2541 találat a(z) számla cimkére

EU-s tagállamban igénybe vett szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőre várom szíves válaszát: Cégünk egy romániai székhelyű webáruház szolgáltatásait kívánja igénybe venni. Termékeinket értékesíti, majd egy jutalék számlát állít ki számunkra. Ezt áfa nélkül nettó összegben. A kérdésem, illetve megerősítésüket várom, hogy így a számla kiállítása helyes, illetve, hogy áfafizetési kötelezettsége a cégünknek nem keletkezik? Üdvözlettel

Háromszögügylet és vevői készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áru útvonala: a termék a magyar cég telephelyétől közvetlenül a szlovák vevő székhelyére/telephelyére érkezik, mint az osztrák cég vevői készletébe a vevő telephelyén. Számlázás: magyar cég számláz osztrák kapcsolt cégnek áru termékértékesítést. Az osztrák cég továbbszámlázza szlovák cégnek ezt árut, amikor a lehívás megtörténik a szlovák cég részéről. A fuvarozást a magyar vagy az osztrák cég szervezi, viseli. (Különböző az áfa szempontjából történő helyes elszámolás?) Megvalósulhat-e háromszögügylet, tehát, magyar adóalany adómentes termékértékesítést számláz osztrák adóalanynak, aki a közbenső szereplő (nincs bejelentkezési kötelezettsége a vevő országában), és a vevői lehíváskor a szlovák adóalany adómentes közösségi beszerzést hajt végre? (Gondot jelent-e az ügyletben, hogy osztrák vállalatnak van magyar adószáma, de itt gazdasági tevékenységet nem végez?) Köszönöm a választ előre is! Üdv: Zsuzsa

Harmadik országból történő fuvarozás áfa-megítélése Kérdés

Adott egy magyarországi fuvarozó vállalkozás, aki a magyar megrendelője részére harmadik országból fuvaroz Magyarországra különböző termékeket. Indulás: Magyarország (üresen), célország Európa, de nem EU-tagország (itt felrakodás), visszaút (rakománnyal) Magyarország. A szállított termékek, vámáru-megjelölésűek. Jól gondolom, hogy ebben az esetben a magyar fuvarozó áfamentesen számláz a magyar megbízójának? Várom megtisztelő válaszukat.

Személygépkocsi költségeinek elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem a segítségét! Ez év elején átvettem egy meglehetősen problémás cég könyvelését, a tavalyi teljes évet le kellett könyvelnem, mert megromlott a kapcsolatuk a korábbi könyvelővel. Építőipari tevékenységet végeznek, elsősorban generálkivitelezéssel foglalkoznak. A tulajdonosok rendre a saját autójukat használják, a tankolásról, javításokról a számlát leadják (?), sőt általában bankkártyával fizetnek. A tulajdonosnak bérleti díjat nem fizet a cég, így az szja és az eho sincs rendezve, mint ahogy a cégautóadót sem fizetik. Hogyan lehet ezeket a költéseket elszámolni? A bankkártyás fizetéseket tulajdonossal szembeni követelésként számoltam el, bár soha nem fogja a cégnek visszafizetni (több millió forintos tételről van szó). A készpénzes üzemanyagszámlákat egyelőre nem számoltam el, így viszont a házipénztárban lévő készpénzállomány összege túl magas, ami fizikailag nem áll rendelkezésre. Tény, hogy ezek a tankolások a tevékenység érdekében történtek, de mégsem szabályosak. Mi a járható út ebben az esetben? Köszönettel Vágner Emília

Felajánlott nyeremény adózása Kérdés

Cégünk áfaalany, szállodai szolgáltatást végzünk. A Facebookon nyereményjátékot hirdetünk a megosztók, a feltett kérdésre válaszolók között, majd sorsolással választjuk ki a nyertest. A nyeremény szállodánkba szóló utalvány (voucher), mely szállást és félpanziós ellátást biztosít 2 fő részére. A voucher átadásakor, felhasználásakor kell-e számviteli bizonylatot vagy számlát kiállítanunk, ha igen, milyen fizetési móddal, kinek a nevére? Áfa- és egyéb adófizetési kötelezettségünk keletkezik-e, ha igen, mikor, mennyi, és annak mi a könyvelési módja? Kérem segítségüket a voucherátadás, -felhasználás elszámolásában, adózásában, könyvelésében. Köszönöm!

