2541 találat a(z) számla cimkére
Áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magyar adózó uniós tagországba fuvaroz 3,5 tonna alatti tehergépkocsival az uniós országba nem kap sem a gázolajról, sem az útdijról számlát, hogyan könyvelhetem el? Nyugták állnak rendelkezésre. Az útdíj áfáját levonhatom nyugta alapján és a 3,5 tonna alatti tehergépkocsi miatt? Elek áfát igényelhetek nyugta alapján? Köszönettel
Belföldi fordított adózás, számla helyesbítés adólevonási jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását kérem belföldi adóalanyok közötti fordított adózású, időszakos elszámolású ügylet számlahelyesbítésnél alkalmazandó helyes jogértelmezéshez. A fordított adózás tényében változás nem történt. A hiba nem érinti sem az adó alapját, sem az adó összegét. A számlán feltüntetett áfateljesítés időpontja helytelen, nem az áfatörvény 58. §-a szerinti időpont. A számla befogadója havi gyakoriságú áfabevalló, a fizetendő adót az áfatörvény 60. § szerint megállapította és bevallotta. A levonható adót ugyanabban az adó megállapítási időszakban levonásba helyezte. A számla helyesbítésre ezt követően kerül sor. A javítás úgy történne, hogy: A eset: az eredeti, hibás számlát sztornózza a szolgáltató cég, és helyette új számlát állít ki (2017. januárban). B eset: számlával egy tekintet alá eső okiratot bocsát ki (2017. januárban) a szolgáltató cég. A fenti esetben, az adóbevallást követően kiállított, sztornózás után kiállított új számla esetében, és helyesbítő okirat esetében hogyan alakul a számla befogadójánál a fordított adózású számla esetében az adó levonási jog? Mely adó megállapítási időszakban helyezheti levonásba az adót a számla befogadója? Segítségét előre is köszönöm.
Áfa, ha a teljesítés helye Magyarország, de osztrák cég számláz Kérdés
Tisztelt Cím! Cégünk „testvércége” (melyben a központi tevékenységek vannak), megrendelte egy osztrák cégtől a törvényileg előírt energiaauditot a 2016-os évre. A szerződés a testvércég és az osztrák cég között jött létre, amelyben tételesen fel vannak sorolva azok a további kapcsolt cégek is, amelyekre vonatkozóan az energiaauditot el kell végezni. A szerződés egyik pontjában a felek rögzítik, hogy a megbízott alvállalkozót is alkalmazhat. A szolgáltatás megtörtént. Cégünk egy magyar cégtől kapott tanulmányt az energiaauditról. Az audit elvégzőjeként a magyar cég szerepel. Az auditban az említett szerződésre nincs hivatkozás. Értelmezésünk szerint, mivel a testvér cég és az osztrák cég közötti szerződésünkben a mi cégünk is említésre került, továbbá engedélyezett az alvállalkozó alkalmazása, így ezt az auditot, az osztrák cég teljesítésének fogjuk tekinteni. A számlát az osztrák cég állította ki. A számlán a következő szöveg szerepel (németül): „A számla osztrák áfát nem tartalmaz. A számlabefogadó tartozik az országában végrehajtott szolgáltatás áfáját megfizetni. Fordított áfa az osztrák áfatörvény 3/a Abs. 10. § alapján.” Kérdésünk: befogadhatjuk-e fordított áfával lekönyvelve a számlát? Vagy be kell fizetnünk ténylegesen a számlán szereplő összeg 27 százalékát? És ha igen, azt mikor igényelhetjük vissza? Válaszukat előre is köszönjük. Andrea
Taxiban online pénztárgép hiánya Kérdés
Kérdésem taxizással kapcsolatos. Ha egy taxiba – a szervizek túlterheltsége miatt – még nem tudták beszereltetni az online pénztárgépet, hogyan dolgozhat januártól? A taxiórás nyugtán felül még adjon külön írt, névre szóló számlát is minden egyes fuvarról? És azt majd jelenteni kell havonta, tételesen valamilyen nyomtatványon a NAV-nak? Köszönöm a választ.
Nekik is kötelező januártól az online kassza Cikk
Tíz új tevékenységi körben kötelező online pénztárgépet használni január 1-jétől.
Áfás őstermelő Kérdés
Egy őstermelő a következő évtől átjelentkezett áfakörbe. Eddig alanyi adómentes volt, illetve a kompenzációs felár megtérítésére tartott igényt. A változásbejelentő lapon az általános szabályok szerint megállapított áfa mellett jelölhető, hogy lemond különös jogállásáról, a kompenzációs rendszer helyett is általános szabályokat alkalmaz. A különös jogállású őstermelő az áfatörvény 199. § (1) b szerint e tevékenysége körében áfalevonásra nem jogosult. Jól értelmezem-e, ha a változás bejelentésénél nem jelöljük be, hogy lemondunk a különös jogállásunkról, az áfatörvény 197-204. §-ai irányadóak az olyan értékesítéseinkre, amelyeket olyan adóalanynak teljesítünk, aki belföldön nyilvántartásba vett adóalany, illetve nem mezőgazdasági adóalany és természetesen a többi tárgyi stb. feltételek is fennállnak? Ilyen minőségben felvásárlási jeggyel kell értékesítenünk, melyet a termék beszerzője állít ki kompenzációs áfa feltüntetésével. Minden más értékesítésünkkel kapcsolatban áfás számlát, nyugtát kell kiállítanunk. De mivel nem mondtunk le a különös jogállásunkról, ÁFALEVONÁSRA a 199. § alapján nem vagyunk jogosultak. E levonási tilalom a mezőgazdasági tevékenység egészére vonatkozik, vagy csak a kompenzációs felárral, felvásárlási jeggyel értékesített termékkel kapcsolatos beszerzéseinkre? Hiszen ez utóbbiak nem elkülöníthetők, ha viszont a tevékenység egészére fennáll a levonási tilalom, a számlás, nyugtás értékesítéseink után mindig fizetendő áfa keletkezik.
