérdésem, hogy ha a későbbiekben a cégemnél a szakterületemen személyesen is közreműködnék, szükséges-e a további bejelentés, akár külön megbízási jogviszonyban, akár munkaviszonyban? Válaszát előre is köszönöm!
Öregségi nyugdíjas társas vállalkozó személyes közreműködése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjban részesülő két résztulajdonában lévő kft.-ben ügyvezető, illetve mindkettőben személyes munkavégzésre is kötelezett. Abban az esetben, ha a személyes munkavégzést megbízási jogviszonyban látja el, és ez a megbízási díj nem éri el a minimálbér 30%-át, akkor ez a megbízási jogviszony kiválthatja az egészségügyi szolgáltatási járulékot? Mindkét kft.-ben kell lennie megbízási jogviszonyának vagy munkaviszonyának ahhoz, hogy ne kelljen egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie? Köszönöm a válaszukat.
Kik azok a társas vállalkozók, és hogyan tébéznek? Cikk
Több olvasónk kérdezte: társas vállalkozónak minősül-e a társaság tagja, ha nem dolgozik a társaságban? A feltett kérdések kapcsán indokolt, hogy egy kisebb áttekintést adjunk a társas vállalkozói jogviszonyokról.
Társas vállalkozó táppénz Kérdés
Egy bt.-ben a kültag személyesen közreműködik, 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik, így a bt.-ben biztosított mint társas vállalkozó, de tényleges jövedelmet nem vesz fel, járulékot ezen jogviszonyában nem fizet. Keresőképtelensége esetében ezen jogviszonya alapján jár-e neki táppénz (hiszen biztosított)? Ha igen, mi lesz a táppénz alapja? A minimálbér? Ha jár neki táppénz, a keresőtevékenysége alatt megszüntethető ezen jogviszonya? Ha a bt.-ben jelenleg be van jelentve mint biztosított társas vállalkozó munkaviszony mellett, és a bt. átvált kata adózásra, akkor őt is be kell jelenteni, mint aki után katát fizet és havonta küldeni kellene a keresőképtelensége miatti mentességről a 201T nyomtatványt? Vagy mivel keresőképtelen, ő nem minősül személyesen közreműködő tagnak, és kata alá bejelenteni őt csak akkor kell, ha ténylegesen közreműködni fog, tehát keresőképes lesz?
Társas vállalkozó járulékfizetése II. Kérdés
Egy kft. 33 százalékos tulajdonosának megszűnik a 4 órás munkaviszonya a társaságnál. Nem létesít másik munkaviszonyt. Kell-e a tagi jogviszony miatt járulékot fizetnie, ha nem vállalt személyes közreműködést?
Biztosítási jogviszony kft.-k ügyvezetőjeként Kérdés
A magánszemély két egyszemélyes kft.-t alapított, mindkettőben ő a személyes közreműködő, és ügyvezető is megbízási jogviszonyban. Mindkét kft.-ben meg kell fizetnie a társas vállalkozóra vonatkozó minimum járulékokat, vagy van-e más lehetőség?
Bt. kültagjának személyes közreműködése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. kültagja (más vállalkozásban 40 órás munkaviszonya van, ott megfizetik utána a járulékokat) személyesen közreműködne a társaság működésében. Nem ügyvezetőként (az a beltag), a tényleges munkát végezné. Ezért a közreműködésért díjazást nem kapna. A társasági szerződés nem rendelkezik arról, hogy a kültag mellékszolgáltatást nyújthat-e. Ezen rendelkezés hiányában, a kültag minek minősül? Megbízási szerződést kell vele kötni, és az alapján bejelenteni 1041-en, valamint minden hónapban 08-as bevallásban M pótlapon jelenteni? Vagy annak ellenére, h a társaság szerződés nem rendelkezik erről, ő mellékszolgáltatást végző másodállású társas vállalkozó lesz és ez alapján kell a bejelentéseket megtenni? Amennyiben a bt. megbízási szerződést köt a kültaggal (mivel a társasági szerződés nem rendelkezik a mellékszolgáltatásról, szerintem ez lenne a megfelelő megoldás), ezt később a NAV átsorolhatja társas vállalkozássá? Válaszát előre is köszönöm, MM
Egyszemélyes kft.-ben munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Ptk. 3:112.§ (1) bekezdése szerint a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el. Az ügyvezető a kft.-ben személyesen közreműködik, jelenleg társas vállalkozói jogviszonyban fizeti meg a kötelező járulékokat. Ha az alapító okiratban nincs intézkedés a munkaviszonyról vagy megbízási jogviszonyról, akkor a munkaviszonyban történő ügyvezetés és személyes közreműködés ellátásához szükséges-e az alapító okirat módosítása a cégbíróságnál, vagy elegendő egy "alapítói határozat" az ügyvezető jogviszonyának módosításához és ennek alapján a munkaszerződés létrejöttéhez? Válaszát tisztelettel köszönöm: Rozika könyvelő
Nyugdíjas (többes) ügyvezezető, 08-as Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas ügyvezető igazgató "A" Kft.-ben, itt kap jövedelmet, és megfizetik az egészségügyi szolgáltatási járulékot is (7110 forint). "B" Kft.-ben szintén ügyvezető, de itt már nem részül semmilyen jövedelemmben. Kizárólag a cég működtetése miatti ügyintézést végzi, személyes közreműködése nincs a cégben, ami szinte alig működik, valószínűleg végelszámolás lesz jövőre. Kérdésem a "B" cégre vonatkozik: 1. kérdés : a T1041-en kell-e bejelenteni a nyugdíjas ügyvezetőt? 2. kérdés: 08-as bevallást kell-e küldeni "B" cégben havonta? Köszönettel Lengyel Krisztina
Többes jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi személynek az alábbi jogviszonyai állnak fenn: - Felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanuló - Kft. tagjaként személyes közreműködésre kötelezett - Katás egyéni vállalkozó A kérdés, hogy milyen járulékot kellene fizetni a kft.-ben és a katában? A kft.-ben a főiskola mellett nem kötelezett minimum járulékot fizetni. A személyesen közreműködő kft.-tag csak 25 ezer katát fizet. DE! ha a katát és a főiskolát nézzük, akkor aszerint 50 ezer a kata. Köszönettel
Meg kell szüntetni? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Küldeném be az igénybejelentő nyomtaványt korkedvezményes nyugdíjra. Egyébiránt mellékfoglalkozású társas vállalkozó is vagyok, ezt a jogviszonyt tudomásom szerint már nem kell megszüntetni [Tbj. 5. § (1)], mert "átvált" kiegészítő tevékenységű társas vállalkozóvá. A kitöltendő K03 nyomtatvány azt írja, hogy meg kell szüntetni a személyesen közreműködő státuszt. Most hogyan töltsem ki a nyomtatványt? Köszönettel!
Társas vállalkozó többes jogviszony Kérdés
Az alábbi linken található szakértői véleménnyel kapcsolatban lenne kérdésem: Amennyiben a társas vállalkozó az ügyvezetést és a társaságban történő személyes közreműködést is munkaviszonyban látja el heti 5 órában, és ez után a munkabér után megtörténik a járulékfizetés, és emellett főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint katát fizet), akkor a minimálbér utáni úgynevezett kötelező járulék fizetés fennáll-e mint társas vállalkozó? Figyelembe véve, hogy a személyes közreműködését munkaviszonyban látja el. http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tulajdonos_ugyvezeto_es_katas_tb_tobbes_sze_UNWA2Z#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201609_old_subscribed