Kell-e fuvarlevél, ha van számla? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. Angliából szerez be termékeket. A szállítást az eladó vagy harmadik fél végzi. Az eladó tételes számlát ad a termékekről. A szállító nem ad bizonylatot/fuvarlevelet az áru átvételéről, csak utólag állít ki számlát a teljesítésről. Több esetben tapasztaljuk, hogy az áfalevonás jogosságának igazolására előnyös a fuvarozás okmányaival rendelkezni. Az előző esetben azonban a felek hajlanak arra, hogy a szállítást, átvételt igazoló okmányokat mellőzzék, könnyedén kezeljék. Helyes-e, ha valóban elengedjük ezeket a dokumentumokat (fuvarlevelet/átvételt igazoló bizonylatot)? Ha nem, mivel lehet hatásosan rámutatni az ügyfélnél, hogy alaposabban járjon el? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: S.G.

Ingatlanértékesítés: áfásan vagy mentesen? Cikk

Annak érdekében, hogy ingatlan befektetéseinkből származó bevételünket optimalizáljuk, érdemes ismernünk a vonatkozó adózási szabályokat is. Ezek szinte minden adónemben speciálisak, de talán az áfában a legösszetettebbek. Nézzük, hogy milyen szempontokat érdemes szem előtt tartanunk, amikor az ingatlanértékesítés adómentességéről vagy adókötelessé tételéről döntünk.

Alapítványi termékek értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. állateledel kiskereskedelmével és állatkozmetikával foglalkozik, melyet egy bérelt üzlethelységben lát el. A kft. áfakörös, pénztárgéppel rendelkezik. Továbbá üzemeltet egy webshopot is. Ez a kft. több állatmenhely alapítvánnyal van kapcsolatban. Az egyik alapítvány azzal a kéréssel fordult a kft. felé, hogy az alapítvány rendelkezésre bocsátana különböző alapítványi emléktárgyakat. Ezek az alapítványi termékek mind az üzlethelyiségben, mind a webshopon megjelennének, abból a célból, hogy az alapítványt támogatni tudják. Az ebből befolyt bevételt átadnák az alapítványnak. Az alapítvány nem áfakörös. Kérdések: - megoldható-e, hogy a kft. üzletében és webshopjában megvásárolt alapítványi termékeket a kft. szállítja ki, viszont a vevő az alapítványnak utalja el az összeget, és az alapítvány számlázza ki ezeket az értékesítéseket? - csak úgy oldható meg, hogy a kft. számlázza ki ezeket a termékeket áfásan, és az alapítvány pedig kiszámlázza az eladott termékeket?

Alanyi adómentes tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Oktatással foglalkozó alanyi adómentes vállalkozás tárgyi eszköz értékesítésével kapcsolatosan kérdeznénk. Az áfatörvény193. §-a alapján az alanyi mentes nem járhat el alanyi mentes minőségében a tárgyi eszköz értékesítésnél. Ez esetben áfás számlát kell kiállítani a vállalkozásnak az eszközértékesítésről. Mivel az áfatörvény 85. §-a alá tartozó oktatással foglalkozik a vállalkozás, így helyesen jár-e el, ha az áfatörvény 87. § a) pontját figyelembe véve a tárgyi eszköz értékesítésekor nem számít fel áfát?