Mobilitási célú lakhatási támogtás a bérbeadó szempontjából Kérdés
Tisztelt Adózóna! Érdeklődni szeretnék, hogy a 2017.01.01-jétől adómentes mobilitási célú lakhatási támogatás hogyan adózik a bérbeadó szempontjából, mi a támogatás menete a gyakorlatban? A törvény szerint a munkáltató csak bizonylat ellenében térítheti meg az alkalmazottjának a bérleti díjat. Ez azt jelenti, hogy a bérbeadó köteles számlát kiállítani a bérbevevő magánszemély részére és emiatt adószámot kiváltani? Ha kötelező a számla miatt adószámot kiváltania a bérbeadónak, akkor hogyan adózik a bérbeadó a lakásbérleti díj után? Köteles-e ehót fizetni éves 1 millió forint bevétel alatt? A gyakorlatban ez úgy működne, hogy kiállítja a bérbeadó a bérleti díjról a készpénzes számlát, amelyet a bérbevevő megfizet és benyújt a munkáltató felé. Majd ezt követően a munkáltató a számla alapján megtéríti a munkavállalónak a bérleti díjból az engedélyezett adómentes részt. Köszönöm válaszukat!
Katás vállalkozó pénztárgépe Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiegészítő tevékenységet folytató katás vállalkozó (van 36 órás munkaviszonya) fizikai közérzet javító szolgáltatást TEÁOR 9604 végez, a hét egyes napjain délutánonként. Masszázs fix helyeken (több helyszín) történik. Eddig készpénzes, vagy utalásos számlát adott a vállalkozás. Kérdés, hogy ez folytatható-e így, vagy pénztárgépet kell vásárolni?
Számlakiállítás – áfabevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfás cég ingatlant vásárol az önkormányzattól, melyről fordított áfás számlát kapott. A számla kelte: 2016.11.30., teljesítés időpontja, fizetési határidő: 2017.02.28. Az adásvételi szerződés aláírásának dátuma: 2016.12.19. Önök szerint a számla befogadható? A számla kelte megelőzheti az adásvételi szerződés keltét? Az ingatlan teljes vételárának fizetési határideje 2017.02.28-a. Az önrész már decemberben el lett utalva, de a fennmaradó összeg hitelből lesz kifizetve, valamikor januárban folyósítja a bank. Az ingatlan áfáját a február havi áfabevallásba kell beállítani, vagy a kifizetés napján, vagy esetleg az adásvételi szerződés napján?
PTGSZLAB nyomtatvány Kérdés
Azt szeretném kérdezni, hogy tényleg megszűnt a PTGSZLAB nyomtatvány? Vagyis ha egy cégnek 2017.01.01-jétől kötelező az online pénztárgép használata, de a cég helyette azt választja, hogy minden értékesítéséről nyugta helyett is számlát állít ki, akkor már nem kell a ptgszlab nyomtatványt benyújtani? Helyette elég havonta a ptgszlah nyomtatványt benyújtani, legkorábban január hónapról 02.15-éig? Előre is köszönöm a választ.
Áfa és a kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. évben a bt. kisadózó és áfaalany. 2017. évre alanyi mentességet választott. Kérdésem a számlázással kapcsolatos: ha 2017 januárjában állit ki számlát decemberi időszakról, akkor áfásan vagy áfa nélkül kell számlázmi? (Folyamatos teljesitésnél is ez lenne a kérdésem.)
Feles bérlet, kiegyenlítés pénzben Kérdés
Ha előlegről állít ki számlát, erről tudnia kell! Módosult a NAV válasza Cikk
Mit kell szerepeltetni a kód defínicióban, ha a számlán előlegről és nem előlegről szóló tételek is szerepelnek? Mint azt maga az adóhatóság közölte, módosult a NAV erre vonatkozó válasza.
Fordított áfa számlázása Kérdés
Két áfaalany egymással építési szerződést köt. Egy kft.-ről és egy asztalos egyéni vállalkozóról van szó. A kft. kérése, hogy az asztalos a munkadíjat fordított áfával számlázza, a beépített anyagot pedig termékértékesítésként egyenes áfával. A munkálat építésiengedély-köteles. Lehet-e így szabályosan számláznia?
Erdőgazdálkodó, fa értékesítése Kérdés
Erdőtulajdonosok kivágott fát értékesítenének. Van megbízott erdőgazdálkodó (közös tulajdon használata jogcímén). Milyen módon értékesíthető a lábon álló fa? Az erdőgazdálkodónak kell számlát kiállítania, vagy értékesíthető adásvételi szerződéssel, amiben belefoglalják az összes tulajdonost és tulajdoni hányadukat? Az erdőgazdálkodó áfás magánszemély, őstermelői igazolványában nem szerepel az erdőgazdálkodás. Ha számlát kell kiállítani a fa értékesítéséről, az áfás lesz, és kockázatos termék lévén, véleményem szerint ekaerszámot is kell kérni. Melyik a helyes? Értékesítés adásvételi szerződéssel vagy számlával? Mi a különbség lábon álló fa és kivágott fa értékesítése között?