Közüzemi díjak továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlan bérbeadással foglalkozik. A közüzemi díjak továbbszámlázásával kapcsolatban kérném segítségüket. Az elektromos áram energia átalakításon esik át, és így jut el a bérlőinkhez (10 kV csatlakozási pont van és egy az egész területet ellátó transzformátor állítja elő a 3x380 V-t). A gáz pedig egy emelt nyomású hálózaton érkezik egy nyomáscsökkentő egy mérőóra illetve további nyomáscsökkentőn keresztül jut el a végfelhasználóhoz. A gázművek mérőórája és az alfogyasztók mérőórája között több 100 métere távolság van és az alfogyasztóig terjedő hálózat fenntartása és karbantartása a cégünk feladata. Így már nem teljesül teljes mértékben a változatlan formában történő továbbértékesítés. Kérdéseim a következők: 1. Ebben az esetben is kezelhetjük közvetített szolgáltatásként az energia továbbszámlázását? Ráírhatjuk a számlára a közvetített szolgáltatást tartalmaz kifejezést ebben az esetben? 2. Ha eddig nem írtuk rá a számlákra ezt a kifejezést, attól még anyagértékesítésként (814) elszámolhatjuk? 3. Hogyan történik az elszámolás ha a portaszolgálat díját, úthasználat-elszámolást, illetve kezelési költséget is továbbszámlázzuk a bérlőinknek? 4. Kötelező változatlan áron továbbértékesítenünk a közüzemi díjakat? 5. Hogyan könyveljük a bejövő számlákat, ha azok a saját irodánk közüzemi díjait is tartalmazzák? Segítségüket előre is köszönjük!

Éttermi szolgáltatás továbbszámlázása külföldre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Éttermi és szállodai szolgáltatásokat kell kiszámláznunk anyavállalatunknak Németországba. Érdeklődni szeretnék, hogy helyesen járunk-e el akkor, ha az áfát visszaigényeljük a bejövő számláknál, és a kiszámlázáskor magyar áfával számlázzuk ki a külföldi félnek? Válaszukat előre is köszönöm!

EU-s adószám hiánya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. EU-s adószám hiányában szerzett be terméket, vett igénybe szolgáltatást az EU-ból, és csak ezt követően kért EU-s adószámot. A szolgáltatások némelyikéről nincs számla, de bankszámláról fizette ki a kft. a szolgáltatást, és helyes eljárás esetén Magyarország lenne a teljesítési hely. Vannak olyan szolgáltatásokról szóló számlák (Facebook), amelyeken szerepel a csak később igényelt és megállapított EU-s adószám, és nincs felszámítva külföldi (ír) áfa. Ezeket a beszerzéseket fel lehet tüntetni az áfabevallásban, illetve az A60-ason? Ha igen, melyik időszakban? Ha nem, lehet-e valahogyan orvosolni a mulasztást? Válaszát előre is köszönöm!

Utólagos belépés társasházi építőközösségbe Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját tulajdonú ingatlanok bérbeadása a betéti társaságunk főtevékenysége, általános mértékű (27%-os) adózást választva. Új lakás vásárlása céljából szeretne belépni egy már megalakult építőközösségbe, még a használatbavételi engedélyezés előtt (kb. 80%-os készültségi foknál). Kérdésünk: - az építőközösség - a szerződésen túl - köteles-e valamiféle "számlát" adni, illetve milyen irat lesz a könyvelésünk alapbizonylata, tekintettel arra, hogy az építőközösség még nem jogalany? Vagy csak egyszerűen belépünk az építőközösségbe - átutalva a számlájukra a "vételárat"? Lehet-e ebből a vételből számunkra valamikor áfa-visszaigénylési lehetőség? Sajnos ehhez hasonló ügyet nem találunk, így elnézést, ha nagyon szakmaiatlan a kérdésünk... Köszönettel: Jné

Őstermelő és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Havi áfakörös őstermelő 2016.12. 01-ei teljesítésű áfás számláját, melyet 2017. január 03-án fizettek ki részére, most hozta könyvelésre. Az áfa szempontjából jó a teljesítéstől számított 45 nap? Tehát a januári bevallásban kell szerepeltetni? A számlának a könyvelésben hol a helye: a 2016-os vagy a 2017-es évben? Köszönöm válaszát.

Svájci cég vásárol árut, amit Ausztriába szállítanak Kérdés

Egy Svájcban bejegyzett cég szeretne egy Magyarországon bejegyzett cégtől árut vásárolni, amelyet Ausztriába kellene szállítani. Hogyan kell a számlát kiállítani a svájci cégnek, áfával vagy áfamentesen akkor is, ha a magyar kft. szervezi a szállítást és akkor is, ha nem?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink